Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Modeling of health care
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Two Factor Copula Model in Health Measurement
100%
Analiza łącznych rozkładów wskaźników zdrowia jest konieczna do zrozumienia stanu zdrowia starzejących się społeczeństw i efektywnej polityki zdrowotnej (Conti et al., 2010; Heckman et al., 2011). W poprzednim artykule (Kobus and Półchłopek, 2016) zaproponowałyśmy metodę modelowania porządkowych zmiennych zdrowotnych, tj. tak zwane kopuły czynnikowe (Nikoloulopoulos and Joe, 2015). W niniejszym artykule rozwijamy nasze badania w tym zakresie, wykorzystując modele dwuczynnikowe do estymacji 24-wymiarowych rozkładów i pokazując, że pozwalają one na bardzo precyzyjny opis rozkładów zdrowia. Wykazujemy również, że kopuły czynnikowe oparte na kombinacjach rozkładów i spisują się lepiej niż standardowe podejście oparte na wielowymiarowych rozkładach gaussowskich. Dodatkowo identyfikujemy dwa główne czynniki, które wpływają na rozkład 24 zmiennych, jak również interpretujemy je na podstawie uzyskanych parametrów. Pierwszy czynnik związany jest z usposobieniem i podejściem do życia, a drugi ze zdrowiem fizycznym.(abstrakt oryginalny)
Praca jest kontynuacją rozważań ([Lubicz 2004], [Lubicz 2005]) na temat modelowania regional­nego systemu finansowania opieki zdrowotnej. Poddano analizie wybrane kwestie metodologiczne, występujące w pierwszych dwóch etapach standardowej metodyki modelowania symulacyjnego, ko­nieczne do rozważenia w związku z budową modelu konceptualnego powyższego systemu: określenie celu budowy modelu w kontekście ustalonego problemu decyzyjnego, uwarunkowania doboru, pozy­skiwania i interpretacji danych źródłowych, dobór wymiarowości i stopnia złożoności modelu kon­ceptualnego.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł to studium przypadku na temat realizacji kampanii prozdrowotnej w Cemex Polska. Przedstawiono szczegółowe cele kampanii. Omówiono program oraz planowane na przyszłość zadania.
Charakterystyczną cechą rynku opieki zdrowotnej jest powszechne zjawisko reformowania. Modele, dawniej uważane za idealne, traktuje się krytycznie i zmierza do ich zmiany. Analiza literatury wskazuje na popularność tezy o konwergencji systemów zdrowotnych, które tracą ostrość swoich pierwotnych założeń, nawzajem się upodabniając. Celem artykułu jest wskazanie kierunków przemian regulacji, która o nie tylko finansuje i dostarcza usług zdrowotnych, ale też stanowi podstawowy filar funkcjonowania systemów opieki zdrowotnej. W tym kontekście stworzono teoretyczne ramy analizy, które mogą się stać przyczynkiem do bardziej pogłębionych badań nad stopniem konwergencji systemów opieki zdrowotnej.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Modelling Health Indicators in a Joint Framework via Factor Copula Models
100%
W ostatniej dekadzie mamy dostęp do szczegółowych danych zdrowotnych (np.: badanie SHARE). Modelowanie łącznego rozkładu wielu wskaźników zdrowotnych nie jest łatwym zadaniem. Literatura nie jest duża i nie adresuje właściwie np.: struktury zależności między wskaźnikami. Współwystępowanie chorób jest zaś kluczowe dla wydatków na opiekę zdrowotną. Celem artykułu jest pokazanie, że zależności te występują w stopniu, który nie może być ignorowany oraz rozszerzenie literatury o metody, które modelują łączny rozkład zdrowia elastycznie i wydajnie obliczeniowo. Są to dostępne od niedawna tzw. pair-copula constructions (PCC) (Aas et al., 2009). Mogą one być użyte przy wielu wymiarach zdrowia, gdzie inne metody są niekonkluzywne (Duclos i Echevin, 2012). Na podstawie danych z English Longitudinal Study of Ageing (ELSA) nt. statusu zdrowotnego, mobilności, wzroku, słuchu czy zdrowia emocjonalnego, estymujemy jednoczynnikowy model (Nikoloulopoulos i Joe, 2015). Wskaźniki zdrowia wykazują zależność w ogonach; kopule t(4) i t(5) wykazują najlepsze dopasowanie. Szczegółowe zależności są nie do wykrycia przez niedawno rozwinięte podejścia (Makdisi i Yazbeck, 2014).(abstrakt oryginalny)
Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO (World Health Organization) jakość ochrony zdrowia jest jednym z najważniejszych priorytetów. Biorąc pod uwagę szczególną sytuacji życiową osób starszych nie sposób pomijać ogromnego wpływu jakości opieki zdrowotnej na postrzeganą przez tych ludzi jakość życia. Sytuacja życiowa ludzi starszych powinna być obiektem zainteresowania władz, instytucji publicznych, a także opinii społecznej i ośrodków opiniotwórczych. W opracowaniu przedstawiono wybrane koncepcje modeli jakości życia: Veenhovena oraz Browna. Modele te mogą być zastosowane do pomiaru jakości życia w odniesieniu do ludzi starszych. (abstrakt oryginalny)
Jedną z możliwych metod, starającą się wyeliminować margines popełnianych pomyłek, jest badanie typu foresight, będące typem studiów nad przyszłością, które powinno ułatwić podejmowanie strategicznych decyzji rozwojowych. Opracowanie zawiera próbę przedstawienia metodologii foresight, zaadaptowanej z biznesu na użytek publiczny, ze szczególnym uwzględnieniem przydatności w systemie ochrony zdrowia. (fragment tekstu)
Mortality forecasts are key to developing strategies for national pension and health care systems. Recent decades have seen rapid development of mathemati- cal methods for modeling and forecasting mortality. Mortality modeling and forecasting focuses mainly on national populations, encompassing a country. Mortality modeling methods for large, single populations are dominated by the seminal Lee-Carter [1992] model and its many extensions, summarized by Booth and Tickle [2011] and Janssen [2018] (...) The purpose of this study is to evaluate the accuracy of forecasts of mortali- ty rates and life expectancy obtained using selected relational models for all 379 counties of Poland (sub-NUTS-3 regions). We forecast cohort mortality rates by sex and age groups and life expectancy at birth. In the relational models, we use Standardized Mortality Ratio (SMR), as described and applied in Giannakouris [2010] and Rate Ratios (RR), as applied by the Office for National Statistics [ONS, 2016]. SMR is a measure used to compare the level of mortality in re- gions to the mortality of the country's population.(fragment of text)
Współcześnie nauki związane ze zdrowiem podlegają znacznym przemianom, które wynikają z postępu technologicznego, a przede wszystkim ze zmian zachodzących w świadomości ludzi. Obecnie coraz częściej podkreśla się wpływ osobistych wyborów i indywidualnych praktyk na stan zdrowia i ryzyko wystąpienia określonych jednostek chorobowych. Kategorie zdrowia, stylu życia i zachowań zdrowotnych są silnie sprzężone z realizacją ogólnych celów wychowawczych. Zgodnie ze słowami Macieja Demela: "wychowanie zdrowotne partycypuje w realizacji generalnych celów wychowania, zmierzając do poznania i rozumienia samego siebie oraz opanowania najtrudniejszej ze sztuk - sztuki życia". Działania wychowawcze powinny być więc ukierunkowane na wzmacnianie potencjału zdrowotnego ludzi poprzez kształtowanie prozdrowotnego stylu życia jako współczesnej kategorii wychowawczej, obieranie takiego właśnie stylu życia sprzyja bowiem harmonijnemu rozwojowi fizycznemu, psychicznemu, społecznemu oraz dobremu samopoczuciu we wszystkich wymiarach zdrowia. (fragment tekstu)
We współczesnym świecie komunikowanie organizacji z jej otoczeniem to już nie wybór, ale konieczność istnienia każdego podmiotu gospodarczego. Pytanie, które powinno się raczej stawiać dotyczy tego, na ile działania te są świadome, planowe i celowe, a więc czy istnieje strategia komunikowania organizacji z jej interesariuszami. Proces porozumiewania się organizacji z jej grupami otoczenia jest nierozerwalnie związany z działaniami public relations. Celem PR-u jest bowiem takie zarządzanie komunikacją, aby możliwe było budowanie pożądanych relacji między organizacją a jej interesariuszami. Interesariuszem organizacji jest każda osoba lub grupa osób, która może wywierać wpływ na daną organizację, lub na którą ta organizacja wywiera wpływ. Kategorię tę można rozpatrywać w ujęciu wąskim oraz szerokim i jest ona związana z otoczeniem organizacji. Otoczenie organizacji w PR jest to tylko ta część publiczności (społeczeństwa), która ma z organizacją co najmniej jeden wspólny z nazwy i istotny interes, choć niekoniecznie zgodny (w pojęciu "interesu" mieszczą się zarówno interesy natury materialnej, jak i - w równym stopniu - fundamentalne wartości, wymagania i oczekiwania grup, zbiorowości i składających się na nie jednostek). (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.