Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 181

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Model wyceny aktywów kapitałowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Współczesne podejście do modelu CAPM zakłada, że bety zmieniają się w czasie. Przyjmując to założenie, porównano dwie metody dynamicznego szacowania parametru. Najpopularniejsza metoda, KMNK z ruchomym oknem estymacji, w której zastosowano dwa sposoby doboru okna, nie pozwala na wiarygodne oszacowania parametrów - niespełnione założenia powodują złe własności estymatorów. Podejściu klasycznemu przeciwstawiona jest koncepcja zrealizowanych bet wywodząca się z teorii zmienności zrealizowanej i zrealizowanej regresji. Okazuje się, że wyznaczone na podstawie notowań 5- i 30-minutowych miesięczne bety mają podobny przebieg do bel z KMNK. Z analizy wyznaczonych szeregów parametrów wynika, że zrealizowane bety są stacjonarne i występują w nich pewne zależności liniowe, jednak ze względu na niedostateczną długość szeregów nie udało się oszacować liniowych modeli szeregów czasowych dobrze opisujących ich dynamikę i pozwalających na stawianie wysokiej jakości prognoz. Na pytanie, czy szeregi zrealizowanych bet dla akcji z polskiej giełdy można modelować i prognozować, będzie można odpowiedzieć, gdy zgromadzonych zostanie więcej danych o wysokiej częstotliwości. (abstrakt oryginalny)
Jednym z dogmatów zarządzania rynkami kapitałowymi jest założenie, że stopa zwrotu może być modelowana jako funkcja liniowa stopy zwrotu bez ryzyka i rynkowej stopy zwrotu. Cieszący się dużą popularnością model CAPM poddano analizie ze względu na jego odpowiedniość i trafność. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowane wybrane problemy związane z obliczaniem historycznej premii za ryzyko rynkowe obliczane na potrzeby modelu CAPM. W artykuł analizowane są dwie kwestie: dobór danych w obliczaniu premii za ryzyko oraz celowość przyjmowanej w modelu CAPM historycznej premii za ryzyko. Sposób rozwiązania tych problemów wpływa na kosztu kapitału, a w dalszej kolejności na wartości wycen przedsiębiorstw oraz ocenę projektów inwestycyjnych(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Równowaga rynku kapitałowego - pół wieku historii rodziny CAPM
100%
W artykule przedstawiono przegląd rozwoju modeli wywodzących się z klasycznego modelu równowagi rynku - CAPM (Capital Asset Pricing Model). W kolejnych punktach są omówione następujące zagadnienia: historia powstania modelu, rozszerzenia i modyfikacje modelu, adekwatność modelu w warunkach współczesnych przemian na rynkach finansowych(abstrakt oryginalny)
In this paper I develop the asset pricing model in which the wealth portfolio is enriched with human capital and housing capital. These two types of capital account for a significant portion of the total wealth. Additionally I introduce dynamics into the model and represent conditioning information by common factors estimated with dynamic factor methodology. In this way I can use more accurate representative of the unobservable information set of the investors. Obtained results prove that indeed better proxy for market return matters. Moreover conditional models show promising empirical performance and often price the cross-section of excess equity returns better than the Fama French three factor model. (original abstract)
Główny cel działania przedsiębiorstw, zwiększanie wartości dla właścicieli, wymaga świadomości w zakresie wysokości kosztu kapitału. Funkcjonujące w teorii finansów i w praktyce gospodarczej metody szacowania kosztu kapitału nadal pozostają dyskusyjne. Nie są one transparentne dla wszystkich przedsiębiorstw i dla wszystkich gospodarek. Celem artykułu jest przedstawienie opinii praktyków oraz zestawienie jej z poglądami teoretycznymi w zakresie rzeczywistej kalkulacji kosztu kapitału. Szczególny nacisk położono na model CAPM oraz na poszczególne parametry tego modelu. (abstrakt oryginalny)
Krytyce należy poddać założenia teoretyczne modelu, które wciąż są przedmiotem akademickich dyskusji. Najmocniejszym założeniem jest istnienie portfela rynkowego odzwierciedlającego wszystkie możliwości inwestycyjne. Także doskonałość rynków, jednorodność oczekiwań inwestorów bądź podejmowanie decyzji inwestycyjnych jedynie na podstawie wartości oczekiwanych i odchyleń standardowych stóp zwrotu są założeniami dyskusyjnymi. Mimo powyższych wątpliwości model ten jest najpopularniejszą metodą wyznaczania kosztu kapitału własnego przez przedsiębiorstwa amerykańskie. Ze względu na możliwość wielowymiarowego zastosowania modelu przez polskich finansistów jest on tematem niniejszej pracy. W dalszej części zostaną przedstawione metodologia i wyniki testu empirycznego modelu na polskim rynku kapitałowym. (fragment tekstu)
Test CAPM przeprowadzony dla polskiego rynku kapitałowego nie pozwolił na jednoznaczne stwierdzenie faktu, czy model ten należycie opisuje relacje pomiędzy ryzykiem a stopą zwrotu. Na podstawie porównania wyników testu na rynkach polskim i amerykańskim można jednak stwierdzić, że opisana przez CAPM zależność jest słabiej obserwowalna w naszych warunkach. Na podstawie przeprowadzonych badań nie sposób jednoznacznie określić przyczyn tej rozbieżności. Być może zależność opisana przez model obserwowalna jest jedynie w długim okresie i czas funkcjonowania polskiego rynku kapitałowego jest jeszcze zbyt krótki, co znalazłoby potwierdzenie w znacznie gorszych rezultatach uzyskanych w badaniach przeprowadzonych w 1997 roku. Inną przyczyną rozbieżności może być niska efektywność naszego rynku kapitałowego, która powoduje, że zależność opisana przez CAPM nie występuje na tym rynku. Być może wreszcie przeprowadzony test, stanowiący zaledwie jeden z możliwych wariantów badania CAPM, nie jest właściwy do zastosowania w polskich warunkach. Niewątpliwie więc istnieje potrzeba przeprowadzenia dalszych testów CAPM dla stwierdzenia, na ile zasadne jest stosowanie tego modelu przy wykorzystaniu danych z naszego rynku kapitałowego. (fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych na podstawie stóp zwrotu portfeli utworzonych ze spółek notowanych na GPW w Warszawie. Dane pochodzą z okresu styczeń 1998 - grudzień 2001. Na podstawie dziennych cen walorów obliczono stopy zwrotu z pięciu kolejnych notowań, co dało liczbę 299 obserwacji. Poszczególne portfele komponowane były ze wszystkich spółek należących do tego samego sektora, udział wartościowy wszystkich spółek w portfelu był jednakowy. W trakcie badania zostały uwzględnione zmiany liczby spółek tworzących dany portfel sektorowy. Jako stopę zwrotu wolną od ryzyka wykorzystano średnie ważone zwroty 13-tygodniowych bonów skarbowych, a stopą portfela rynkowego jest analogicznie liczona stopa zwrotu z indeksu giełdowego WIG. (fragment tekstu)
10
Content available remote Zastosowanie modelu CAPM w warunkach kryzysu
75%
W artykule przedstawione zostały czynniki oddziałujące na sposób wyznaczania kosztu kapitału z wykorzystaniem modelu CAPM. W tym celu przeprowadzono analizę zmian rentowności instrumentów skarbowych, krajowych premii za ryzyko oraz poziomów cen akcji, oddziałujących na współczynnik beta. Na podstawie przeprowadzonej analizy można stwierdzić, że dynamiczne zmiany badanych czynników, będące następstwem kryzysu finansowego, stawiają pod dużym znakiem zapytania zasadność "surowej" implementacji znanych modeli wyznaczania oczekiwanej stopy zwrotu z kapitału własnego, w tym modelu CAPM. Potrzebna wydaje się zatem dyskusja środowisk naukowych i praktyków biznesu na temat zastosowania w znanych modelach niezbędnych korekt o czynniki adekwatne do szybko zmieniających się uwarunkowań makro- i mikroekonomicznych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problem szacowania kosztu kapitału własnego małych spółek notowanych na GPW w Warszawie, Grapa najmniejszych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie osiągała ponadprzeciętne stopy zwrotu w analizowanym okresie. Tradycyjna wersja modelu CAPM tłumaczy ponadprzeciętne stopy zwrotu wpływem czynników specyficznych. Zdaniem autorów ponadprzeciętne stopy zwrotu można wytłumaczyć wpływem dodatkowego czynnika rynkowego. Informacje docierające do inwestorów na temat małych spółek nie mogą zostać natychmiast odzwierciedlone w cenie udziałów. Dodatkową zmienną objaśniającą jest stopa zwrotu zrealizowana w poprzednim miesiącu. Istotna statystycznie nowa zmienna pozwala na objaśnienie ponadprzeciętnych stóp zwrotu realizowanych przez małe spółki na GPW w Warszawie.(abstrakt oryginalny)
W pracy „O teorii wyceny arbitrażowej” (K. Krzyżewski) przedstawiono nowy dowód oszacowania błędu przybliżenia wzoru na wycenę arbitrażową aktywów na rynku kapitałowym. Jest on modyfikacją dowodu G. Hubermana. Oszacowanie to jest wyrażone w terminach wskaźnika względnych oczekiwanych wypłat z możliwych portfeli beznakładowych istniejących na rynku i wskaźnika niedokładności struktury czynnikowej rynku. Rozpatrzono rynek skończony i nieskończony.(abstrakt oryginalny)
Celem prezentowanego badania jest próba oceny czy na polskim rynku kapitałowym trójczynnikowy model Famy-Frencha lepiej opisuje stopy zwrotu spółek niż klasyczny model wyceny aktywów kapitałowych. Analizy przeprowadzono dla 30 spółek notowanych na GPW w Warszawie w latach 2007-2017, dzieląc okres badania na siedem podokresów, reprezentujących odmienną sytuację na giełdzie. W badaniu wykorzystano dane dzienne, a analizy porównawcze przeprowadzono dla trzech portfeli składających się ze spółek należących do indeksów giełdowych WIG20, mWIG40 i sWIG80. (abstrakt oryginalny)
Klasyczna postać modelu CAPM poprawnie opisuje zmiany na rynku kapitałowym, przy założeniu, że spełniony jest każdy warunek brzegowy modelu. Większość założonych warunków odbiega od rzeczywistości jednak, modelu tego nie należy od razu odrzucać, gdyż niektóre warunki mają mało istotny wpływ na jego jakość, a zasadniczym testem modelu jest wykazanie poprawnej wyceny badanych walorów. Model CAPM poprawnie opisywał stopy zwrotu do końca lat 60. Badania zmian stóp zwrotu bazujące na analizie okresów późniejszych wykazały istotne odstępstwa od wersji klasycznej modelu. W 1993 r. Fama i French zaproponowali model stanowiący jawną implementacje teorii ICAPM. Model ten dobrze opisuje zmienność stóp zwrotu na amerykańskim rynku papierów wartościowych i okazał się istotnym krokiem, jeśli chodzi o objaśnianie stwierdzonych anomalii rynkowych. W niniejszej pracy podjęto próbę zastosowania trójczynnikowego modelu Famy i Frencha do opisu zmian stóp zwrotu z akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Testy modelu przeprowadzono na przykładzie kwintylowych portfeli, w które pogrupowane zostały spółki. Portfele formowano na podstawie wielkości wskaźnika BV/MV i kapitalizacji portfela. Analizę zmian stóp zwrotu przeprowadzono w dwóch przejściach. W pierwszym przejściu badane były regresje szeregów czasowych nadwyżek stóp zwrotu portfeli względem czynników Famy i Frencha. W drugim przejściu określono współczynniki regresji przekrojowej stóp zwrotu względem wektora ryzyka. Szacowane obciążenia zmiennych pozwoliły na określenie charakteru zmian stóp zwrotu akcji oraz na ocenę możliwości wykorzystania modelu Famy i Frencha na polskim rynku. (fragment tekstu)
W klasycznym ujęciu instrument finansowy nazywamy efektywnym, jeśli oczekiwana stopa zwrotu z tego instrumentu jest maksymalną stopą zwrotu możliwą do osiągnięcia przy zadanym poziomie ryzyka. Oczywiste jest, że racjonalnie zachowujący się inwestorzy powinni inwestować jedynie w efektywne instrumenty finansowe. W praktyce jednak tak nie jest. Inwestorzy inwestują wielokrotnie w takie instrumenty finansowe, które są jedynie zbliżone do efektywnych. Wskazano, że wyjaśnieniem takiej sytuacji może być nieprecyzyjne określenie pojęcia "efektywności instrumentu finansowego". Do opisu tej nieprecyzji zasugerowano tam zastosowanie teorii podzbiorów rozmytych. Sugestia ta została uzasadniona w oparciu o przesłanki formalne. Następnie zaproponowano pewną ekonometryczną metodę wyznaczania funkcji przynależności rozmytego podzbioru efektywnych instrumentów finansowych. Wykorzystano tam adaptację pochodzącej od Markowitza klasycznej definicji efektywnego instrumentu finansowego. W niniejszej pracy zostanie zaproponowana kolejna ekonometryczną metoda wyznaczania rozmytego podzbioru efektywnych instrumentów finansowych. Tym razem wykorzystana zostanie znana relacja pomiędzy efektywnością instrumentu finansowego a faktem istnienia modelu CAPM opisującego zmienność oczekiwanej stopy zwrotu z tego instrumentu. (fragment tekstu)(fragment tekstu)
16
Content available remote Short-, Medium- and Long-run Performance Persistence of Investment Funds in Poland
75%
The author examines short-, medium- and long-run performance persistence in the assets of money, bond and stock funds listed on the Polish market in 2000-2012. It is a continuation of the author's previous work concerning long-run persistence of returns and investment risk in rolled five-year sub-periods. The safe, hybrid and stock fund portfolios are formed on the basis of tested funds. The persistence of returns and the revised Sharpe ratio are investigated in rolled 1-, 2-, 3-, 4- and 5-year sub-periods, with a one year step. Also, performance persistence is assessed using the classic CAPM as well as classic and modified Fama-French models, which allow for evaluating management skills. Fouryear and five-year persistence of the revised Sharpe ratio of money and bond funds is found to occur. One can assume the occurrence of 4-year average return reversal for hybrid funds, and 2-year return and the revised Sharpe ratio persistence of stock fund portfolios. The CAPM and Fama-French model simulations of returns indicate stability management skills of stock and hybrid funds in 1-year subperiods, as well as varying management skills of stock, hybrid and safe funds in 5-year sub-periods. (original abstract)
Najszerzej znanym oraz najlepiej opisanym konkurentem CAPM jest arbitrażowy model wyceny APM (arbitrage pricing model), nazywany również APT (arbitrage pricing theory). APM nie rozwiewa wszystkich opisanych wątpliwości, co więcej ma swoje własne wady. Niewątpliwie jednak jest pierwszym modelem, który ma rzeczywistą szansę zastąpić CAPM. (fragment tekstu)
18
Content available remote Verifying Capital Asset Pricing Model in Greek Capital Market
75%
To begin, the article verifying of Capital Asset Pricing Model (CAPM) would be appropriate for capital asset valuation on the Greek capital market. We examined 32 companies listed on the Athens Stock Exchange (ASE) on a weekly basis for a period from June 2009 to December 2013 under this model. The CAPM model is tested by performing two-pass characteristic regression analyses. The first-pass characteristic line regression was used to estimate stocks of beta. Hence, the second-pass characteristic line regression was taken to analyze the intercept and the slope coefficients of stocks. The two characteristics of line regression verify the adequacy of the CAPM. According to our results, we came to a conclusion that there was a linear relationship between systematic risk and returns. The CAPM would be the verification of our major hypotheses from the time series tests. In order for this to be true, the intercept ought to be approximately equal to zero, supporting the theories for both individual assets and portfolios. However, the testing provides evidence against the CAPM, but do they do? It should be kept in mind that it does not necessarily represent evidence in favor of any alternative model. (original abstract)
In business valuation, alternative cost of equity plays an important role considering the risk related to investment. Even a slight change in cost of equity can significantly affect the resulting business value. However, in the Czech Republic, risk premium has not been adequately addressed in terms of methodology. The objective of the paper is to explore the application of selected methods in calculating risk premium, and to select or modify existing methodology for the calculation of risk premium used in agricultural companies. For the purposes of determining the alternative cost of equity, three methods are selected: build up model, CAPM, and Fama and French Three Factor model; internal data of a family farm XY are used. Beta coefficient is calculated on the basis of the input data, and the results of the individual methods are compared. Based on the data of companies operating in the Czech market, the performed analysis suggests that the Build Up model is suitable for expressing alternative cost of equity. The agriculture sector is very specific, as agricultural companies are the first to be affected by the climate change. A follow-up study could be focused on the analysis and prediction of the impacts of climate change, with possible emphasis on the importance of weather derivatives for agriculture companies. (original abstract)
Zdolność do emisji jest zwykle funkcją (pomijając wyjątkowe sytuacje związane z inwestorami strategicznymi) sytuacji finansowej przedsiębiorstwa oraz aktualnego trendu na rynku. W badaniach globalnych nie jesteśmy oczywiście w stanie rozpatrzyć sytuacji finansowej każdej z firm z osobna. Nasza uwaga skupi się zatem na zbadaniu sytuacji na rynku akcji. Narzędziem badawczym będzie model CAMP. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.