Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Modele procesów poznawczych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedstawiono równania trzeciego stopnia opisujące różnicę stężeń na styku membrana-roztwory oraz model matematyczny opisujący efekt grawitacyjny w polu stężeń membrany dla warunków dyfuzyjnego i dyfuzyjno-konwekcyjnego pola stężeń. Przedstawiono także wyrażenie matematyczne dla stężeniowej liczby Rayleigha, która jest parametrem sterującym przejście ze stanu dyfuzyjnego do konwekcyjnego. Korzystając z otrzymanych równań, wykonano obliczenia dla membrany Nephrophan wykorzystywanej w hemodializatorze "sztucznej nerki" rozdzielającej wodne roztwory glukozy o różnych stężeniach.(abstrakt oryginalny)
Ostatnie kilkalnaście lat badań nad sztuczną inteligencją zdominowały dwa alternatywne podejścia do modelowania procesów poznawczych za pomocą maszyn - kognitywizm i konekcjonizm, które są pewną propozycją realizacji modeli procesów poznawczych w psychologii. Artykuł omawia oba te podejścia.
Ostatnie lata ujawniły potrzebę tworzenia systemów, które będą dostosowywały się do użytkownika, a jednocześnie swoimi możliwościami znacznie przewyższą obecnie istniejące systemy informacyjne. Systemy typu "cognitive" zaproponowane przez agencję DARPA stanowią odpowiedź na te potrzeby. Systemy te, składające się z. wielu pojedynczych agentów, będą w stanie wnioskować przy użyciu posiadanej ogromnej ilości wiedzy; uczyć się na własnych doświadczeniach oraz szybko reagować na sytuacje niespodziewane. Ponadto, agenci " cognitive" (I cale systemy "cognitive" stanowią receptę na rozwiązanie problemów związanych z integracją w środowisku wieloagentowym. (abstrakt oryginalny)
Na wstępie podjęto próbę objaśnienia sposobów wytwarzania subiektywności postrzegania świata społecznego oraz możliwości godzenia wielości odzwierciedleń tego świata. Opisano reguły i mechanizmy procesu, w którym subiektywność przeobraża się w obiektywność społeczną. Zamysł ten przeprowadzono poprzez analizę paradygmatu wielości i jego dwóch tradycji: różnicującej oraz scalającej. W części końcowej opisano podstawowe ustalenia wynikające z analizy tego paradygmatu, wskazano jego walory i ograniczenia oraz relację z paradygmatem pozytywistycznym. (abstrakt oryginalny)
Określenie "maszyna Turinga" jest tworem wyłącznie teoretycznym, sformułowanym przez Alana M. Turinga, projektem maszyny matematycznej, mającej pomóc jego autorowi w rozwiązania ważnego prblemu matematycznego. Termin ten jest poza matematyką szeroko wykorzystywany także w psychologii poznawczej. Zamierzeniem autora była analiza teoretycznej treści maszyny Turinga (pewnych jej ograniczeń) oraz ocena użyteczności tego pojęcia w psychologicznych i filozoficznych koncepcjach ludzkiego umysłu. Autor założył następującą tezę: maszyna Turinga nie może być właściwym modelem umysłu i działania ludzkiego; niemniej może być użyteczna, w ograniczonym zakresie, przy analizie niektórych czynności poznawczych człowieka.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.