Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2589

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 130 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Miasto
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 130 next fast forward last
The paper addresses the issue of the origins of the town of Poznań founded in mid-13th century under German law. The birth of the charter town on the left bank of the Warta river is illustrated first and foremost by sources: documents from the mid-13th century, particularly a location charter of 1253, and narrative sources, e.g. The Wielkopolska Chronicle and yearly records written in Wielkopolska. The town was the work of Przemysł I, the duke of Wielkopolska, who sorted out property issues on the left bank of the Warta, made grants and granted privileges, erected his new castle next to the new town, and together with his brother Bolesław issued a location charter in 1253. The duke's action resulted in the rise of one of the most important urban centers in medieval Poland.
2
Content available remote Przestrzenie utracone, niewygodne, niedostrzegane piękno
100%
Otaczające nas krajobrazy ulegają ciągłym zmianom, w wyniku naturalnych procesów (dnia i nocy, pejzaż zimowy i letni, krajobraz po burzy) lub ludzkiej działalności (miast i wsi czy krajobraz poprzemysłowy, pofabryczny, pokopalniany). W ciągłym procesie przemian zaczynamy otaczać się coraz częściej przestrzeniami opisywanymi jako niczyje, niewarte i straszne. Takie przestrzenie interpretowane często jako utracone, to obszary o podrzędnej jakości, niejasnym modelu użytkowania, miejsca chaosu i degradacji tradycyjnych wartości przestrzeni. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie podział własności jest mało czytelny lub pomiędzy przestrzeniami pewnych kontroli. Przestrzenie zawsze do kogoś przynależą, są własnością prywatna lub wspólną. Rozważania dotyczą miejsc interpretowanych nie jako statyczny obszar, a element ciągłego i postępującego procesu transformacji, ulegającego niekończącym się dynamicznym zmianom. Wynikiem jest trwała relacja i zależności przestrzeni z człowiekiem odbiorcą. Miejsca ulegają ewolucji, która uwzględnia zmienne potrzeby, ograniczenia i możliwości użytkowników. W treści rozważań mowa jest o miejscach scalanych, dzielonych, inspirujących i chimerycznych. Przytaczane są także przykłady miejsc utraconych i oswojonych przez człowieka. (abstrakt oryginalny)
Praga (cz. Praha) to w opinii wielu miasto niezwykłe, magiczne i klimatyczne, o niesamowitym genius loci. To nie tylko legendarna czeska stolica, piękna "Złota Praga" pełna urokliwych zaułków i imponujących zabytków, które powstały w ciągu dziesięciu wieków jej "trwania i narastania". Współczesna Praga to prężny środkowoeuropejski ośrodek polityczny, administracyjny, ekonomiczno-biznesowy (przemysłowy, handlowy i usługowy) oraz naukowy i akademicki, jak również kulturalny i turystyczny o znaczeniu międzynarodowym. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie fenomenu Pragi jako "magicznego miasta" o zachowanej tysiącletniej tkance miejskiej; będzie w nim mowa o "narastanie miasta" oraz jego dynamizmie cywilizacyjnym XIX i pierwszej połowy XX w., mających niejednokrotnie swe praprzyczyny w niezwykłej historii czeskiej metropolii, a także w jego otwartości na przybyszów.(abstrakt oryginalny)
Wśród zadań publicznych realizowanych przez państwo i samorząd szczególne miejsce zajmuje oświata. W Polsce zasadnicze zadania oświatowe realizują jednostki samorządu terytorialnego, a jedynie niewielka część finansowana jest bezpośrednio z budżetu państwa. Szkoły podstawowe jako jednostki, których działalność wynika z faktu obowiązku nauki1, prowadzone są z zasady przez gminy. Celem artykułu jest zdefiniowanie zadań oświatowych oraz wskazanie na system finansowania szkół podstawowych oraz wybranych problemów w tym obszarze, w Szczecinie(fragment tekstu)
Na tle przemian Warszawy po 1989 r. autorka analizuje pojęcie chaosu, odtwarzając to, co Hegel nazywa "pracą pojęcia", a zarazem wpisując to pojęcie w teoretyczne ramy odniesienia. Tekst proponuje swoistą typologię miejskiego chaosu, wskazując na konteksty, w jakich to określenie było używane w debacie publicznej dotyczącej miasta przez ostatnich dwadzieścia lat. W ramach tak wydzielonych obszarów autorka stara się ustalić, jakie zjawiska i zależności władzy skrywały się za tym, co nazywano "chaosem". Stawia tezę, że z empirycznego punktu widzenia miejski chaos nigdy nie jest czystą przygodnością. Jest raczej konglomeratem wielu mniejszych porządków, pomiędzy którymi panują nieprzejrzyste i niestabilne zależności władzy, sprawiające wrażenie arbitralności. Analogicznie do heglowskiej "chytrości rozumu", autorka proponuje poję-cie "chytrości chaosu". Kluczem do jego zrozumienia jest różnica pomiędzy słowem "chaos", tak jak jest ono używane w debacie publicznej, a samym chaosem jako sytuacją strukturalną, opartą na zależnościach siły pomiędzy wieloma mniejszymi porządkami. (abstrakt oryginalny)
Oferta bankowa jest mocno rozbudowana. Konkurencja między bankami w walce o pozyskanie klienta sprawia, że oferują one coraz to nowsze produkty, przystosowane do indywidualnych potrzeb miasta. Coraz częściej na wybór banku wpływa nie lokalizacja, lecz kondycja kapitałowa, ceny, jakość oferowanych usług czy konkurencyjne oprocentowanie. Miasta często decydują się na współpracę z kilkoma bankami. Pozytywna kooperacja między władzami samorządowymi a bankami może przyczynić się niewątpliwie do poprawy jakości zarządzania gospodarką finansową miasta. Możliwe jest to jednak tylko wówczas, gdy wyspecjalizowana kadra, zarówno w urzędzie miasta, jak i w banku, będzie umiała zidentyfikować potrzeby miasta i w efektywny sposób dostosować do nich ofertę banku. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono definicje i społeczne formy agrokultury miejskiej w Polsce i Austrii. Wyszczególniono i scharakteryzowano zasady funkcjonowania głównych kierunków w zakresie ogrodnictwa w przestrzeni miejskiej oraz podano przykłady rozwiązań w obu krajach. Na bazie aktualnej wiedzy i dokumentów prawnych opisano nowe zjawiska ogrodniczej aktywności społecznej. W Polsce jest to tworzenie ogrodów wspólnotowych i partyzantka ogrodnicza, a w Austrii - ogrody komunalne. W obu krajach intensywnie rozwijają się formy zazieleniania dachów i elewacji budynków. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Moscow as a World City : Chances and Problems
81%
This article discusses the globalisation processes being present in Moscow. The research shows that these processes are not yet of determinate importance for the city development. However, Moscow as the dominant center on the national level is "the globalisation leader" in Russia. This city should be ranked into the category of "emergent world cities". (original abstract)
Szczecin zajmuje eksponowane miejsce w pomorzoznawstwie. Wynika to z wielu powodów, do których zaliczyłbym m.in. jego wybitną rolę w budowie zrębów polskich badań nad Pomorzem Zachodnim po 1945 roku, wznoszonych pod kierownictwem Gerarda Labudy, oraz rozwój samego Szczecina - jako wiodącego na tym obszarze ośrodka badań historycznych1. Na przełomie XIX i XX wieku wysychają obfite przedtem źródła drukowane, a wydawnictwa drukowane, nadto ikonografia stają się niemal podstawowym źródłem wiedzy o zmieniającym się świecie Uzupełnia tę podstawę źródłową prasa rożnych orientacji, włącznie z prasą kobiecą, przetrzebioną jednak wskutek wydarzeń wojennych i powojennych. Wydawnictwa drukowane, takie jak: roczne sprawozdania Magistratu, monografie i wydawnictwa źródłowe instytucji gospodarczych, historie firm [Firmengeschichten], księgi adresowe miasta Szczecina, periodyki instytucji czy związków komunalnych, wysuwają się na czoło zachowanych materiałów2. Celem ich było m.in. zdobywanie racji opinii publicznej, poszerzanie grona członków i zwolenników. To zjawisko wpisywało się w proces kształtowania już przed I wojną światową tzw. społeczeństwa masowego, w rosnącym stopniu podporządkowanego wpływom rynku, masowej produkcji i masowej kultury(fragment tekstu)
Celem opracowania jest ukazanie głównych problemów i priorytetów rozwojowych miast Polski na przełomie wieków. Za podstawę badań przyjęto analizę tekstu strategii rozwoju poszczególnych miast. Po wstępnej analizie do dalszych badań nad problemami miast zakwalifikowano 96 strategii rozwoju oraz 93 dokumenty do analizy celów rozwojowych. Zarówno problemy jak i cele rozwojowe miast polskich rozpatrywano w czterech sferach: społeczno-kulturalnej, gospodarczo-infrastrukturalnej, środowiskowo-przyrodniczej, urbanizacyjno-przestrzennej.
Samodzielność i niezależność prowadzenia działalności gospodarczej przez miasto jest niezbędnym warunkiem rozwoju w ramach rynku konkurencyjnego. Posiadanie osobowości prawnej, realizacja zadań własnych we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność oraz dysponowanie własnym majątkiem oraz własnym systemem finansowym prowadzi do harmonijnego i zrównoważonego rozwoju. Niniejszy artykuł został poświęcony jednemu z elementów samodzielności miasta, a mianowicie samodzielności finansowej. Ze względu na ograniczenia formalne uwagę skupiono na wykorzystaniu analizy wskaźnikowej przy badaniu samodzielności finansowej Krakowa, Lodzi, Poznania i Wrocławia(fragment tekstu)
Obecnie w wielu miastach można zaobserwować niepożądane i destrukcyjne procesów w sferze ekonomicznej, przestrzennej i społecznej, których następstwem jest potrzeba formułowania i wdrażania kompleksowych programów rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Programy rewitalizacji objęły wiele miast w Polsce i są realizowane najczęściej na obszarach staromiejskich oraz poprzemysłowych i pomilitarnych. W praktyce realizowane są różne strategie rewitalizacji miejskiej. Ich cele, zakres podejmowanych działań, stopień uczestniczenia w nich mieszkańców oraz lokalizacja obszaru rewitalizacji są najważniejszymi kryteriami różnicującymi te strategie.(abstrakt oryginalny)
W literaturze i w strategiach rozwoju miast formułowane są różne wizje miast, w których istnieje przyjazne mieszkańcom środowisko życia. W niniejszym artykule przedstawia się wyniki badań prezentujących wyobrażenia o mieście, w jakim by się chciało żyć (porządne miasto) i o mieszkańcach (porządni mieszkańcy), których by się chciało mieć za członków społeczności lokalnej. Syntetyzując przeprowadzone badania, wskazuje się na 10 cech porządnego miasta i 10 cech porządnych mieszkańców, jakie zyskały największe uznanie w prowadzonych badaniach. Jednocześnie podaje się wyniki badań, jakie dotyczyły wskazania miast polskich i światowych, w których spełnić by się mogły wskazywane cechy miast. Były to generalnie największe miasta kraju i świata. W zakończeniu wskazano na wzajemne uwarunkowania cech porządnego miasta i porządnych mieszkańców, dochodząc do wniosku, że nie ma porządnych miast bez porządnych mieszkańców i vice versa.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Long-Term Concept for a City in Changing Conditions of the Modern Economy
81%
Miasta realizują ścieżkę dostosowań do zmiennej gospodarki światowej, co nie destabilizuje ich gospodarki, lecz rozszerza możliwości rozwoju. Zmiany w koncepcji miasta dotyczą wszystkich sfer jego funkcjonowania: wewnętrznej struktury, źródeł utrzymania, modelu rozwoju, konkurencyjności oraz kontaktów z otoczeniem. Wybór koncepcji rozwoju nie jest prosty i zależy od wielu uwarunkowań, jednak część priorytetów i założeń budowy jest wspólna wszystkim podejściom. Miasta w długim okresie mają dążyć do: sprawnego i wielopoziomowego zarządzania, realizacji koncepcji smart city, zwartości, otwartości, reagowania na potrzeby oraz zapewnienia wysokiej jakości życia wszystkim grupom użytkowników. W warunkach dużej zmienności współczesnej gospodarki określenie długookresowej koncepcji miasta powinno się wiązać z zachowaniem elastyczności oraz działaniem procesowym, a nie punktowym reagowaniem na zaistniałą sytuację.(abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje dyskusję na temat ewolucji przestrzeni publicznych i ich działania, poprzez skupienie się na przestrzeni ulic w obszarze Yeldegirmeni w dzielnicy Kadikoy w Stambule. W tym celu w artykule opisano proces poprawy przestrzeni publicznych w kontekście Projektu Odnowy Urbanistycznej Yelde-girmeni, w którym ważny jest nie tylko wymiar fizyczny, ale również społeczny odnowy. W artykule porównano przestrzenie w roku 2011 oraz 2014 i na przy-kładzie wydarzenia zorganizowanego przez "Ulica należy do nas" zwrócono uwagę na wagę wpływu działań społecznych na podniesienie jakości ulic jako przestrzeni publicznych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia powiązania miasta peryferyjnego, jakim jest Radom, z metropolią warszawską. Z analizy tych powiązań wynika, że bardzo wyraźne jest wypłukiwanie z Radomia do Warszawy najwyższej jakości kapitału ludzkiego oraz finansowego. Współpraca gospodarcza i kontakty między samorządami lokalnymi obu miast mają charakter incydentalny. Z bliskości stolicy korzyści czerpie jedynie radomska nauka i podmioty gospodarcze sektora MŚP, orientujące swoją działalność na chłonny rynek warszawski. Po zbilansowaniu pozytywnych i negatywnych efektów, które wynikają dla Radomia z faktu położenia w strefie oddziaływania metropolii, okazuje się, że leży on w "cieniu wielkiego miasta", co predestynuje go do roli ośrodka satelickiego Warszawy, pełniącego w stosunku do niej funkcje usługowe.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Cities in European and Polish Strategic Documents
81%
Miasta od wielu lat odgrywają coraz istotniejszą rolę w rozwoju Unii Europejskiej, a tematyka rozwoju obszarów miejskich poruszana jest praktycznie we wszystkich dokumentach strategicznych. Wyznaczane są w nich cele rozwojowe obszarów miejskich, prezentowane wizje miast przyszłości oraz wskazywane problemy, na które obszary miejskie powinny zwrócić szczególną uwagę. Celem artykułu jest podsumowanie informacji dotyczących rozwoju obszarów miejskich zawartych w europejskich i polskich dokumentach strategicznych oraz stworzenie, w oparciu o przedstawiane w nich informacje, wizji europejskiego oraz polskiego miasta przyszłości.(abstrakt oryginalny)
Duże miasta regionu odgrywają istotną rolę w jego rozwoju społeczno-ekonomicznym. Są one zazwyczaj ośrodkami życia gospodarczego, społecznego, a także naukowego i kulturalnego. W prezentowanej pracy badano podobieństwa i różnice między miastami województwa śląskiego o liczbie ludności większej niż 100 000 pod względem rozwoju społeczno-ekonomicznego. Biorąc pod uwagę sytuację społeczno-gospodarczą dużych miast województwa śląskiego, najbardziej podobne do siebie były miasta: Bielsko-Biała i Częstochowa; drugą grupę stanowiły: Zabrze, Chorzów i Sosnowiec. Zdecydowanym brakiem podobieństwa do innych miast cechowały się: Dąbrowa Górnicza, Rybnik oraz stolica województwa - Katowice.(fragment tekstu)
Celem artykułu było określenie miejsca oraz znaczenia systemów oświetleniowych w polityce miejskiej na przykładzie Trójmiasta. Wychodząc od historii oraz funkcji iluminacji, a także lokalnej polityki energetycznej w polskim prawodawstwie, omówiono politykę miejską względem oświetlenia na przykładzie działań samorządów Gdańska, Gdyni i Sopotu. Analizie poddano dokumenty strategiczne, struktury instytucjonalne i dane statystyczne, a także przeprowadzono 3 indywidualne wywiady pogłębione z przedstawicielami instytucji miejskich. Wyniki wskazują, że obszar oświetlenia jest mocno rozproszony wewnątrz struktur urzędowych, a także zdominowany przez logikę administrowania. Znaczenie oświetlenia w polityce miejskiej jest tym samym niewielkie i ograniczone do podstawowych funkcji wymaganych przez prawo, związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa, a także zmniejszaniem emisyjności infrastruktury publicznej(abstrakt oryginalny)
W tym artykule autor nawiązuje do koncepcji metodologicznej opracowanej przez Herberta Blumera i konfrontuje je z doświadczeniem empirycznym z własnych badań terenowych. Przeprowadzona została długoterminowa analiza bieżącej, wewnętrznej migracji do Warszawy, łącząca społeczne i materialne aspekty tego procesu. Zilustrowana została, w jaki sposób obie procedury Blumerii - eksploracja i inspekcja - mogą być dziś zastosowane w badaniach migracji / miasta. Zaproponowano sposób traktowania sugestii metodologicznych i konstruowania teorii(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 130 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.