Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Modele doskonałości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
2017
|
z. 114
335-345
Od czasu bestsellerowej książki T.J. Petersa i R.H. Watermana [1982] doskonałość jest powracającym motywem w rozważaniach teoretycznych i praktycznych rozwiązaniach mieszczących się w polu zainteresowania zarządzania. Głównym powodem wyboru modelu EFQM do analizy jest fakt, iż jest to jeden z bardziej znanych modeli doskonałości w Europie, który pomaga współczesnym organizacjom mierzyć, przewidywać, monitorować potrzeby i wymagania zainteresowanych stron oraz śledzić dokonania innych organizacji. Wdrożenie modelu w przedsiębiorstwach wiąże się określonymi trudnościami, które zostały zebrały i przedstawione na podstawie niezależnych od siebie badań przeprowadzonych na świecie a opisanych w literaturze.(abstrakt oryginalny)
2
100%
Celem artykułu jest ocena znaczenia rankingów akademickich w systemie szkolnictwa wyższego. Są one ważnym elementem ładu akademickiego i pełnią rolę quasi- -rynkowego mechanizmu służącego do oceny jakości procesów zachodzących na uniwersytetach. Wysoka pozycja zajmowana przez uczelnie w rankingach akademickich powszechnie jest traktowana jako dowód na jakość procesów zachodzących na uniwersytetach. Zostało to silnie zaakcentowane w dyskusjach prowadzonych w związku z reformą systemu szkolnictwa wyższego w Polsce. W artykule podjęta została próba weryfikacji takiego podejścia. Zarówno rosnąca liczba takich rankingów, jak i różnice w stosowanych metodologiach powodują, iż rankingi nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co należy rozumieć przez pojęcie doskonałości akademickiej. Zarazem mogą być bardzo przydatne w działaniach podejmowanych przez uczelnie, ukierunkowanych na poprawę jakości procesów badań naukowych i kształcenia.(abstrakt oryginalny)
We wcześniejszych pracach autorki wykorzystywały do diagnozowania i prognozowania modele zmiennych jakościowych z ustalonymi wskaźnikami finansowo-ekonomicznymi jako zmiennymi objaśniającymi, natomiast zmienną objaśnianą była stopa zwrotu poddana transformacji na zmienną porządkową. Celem obecnego artykułu jest identyfikacja takiego zestawu zmiennych objaśniających (wskaźników finansowo-ekonomicznych), który najlepiej wyjaśnia kształtowanie się zmiennej objaśnianej (metoda Hellwiga, metoda regresji krokowej, porównanie jakości modeli wielomianowych dla różnych zestawów zmiennych) oraz porównanie efektywności prognoz kategorii kwartalnych stóp zwrotu spółek giełdowych wyznaczonych na podstawie oszacowanych modeli z uwzględnieniem okresu spadków oraz wzrostów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Badanie przeprowadzono dla spółek z sektora Budownictwo, przy czym porządkowe modele wielomianowe zostały oszacowane na podstawie danych kwartalnych w latach 1998-2011, natomiast prognozy pozycji spółek giełdowych wyznaczono na I kwartał 2012 roku.(abstrakt oryginalny)
|
2013
|
nr 11
4-6
W artykule zaprezentowane zostanie syntetycznie nowe podejście przyjęte przez EFQM i wskazane będą zmiany wprowadzone w 2012 roku. (fragment tekstu)
This paper exposes the difficulties in integrating "Industry 4.0 Practices" and "World-Class Manufacturing" due to the rapid expansion of production systems and the increasingly complex data monitoring. The applied methodology was to study multiple cases with the aid of a semi-structured questionnaire. The analysis comprised responses of 15 large companies with different expertise from five countries and three continents. The results show that when a company's strategy is linked to Industry 4.0 practices and the World-Class Manufacturing method, they boost productivity by monitoring the shop floor, applying analytical tools, and spreading the organisational culture aimed at improving processes. The results also indicate that human resources are essential in this integration. The conclusion indicates robust barriers to the increasing progress of these procedures, such as the costs associated with the use of technologies, the lack of knowledge of the applied methods and tools, the lack of trained and qualified human resources, and the resistance of people to the use and application of the newly adopted practices. The continuous improvement practices do not keep up with the speed of development that the Industry 4.0 practices propose, requiring studies directed to "World-Class Manufacturing" and "Industry 4.0 practices". Although there is a coexistence of improvement and innovation in world-class manufacturers, the literature has not yet provided a complete understanding of how this coexistence can be achieved at the manufacturing level. Therefore, the paper presents the main actions to overcome these barriers. (original abstract)
|
|
nr 6
10-17
Cel: Zaakcentowanie miejsca i znaczenia kategorii doskonałości w zarządzaniu instytucjami szkolnictwa wyższego oraz określenie uwarunkowań towarzyszących jej zastosowaniom. Projekt badania/metodyka badawcza/koncepcja: Wykorzystano metodę studium literatury wg koncepcji zaproponowanej przez J. Creswella. Wnioski i rekomendacje płynące z rozważań oparto, przede wszystkim, na podejściu indukcyjnym. Wyniki/wnioski: Przedstawiono czynniki determinujące skuteczność wprowadzania i realizacji zasady doskonalenia przy uwzględnieniu charakterystycznych cech tych instytucji, w tym ograniczeń i zagrożeń towarzyszących ich działalności. Obok korzyści i zalet wskazano negatywne konsekwencje nieprzemyślanego posługiwania się pojęciem doskonałości w kontekście funkcjonowania szkolnictwa wyższego. Ograniczenia: Wybrano jedynie niektóre aspekty dotyczące zagadnienia doskonałości w odniesieniu do szkolnictwa wyższego. Badania mają charakter ograniczony do studium literatury światowej i obserwacji własnych. Zastosowanie praktyczne: Wskazane w artykule czynniki wspierające i bariery oraz typowe problemy związane z realizacją działań doskonalących wynikają z wielu praktycznych doświadczeń i powinny być uwzględnione przez personel uczelni odpowiedzialny za doskonalenie w ramach konkretnych projektów. Oryginalność/wartość poznawcza: Artykuł porządkuje wiedzę dotyczącą kategorii doskonałości i doskonalenia w szkolnictwie wyższym i wskazuje czynniki, które powinny być przedmiotem dociekań w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Modele doskonałości : korzyści i ograniczenia
63%
Artykuł został poświęcony modelom doskonałości, ze szczególnym uwzględnieniem modeli EFQM i CAF, ich popularności i zastosowaniu w organizacjach na całym świecie. Praca, opierając się na przeglądzie literatury przedmiotu oraz na badaniach własnych autorki, wskazuje jakie są tendencje wdrażania różnych modeli doskonałości oraz opisuje korzyści i zagrożenia jakie są z tym związane. W artykule zaprezentowano wpływ stosowania modeli na poprawę funkcjonowania organizacji, także pod kątem wskaźników finansowych. Wskazano przy tym, iż podczas wdrażania modelu należy uwzględnić możliwe ograniczenia z tym związane, między innymi: biurokrację, niezdrową elitarność, "syndrom certyfikatu" oraz stosunkowo wysokie koszty aplikowania do programu nagród. (abstrakt oryginalny)
8
63%
W życiu prywatnym informatyka staje się zjawiskiem towarzyszącym ludziom każdego dnia. Coraz powszechniejsze jest robienie zdjęć i przechowywanie ich w chmurze, dokonywanie zakupów w sklepach internetowych i wystawianie opinii o nich, wykonywanie przelewów elektronicznych czy pisanie notek na blogach. Powstawanie nowych danych wymaga funkcjonowania nowych systemów informatycznych.(fragment tekstu)
Proces zmian ogólnych uwarunkowań związanych z rolnictwem, a zwłaszcza wymagań jakościowych stawianych produktowi rolniczemu, oraz szkicowo przedstawiona w artykule możliwość realizacji tych wymagań przez gospodarstwa rolnicze wskazuje, że sposób doskonalenia zarządzania jakością przez zaproponowany model daje duże prawdopodobieństwo osiągnięcia tego celu. Analizując trendy w produkcji rolniczej globalnej, końcowej, towarowej na 1 ha użytków rolnych w rozbiciu na produkcję roślinną i zwierzęcą za lata 1995, 2000, 2001, 2002, 2003 za pomocą analizy korelacji i regresji, można stwierdzić, że w każdym przypadku występuje istotny trend wzrostowy - rolnik w badanych latach uzyskiwał coraz większe wyniki produkcyjne w przeliczeniu na 1 ha. Można więc sądzić, że rolnik będzie zainteresowany udziałem w takim konkursie. (fragment tekstu)
Model Doskonałości EFQM nie gwarantuje sukcesu firmy, jednak stanowi on doskonałe narzędzie wspomagające jego osiągnięcie. Połączenie w koncepcji doświadczenia kierownictwa organizacji i załogi oraz międzynarodowych wytycznych organizacji daje realną szansę wypracowania pozycji silnego i konkurencyjnego przedsiębiorstwa.
Artykuł opisuje model doskonałości zarządzania łańcuchem dostaw. Zdaniem autorów przedsiębiorstwa muszą przejść przez cztery etapy, aby osiągnąć najwyższy poziom zaawansowania w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Każdy z etapów jest opisany za pomocą uwarunkowań (cech systemu zarządzania, które umożliwiają przejście na wyższy poziom) oraz elementów (cech łańcucha dostaw charakterystycznych dla każdego poziomu). (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Total Quality Management jako metoda zarządzania odpowiedzialnego społecznie
63%
|
|
nr 1
321-328
W lutym 2005 r. Forum Odpowiedzialnego Biznesu opublikowało raport pt. Odpowiedzialny biznes w Polsce 2004. Podstawowym wnioskiem płynącym z jego lektury jest to, że w Polsce, podobnie jak w Europie, wzrasta zainteresowanie tą koncepcją. Dotyczy to zarówno przedsiębiorstw (także średnich i małych), jak i konsumentów, administracji państwowej, mediów, ośrodków akademickich. Drugim ważnym wnioskiem jest powszechne utożsamianie społecznej odpowiedzialności biznesu (SOB) ze społecznym zaangażowaniem biznesu. Konsekwencją tego podejścia jest zbyt mały stopień uwzględniania SOB w sposobie zarządzania organizacją. Autorzy raportu stwierdzają wprost, że odpowiedzialny biznes jest mniej postrzegany jako wewnętrzna strategia poprawy efektywności, a bardziej jako element kreowania wizerunku. Jest to sytuacja niosąca pewne zagrożenie dla idei odpowiedzialnego biznesu. Koncepcja ta może zostać zawężona do roli jednego z instrumentów public relations, bez możliwości wywierania głębszego wpływu na działalność organizacji. Jedną z najważniejszych przyczyn takiej sytuacji, wydaje się być, nieukształtowane jeszcze instrumentarium SOB. W niniejszym opracowaniu podjęta została próba wykazania, że koncepcja zarządzania jakością jest lub może stać się sposobem realizacji zasad SOB. (fragment tekstu)
Autorzy niniejszego artykułu zwracają uwagę na zjawisko funkcjonujących w teorii i praktyce zarządzania dwóch typów modeli - dojrzałości oraz doskonałości organizacji oraz związany z tym problem ich współzależności. Mając to na względzie, formułowany jest cel artykułu, jakim jest określenie elementów wspólnych oraz różnicujących te dwa typy modeli. Jako metodę badawczą wykorzystano analizę porównawczą na podstawie systematycznego przeglądu literaturowego. Na tej podstawie autorzy wskazują na elementy typowe dla konstrukcji wymienionych typów modeli, a następnie wskazują te elementy, które są dla nich wspólne oraz je różnicujące. Autorzy dochodzą do wniosku, iż połączenie tych modeli w praktyce organizacyjnej przez zbadanie poziomu dojrzałości organizacji za pomocą modelu dojrzałości i następnie doskonalenie jej za pomocą modelu doskonałości powinno skrócić czas i koszty.. Dalsze kierunki badań w tym obszarze to przede wszystkim próba zidentyfikowania występujących współzależności między modelami zarówno w krótkim, jak i długim okresie funkcjonowania w organizacji. Takie badania wypełniłyby lukę, a jednocześnie byłyby odpowiedzią na krytykę tych koncepcji. Tym samym umożliwiłoby wzbogacenie o wymiar strategiczny, co ma fundamentalne znaczenie dla każdej organizacji.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono prospołeczne aspekty zarządzania jakością, w normie PN-EN ISO 9004:2001, systemy zarządzania jakością, wytyczne doskonalenia funkcjonowania oraz Model doskonałości EFQM. Prace podjęte przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną ISO w celu opracowania międzynarodowej normy zawierającej wytyczne społecznej odpowiedzialności.
|
|
nr 1
156-166
Autorka definiuje i charakteryzuje wybrane innowacyjne rozwiązania wykorzystywane w ramach zarządzania łańcuchem dostaw, a następnie w oparciu o autorski model doskonałości zarządzania łańcuchem dostaw, jak również na podstawie studiów literatury oraz własnych doświadczeń wskazuje na główne uwarunkowania ich wykorzystania w polskich przedsiębiorstwach. (abstrakt oryginalny)
Model Doskonałości EFQM jest najpopularniejszym w Europie modelem doskonałości biznesowej stosowanym przez organizacje prywatne, ale również publiczne. Warto przekonać się, na ile standardy promowane przez ten model są znane i stosowane w polskim sektorze publicznym. Celem badań własnych przeprowadzonych w listopadzie i grudniu 2013 r. było poznanie przyczyn zdecydowania się przez polskie urzędy administracji publicznej, które otrzymały wyróżnienie EFQM, na wybór właśnie tego modelu dla poprawy jakości usług publicznych. Badania prowadzone były metodą wywiadu ustnego i pisemnego. W oparciu o ich wyniki oraz o dostępną literaturę można było podjąć próbę odpowiedzi na postawione pytanie badawcze, jak również przedstawić najczęściej wskazywane korzyści zastosowania Modelu w urzędzie oraz zastanowić się nad istnieniem związku między decyzją o zastosowaniu Modelu a uprzednim wprowadzeniem systemu zarządzania jakością w urzędzie lub korzystaniem z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
W niniejszej publikacji przedstawiono kluczowe aspekty wykorzystania Modeli Doskonałości w usługach zdrowotnych. Autorzy skoncentrowali się na europejskim Modelu Doskonałości EFQM (Europejskiej Fundacji Zarządzania Jakością). Specyfika działalności z jaką mamy do czynienia w przypadku zakładów opieki zdrowotnej, wymusza w tym przypadku adaptacje zarówno zasad doskonałości na których opiera się Model EFQM, jak i poszczególnych kryteriów na potrzeby usług zdrowotnych. Zaprezentowane zostały także kluczowe korzyści, które mogą osiągnąć zakłady opieki zdrowotnej w przypadku wdrożenia i konsekwentnego stosowania zarówno ośmiu fundamentalnych zasad doskonałości jak i Modelu Doskonałości EFQM. Rozważania autorów na temat korzyści wdrożeń, poparte zostały przykładami praktycznych zastosowań Modelu EFQM w czterech krajach europejskich jakimi są: Hiszpania, Wielka Brytania, Holandia i Niemcy. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 11
7-11
W artykule został podjęty temat jakości zarządzania. Zawarto definicję problemu, przedstawiono jego porównanie z zasadami Modelu Doskonałości EFQM, Modelem Kryteriów Europejskiej Nagrody Jakości oraz zasadami zarządzania jakością w rodzinie norm ISO 9000:2000, a także ukazano związki między determinantami jakości zarządzania.
Celem publikacji jest określenie stopnia dojrzałości polskich przedsiębiorstw ubiegających się o certyfikat Jakość Roku w oparciu o model doskonałości EFQM. Badania przeprowadzono za pomocą ankiety (CAWI - Computer Assisted Web Interview). Przedsiębiorstwo, aby uzyskać certyfikat Jakość Roku musiało uzyskać z zakresu samooceny przeprowadzonej za pomocą modelu EFQM minimum 56%. Wyniki badań i ich analiza wykazały, że wśród 49 analizowanych dużych przedsiębiorstwach ubiegających się o certyfikat Jakość Roku tylko 3 uzyskały wartość 80% i powyżej. Wśród 10 wybranych do analizy przedsiębiorstw tyko 3 podejmowały działania doskonalące. Na podstawie przeprowadzonych badań autorzy wykazali, że analizowane przedsiębiorstwa, które uzyskały certyfikat Jakość Roku, są dojrzałe i świadome jakości, stale się doskonalą, a także stosują nowoczesne techniki (tradycyjne narzędzia zarządzania jakością, nowe narzędzia zarządzania jakością, metody zarządzania jakością). Czynnikami, które decydują o dojrzałości oraz świadomości przedsiębiorstwa w zakresie jakości, są elementy wchodzące w skład modelu EFQM (1. Przywództwo. 2. Wizja, strategia, polityka. 3. Zarządzanie ludźmi. 4. Zarządzanie zasobami. 5. Zarządzanie procesami. 6. Satysfakcja klienta. 7. Satysfakcja pracowników. 8. Współpraca z otoczeniem. 9. Osiągnięcia przedsiębiorstwa w stosunku do założonych celów), a także świadomość i umiejętność stosowania nowoczesnych technik. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.