Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Model oceny finansów przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedsiębiorstwo jest podmiotem badań finansów. Inwestowanie czyli alokacja kapitału w aktywa zapewnia jego przedmiotową oraz finansową tożsamość. Tożsamość tę pomija się często w badaniach i publikacjach. Sens przedsiębiorstwa wyrażają procesy produkcji, świadczenia usług, akceptowane przez rynek w postaci realizowanych i opłacanych transakcji kupna-sprzedaży. Rachunkowość finansowa jest powszechnym językiem oraz sposobem opisu działalności przedsiębiorstwa, jego nakładów i efektów. W opracowaniu podjęto próbę określenia struktury finansowej przedsiębiorstwa, kreowanej przez czynniki wytwórcze. Do czynników wytwórczych zaliczono: środki pracy, przedmioty pracy, kadrę, kapitał oraz informację. Opracowano modelowe ujęcie wskaźników realizacji zasad finansowania zasobów trwałych i obrotowych przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Model Altmana jest model statystyczny, oparty na jednej z technik analizy wielowymiarowej dyskryminacji, służący do przewidywania trudności finansowych przedsiębiorstw przemysłowych. Artykuł pokazuje wykorzystanie tego modelu w polskich warunkach.
W artykule dokonano przeglądu znanych w literaturze modeli procesu nadwyżki w czasie dyskretnym i uzyskanych wyników dotyczących prawdopodobieństwa ruiny i rozkładów zmiennych losowych związanych z czasem ruiny w omawianych modelach. Zostały przedstawione: złożone dwumianowe modele ryzyka z niezależnymi i zależnymi roszczeniami, model Sparre Andersena procesu nadwyżki z niezależnymi i zależnymi roszczeniami oraz modele uwzględniające inwestowanie nadwyżki. Omówione zostały prace, w których rozważane są aproksymacje modeli ciągłych w czasie przez modele dyskretne. (abstrakt oryginalny)
The article presents analysis of selected ERP (Enterprise Resource Planning) systems in term of the application of the "Production" module in a manufacturing enterprise. Conditions for system evaluation and selection have been expressed in classes of criteria. In each class several practical criteria were considered and rated with great detail. The final results are presented on a point scale allowing the comparison of same class systems.(original abstract)
Celem przedstawionych w artykule badań jest ocena sytuacji gospodarczej regionu poprzez pryzmat stanu ekonomiczno-finansowego firm z możliwością dokonania prognozy w zakresie restrukturyzacji. Autor zastosował formalizację matematyczną zestawu mierników syntetycznej oceny funkcjonowania firmy stosowanych w gospodarce rynkowej i ich komplementarny model komputerowy zapisany w języku symulacyjnym SKOS (System Kompleksowej Obsługi Symulacji). Efektem badań jest całościowa ocena stanu ekonomicznego firm regionu. Tak zaprojektowany program badań zaowocował konstrukcją symulacyjnego modelu oceny ekonomiczno-finansowej firmy.
W opracowaniu zaprezentowano stworzone przez polskich badaczy modele, przy których pomocy można zidentyfikować bankructwo przedsiębiorstwa. Istotność wskazań tych modeli prześledzono na przykładzie wybranych jednostek, które zgłosiły wniosek o upadłość lub takich, których upadłość została już ogłoszona.
Przedstawiono badania, których celem było analiza możliwości wykorzystania metody rekurencyjnego podziału do oceny zagrożenia bankructwem polskich przedsiębiorstw. Przedmiotowe badanie przeprowadzono z wykorzystaniem sprawozdań finansowych 2092 polskich przedsiębiorstw.
Omówiono, stworzoną przez autora, koncepcję modelu kołowego, który można zastosować w ocenie kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Przedstawiono założenia dotyczące modelu oraz na przykładzie przedsiębiorstwa sektora telekomunikacji (Telekomunikacji Polskiej S.A.) przeprowadzono badanie kondycji finansowej.
Omówiono konieczność ekonomizacji kryteriów oceny działalności poszczególnych funkcji przedsiębiorstwa, a następnie kryteriów oceny działalności komórek organizacyjnych.
Kontrola finansowa w sektorze publicznym stanowi zespół mechanizmów na wszystkich szczeblach organizacji. Ma na celu zapewnienie dostarczenia wiarygodnej i rzetelnej informacji, zabezpieczenie majątku oraz oszczędne efektywne wykorzystanie zasobów jednostki. Proces kontrolny odbywa się w sposób ciągły, a wyniki są przedstawiane kierownictwu. Należy sobie uświadomić, że jest to proces złożony i wymagający współpracy wielu osób na różnych szczeblach organizacji, dlatego w obszarze tym istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia nieprawidłowości. Wszystkie przytoczone wyżej fakty wskazują na zasadność objaśnienia I systematyzacji struktury wiedzy w dziedzinie kontroli finansowej oraz wdrożenia systemu pozwalającego na dzielenie się wiedzą osób uczestniczących w tym procesie oraz technologii informatycznych. W opracowaniu przedstawiono zarys pojęciowego modelu kontroli finansowej - jej ontologię. (fragment tekstu)
Zadaniem artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy metody syntetyczne zbudowane i rozwijane w wieloletnich badaniach są miarodajne, oraz czy rzetelnie pokazują sytuację finansową badanych przedsiębiorstw. Pierwsza część pracy zwiera omówienie badanej metody, dalsza stanowi próbę ogólnej krytyki oraz ukazania słabości i niedociągnięć omawianego modelu.
W ramach systemu oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa, stosowana jest często metoda punktowa. Zdaniem autora, metoda ta jest nieadekwatną oceną kondycji finansowej podmiotu gospodarczego, dlatego cieszy fakt coraz mniejszego jej udziału w ocenie przedsiębiorstwa przez banki. Autor zasygnalizował problem związany z analizą prowadzoną z wykorzystaniem systemu punktacji (credit-scoring) i przyjmowanych norm dla systemu oceny obiektywnej, w tym do analizy wskaźnikowej na przykładzie metodologii przyjętej i realizowanej w PKO BP S.A.
W artykule zaprezentowano podstawowe zasady konstruowania modeli finansowych, które mają służyć precyzyjnej ocenie proponowanych strategii działania przedsiębiorstwa. Wyróżniono cztery podstawowe zasady modelowania finansowego: 1) model powinien składać się z modułów, 2) oddzielenie danych wejściowych od modelu właściwego, 3) budowanie prostych modeli, 4) model powinien stanowić dokumentację.
14
51%
W artykule zostały zaprezentowane wybrane modele regresji logistycznej, które służą do analizy przedsiębiorstw w zakresie zagrożenia bankructwem jak i zmiany w sytuacji finansowej. Jak wynika z literatury z zakresu finansów do oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa należy zastosować odpowiednie metody. Błędna ocena może przynieść przykre konsekwencje dla przedsiębiorstwa, w postaci podjęcia nietrafionych decyzji przez zarządzających, odmowy udzielenia kredytu bankowego lub niepodjęcia współpracy przez dostawców i odbiorców. Celem artykułu była weryfikacja skuteczności predykcji 12 modeli regresji logistycznej, które pozwalają na dokonanie oceny zagrożenia bankructwem przedsiębiorstwa a także zajęcia stanowiska odnośnie przyszłej kondycji finansowej. Próba badawcza wynosiła 40 przedsiębiorstw, w tym 8 przedsiębiorstw, dla których został złożony wniosek o upadłość. Jak wynika z przeprowadzonych badań, poszczególne modele odznaczają się różną sprawnością ogólną, która wyniosła od 54% do 98%. Ponadto wykazano, że wraz ze wzrostem wskaźników analizy finansowej użytych w konstrukcji funkcji nie zwiększa się sprawność poszczególnych modeli. Autor podsumowuje, że w celu uniknięcia ryzyka przeprowadzenia niewiarygodnej oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa, należy zastosować co najmniej kilka modeli logitowych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono teoretyczne problemy analizy wypłacalności przedsiębiorstwa, w tym uporządkowano i zdefiniowano pojęcie wypłacalności na tle innych pojęć. Scharakteryzowano i sklasyfikowano metody analizy wypłacalności oraz kierunki ich zastosowań w praktyce gospodarczej. Oceniono poprawność i przydatność stosowanych metod bieżącej i krótkoterminowej wypłacalności przedsiębiorstwa, wskazano na możliwość i celowość rozwinięcia tych metod o nowe kierunki badań. Omówiono założenia, funkcjonowanie i wartość poznawczą metod wyceny wartości firmy w badaniu stopnia wypłacalności przedsiębiorstwa. Przedstawiono badanie wypłacalności przedsiębiorstwa na podstawie danych sprawozdawczych bilansu oraz rachunku zysków i strat przedsiębiorstw sektora budowlanego za lata 1997-2002. Zaprezentowano także analizę wypłacalności jako ocenę zdolności do generowania przepływów pieniężnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.