Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Model IS/LM
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Model IS-LM stanowi pewne rozszerzenie prostego ujęcia dochody-wydatki. Pozwala na nieco pogłębiony opis zależności między rynkiem dóbr i pieniądza, a także lepiej obrazuje efekty polityki fiskalnej i monetarnej. Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy model IS-LM może pozwolić na nowe spojrzenie na prowadzoną w latach 1990-1995 politykę gospodarczą.
W literaturze poświęconej problemom ekonomicznym występują dwie opcje teoretyczno-metodologiczne, a mianowicie: "ekologizacja gospodarki" i "ekonomizacja środowiska". Moim zdaniem, należy je traktować komplementarnie, a nie jako opcje konkurencyjne. Hipotezę tę można sprawdzić w różny sposób. Pojawienie się w globalnej polityce ekologicznej nowego zjawiska, jakim jest ekokonwersja to dobry przykład na uzasadnienie powyższej hipotezy. W niektórych pracach analizujących to zjawisko można zaobserwować niepokój, że będzie to kolejne źródło inflacji. Podejście takie wydaje się nieuzasadnione. Ekokonwersja może powodować inflację, podobnie jak setki innych czynników. Jednakże ekokonwersja finansująca inwestycje ochronne państwa może łagodzić lub likwidować całkowicie tzw. efekt wypychania inwestycji sektora prywatnego, nie wywołując przy tym zjawiska inflacji. Celem niniejszego opracowania jest próba udowodnienia, że ekokonwersja nie musi stymulować inflacji, może natomiast przyczyniać się do wzrostu gospodarczego.(fragment tekstu)
Model IS-LM miał duży udział w rozpowszechnieniu poglądu o ujemnej - w krótkim okresie - zależności produktu od zmiany salda sektora finansów publicznych. Tymczasem w wyniku modyfikacji choćby pojedynczego założenia tego modelu znak tej zależności może zmienić się na niekeynesowski. Artykuł przedstawia skutki modyfikacji funkcji popytu na pieniądz zaproponowanej przez Mankiwa i Summersa (1984). Dodatkowo gospodarkę w modelu otwarto na międzynarodową wymianę handlową i przepływy kapitału. Pokazano, że im więcej zależności zakładanych w modelu IS-LM przybliży się do występujących w rzeczywistości, tym bardziej niepewna staje się keynesowska reakcja produktu na zmiany deficytu. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest kształtowanie się stopy procentowej w gospodarce rynkowej. Autor przedstawił makroekonomiczny model gospodarki rynkowej (model IS-LM), cele polityki pieniężnej banku centralnego i efekty ich realizacji, ograniczenia polityki stopy procentowej, stosunek stopy procentowej do stopy inflacji, a także kształtowanie się stopy procentowej na rynku kapitałowym oraz na rynku kredytów i depozytów bankowych.
Elementem łączącym rynki - pieniężny i towarowy - jest stopa procentowa. Mechanizm tych zależności i sprzężeń obrazuje model IS-LM. Na tle zaprezentowanych wad tego modelu autor stawia pytanie: czy model IS-LM można tak zmodyfikować, aby za jego pomocą móc oddziaływać na gospodarkę? Kwestię tę podejmuje w niniejszym artykule i konstruuje model IS-DLM, zmodyfikowany o parametry funkcjonujące na rynku finansowym; lukę procentową.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.