Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mierniki wartości przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Zarządzanie ukierunkowane na podnoszenie wartości jest nową koncepcją zarządzania powstałą w kontekście rosnących wymagań właścicieli co do wzrostu wartości rynkowej przedsiębiorstwa, zwłaszcza wartości kapitału własnego. Coraz więcej spółek giełdowych w Polsce deklaruje, że nadrzędnym celem ich działalności jest maksymalizacja wartości dla akcjonariuszy". Rady nadzorcze polskich spółek akcyjnych są wybierane w przeważającej części swego składu lub nawet w całości przez dominujących akcjonariuszy, w związku z czym interes właścicieli jest dla większości przewodniczących tych rad interesem wiodącym. Często interes ten jest utożsamiany z interesem akcjonariuszy dominujących, co może stwarzać zagrożenie dla pozycji inwestorów mniejszościowych. Problematyka kreacji wartości nabiera szczególnego znaczenia w obliczu trwającego obecnie kryzysu finansowego w Polsce i na świecie, który niewątpliwie przyczynia się do osłabienia tempa wzrostu wartości bądź wręcz niszczenia wartości dla akcjonariuszy spółek giełdowych. Dynamiczny postęp w rozwoju technologii informacyjnych oraz konsolidacja rynków kapitałowych sprzyjają migracji wartości, czyli przepływowi kapitału do przedsiębiorstw, które bardziej efektywnie kreują wartość dla klienta i właściciela. (fragment tekstu)
Artykuł omawia mierniki wartości kreowanej preferowane przez największe amerykańskie firmy konsultingowe.
Miernik operacyjnych wyników działalności powinien wychwytywać jak największą liczbę informacji istotnych dla kształtowania wartości dla akcjonariuszy na rynku kapitałowym. Powinien się zatem koncentrować na tym, co istotne dla formułowania opinii inwestorów na temat zdolności do generowania zysków w przyszłości. Korelacja z rynkową ceną akcji oraz stopą zwrotu dla właścicieli nie przesądza o użyteczności miernika, ale jest ona najczęściej stosowanym kryterium testowania przydatności wskaźnika z punktu widzenia tworzenia wartości dla akcjonariuszy. Dobranie właściwego miernika kreacji bogactwa akcjonariuszy powinno być także uzależnione od specyfiki branży, spółki czy realizowanej strategii. Pomnażanie majątku właścicieli stanie się faktem, jeżeli zostanie utworzony nierozerwalny łańcuch: strategia skoncentrowana na wartości dla akcjonariuszy - mierniki weryfikacji jej realizacji - wspierający strategię program motywacyjny. Wykorzystanie mierników VBM da podstawy do bardziej racjonalnego zarządzania i osiągania lepszych wyników w przyszłości. (fragment tekstu)
4
Content available remote Pomiar wartości dla właścicieli na przykładzie Zelmer S.A.
75%
W artykule opisowi i weryfikacji podlega koncepcja zarządzania wartością oraz metody pomiaru wartości dla właścicieli na przykładzie jednej ze spółek giełdowych, jaką jest "Zelmer" S.A. Na tej podstawie została oceniona efektywność realizacji strategii zarządzania przez wartość w polskim przedsiębiorstwie oraz wykazane zostały główne determinanty ekonomiczne jego wartości.(abstrakt oryginalny)
W Międzynarodowych Standardach Rachunkowości/ Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości finansowej obserwuje się obecnie odchodzenie od modelu tradycyjnego wyceny pozycji bilansowych (modelu kosztu historycznego) w kierunku modelu wartości bieżącej, wykorzystującego w wycenie dyskonto - efektywną stopę procentową. Aktywa mają prezentować przyszłe korzyści ekonomiczne jakie będzie mogła dana jednostka osiągnąć w przyszłości. Pasywa prezentują pozycje, które w przyszłości przyczynią się do odpływu korzyści ekonomicznych z jednostki gospodarczej. Przepisy krajowe sąw tym względzie zbieżne z MSR/MSSF. Wszystkie informacje odnoszące się do sposobu obliczenia stopy dyskonto-wej i jej wysokość oraz informacje dotyczące przepływów pieniężnych możliwych do uzyskania, z tytułu posiadanego składnika, powinny znaleźć się w danych uzupełniających do sprawozdania finansowego. Wartość ustalonej i zastosowanej stopy dyskontowej również powinna znaleźć się w uzupełnieniu. Tym samym korekty związane ze zmniejszeniem wartości aktywów oraz zwiększeniem wartości zobowiązań i rezerw powinny być ujęte w informacji dodatkowej. Koszty wynikające z utraty wartości składników aktywów zmniejszą wynik finansowy okresu lub zmniejszą kapitały. Zwiększenie zobowiązań i rezerw wpłynie na zwiększenie kosztów danego okresu i zmniejszenie wyniku finansowego. (abstrakt oryginalny)
6
75%
Zarządzanie wartością przedsiębiorstwa jest pomocną metodą oceny wyników finansowych firmy i badania przyszłych możliwości osiągnięcia wzrostu wartości dla wszystkich intersariuszy. Koncepcja ta, łącząc w sobie elementy innych metod, pozwala na kompleksową ocenę wyników firmy pod względem kreowania wartości. Analiza jest prowadzona różnymi metodami i za pomocą różnych mierników. Duża dowolność w wyborze metod pozwala na dopasowanie ich do potrzeb i specyfikacji przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Cel - Celem artykułu jest ukazanie analitycznych walorów rynkowych indeksowanych mierników wartości poprzez pomiar i ocenę efektywności kreowania wartości przedsiębiorstw z wykorzystaniem wybranych zewnętrznych narzędzi analitycznych. Metodologia badania - Artykuł oparty został na analizie literatury oraz wykorzystaniu narzędzi analizy finansowej w postaci mierników efektywności kreowania wartości w odniesieniu do wybranych spółek sektora budowlanego w Polsce. Wynik - Analiza wykazała, że zewnętrzne indeksowane mierniki wartości dostarczają informacji na temat okresowych efektów kreowania wartości przedsiębiorstwa, wzbogacając tym samym analizę jego wartości. Oryginalność/wartość - Przeprowadzoną analizę należy traktować jako punkt wyjścia do dalszej pogłębionej analizy uwarunkowań i efektywności praktycznego wykorzystania mierników indeksowanych, w tym miar opartych na koncepcji zysku ekonomicznego. (abstrakt oryginalny)
Tematem niniejszej pracy jest metodologia tworzenia wartości firm przechodzących przez proces restrukturyzacji. Podejście to jest oparte na kluczowych czynnikach wartości. Podane są definicje wartości, pomiaru wartości i tworzenia wartości. Celem pracy jest uzmysłowienie zarządom, jak można stworzyć wartość poprzez restrukturyzację oraz decyzje dotyczące operacji, finansowania i inwestowania. Aby stworzyć wartość, zarządy muszą stosować strategie, które zwiększają zwroty zainwestowanego kapitału, zmniejszają ryzyko lub są kombinacją obu strategii. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono prawne uregulowania dotyczące ustalania i rozliczania nabytej wartości firmy. Uwzględniono różnice metodologiczne w definiowaniu tej kategorii, wynikające z niespójności zasad prawa bilansowego i podatkowego.
Systemy pomiaru działalności przedsiębiorstwa mogą być bardzo różnorodne i mają dać odpowiedź, czy realizowane są cele oraz oczekiwania grup zainteresowanych jego istnieniem (właściciele, kierownictwo, pracownicy, wierzyciele, klienci oraz inne organizacje i władze) oraz czy mierniki te są właściwie dobrane do fazy jego rozwoju. Omówiono kolejno zastosowanie mierników przetrwania, rozwoju, bezpieczeństwa, przynależności oraz uznania.
W świetle współczesnych wymagań stawianych przedsiębiorstwom niewystarczające stają się narzędzia oceny ich działalności oparte na relacjach pomiędzy zyskiem, wartością kapitałów lub aktywów. Wynikiem takiego stanu rzeczy stało się zainteresowanie koncepcją zarządzania wartością przedsiębiorstwa, ukierunkowaną na generowanie (maksymalizowanie) wartości dla właścicieli. Celem artykułu jest wskazanie problematyki wykorzystania metody ekonomicznej wartości dodanej jako miernika służącego ocenie wartości przedsiębiorstwa. Realizacja tak postawionego celu wiązała się z wykorzystaniem krytycznego przeglądu literatury jako podstawowej metody badawczej. Omówiono istotę i pomiar wartości przedsiębiorstwa oraz zaprezentowano metodologię ustalania ekonomicznej wartości dodanej. Podjęte badania wskazują z pozoru nieskomplikowany sposób ustalenia miernika. Pojawiają się jednak pewne dylematy w zakresie m.in. wyznaczania i możliwości wpływania na jego elementy składowe oraz stosowane korekty(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Pomiar i ocena dokonań w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A
75%
W artykule przedstawiono problematykę oceny działalności podmiotu zarządzającego portem morskim przez pryzmat jego dokonań. Omówiono obecnie stosowane mierniki służące do oceny celów i zadań w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Ponadto wskazano na potrzebę i znaczenie zastosowania kompleksowego systemu pomiaru i oceny dokonań przedsiębiorstwa. Autorka przedstawiła propozycję zastosowania strategicznej karty wyników jako instrumentu służącego do pomiaru i oceny dokonań przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Pokrótce przedstawiono potrzebę poszukiwania różnych mierników odzwierciedlających stan kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa aby zwiększyć zakres informacji na temat przedsiębiorstwa.
Punktem wyjścia rozważań jest przyjęcie założenia, że celem przedsiębiorstwa jest maksymalizacja jego wartości rynkowej. Opracowanie ma na celu określenie postaci wartości oraz sposobów jej pomiaru dla potrzeb właścicieli przedsiębiorstwa. Powyższe zamierzenia zostały zrealizowane na podstawie badania ankietowego, poprzez analizę opisową, opis i metody graficzne oraz analizę i krytykę literatury przedmiotu. Dla potrzeb opracowania przeprowadzono badanie wśród uczestników specjalistycznych kursów, organizowanych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Oddział w Gdańsku. Badanie jest niereprezentatywne. Ankieta objęła pytania o zdefiniowanie celu działalności przedsiębiorstwa oraz wartości przedsiębiorstwa, a także sprawdzenie znajomości oraz przydatności mierników NPM, ROI, ROE, EPS, P/E, SVA, MVA, EVA i VCI. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano koncepcję Kapłana i Nortona, służącą pomiarowi wyników funkcjonowania przedsiębiorstw. Zdaniem Autorek jest to koncepcja zupełnie odmienna od innych praktyk w tym zakresie, gdyż analiza charakteru mierników wskazuje na zdominowanie metodyki pomiaru przez wskaźniki niekonwencjonalne, nie finansowe. W opinii Autorek należy uważnie obserwować wyniki wdrożenia tej koncepcji w przedsiębiorstwach i badać jej wpływ na jakość zarządzania strategicznego poprzez pryzmat osiąganej przewagi konkurencyjnej.
16
Content available remote Market-Based Measures of Business Value Creation and Value for Shareholders
75%
Pomiar efektów tworzenia wartości dla akcjonariuszy nie jest prosty. Należy bowiem pamiętać, że wzrost wartości da akcjonariuszy nie zawsze oznacza jej kreację, ponieważ ta ostatnia może być zdefiniowana mniej lub bardziej rygorystycznie. Inwestycja tworzy wartość wtedy, gdy stopa zwrotu z kapitału, który ją finansuje, przewyższa stopę kosztu tego kapitału. W artykule skupiono uwagę na rynkowych miernikach wartości: rynkowej wartości dodanej (MVA) oraz całkowitym zwrocie dla akcjonariuszy (TSR) jako miarach w sposób najbardziej bezpośredni odnoszących się do pojęcia kreacji wartości dla akcjonariuszy, przy czym dokonano rozróżnienia pomiędzy pojęciem tworzenia wartości dla akcjonariuszy a tworzeniem wartości spółki (chodzi o rozróżnienie pomiędzy wartością kreowaną przez inwestycje akcjonariuszy w walory spółki oraz wartością tworzoną przez inwestycje w jej aktywa). W artykule została przestawiona krótka analiza rynkowych mierników wartości spółek sektora paliwowego notowanych na GPW w Warszawie, również z wykorzystaniem mierników nadwyżkowych, odzwierciedlających efekty tworzenia wartości dla akcjonariuszy. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Kluczowe indykatory osiągnięć w realizacji strategii przedsiębiorstwa
63%
Przedstawiono koncepcję kluczowych indykatorów osiągnięć (KPIs - Key Performace Indicators). Podano definicję KPIs oraz scharakteryzowano proces obrazujący osiągnięcia organizacji w dążeniu do realizacji wyznaczonych celów i zadań poprzez zastosowanie koncepcji KPIs. KPIs jest miernikiem obrazującym strategiczne nośniki wartości przedsiębiorstwa. Wśród zalet koncepcji KPIs należy wymienić: prezentuje osiągnięcia przedsiębiorstwa w czasie rzeczywistym, menedżerowie uzyskują informację zwrotną o tym jak radzą sobie podwładni oraz polepszenie funkcji planowania.
Artykuł omawia źródła tworzenia wartości przedsiębiorstwa w ujęciu dynamicznym. Wskazane agregaty to czynniki księgowe oraz niematerialne, z klientem – konsumentem jako najważniejszym aktywem i głównym kreatorem wartości przedsiębiorstwa. Autor podkreśla, jak ważnym elementem konkurencyjności organizacji jest umiejętność nie tylko zdobycia, ale i utrzymania rentownych klientów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy wyceny jako jednej z głównych problematycznych kwestii we współczesnej rachunkowości finansowej. Spośród wielu koncepcji wyceny wyróżnia się wartość dla biznesu oraz wartość godziwą, tzn. koncepcje bazujące na korzyściach ekonomicznych oczekiwanych z zasobów jednostki gospodarczej. Podejścia te, mimo wykorzystania różnych założeń, pozwalają na przedstawienie ekonomicznej istoty aktywów jednostki. (fragment tekstu)
20
Content available remote Pomiar i ocena efektywności kreowania wartości w przedsiębiorstwie
63%
Rozwój narzędzi służących pomiarowi oraz ocenie efektywności przedsiębiorstwa jest w pierwszej kolejności determinowany zastosowaniem w tym celu dwóch następujących grup mierników: mierników księgowych i mierników finansowych. Rozwój zastosowań tych mierników stał się następnie podstawą dla powstania mierników rynkowych, które integrując w swojej treści wybrane mierniki księgowe i finansowe, stają się podstawowymi narzędziami pomiaru i oceny efektywności kreowania wartości w przedsiębiorstwie. Równocześnie, wartość rynkowa przedsiębiorstwa stała się w związku z tym istotnym parametrem analizy finansowej w obrębie wskaźników rynku kapitałowego, a następnie wchodząc w skład analizy wartości przedsiębiorstwa. Stąd, podstawowym celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie narzędzi pomiaru i oceny efektywności kreowania wartości w przedsiębiorstwie, których powstanie oraz rozwój wykorzystania determinowane są przez szeroki wachlarz uwarunkowań prowadzenia pomiaru i oceny efektywności przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.