Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Model zarządzania strategicznego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
Modele biznesu są coraz częściej głównym tematem opracowań naukowych z dziedziny nauk o zarządzaniu. W ostatnich kilkunastu latach można zaobserwować dynamiczny wzrost liczby publikacji poświęconych tej koncepcji [Osterwalder i inni 2012, s. 6]. Pojęcie "model biznesu" jest równie często używane przez menedżerów i właścicieli przedsiębiorstw - przykładowo, już w 2001 roku 27% przedsiębiorstw z listy Fortune 500 użyło tego pojęcia w swoich rocznych sprawozdaniach [Shafer i inni 2005, s. 200]. Popularność tej koncepcji wynika między innymi z rozczarowania klasycznie rozumianą strategią organizacji, co jest związane z rosnącą turbulencją otoczenia (jednoczesnym wzrostem: szybkości zmian zachodzących obecnie w otoczeniu, jego intensywności, złożoności i nowości zmiany), zacieraniem granic między sektorami, usieciowieniem i wirtualizacją biznesu itp. [Ansoff 1985, s. 58; Krupski 2005, ss. 15-17]. Model biznesowy3 jest coraz częściej postrzegany i opisywany jako alternatywa dla strategii organizacji, narzędzie wspomagające rozwój przedsiębiorstwa i zarządzanie strategiczne w tymże(fragment tekstu)
This paper develops a methodological approach to assessing the supply chain management in small- and medium-sized businesses with further testing it in the companies in the post-Soviet economies. The research objectives were achieved in terms of a sophisticated multi-country project resulting in assessment of the supply chain management for small- and medium-sized businesses in Russia, Kazakhstan, and Azerbaijan (256 businesses in total). The study was implemented through a phased application of online survey methods using closed-ended single-choice questions, including a 5-point Likert scale, mean score ranking, and ABC analysis using the Pareto principle. The assessment showed that, regardless of the surveyed country, almost all respondent businesses use a reactive supply chain design. Since the reactive design does not allow for the implementation of resilient supply chain development, the recommended practices, which have been developed during the pilot phase, deal with improving the supply chain management and gradual transformation of the reactive design into a cooperative management model to ensure resilient supply chain development under uncertainty.(original abstract)
Klasyczne podejścia w zarządzaniu opierane tylko i wyłącznie na istotności racjonalności ekonomicznej organizacji z całą pewnością napotkały znaczące ograniczenia w wymiarze rozwoju organizacji drugiej połowy XX wieku oraz początku wieku XXI. Nie jest to twierdzenie głoszące dewaluację racjonalności czynnika, jakim jest racjonalność ekonomiczna, bardziej akcentuje ono problem w konstruowaniu fundamentów biznesu czynników niefinansowych lub budowania potencjału firmy w oparciu o wartości istotne z punktu widzenia otoczenia systemu zarządzania. Niezbędnym tego narzędziem jest zwiększanie kompleksowości patrzenia na problemy funkcjonowania i rozwoju firmy. Powiązane z tym zmiany w wymiarze strategicznym zarządzania przedsiębiorstwem są konsekwencją ewolucji perspektyw definiowania samego przedsiębiorstwa i zmian jego modeli. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem badań, których wyniki są prezentowane w tym opracowaniu, jest charakterystyka rozwoju infrastruktury liniowej międzynarodowego transportu morskiego, traktowanej jako element globalnej morskiej infrastruktury logistycznej. Celem artykułu jest analiza i ocena tego rozwoju w aspekcie jego wpływu na sferę transportu morskiego, jako ogniwa globalnego logistycznego łańcucha dostaw oraz morską globalną przestrzeń logistyczną. Gros uwagi skoncentrowano na rozbudowie i modernizacji głównych kanałów morskich o strategicznym znaczeniu dla żeglugi światowej oraz analizie czynników determinujących ich rekonstrukcję. Wskazano, że liniowe składniki infrastruktury morskiej o strategicznym znaczeniu dla żeglugi oceanicznej, przystosowują się relatywnie szybko do nowych oczekiwań i wyzwań, jakie stawia przed nimi międzynarodowy transport morski i gospodarka globalna. Podkreślono także, że tego typu procesy dostosowawcze dokonują się głównie poprzez mechanizmy rynkowe i są przejawem sprawnego funkcjonowania międzynarodowych rynków frachtowych. Rynki te z kolei oddziałują silnie na rynki portowe oraz inne rodzaje rynków transportowych, funkcjonujących w ramach globalnej przestrzeni logistycznej. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 5 (CD)
483-489
Szybkość zmian warunków oraz możliwości rozwoju przedsiębiorstw w ostatnich dekadach XX i XXI w. bezwzględnie zmuszają przedsiębiorstwa do poszukiwania nowych koncepcji i modeli w wymiarze realizacji funkcji zarządczej. Szczególnie pilne jest rozwiązanie wyzwań dla zarządzania tzw. wymiarem strategicznym firmy. Przyczyną tej konieczności jest gotowość systemu do ogólnie pojętej zmiany, a tym samym zapewnienie sobie możliwości odnowy. Celem opracowania jest podjęcie dyskusji w zakresie wykorzystania koncepcji Value Based View jako narzędzia pozwalającego na integrację klasycznych podejść w zarządzaniu wymiarem strategicznym przedsiębiorstwa oraz zaprezentowanie możliwości wykorzystania koncepcji opartej na wartościach do budowy systemu posiadającego cechę odnowy. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Współczesne zarządzanie strategiczne : kierunek zmian
84%
W artykule przedstawiono najważniejsze zmian w klasycznym zarządzaniu strategicznym. Zmiany te obejmują myślenie strategiczne, cele strategiczne i relację między intensywnością przedsiębiorczości a pięcioma wymiarami zarządzania strategicznego, takimi jak: intensywność lustrowania otoczenia, umiejscowienie planowania, elastyczność planowania, horyzont planowania i atrybuty kontroli. Nowe podejście do zarządzania strategicznego ma dynamiczny charakter i jest odpowiedzią na rosnące zmiany środowiska. (fragment tekstu)
|
|
nr 2
79-102
Celem pracy jest przedstawienie cech charakterystycznych modeli zarządzania: amerykańskiego, azjatyckiego (japońskiego i chińskiego), europejskiego i globalnego. W pierwszej części zwrócono uwagę na znaczenie różnic kulturowych dla zarządzania międzynarodowego. Dalej omówiono cechy zarządzania amerykańskiego, azjatyckiego i europejskiego. Opisując model europejski zwrócono uwagę na różnorodność kulturową Europy, powodującą trudności w wykształceniu się jednolitego modelu zarządzania. W trzeciej części pracy zdefiniowano model globalny zarządzania oraz wskazano na dalszą ewolucję zarządzania międzynarodowego w kierunku modelu transnarodowego.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Model zarządzania oświetleniem ulicznym na przykładzie gminy Radzionków
84%
|
|
z. 83
671-680
W artykule przeanalizowano problemy wynikające z prawnych uwarunkowań zaopatrzenia w energię elektryczną oraz zaprezentowano model ich rozwiązania wraz z wdrożeniem systemu zarządzania oświetleniem. Model ten, zrealizowany na podstawie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego, porządkuje relacje właścicielskie, doprowadzając do stanu, w którym zadanie własne gminy jest realizowane wyłącznie przy wykorzystaniu mienia gminy. Artykuł jest oparty na doświadczeniach własnych autora w projekcie realizowanym w gminie Radzionków.(abstrakt oryginalny)
Metoda badania zmian w zarządzaniu produkcją dla wyrobów o krótkim cyklu życia na rynku, została opracowana w oparciu o autorski model procesu. W tym celu wykorzystano teorię grafów, a w szczególności drzewo odwrócone w kierunku korzenia. Pokrótce przedstawiono algorytm konstrukcji tego modelu, który następnie stanowił podstawę proponowanej metody Drzewa Kontroli Procesu Produkcji (DKPP). Szczegółowy jej opis i analiza porównawcza z metodami sieciowymi oraz podsumowanie wyników badań zamykają treść artykułu. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1
3-12
W artykule przedstawiono ograniczenia związane z procesem planowania strategicznego. W tym celu autor zastosował podejście trójczłonowe. Pierwsza część obejmuje wstępną prezentację omawianych ograniczeń. Druga część zawiera propozycje rozwiązań, trzecia zaś daje przegląd korzyści płynących z zastosowania zmodyfikowanego procesu planowania. Autor artykułu twierdzi, że monitorowanie i łączenie działań strategicznych w "kampanie strategiczne" pomoże organizacjom skoncentrować i rozwinąć system przekazywania informacji. (abstrakt oryginalny)
11
84%
Zarządzanie regionem wobec wyzwań współczesnego świata wymaga nowego spojrzenia widzianego z wielu perspektyw. Klasyczne spojrzenie na region zwłaszcza wobec kryzysu światowego i związanego z tym także odnotowywanego upadku niektórych miast i regionów nie wystarcza obecnie do efektywnego nim zarządzania. Również niepokojące dane dotyczące niżów demograficznych, wyludniających się miast i regionów, dynamicznej migracji ludności, zmian struktury gospodarczej "od industrializacji do socjalizacji" oraz "od miejsca do sieci" powodują, że region i jego atrybuty stają się kluczową determinantą egzystencji ludności, zarówno w wymiarze ekonomicznym, jak i społecznym. Szczególnego znaczenia nabiera w takim ujęciu zarządzanie strategiczne regionem w kontekście kreacji wartości dla jego interesariuszy. Jako, że interesariuszami regionu są wszelkie podmioty oraz osoby tworzące i zamieszkujące dany region, stąd istotnym czynnikiem z tym związanym jest zdolność regionu do tworzenia dla nich wartości. Przez to wiążą się oni z regionem, determinują jego wzrost i rozwój oraz kształtują jego obraz wewnątrz i na zewnątrz. Taka interpretacja wymaga systemowego i sieciowego spojrzenia na mechanizmy zachodzące w regionie w wymiarze strategicznym. Celem artykułu jest omówienie wybranych aspektów zarządzania regionem poprzez zrównoważoną kartę wartości, która może stanowić narzędzie jego efektywnego zarządzania. Autor stawia tezę, iż zrównoważona karta wartości może służyć do wprowadzenia odpowiedniej dynamiki rozwoju i wzrostu regionu za pośrednictwem kreowania wartości regionu w wymiarach: społecznym, ludzkim, finansowym i inwestycyjnym. Artykuł został napisany z uwzględnieniem podejścia interpretatywnego.(fragment tekstu)
Wyjaśniono pojęcie zrównoważonego rozwoju oraz opisano operacjonalizację pojęcia zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa na poziomie związku sprzedaży produktów z rozwojem przedsiębiorstwa.
Artykuł opisuje zarządzanie strategiczne, jako jeden z najważniejszych nurtów nauki zarządzania, wskazuje jego dokonania oraz formułuje wnioski na przyszłość.
Modele biznesowe powoli przenikają do teorii zarządzania strategicznego. Artykuł zawiera przegląd i analizę wybranych definicji modeli biznesowych, prezentację ich cech oraz analizę - mającą cechy analizy systemowej - relacji występujących między kategoriami: „modele biznesowe" a „strategie zarządzania". W artykule szczególnie podkreślony jest innowacyjny charakter modeli biznesowych i ich nadrzędna rola wobec działań taktycznych i operacyjnych przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Kwestia czy dana firma powinna scentralizować czy zdecentralizować zarządzanie swoimi operacjami na rynku międzynarodowym, zależy w dużym stopniu od dotychczasowego stylu i filozofii zarządzania. Decyzja ta podejmowana jest na podstawie różnych kryteriów uwzględniających m.in. specyfikę branży firmy, charakter otoczenia firmy oraz dostępne informacje odnośnie do efektów związanych z wprowadzaniem w życie jednego lub drugiego modelu zarządzania.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.