Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Modernization of buildings
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie problemów technicznych związanych z dociepleniem budynków wykonywanych specyficzną metodą przemysłową. Opisano w nim niuanse mogące wpływać na dobór metody kotwienia warstw izolacji oraz wynikające z tego ograniczenia. Opisane ograniczenia wynikają głównie z występowania różnych warstw na elewacji budynku oraz jego wysokości sumarycznej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie projektu modernizacji hali produkcyjnej na przykładzie wybranego przedsiębiorstwa, który stworzono w oparciu o własną obserwację i wywiady przeprowadzone z kierownictwem badanego podmiotu oraz studium literatury z zakresu rozpatrywanej tematyki. W pierwszej kolejności omówiono teoretyczne ujęcie pojęcia projekt oraz wskazano jego cechy. Ponadto zdefiniowano również podstawowe etapy w zarządzaniu projektem i wiążące się z nimi działania. W dalszej części artykułu zaprezentowano analizę przypadku zarządzania projektem modernizacji hali produkcyjnej w przedsiębiorstwie produkcyjnym. W ramach studium przypadku określono cel projektu, przedstawiono strukturę podziału pracy wraz ze wskazaniem kamieni milowych projektu, opracowano harmonogram realizacji projektu oraz budżet projektu. (abstrakt oryginalny)
Zużycie społeczne obiektu mieszkalnego wiąże się z niezdatnością lub ograniczoną zdatnością do dalszej jego eksploatacji. Niezdatność może dotyczyć ogrzewania mieszkania z wykorzystaniem tradycyjnych ogniw ogrzewczych, takich, jak: piece kaflowe, czy też energia elektryczna, mieszkania o małej powierzchni, niskiej funkcjonalności konstrukcji mieszkań itd. Zużycie społeczne może powodować konieczność modernizacji obiektu mieszkalnego. Modernizacja powoduje ponoszenie kosztów, które należy optymalizować w celu osiągnięcia oczekiwanej opłacalności. Modelowe ujęcie nakładów i efektów modernizacji, a następnie jej optymalizacja prowadzi do minimalizacji kosztów modernizacji. Budynki podlegają oddziaływaniu czynników powodujących ich zużycie, a tym samym zmniejszających wartość obiektu. Przyczyny zużycia obiektów mieszkalnych są zróżnicowane i zależą od wielu czynników.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena kryteriów, które są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o adaptacyjnym, ponownym wykorzystaniu istniejących budynków. Ponowne wykorzysta-nie istniejących obiektów budowlanych poprzez ich modernizację i przystosowanie do nowych warunków użytkowania jest zgodne z koncepcją zrównoważonego rozwoju, ponieważ umożliwia prze-dłużenie okresu ich użytkowania bez ponoszenia znacznych nakładów finansowych. Koncepcja adaptacyjnego wykorzystania istniejących budynków związana jest z teorią gospodarki o obiegu zamkniętym, według której obiekty budowlane należy projektować i budować uwzględniając procesy, w którym odpady z jednego procesu są wykorzystywane jako surowiec do innego. Ogranicza się wówczas zużycie surowców, zmniejsza ilość odpadów i minimalizuje zużycie energii. W artykule omówiono kryteria, którymi powinny kierować się samorządy, architekci i projektanci przy podejmowaniu decyzji o ponownym wykorzystaniu budynku. Kryteria zostały sklasyfikowane jako kryteria techniczne, ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. W artykule przedstawiono, zweryfikowane metodą ankietową, preferencje obecnych i przyszłych decydentów, którzy są zaangażowani w adaptacyjne ponowne wykorzystanie obiektów budowalnych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono metodę oceny rozwiązań logistycznych budynku mieszkalnego. Podczas określania zakresu przeprowadzania renowacji i modernizacji budynków mieszkalnych bierze się pod uwagę wymagania mieszkańców dotyczących logistyki obiektu, a także aktualne wymagania prawne, z intencji swej podyktowanych bezpieczeństwem i wygodą użytkowania potencjalnych mieszkańców. Całość takich rozwiązań to dość złożony system informacyjny, którego adekwatny opis jest celem badań autorów. Proponowana metoda, mająca na celu dokonać oceny rozwiązań logistycznych obiektu, polega na zestawieniu cech rozwiązań badanego obiektu z cechami obiektu odniesienia, tzw. budynkiem referencyjnym. W modelu ograniczono się do rozpatrywania tylko tych czynników, które mają istotny, dominujący wpływ na właściwości logistyki obiektu. Wartości tych czynników określane są na podstawie wiedzy ekspertów. Praca zawiera algorytm ustalania stopnia logistyki obiektu.(abstrakt oryginalny)
Budynki mieszkaniowe, wielorodzinne, mające 30, 40 lat, wymagać będą w najbliższej przyszłości kapitalnych remontów. Wraz z remontem konieczna jest również modernizacja mieszkań. Jest to okazja do dostosowania ich dla potrzeb osób starszych. Jako podstawowy kierunek działania przyjęto konieczność przeprowadzenia badań istniejącej przestrzeni mieszkaniowej, w celu określenia uwarunkowań przestrzennych decydujących o integracji ze środowiskiem oraz przeanalizowanie technicznych możliwości adaptacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono propozycję oceny udziału najczęściej występujących typów uszkodzeń w stopniu zużycia technicznego zabudowy terenów górniczych. Podstawę badań stanowiła baza danych obejmująca 122 jednorodzinnych budynków mieszkalnych o tradycyjnej konstrukcji murowanej, liczących nie więcej niż 26 lat, znajdujących się w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. W pierwszym etapie pracy na podstawie analizy badanej grupy budynków określono 11 najczęściej występujących kategorii uszkodzeń i nieprawidłowości elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych. Do oceny zakresu i częstości występowania uszkodzeń, zastosowano 4-stopniową skalę jakościową. Następnie posługując się metodami statystyki matematycznej zbadano udział poszczególnych typów uszkodzeń w stopniu zużycia technicznego analizowanej zabudowy. W efekcie stwierdzono, że przyjęte wstępnie i istotne w sensie statystycznym kategorie uszkodzeń tłumaczą łącznie około 50% zmienności zużycia technicznego badanych budynków. Największy, średnio około 20-procentowy, wkład w wartość stopnia zużycia uzyskano w przypadku uszkodzeń ścian nośnych wraz z warstwami wykończeniowymi.(abstrakt oryginalny)
Pokazano przykład sytuacji, w której część użytkowników obiektu dokonuje jego modernizacji w celu zmniejszenia bieżących kosztów eksploatacji. Sformułowano problem nowego podziału kosztów eksploatacji między użytkowników, uwzględniającego uzyskane oszczędności. Zaproponowano sposób rozwiązania tego problemu oraz przykład obliczeń. Opracowano tabelę wartości współczynników podziału kosztów dla różnych wartości parametrów tego problemu. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Zarządzanie energią i mediami w obiektach
75%
W artykule przedstawiono zagadnienie związane z racjonalizacją zużycia mediów i energii jako istotnego problemu zarówno dla odbiorców indywidualnych jak i gmin. W wielu przypadkach energia i media są marnotrawione, a poprzez różne działania techniczne i sprawne zarządzanie obiektem można uzyskać spore oszczędności. Można to osiągnąć modernizując obiekt, ale potrzebne są na to najczęściej znaczne środki finansowe. Drugim sposobem jest niskonakładowe zmniejszenie kosztów utrzymania budynku, poprzez kontrolowanie wielkości zużycia energii i mediów. W zależności od cech charakteryzujących obiekt, indywidualnie należy dobrać metodę ograniczenia kosztów jego użytkowania. (abstrakt oryginalny)
Wybudowane w okresie 1960÷1990 budynki wielkopłytowe stanowią obecnie podstawowy składnik zasobów mieszkaniowych w Polsce. Wiadomo, że w znacząco licznej grupie znajdują się budynki z istotnymi uszkodzeniami, dotyczy to zwłaszcza złączy. Rozpoczęto pewne prace modernizacyjne, które jednak w większości przypadków ograniczają się do prac termomodernizacyjnych. Przy tym wszystkim nie dokonuje się kompleksowej oceny stanu technicznego budynków i następnie określenia wywnioskować, że istnieje poważny i aktualny problem dotyczący diagnozowania stanu technicznego tych obiektów oraz określenia sposobów napraw, modernizacji i przystosowania do współczesnych standardów (rewitalizacja). W pracy przedstawiono problematykę dotyczącą badania stanu technicznego budynków wielkopłytowych i określenia bezpieczeństwa ich użytkowania. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Modernizacja obiektów budowlanych zgodnie z zasadami rozwoju zrównoważonego
63%
Obiekt budowlany to określony obiekt, który powstał w wyniku procesów budowlanych. Podstawową częścią obiektu budowlanego jest jego konstrukcja, obejmująca wszystkie elementy nośne obiektu, a więc przenoszące obciążenie obiektu na grunt. Konstrukcja obiektu powinna charakteryzować się niezawodnością, czyli zdolnością do spełnienia określonych wymagań w projektowanym okresie użytkowania. Niezawodność konstrukcji należy rozumieć jako jej nośność, a więc zdolność do przenoszenia obciążeń, jej użytkowalność, czyli zdolność do spełnienia stawianych wymagań użytkowych oraz jej trwałość, utożsamiana ze zdolnością przeciwstawienia się wpływowi środowiska. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zasygnalizowanie istniejących ograniczeń formalnych i pożądanych perspektywicznych kierunków zmian w zakresie racjonalizacji gospodarki mieszkaniowej w Polsce na przykładzie procesów termomodernizacji substancji mieszkaniowej wybranej do analizy gminy w Polsce. (fragment tekstu)
13
63%
W artykule poruszono problem termomodernizacji ścian szczytowych budynków jako jednego z elementów rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Realizację tego zabiegu budowlanego rozpatrzono w aspekcie możliwości poprawy krajobrazu urbanistycznego, jak i polepszenia właściwości termicznych analizowanych ścian. Na wybranych przykładach pokazano techniczne i architektoniczne rozwiązania, porównane pod względem warstwy elewacyjnej, warstwy izolacyjnej oraz współczynnika przenikania ciepła i grubości przegrody. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Role of Local Government in Promotion of Sustainable Building
63%
The study attempted to present Poland's initiative concerning sustainable building within the Strategy Europe 2020. Its aim was to pre-sent the role of local government in supporting sustainable building. A hy-pothesis was proposed that local governments in Poland act as initiators of the processes of sustainable development on local scale. The analysis concerned the assumptions of the Strategy Europe 2020, Vision of Sus-tainable Development for Polish Business, analysis and reports of national initiatives and the contribution of local governments to initiatives of sus-tainable building. It was demonstrated that the role of the main initiator of sustainable development of cities is being taken over not only by local governments but also by partnership with business self-governments.(original abstract)
Abandoned houses have become a common feature of the local landscapes: the rising number of abandoned houses is a major challenge facing many counties in South Korea. Their presence negatively influences the neighborhood by undermining its aesthetic quality, depreciating the perception of safety in the neighborhood properties, and deepening the fiscal deficit of local financing. The detection of abandoned houses is the first step toward adequate housing management by local governments. This study aims to provide a cost-effective and prompt approach to identifying abandoned houses in rural areas. Multi-source data, that is, images and building registry data are utilized and a multi-input neural network is designed to adopt these heterogeneous datasets. Trained by the two source datasets, the proposed network achieves 86.2% accuracy in classifying abandoned houses, which is an acceptable performance level in administrative practice. The database of abandoned houses identified in this manner is expected to promote effective housing management by governments and ultimately contribute to mitigating vacancies in rural areas.(original abstract)
16
63%
W opracowaniu autorzy przedstawiają koncepcję modelu decyzyjnego opartą na teorii zbiorów rozmytych, która umożliwi oszacowanie wartości użytkowej budynku oraz ustalenie rodzaju i zakresu prac remontowych na podstawie danych z przeprowadzonych kontroli stanu budynku. (fragment tekstu)
W pracy przeprowadzono analizę cieplno-wilgotnościową przegród zewnętrznych termomoder-nizowanych budynków, zlokalizowanych na terenie gminy Michałowice. Przeprowadzone badania wykazały duże zróżnicowanie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych istniejących budynków. Wartość współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych badanych budynków przed termomodernizacją wynosiła w większości przypadków około 1,00 W∙m-2∙K-1. Przeprowadzona termomodernizacja przyczyniła się do obniżenia współczynnika przenikania ciepła przez ściany do około 0,30 W∙m-2∙K-1. Wykonane obliczenia cieplno-wilgotnościowe wykazały duże ryzyko występowania wgłębnej kondensacji wilgoci w nieocieplonych ścianach zewnętrznych. Przeprowadzone termomodernizacje przyczyniły się do wyeliminowania wykraplania się pary wodnej w warstwie nośnej ściany. W wyniku termomodernizacji uległa podwyższeniu temperatura wewnętrznej powierzchni przegród, co znaczenie ograniczyło wykraplanie się pary wodnej wewnątrz przegród i na ich powierzchniach. W wyniku termomodernizacji nastąpiło około 3-krotne zwiększenie oporu cieplnego przegród zewnętrznych w badanych budynkach na terenie gminy Michałowice.(abstrakt oryginalny)
Purpose - to determine the impact of selected materials and maintenance strategies at the building exploitation stage on the building's service life and to present the influence of LCCA analyzes and the decision making process on future building durability. Design/methodology/approach - the authors conducted a variant analysis of the estimated service life and building construction and maintenance costs under different scenarios for the selected residential building with the commercial part; the estimated service life (ESL) indicator method and a simple approach to the life cycle costs analysis (LCCA) were used in the research. Findings - the results indicate the following suggestion for the investor - if he (at the decision-making stage) considered more expensive material solutions and then took into account the service time and costs of future renovations, would probably choose variant II - high quality of the materials building; the variant II has the longest estimated service life of 60 years (together with III), but significantly lower construction and maintenance costs; the analyzed variants were also intended to show the necessity to carry out cost-time analyzes at the initial stage of construction of the facility. Research limitations - the research was limited to an example building and three different construction and service life scenarios. Research implications - there is a need to carry out cost-time analyzes at the initial stage of construction of the facility - the investor at the decision-making stage must consider material solutions and then took into account the service time and costs of future renovations etc. (original abstract)
19
Content available remote Rewitalizacja obiektów poprzemysłowych
63%
Celem artykułu jest wskazanie zarówno na proces rewitalizacji obiektów pofabrycznych w Łodzi i regionie, który może je uchronić przed dalszą destrukcją, jak również wskazanie potencjalnych funkcji, jakie mogą przyjąć obszary postindustrialne. W jego pierwszej części zaprezentowane zostaną rozważania na temat dziedzictwa poprzemysłowego. Kolejna będzie poświęcona zagadnieniu rewitalizacji. Następnie zaprezentowane zostaną możliwości związane z przyjęciem nowych funkcji przez zrewitalizowane obiekty, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji turystycznej. W artykule wskazano funkcję turystyki poprzemysłowej jako nowej funkcji rewitalizowanego obiektu lub obszaru. W tym przypadku należy podjąć działania do szerokiej integracji punktów, które przyjęły podobne funkcje w celu utworzenia produktu zintegrowanego, który będzie konkurencyjny i zdolny do tego, aby zainteresować określonego klienta. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest istotny w procesie zarządzania nieruchomościami problem termomodernizacji. Jest to zarówno problem praktyczny w odniesieniu do działań codziennych zarządcy nieruchomości, tematyka eksploatowana w planach zarządzania nieruchomościami ale również coraz bardziej aktualna tematyka w rozważaniach teoretycznych, zwłaszcza w kontekście wprowadzenia certyfikatów energetycznych budynków w krajach Unii Europejskiej. W artykule przedstawiona została analiza procesów termomodernizacyjnych z uwzględnieniem opłacalności finansowej takich inwestycji, przesłanek społecznych oraz zmian wartości budynków po i przed tremomodernizacją. Rozważania zostały poparte przykładem budynków mieszkalnych w zasobach spółdzielczych w Stargardzie Szczecińskim. Na ich przykładzie pokazano, że rzeczywiste zwroty z oszczędności w wyniku termomodernizacji znacznie odbiegają od wielkości szacunkowych. Zaproponowano wskaźnik wyznaczania rzeczywistych oszczędności kosztów zużycia energii cieplnej w oparciu o obiekty podobne. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.