Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mobilność siły roboczej w rolnictwie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Głównym celem prowadzonych przez autora badań było ustalenie przestrzennego zróżnicowania zaangażowania siły roboczej w pracę na rzecz rolnictwa oraz poziomu rozwoju gospodarczego, a następnie określenie siły związku korelacyjnego pomiędzy produktem krajowym brutto przypadającym na jednego mieszkańca a procentowym udziałem pracujących w rolnictwie.
Celem pracy jest określenie rozmiarów i uwarunkowań mobilności siły roboczej w rolnictwie makroregionu południowo-zachodniego (przez poznanie specyfiki zatrudnienia w rolnictwie) oraz jej przyczyn i skutków, wyrażających się w takich zjawiskach jak dwuzawodowość i migracja.
Dokonano analizy zasobów ludzkich związanych z rolnictwem indywidualnym na wsi z punktu widzenia aktywności ekonomicznej. Zbadano zróżnicowanie gmin pod względem cech demograficznych oraz społeczno-zawodowych, a także wpływ rozwoju wielofunkcyjnego gmin na strukturę siły roboczej.
Przedstawiono analizę zależności między poziomem kapitału pracującego w przedsiębiorstwach rolniczych a ich płynnością finansową, rentownością oraz relacjami majątkowymi i kapitałowymi. Na podstawie przeprowadzonych badań zaprezentowano wnioski.
Autor, na podstawie przeprowadzonych badań, przeanalizował zmiany zasobów siły roboczej w grupie gospodarstw indywidualnych w okresie 1992-2001 i sformułował wnioski. Przeciętna liczba osób pełnozatrudnionych w gospodarstwach wzrosła z 1,83 do 1,96, a w przeliczeniu na 100 ha UR zmalała z 24,6 do 21,7 osoby. Nastąpiło podwyższenie średniego wieku właścicieli gospodarstw o 5 lat, a jedynie 26% nie przekroczyło wieku 40 lat. Około 25% właścicieli uzyskiwało dodatkowe dochody z pracy poza gospodarstwem. Nakłady pracy na l ha zmalały z 472 do 417 roboczogodzin.
Na tle szerokiej problematyki powojennych przeobrażeń strukturalnych polskiej wsi temat opracowania wydawać się może drugorzędny a jego zakres rzeczowy niezbyt rozległy. Nie trudno dowieść jednak, iż jest to pozorne i za podjęciem takich studiów przemawiają zarówno względy natury poznawczej jak i praktycznej. Pełna analiza mechanizmu ruchliwości społeczno-zawodowej robotników rolnych wymagałaby uwzględnienia przynajmniej kilku wzajemnie powiązanych problemów badawczych, które wyrazić można w następujących grupach pytań: Jak wielkie zmiany odnotować można w liczebności robotników rolnych zatrudnionych w sektorze indywidualnym? Na jakie lata przypadało ich największe natężenie? W jakim stopniu zmieniała się struktura demograficzna i społeczno-ekonomiczna tej kategorii oraz jej pozycja wśród mieszkańców wsi? Czy i w jakim stopniu pochodzenie społeczne stanowiło czynnik determinujący natężenie oraz kierunki powojennej ruchliwości społecznej? Do jakich kategorii społeczno-zawodowych trafiali byli robotnicy rolni? Jakie kierunki i formy wewnątrz- i międzypokoleniowej ruchliwości społecznej dominowały wśród nich? Czy każdą uznać można za awans społeczny? Jak zmieniała się liczebność i pozycja wśród mieszkańców wsi tych spośród robotników rolnych, którzy w wyniku reformy rolnej zasilili warstwę chłopską? Czy zatem, niekwestionowany w momencie startu do samodzielnego gospodarowania, dystans dzielący ich od użytkowników pozostałych gospodarstw tzw. dziedzicznych został w pełni zlikwidowany lub w jakimś stopniu zmniejszony? Jaki był poziom ekonomiczny i charakter gospodarstw parcelacyjnych? Jaką pozycję posiadali parcelanci i na tle tych spośród byłych robotników rolnych, którzy zrezygnowali z pracy na roli lub zdecydowali się na zespołowe gospodarowanie? Jakie były społeczno-ekonomiczne konsekwencje ruchliwości społeczno-zawodowej proletariatu rolnego a zwłaszcza w jakim związku pozostawały te procesy ze strukturą ekonomiczną regionu oraz z poziomem gospodarki rolnej? (fragment tekstu)
Jakość życia wydaje się mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich. Jak sugeruje raport Stiglitz-Sen-Fitoussi "Jakość życia jest pojęciem szerszym niż produkcja ekonomiczna i standardy życia. Obejmuje pełen zakres czynników, które wpływają na to, co cenimy w życiu, wykraczając poza jego materialną stronę ". Coraz bardziej akceptowana jest potrzeba wyjścia poza PKB w analizach jakości życia. Wahadło mobilności przestrzennej rozumiane jako nieco szersze pojęcie niż dojazdy do pracy będzie ważnym czynnikiem rozwoju obszarów wiejskich, służącym nie tylko jako narzędzie uzupełniania niedoborów miejsc pracy na lokalnym rynku pracy, ale także jako narzędzie umożliwiające mieszkańcom obszarów wiejskich korzystanie z dostępu do różne usługi dostępne w większych miastach. Dlatego wahadłowa mobilność przestrzenna przyczynia się do lepszej jakości życia i stanowi alternatywę dla migracji do miast. Obszary wiejskie w Polsce są inne. W opracowaniu opisano różnice wynikające z lokalizacji oraz jakości transportu publicznego lub prywatnego do 22 największych polskich miast. W tym opracowaniu przeprowadzono analizę dla powiatów. Powiaty polskie (380) można podzielić na 3 grupy: "A" składające się z powiatów (217) z możliwością dojazdu do co najmniej jednego z 22 największych polskich miast w ciągu godziny w jednym kierunku; "B" składający się z 61 powiatów peryferyjnych (2016 i 2025); oraz "AB" składający się ze 102 powiatów obecnie peryferyjnych, ale do godziny 2025 r. przewiduje się, że będą one w zasięgu jednej godziny dojazdu do co najmniej jednego z 22 największych polskich miast. Wyniki analizy perspektyw mobilności przestrzennej wahadła przez powiaty do 2025 r. zostało zilustrowane na mapie i opisane - opisano także najważniejsze dla rozwoju obszarów wiejskich inwestycje w polską sieć transportową. Powinny one doprowadzić do przeniesienia ponad 100 powiatów polskich z grupy peryferyjnej "B" do grupy powiatów "AB" - z dostępem do dojazdów do pracy.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.