Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 142

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Modelowanie matematyczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
W pracy przedstawiono problem wykorzystania narzędzi symulacyjnych do przedstawienia zagadnień związanych z drganiami układów mechanicznych. W prezentowanym rozważaniu pokazano rozwiązania analityczne modeli układów o jednym i dwóch stopniach swobody. Następnie, w oparciu o modele matematyczne zostały zbudowane modele symulacyjne. Skupiono się na wykorzystaniu możliwości programu symulacyjnego Vensim, w analizie wpływu wartości parametrów modelu na wyniki symulacji. Pokazano wpływ wysokości współczynnika tłumienia lepkiego przenoszącego się na pracę układów w zakresie nadkrytycznym, krytycznym i podkrytycznym. Rozważane zagadnienie przedstawiają możliwości wynikające z zastosowania narzędzia symulacyjnego, jakim jest program Vensim w procesie dydaktycznym obejmującym zagadnienia z dziedziny projektowania i eksploatacji maszyn.(abstrakt oryginalny)
Poniższa praca przedstawia możliwości zastosowania czynnej detekcji laserowej do mierzenia geometrycznych parametrów artykułów spożywczych. Przeanalizowano modele laserowego określania kolistego kształtu obiektu z zastosowaniem kolistego elementu oświetlającego. Omówiono zagadnienie modelowania matematycznego sygnałów lokalizacji. Wyprowadzono zależności oraz zbudowano model ma-tematyczny przedstawiający odbity strumień światła, jako funkcję prędkości przedmiotu, częstotliwości skanowania, promienia strefy skanowania i promienia elementu oświetlającego. Z wykorzystaniem metod numerycznych przeanalizowano zależności pomiędzy strumieni odbitego światła a czasem przy różnych prędkościach mierzonego kolistego przedmiotu, różnych promieniach elementu oświetlającego oraz różnych częstotliwościach skanowania. Ustalono, że dokładność pomiarów parametrów geometrycznych przedmiotu zależy od parametrów lokalizacji, tj. stosunek prędkości ruchu przedmiotu, wielkości elementu oświetlającego i częstotliwości skanowania. Zaleca się by zwiększać częstość skanowania a zmniejszać wielkość elementu oświetlającego, pozwala to na zrekompensowanie strat i zniekształceń sygnału wynikających z ruchu obiektu w obszarze skanowania. Przyjmuje się także, że jaskrawość elementu oświetlającego jest zgodna z rozkładem normalnym. (abstrakt oryginalny)
Obserwując dynamiczny wzrost ruchu lotniczego istotnym staje się zagadnienie ciągłej kontroli i monitorowania poszczególnych faz przelotu. Jedną z rozpatrywanych faz w tym procesie jest lądowanie samolotu. Na lotniskach komunikacyjnych operacje te odbywają się z częstotliwością od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Poprawność wykonywania tych złożonych procedur w czasie tej operacji ma istotny wpływ na przepustowość drogi startowej, liczbę operacji wykonywanych w rejonie lotniska a przede wszystkim na bezpieczeństwo pasażerów. Badanie i analiza tych procesów z przyczyn oczywistych nie mogą być wykonywane na obiektach rzeczywistych. W związku z tym dąży się do wykorzystania w analizie operacji zachodzących w rejonie lotniska narzędzi i metod komputerowych. Aby wykorzystać możliwości symulacji komputerowej konieczna jest znajomość modeli matematycznych tych operacji. Celem artykułu jest przedstawienie metody oraz wyznaczonego modelu z wykorzystaniem wyników z pokładowego rejestratora parametrów lotu samolotu. Tak opracowany model charakteryzuje się dużą dokładnością odwzorowania rzeczywistości. Zbudowane modele odwzorowujące rzeczywiste operacje samolotu w rejonie lotniska, będą mógłby być wykorzystane w praktyce lotniczej. (abstrakt oryginalny)
Praca jest z dziedziny metody reprezentacyjnej i dotyczy planu losowania próby zaproponowanego przez Sinhgha i Srivastave. Wynika z niego, że prawdopodobieństwo wylosowania bezzwrotnego próby o ustalonej liczebności jest proporcjonalne do wariancji wartości zmiennej pomocniczej obserwowanych właśnie w tej próbie. Przy takim planie losowania próby zwykły estymator regresyjny to nieobciążony estymator wartości średniej w populacji. W pracy wykazuje się również, że jeśli liczebności populacji i próby losowanej za pomocą planu losowania Singha i Srivastavy są dostatecznie duże, to rozkład prawdopodobieństwa estymatora regresyjnego można aproksymować rozkładem normalnym. (streszcz. oryg.)
Fundamental questions connected with the modelling of communal sewage networks have been considered and formulas used to model the functioning of the basic network have been analyzed. The problem described concerns gravitational sewage networks divided by nodes into branches and sectors. Simulation of the steady state functioning of sewage networks is commonly carried out on the basis of nomograms in the form of charts, in which the relations between network parameters like channel diameters, flow rates, hydraulic slopes and flow velocities are described. In traditional design, the values of such parameters are simply read from such nomogram chart tables. Another way of simulating the functioning of a network is the use of professional software, like SWMM, that models sewage flows along the channels by means of differential equations de-scribing the movement of fluids. In both approaches, the user is a mechanical operator of a "black box" procedure. In this paper, another way of simulating the functioning of sewage net-works has been presented. Numerical solutions of nonlinear equations describing the physical phenomena of sewage flows are applied and explained. The presented algorithms were developed to model the steady state of a sewage network enabling a quick analysis of the network parameters and the possibility of fast, simple and comprehensible network modeling and design. (original abstract)
W pracy przedstawiono problemy związane z modelowaniem przepływu ładunków zanieczyszczeń w sieci kanalizacyjnej. Przedstawiono zarówno problemy związane z gwałtownym spływem ścieków bytowo - gospodarczych bądź przemysłowych w kanalizacji sanitarnej lub ogólnospławnej, jak i spływy zanieczyszczeń w ściekach deszczowych. Na jakość ścieków deszczowych odprowadzanych systemem kanalizacji z danej zlewni, wpływają czynniki charakteryzujące zlewnię, parametry sieci kanalizacyjnej, natężenia deszczu, jego częstotliwość oraz czas jego trwania. W kanalizacji istotny jest proces samooczyszczania się kanałów. Z dostępnych prac wynika, że wpływ na ten proces ma średnia prędkość przepływu. W oparciu o metodę naprężeń stycznych podano zależności na prędkości, które mogą przeciwdziałać opadaniu zawiesin i tworzeniu się osadów na dnie kanału oraz powodować usunięcie osadów z dna kanału. Obliczono wartości tych prędkości dla różnych wartości średnic kanału oraz spadków dna kanału. (abstrakt oryginalny)
7
80%
|
|
23
17-27
W pracy przeanalizowano zagadnienie wyznaczenia oceny grupowej w sytuacji, gdy oceny podane przez ekspertów mają charakter porządków częściowych oraz gdy dopuszcza się możliwość występowania obiektów równoważnych zarówno w ocenach ekspertów, jak i w ocenie grupowej. Przyjęto, że zostanie zastosowana metoda mediany Kemeny'ego polegająca na minimalizacji odległości szukanego uporządkowania od zbioru uporządkowań podanych przez ekspertów. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 2
435-448
W artykule poruszono wybrane problemy ekonomiczne modelowania systemów paliwowo-energetycznych. Omówiono kryteria optymalizacji dla modeli wykorzystujących metodę programowania matematycznego dla warunków rynków regulowanych i konkurencji doskonałej. Jako przykłady funkcji celu tych modeli analizowano minimalizację kosztów dostaw energii i maksymalizację sumy nadwyżki producentów i konsumentów. Poruszono problemy modelowania dla warunków rynków oligopolistycznych i podano rozwiązania dla warunków duopolu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie dwóch odmiennych wizji rozwoju krajowego sektora energetycznego. Pierwsza z nich to model oparty na istniejących zasobach węgla kamiennego i brunatnego, uzupełniony technologiami alternatywnymi (wiatr, biomasa, energia jądrowa). Druga to model alternatywny, w którym uwzględniono ekonomiczne skutki emisji zanieczyszczeń gazowych. Jako narzędzie prognostyczne wykorzystany został matematyczny model optymalizacyjny. Obliczenia przeprowadzono dla dwóch scenariuszy: "bazowego" i "efektywnego". W obliczany jest optymalny "mix produkcyjny" krajowego sektora energetycznego, w drugim - optymalna struktura produkcji energii dla pełnej internalizacji kosztów zewnętrznych. Wyniki obliczeń wskazują, że scenariusz "efektywnościowy" jest "droższy" od "bazowego" w sensie ponoszonych kosztów produkcji (prywatnych) - 638 mld zł w stosunku do 623 mld zł, jednak generuje o wiele niższe koszty zewnętrzne (275 zamiast 521 mld zł)(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Experimental Study and Mathematical Modeling of Convective Fish Drying Process
61%
W celu zbadania stanu rozkładu wilgotności równowagowej na profilu głębokości tkanki ryby w zależności od parametrów powietrza suszącego, przeprowadzono badania eksperymentalne. Średnia prędkość przepływu powietrza wynosiła 1,2 m·s-1. Wilgotność względna powietrza wynosiła 85% i 30%, a temperatura 20 i 30°C. Przedstawiono krzywe suszenia na podstawie wyznaczonych danych eksperymentalnych dla różnych wartości temperatury i wilgotności powietrza w instalacji suszącej. Wykonano również obliczenia na podstawie zaprezentowanych formuł matematycznych. Wyznaczone eksperymentalnie punkty są zgodne z wynikami obliczeń, z wyjątkiem początkowego okresu suszenia. (abstrakt oryginalny)
Jednym z podstawowych zadań petrofizyków pracujących dla przemysłu naftowego jest określenie parametrów fizycznych skał do oszacowania ich potencjału zbiornikowego. Oprócz wyznaczania parametrów fizycznych skał ważnym zagadnieniem jest określenie zdolności skały do przepływu mediów. W ostatnich latach dokonano bardzo intensywnego rozwoju dziedziny komputerowego modelowania przepływów CFD (Computational Fluid Dynamics). Modelowanie stało się potężnym narzędziem, pozwalającym na szczegółowe analizy przepływu płynu w ośrodkach porowatych, w tym w skałach. W pracy przedstawiony został opis metod wykorzystujących komputerowe modelowanie przepływów do wyznaczania parametrów zbiornikowych skał oraz wyniki modelowania dla 2D fragmentu przestrzeni porowej karbońskiej próbki piaskowcowej pochodzącej z głębokości ponad 3000 m. Połączenie wyników mikrotomografii komputerowej i modelowania przepływu w ośrodku porowatym dostarcza odpowiedzi na pytania na temat potencjału zbiornikowego oraz filtracyjnego skał. (abstrakt oryginalny)
W pracy opisany jest model równowagi rynkowej przy użyciu narzędzi teorii równań różniczkowych. Rozważa się najpierw znany liniowy model równowagi rynkowej pokazując, że rozwiązanie pojawiającego się w tym modelu równania różniczkowego, które modeluje równowagę rynkową, jest asymptotycznie stabilne. Jako uogólnienie modelu liniowego rozważa się również równanie różniczkowe modelujące nieliniowo równowagę rynkową. Dla pewnego szczególnego przypadku modelu nieliniowego pokazuje się, że rozwiązanie modelujące równowagę rynkową w tym modelu jest w pewnych przypadkach asymptotycznie stabilne, natomiast w pozostałych przypadkach przyciąga inne rozwiązania otrzymane w tym modelu. (abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu jest wykorzystanie analizy systemowej w modelowaniu procesów gospodarczych zachodzących w gospodarce paliwowo-energetycznej. Określono zadania i etapy analizy systemowej oraz scharakteryzowano typy modeli wykorzystywanych do prognozowania rozwoju systemów paliwowo-energetycznych. Omówiono cele i zadania modeli matematycznych opracowanych w Pracowni Polityki Energetycznej i Ekologicznej IGSMiE PAN. (abstrakt oryginalny)
In this paper a new ARCH-type volatility model is proposed. The Range-based Heterogeneous Autoregressive Conditional Heteroskedasticity (RHARCH) model draws inspiration from Heterogeneous Autoregressive Conditional Heteroskedasticity presented by Muller et al., (1995, pp. 213-239), but employs more efficient, range-based volatility estimators instead of simple squared returns in a conditional variance equation. In the first part of this research range-based volatility estimators (such as Parkinson, or Garman-Klass estimators) are reviewed, followed by derivation of the RHARCH model. In the second part of this research the RHARCH model is compared with selected ARCH-type models with particular emphasis on forecasting accuracy. All models are estimated with a maximum likelihood method using data containing EURPLN spot rate quotation. Results show that RHARCH model often outperforms return-based models in terms of predictive abilities in both in-sample and out-of-sample periods. Also properties of standardized residuals are very encouraging in the case of the RHARCH model. (original abstract)
Due to the introduced political instruments, as well as the increase in awareness and standard of living, mechanical ventilation is becoming more and more popular in Poland. The growing market and standards force the manufacturers of air handling units to constantly improve the quality of their products. In order to verify the operation of these devices, it is necessary in a specially adapted for this object called the climate chamber. Due to the strict regulations regarding the working conditions of the said facilities, it is necessary to apply the processes of advanced control systems in the process of regulation. These processes are aimed at establishing stable parameters of air supplied to the tested objects, ventilation and air-conditioning units such as: temperature, humidity, flux. Due to the need for precise control and operation of the installation in industrial conditions, it was decided to use the PID controller. The article deals with the optimization of the heating and cooling system, because the temperature parameter was a problematic element in the proper operation of the climate chamber. Both the heating and cooling systems have been described and executive elements have been emphasized, thanks to which it was possible to control the flow of circulating factors. The procedure of selection and implementation of the regulator's settings and its influence on the operation of the climate chamber was also analyzed. (original abstract)
16
Content available remote Inflacja w aspekcie długookresowego modelowania strukturalnego
61%
W artykule został przedstawiony model autoregresji wektorowej, który zastosowano do modelowania jednego z narzędzi polityki pieniężnej, jakim jest inflacja. Zostały omówione problemy identyfikacji parametrów długookresowych. Celem pracy jest zaprezentowanie dwóch procedur wyznaczania estymatorów największej wiarygodności: empirycznego schematu identyfikacji Johansena oraz procedury identyfikacji philipsa, jak również zastosowanie w przykładzie empirycznym estymatorów największej wiarygodności, otrzymanych za pomocą empirycznego schematu identyfikacji Johansena do wyznaczenia prognoz wskaźnika inflacji. (fragment tekstu)
|
|
nr 1/2
111-136
For obvious reasons, models for decision-making under severe uncertainty are austere. Simply put, there is precious little to work with under these conditions. This fact highlights the great importance of utilizing in such cases the ingredients of the mathematical model to the fullest extent, which in turn brings under the spotlight the art of mathematical modeling. In this discussion we examine some of the subtle considerations that are called for in the mathematical modeling of decision-making under severe uncertainty in general, and worst-case analysis in particular. As a case study we discuss the lessons learnt on this front from the Info-Gap experience.(original abstract)
Rozwój ekonomii matematycznej w ciągu kilkudziesięciu lat jej istnienia przebiega w dwóch kierunkach. Po pierwsze, obejmuje ona coraz szerszy i jednocześnie coraz bliższy rzeczywistości zakres zagadnień badawczych nauki ekonomii. Po drugie, jej aparat formalno-rachunkowy komplikuje się nieustannie, a do analiz o charakterze ekonomicznym wykorzystywane są wyniki teoretyczne z kolejnych dziedzin matematyki. Oba te kierunki są ze sobą ściśle związane, gdyż rozszerzanie obszaru badawczego, obejmowanie coraz większej grupy zjawisk i procesów ściślej związanych z funkcjonowaniem realnych systemów gospodarczych, z reguły komplikuje metody analizy. (fragment tekstu)
|
|
12
|
z. 1
119-127
Opierając się na równaniu bilansu ciepła, masy, stanu fazy objetoociowej i zaadsorbowanej zaproponowano model matematyczny pozwalający określić zmiany temperatury monolitów pod wpływem adsorpcji par metanolu. Obliczenia modelowe wykonane dla monolitów otrzymanych: z pylistego węgla aktywnego - AC35 oraz węgli aktywnych otrzymanych w procesie aktywacji chemicznej karbonizatu z węgla kamiennego - ACS i mezofazy pakowej - APM wykazały znaczne różnice we właściwoociach termicznych wystepujące pomiedzy nimi. Stwierdzono najwyższą zdolność do akumulowania ciepła w kolejności dla monolitów ACS i APM, a znacznie niższą dla AC35. Przewidywana różnica temperatur pomiędzy monolitem ACS a AC35 wynosi oko3o 3K. Uzyskano bardzo dobrą zgodność w zdolności do akumulowania ciepła, przewidywanych różnic przyrostu temperatury pomiędzy monolitami i dynamiki tych zmian z wynikami uzyskanymi z pomiaru ciepła zwilżania monolitów metanolem. Zaprezentowane wyniki wskazują na szczególną przydatność monolitów ACS i APM dla układu magazynującego ciepło adsorpcji. (abstrakt oryginalny)
W pracy zaprezentowano problematykę modelowania matematycznego procesu odnawiania obiektu technicznego. W modelowaniu wykorzystano rachunek macierzowy. W tym celu opracowano następujące macierze: [A] macierz własności cech eksploatacyjnych obiektu przed jego odnowieniem w inteligentnym systemie obsługiwania, [B] macierz własności cech eksploatacyjnych obiektu lub macierz własności cech eksploatacyjnych obiektu przed jego odnowieniem w inteligentnym systemie obsługiwania, [T] macierz przekształceń jest to macierz opisująca proces techniczno-technologiczny odtwarzania własności cech eksploatacyjnych obiektu w inteligentnym systemie obsługiwania. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.