Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mikropożyczki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł przedstawia krótką historię funkcjonowania mikropożyczek poczynając od kas Raiffeisena. Omawia działalność Fundacji Centrum Organizacji Pożyczek, która działa na obszarze Europy Środkowej i Wschodniej oraz w państwach WNP.
Autor artykułu podjął próbę odpowiedzi na pytania i wątpliwości jakie pojawiły się po lekturze materiału zamieszczonego w czasopiśmie "The Economist", pod tytułem "Ukryte bogactwo biednych".
Wykluczenie finansowe to czynnik ograniczający dobrobyt, który należy rozumieć jako miarę zaspokojenia potrzeb materialnych i niematerialnych (w tym społecznych). Celem artykułu jest zidentyfikowanie zalet i wad mikropożyczek jako narzędzia inkluzji finansowej sprzyjającego wzrostowi dobrobytu. Wśród zalet można wskazać na udział w likwidacji ubóstwa i polepszeniu sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Ponadto mikropożyczki są instrumentem walki z bezrobociem, wzmacniają przedsiębiorczość oraz dają kobietom szansę awansu społecznego. Z kolei wady mikropożyczek to m.in. niebezpieczeństwo wystąpienia nadmiernego zadłużenia gospodarstw domowych i groźba nadużycia ze strony instytucji mikropożyczkowych. (abstrakt oryginalny)
Autor analizuje zmiany regulacyjne na rynku pożyczkowym w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań dotyczących funkcjonowania niebankowych instytucji finansowych, które udzielają krótkoterminowych kredytów konsumenckich (mikropożyczek). Podejmuje próbę oceny ich prawdopodobnej skuteczności w świetle doświadczeń innych państw.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Economic and Employment Effects of Microloans in a Transition Country
84%
Na przestrzeni ostatnich lat mikropożyczki udzielane małym i średnim przedsiębiorstwom nabrały większego znaczenia w wielu krajach środkowej i wschodniej Europy. Jednakże mało jest jak dotąd empirycznych dowodów dotyczących skutków gospodarczych i społecznych mikrofinansowania. Próbując rzucić więcej światła na tę ważną kwestię, niniejsza publikacja opiera się na konkretnym studium przypadku, poddając analizie ekonomiczne skutki wprowadzenia w życie programu mikropożyczek przez łotewski bank rozwoju Hipoteku Banka1. Autorzy przeanalizowali dane dostarczone przez Hipoteku Banka oraz dla porównania posłużyli się wskaźnikami ekonomicznymi dla Łotwy i jej poszczególnych regionów. Ustalono, że średnio w firmach, którym powyższy bank udzielił pożyczki, znacząco wzrósł poziom zatrudnienia w okresie pożyczki. Ponadto, pośród klientów banku przeprowadzono badanie kwestionariuszowe. Jego wyniki wskazują na to, że program mikropożyczek zdecydowanie przyczynił się do wsparcia istniejących firm, jak również do założenia nowych firm, aczkolwiek wpływ mikropożyczek jest różny, zależnie od branży, w której prowadzona jest działalność gospodarcza.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono zarządzaniu organizacjami mikrofinansowymi. Omówiono problemy z dostosowaniem systemu motywacyjnego pracowników od realizacji dwóch najważniejszych celów instytucji, stabilności finansowej oraz realizacji misji społecznej, tj. dostępu do usług finansowych ludzi ubogich.
W artykule przedstawiono zasady działania Europejskiego Instrumentu Mikrofinansowego Progress w aspekcie możliwości pozyskania środków finansowych przez osoby fizyczne na założenie lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Główny nacisk został położony na korzyści wynikające z nowych form wsparcia dla przedsiębiorców i ich pracowników. W artykule postawiono następujące tezy: 1) w obliczu kryzysu gospodarczego państwa członkowskie Unii Europejskiej pragną promować rozwój mikroprzedsiębiorstw również poprzez ułatwiony dostęp do pożyczek i funduszy poręczeniowych; brak opisanej formy pomocy prowadziłby do istotnych ograniczeń w dostępie do pożyczek i poręczeń dla przedsiębiorców z niewielkim kapitałem, jak również do wzrostu kosztów zaciągnięcia zobowiązania (wysokich rat kredytowych i opłat ubezpieczeniowych pokrywających ryzyko związane z działalnością pożyczkobiorcy); 2) wsparcie w postaci środków unijnych umożliwia udzielenie poręczenia lub kredytu na korzystniejszych warunkach, czyli przy obniżonym wkładzie własnym, niższych opłatach i oprocentowaniu, wydłużonym okresie działania danego instrumentu oraz łagodniejszych wymogach odnośnie do okresu działania przedsiębiorstwa. Z przeprowadzonej analizy wynika, że ponad 30% mikro- i małych przedsiębiorstw w Unii Europejskiej zostaje założonych przez osoby pozostające dotychczas bez pracy, dlatego jednym z podstawowych celów uruchomienia instrumentu Progress było wspieranie polityki zatrudnienia. Obserwacja bieżącej sytuacji społeczno-gospodarczej w Unii Europejskiej prowadzi do konstatacji, że konieczne jest znalezienie równowagi między działaniami w zakresie zaostrzenia wymogów kredytowych a pobudzeniem wzrostu gospodarczego poprzez wspieranie przedsiębiorczości. (abstrakt oryginalny)
Kolejne próby uporządkowania kwestii związanych z firmami pożyczkowymi uderzają rykoszetem w cały rynek finansowy. Nowy projekt ustawy prawdopodobnie także niczego nie wniesie. Według niektórych analityków, dynamiczny rozwój rynku pożyczkowego w Polsce jest efektem nieudolnego regulowania przez KNF sektora bankowego. Potwierdza to niejako fakt, iż w najnowszym projekcie ustawy nie ma przepisów powołujących publiczny Rejestr Firm Pożyczkowych. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.