Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Models of accounting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Referat porusza zagadnienie modelu rachunkowości zarządczej. Wyjaśnia pojęcie modelu w naukach ekonomicznych, relacje między modelem a rachunkowością. Pre­zentuje klasyfikację modeli rachunkowości zarządczej i zwraca uwagę na wymagania stawiane tym modelom. (abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest próba udzielenia odpowiedzi na pytanie: jak kraje należące do poszczególnych modeli rachunkowości rozwiązują kwestie związane z tworzeniem norm prawnych rachunkowości dla małych i średnich podmiotów gospodarczych. (fragment tekstu)
3
Content available remote Czynniki kulturowe jako determinanty modelu rachunkowości
75%
Trwający od wielu lat proces globalizacji różnych sfer życia gospodarczego nie ominął również rachunkowości. Liberalizacja gospodarki światowej, powstawanie ponadnarodowych korporacji wymusiło niejako rozwój rachunkowości międzynarodowej. Pojawiła się potrzeba harmonizacji i standaryzacji procesów gospodarczych i przepisów prawnych. Jest to jednak proces bardzo złożony, a rozwój rachunkowości uwarunkowany jest czynnikami: historycznymi, kulturowymi, prawnymi, ekonomicznymi, edukacyjnymi, fiskalnymi i własnościowymi. Mimo wielu podobieństw istnieją również znaczące różnice pomiędzy systemami rachunkowości funkcjonującymi w poszczególnych krajach. Celem niniejszego opracowania jest w szczególności identyfikacja kulturowych czynników charakteryzujących systemy rachunkowości.(fragment tekstu)
Metody rachunkowości stanowią podstawę prowadzenia rachunkowości w podmiotach gospodarczych, zostały ukształtowane historycznie, co przesądziło o tym, że podstawy rachunkowości we wszystkich krajach są podobne. Jednak obok wspólnych uniwersalnych zasad istnieją również takie, które zostały ukształtowane przez systemy społeczno-gospodarcze poszczególnych krajów, co sprawia, że sprawozdania różnych krajów nie są porównywalne. (oryginalne streszczenie)
Ze względu na ograniczoną objętość, opracowanie obejmuje tylko podstawowe zagadnienia związane z tematem. Jego celem jest zaprezentowanie ogólnego modelu rachunku kosztów działań. Wydaje się jednak, że zaprezentowany model może być podstawą dalszej, pogłębionej analizy przydatności rachunku kosztów działań do wspierania procesów decyzyjnych w jednostce gospodarczej. (fragment tekstu)
6
Content available remote Perspektywy rozwoju modeli rachunkowości na świecie
75%
Celem artykułu jest próba zarysowania perspektyw rozwoju modeli rachunkowości na świecie w dobie zachodzących zmian na globalnym rynku. W realizacji tego celu pomocne będą identyfikacja i wskazanie czynników wpływających na obecny i przyszły kształt systemów rachunkowości.(fragment tekstu)
W artykule opisano rozwój polskiej rachunkowości od początku lat 90. XX w. do dnia dzisiejszego w kontekście harmonizacji. Wyjaśniono, że zmiany były kształtowane przez dwa źródła międzynarodowych regulacji: MSSF i dyrektywy Unii Europejskiej. W efekcie polska rachunkowość reprezentuje model mieszany, łącząc w sobie cechy zarówno rozwiązań anglo-amerykańskich, jak i kontynentalnych.(abstrakt oryginalny)
Rachunkowość, jako nauka społeczna, kształtowana jest przez środowisko, w którym przychodzi jej realizować swe zadania. Rozmaitość systemów rachunkowości oraz modeli jej rozwoju staje się pochodną różnorodnych czynników o charakterze historycznym, ekonomicznym, politycznym czy kulturowym, determinujących z jednej strony jej kształt operacyjny, z drugiej zaś wyzwania stawiane przed nią przez praktykę. Celem artykułu jest próba ukazania szerokiego spektrum czynników kształtujących odmienność krajowych modeli rachunkowości oraz prezentacja zróżnicowanych typologii tych elementów. Ujęte w treści artykułu rozważania opierają się na studiach literatury poświęconej powyższej problematyce. (abstrakt oryginalny)
W polskojęzycznej literaturze przedmiotu powszechnie funkcjonują terminy: polityka bilansowa oraz polityka rachunkowości. Problem, jaki dostrzega autor, polega na tym, że istnieje co najmniej kilka sposobów postrzegania ich istoty, a co za tym idzie również wzajemnych relacji tych dwóch polityk. Jedni uważają, że polityka bilansowa jest tym samym, czym polityka rachunkowości. Inni z kolei dostrzegają różnice pomiędzy tymi dwiema politykami, jednakże nie ma konsensusu, co do charakteru rozbieżności. Brak jednoznaczności w odniesieniu do sposobów wyjaśniania istoty polityki bilansowej i polityki rachunkowości oraz relacji pomiędzy nimi stanowi problem dla nauki oraz praktyki. Od tej pierwszej wymaga się przecież, między innymi, skodyfikowania dyskursu naukowego i usystematyzowania terminologii (Sozański, 1995: 23-50). Z kolei w praktyce, zarząd ponosi odpowiedzialność za sprawozdanie finansowe, które jak wiadomo jest zdeterminowane polityką rachunkowości. W niniejszym opracowaniu autor podjął próbę wskazania istoty polityki bilansowej i polityki rachunkowości oraz wyjaśnienia różnic pomiędzy nimi. Chociaż zagadnienie to było już podejmowane w literaturze przedmiotu, to jednak do tej pory nie próbowano wyjaśnić istoty tych dwóch polityk i ich wzajemnych relacji odwołując się do ich genezy, tj. do modeli rachunkowości, w których wykształciły się. (abstrakt oryginalny)
Internacjonalizacja działalności przedsiębiorstw przyczyniła się do szybszej realizacji procesu harmonizacji regulacji w zakresie sprawozdawczości finansowej na świecie. Model rachunkowości i sprawozdawczości finansowej w danym państwie oraz pewne wzorce do przymusowego bądź dobrowolnego stosowania ustala makropolityka rachunkowości. Opracowywaniem narzędzi makropolityki rachunkowości zajmują się instytucje ustanawiające regulacje rachunkowości o zasięgu światowym, regionalnym i krajowym. Obecnie funkcjonują dwa podstawowe, ukształtowane historycznie modele rachunkowości i sprawozdawczości finansowej: kontynentalny i anglosaski. Międzynarodowe Standardy Rachunkowości Finansowej swoimi założeniami koncepcyjnymi są bliższe systemowi rachunkowości kontynentalnej, zaś standardy amerykańskie odnoszą się do systemu rachunkowości typu anglosaskiego.(abstrakt oryginalny)
Celem artykuł jest przedstawienie wykorzystania rachunku kosztów docelowych do budowy modelu rachunkowości zarządczej. Model rachunkowości zarządczej oparty na rachunku kosztów docelowych jest zintegrowany ze strategią przedsiębiorstwa, która kładzie nacisk na zastosowania interdyscyplinarnych finansowych i niefinansowych wskaźników dokonań. Jego podstawą są: rachunek kosztów docelowych (target costing), którego celem jest jednoczesne osiąganie zamierzonego poziomu kosztów produktów, przy zapewnieniu ich wysokiej jakości, dotrzymaniu terminów dostaw i solidności wykonania zamówień oraz system ciągłego doskonalenia (kaizen costing), zorientowany na nieustanne dążenie do usprawnień w procesie produkcji w celu obniżenia kosztów. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono podstawowe założenia dotyczące rachunkowości leasingu korzystającego z opublikowanego przez IASB w styczniu 2016 roku nowego MSSF 16 "Leasing". W standardzie, który ma obowiązywać przy sporządzaniu sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się 1 stycznia 2019 roku i później, przyjęto, że skutki umów leasingowych u leasingobiorcy będą rozliczane według jednego modelu. Zgodnie z nim, każda umowa będzie miała swoje odzwierciedlenie w sprawozdaniu z sytuacji finansowej poprzez ujęcie aktywów i zobowiązań, które z niej wynikają. Prawo do użytkowania aktywów będzie amortyzowane, zobowiązania wyceniane według zamortyzowanego kosztu z wykorzystaniem stopy procentowej leasingu. W związku z tym koszty wszystkich leasingów będą prezentowane w dwóch pozycjach sprawozdania z wyniku. Zmiana zasad rachunkowości leasingu wpłynie na zwiększenie wartości aktywów i zobowiązań prezentowanych w sprawozdaniu finansowym, a także na strukturę kosztów kształtujących wynik finansowy. W konsekwencji spowoduje to zmianę wartości wskaźników charakteryzujących sytuację majątkową i finansową podmiotu w porównaniu z sytuacją, w której występuje leasing operacyjny. Nowe zasady rachunkowości leasingu, w szczególności prezentowanie zobowiązań z tytułu zawartych umów, bez wątpienia przyczynią się do poprawy jakości sprawozdań finansowych. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celami artykułu było stwierdzenie, czy Miller i Berent przedstawiają swoje przykłady liczbowe w ramach tego samego modelu, czy są to modele różne, wyjaśnienie dla przykładu Millera, dlaczego funkcja DFL jest funkcją nieliniową, dlaczego relacja między ROE a ROIC jest wielkością zmienną oraz dlaczego relacja między przyrostami ROE i ROIC jest wielkością stałą. Dla przykładu Berenta celem było wykazanie, że paradoks dźwigniowy nie istnieje. Celami niższego rzędu było wykazanie, że można określić jednoznacznie dla danego ROIC i struktury kapitału wielkość ROE, oraz że można jednoznacznie określić relację przyrostów ROE i dźwigni finansowej dla dowolnej struktury kapitału, a także wykazanie, że dla dowolnej stopy zmian DF można jednoznacznie określić stopę zmian ROE. Metodologia badania - Modelami, w ramach których Miller i Berent przedstawiają swoje przykłady liczbowe, były model rachunkowości zarządczej i model mieszany. Badając przykład Millera, posłużono się liniową funkcją EBT o zmiennej elastyczności, funkcją mnożnika ROE oraz funkcją relacji między przyrostami ROE i ROIC. Badając przykład Berenta, użyto funkcję mnożnika ROE, funkcję relacji przyrostów ROE i DF oraz funkcję mnożnika kapitałowego. Wynik - Koncepcja paradoksu dźwigniowego Berenta i koncepcja DFL Millera są przedstawiane odpowiednio w ramach modelu rachunkowości zarządczej i modelu mieszanego i są zatem koncepcjami o różnym zasięgu przedmiotowym. Dla przykładu Millera wyjaśniono, że funkcja DFL jest funkcją nieliniową, ponieważ liniowa funkcja EBT jest funkcją o zmiennej elastyczności, a także wyjaśniono kształtowanie się relacji między ROE a ROIC dla dowolnej wielkości ROIC za pomocą liniowej funkcji mnożnika ROE oraz wyjaśniono, że relacja przyrostów ROE i ROIC jest stała dla dowolnej, początkowej wielkości ROIC i równa się DF. Dla przykładu liczbowego Berenta wykazano, że można określić funkcję mnożnika ROE i na jej podstawie określić jednoznacznie dla danego ROIC i struktury kapitału wielkość ROE, a także wykazano, że istnieje funkcja stałych relacji przyrostów ROE i dźwigni finansowej dla dowolnej struktury kapitału i jest nią różnica między ROIC i oprocentowaniem kapitału obcego oraz wykazano, że za pomocą funkcji mnożnika kapitałowego dla dowolnej stopy zmian DF można jednoznacznie określić stopę zmian ROE i na tej podstawie wykazano, że paradoks dźwigniowy nie istnieje. Oryginalność/wartość - Wyniki osiągnięte w artykule mają charakter innowacyjny teoretycznie i praktycznie. Szczególne znaczenie ma wykazanie, że paradoks dźwigniowy nie istnieje oraz że zależność DFL od warunków początkowych wynika z tego, że funkcja liniowa EBT jest funkcją o zmiennej elastyczności.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia oryginalne podejście do modelowania rachunkowości w warunkach zarządzania dokonaniami przedsiębiorstwa. W pierwszej części opracowania opisano system rachunkowości zarządczej jako element zarządzania dokonaniami. W tym kontekście rachunkowość zarządcza obejmuje trzy główne komponenty: planowanie i budżetowanie, pomiar i raportowanie dokonań oraz projektowanie metod rachunkowości zarządczej. W drugiej części położono nacisk na procedury związane z opracowaniem i funkcjonowaniem rachunkowości zarządczej. W szczególności wyjaśniono takie aspekty, jak analiza wykonalności, czynniki ograniczające projektowanie rachunkowości zarządczej, audyt systemu rachunkowości zarządczej oraz czynniki wspomagające ewolucję i doskonalenie rachunkowości zarządczej. (abstrakt oryginalny)
Jednym z obszarów badawczych rachunkowości międzynarodowej jest analiza porównawcza zasad rachunkowości obowiązujących w różnych krajach. W każdym z nich występuje bowiem specyficzny system rachunkowości, kształtowany przez wieki pod wpływem różnych czynników. Ze względu na podobieństwa występujące między systemami, można je przypisać do szerszych pojęć – modeli. Celem opracowania jest przedstawienie różnic między anglosaskim i kontynentalnym modelem rachunkowości na przykładzie Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec. W artykule zaprezentowano regulacje rachunkowości obowiązujące w wymienionych krajach oraz charakterystyczne dla każdego z nich rozwiązania. W podsumowaniu podkreślono, że omówione w opracowaniu różnice w krajowych systemach rachunkowości mogą stanowić istotną przeszkodę w dążeniu do ujednolicenia zasad rachunkowości na świecie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje rezultaty badań w zakresie rachunkowości małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Badania miały charakter ankietowy i dotyczyły trzech typów respondentów: małych i średnich przedsiębiorstw, audytorów i firm leasingowych. Rezultaty pokazują dużą potrzebę integracji rozwiązań w zakresie prawa bilansowego i prawa podatkowego. Znaczna część respondentów zwróciła uwagę, na konieczność przeprowadzania badania sprawozdań finansowych małych i średnich przedsiębiorstw, przynajmniej raz na kilka lat.(abstrakt oryginalny)
The definition of "human capital function" are described. The accounting model of evaluation and representation of human capital in integrated statements of public sector organizations were presented. The model is designed as important part of information managerial system. The links between results of activities of human capital and its value are established and measured. The set of economic criterios and factors groups of efficiency human capital in universities are described. The method of "etalon comparison" of evaluation of human capital in universities is worked our. The system of motivation employees is suggested. The directions of development quality characteristics rationalized. (original abstract)
Celem niniejszego opracowania jest próba udzielenia odpowiedzi na pytanie: czy zasadne jest tworzenie odrębnych regulacji prawnych rachunkowości dla małych i średnich podmiotów gospodarczych? (fragment tekstu)
Przedstawiono główne przyczyny różnorodności systemów rachunkowości na świecie. Wskazano różnice między pojęciem modelu rachunkowości i systemu rachunkowości oraz scharakteryzowano cechy dwóch podstawowych modeli rachunkowości - anglosaskiego i kontynentalnego. Następnie przedstawiono podstawowe czynniki kształtujące system rachunkowości: czynniki historyczne, kulturowe, prawne, powiązania pomiędzy krajami, inflacji, systemów edukacyjnego, podatkowego i finansowego.
Tekst stanowi przedruk studium opublikowanego w 1990 r. w numerze specjalnym, tomie 16 "Zeszytów Teoretycznych Rady Naukowej" Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Studium to powstało na podstawie badań, przemyśleń i publikacji Profesor Elżbiety Burzym oraz opracowań przygotowanych w toku realizacji w końcu lat osiemdziesiątych XX wieku tematu badawczego Rola i funkcje rachunkowości w roku 2000, objętego zespołowym projektem badawczym Rachunkowość roku 2000, który był koordynowany przez Komitet Rady Naukowej SKwP, a bezpośrednio przez prof. zw. dr hab. Elżbietę Burzym z Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Celem badań zespołowych było opracowanie w ogólnym zarysie koncepcji rozwoju rachunkowości w Polsce pod względem merytorycznym, metodologicznym i proceduralnym, dostosowanej do potrzeb racjonalnego zarządzania w zdecentralizowanej gospodarce. W badaniach uczestniczyło 41 pracowników naukowych z różnych ośrodków akademickich w Polsce. Prezentowane studium zawiera kompleksowe ujęcie złożonej problematyki rachunkowości, aktualnej zarówno okresie realizacji tematu badawczego, jak i współcześnie, rozpatrywanej z punktu widzenia teorii i praktyki gospodarczej, przy uwzględnieniu stanu rozwoju rachunkowości na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX w. oraz zarysowujących się ówcześnie tendencji rozwojowych w różnych systemach społeczno-gospodarczych. Opracowanie obejmuje tezy i objaśnienia dotyczące następujących zagadnień: - informacja o celu, zakresie i przebiegu badań, - przesłanki i kierunki współczesnej ewolucji rachunkowości, - rozwój rachunkowości w świetle celów reformy gospodarczej, - założenia modelowe zintegrowanego systemu rachunkowości, - rozwój rachunku kosztów i efektów, - rachunkowość jako podstawa rozrachunku z tytułu odpowiedzialności przedsiębiorstw - za społeczno-ekonomiczną efektywność gospodarowania, - problemy wyceny zasobów i kosztów w rachunkowości, - zastosowanie metod matematycznych w rachunkowości, - standardy rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.