Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Momentum strategies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Multifactor asset pricing models evolved at an accelerated pace in the past few years after the publication of the Fama and French five-factor model. Despite the results from developed markets which arguably make the sixth momentum factor redundant, the authors showed in this study that in an emerging market, e.g. the Warsaw Stock Exchange, the momentum factor (persistence of returns) is still a major asset pricing factor. The data covers the period 2010-2018 on a monthly granularity, during which the Polish stock market was still considered 'emerging'.(original abstract)
Cel - Efekt momentum (Czekaj i in. 2014) jest jedną z najlepiej rozpoznanych anomalii na rynkach kapitałowych. Bazuje na inwestowaniu w spółki, które w ostatnim czasie (from 1 to 12 months) zyskiwały najwięcej i sprzedaży tych, które najwięcej traciły. Badaniu zostały podane dwie hipotezy. Efekt momentum występuje na analizowanym rynku. Efekt momentum może stanowić podstawę do budowy dochodowej strategii inwestycyjnej. Metodologia badania - Do weryfikacji tych hipotez zostały wykorzystane trzy metody badawcze, różnice średnich i median stóp dochodu oraz dynamiczne modele panelowe. Wynik - Efekt momentum występuje na polskim rynku, jednak jest to wynik mniejszych strat w portfelu spółek wygranych i jest widoczny tylko w krótkim terminie. Dla dłuższych okresów obserwacji i inwestycji widoczny jest efekt contarian. Oryginalność/wartość - W prezentowanym artykule została przeprowadzona analiza występowania anomalii na Warszawskiej giełdzie, największym rynku rozwijającym się Unii Europejskiej. W wielu badaniach rynek ten jest klasyfikowany jako zaawansowany rynek rozwijający się. Kolejnym ważnym czynnikiem jest 20 letni okres po transformacji ekonomicznej. Ostatnim czynnikiem jest szeroki wachlarz metod analizy.(abstrakt oryginalny)
Artykuł wpisuje się w nurt badań, których celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy istnieje możliwość przewidzenia przyszłej wartości jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych na podstawie ich historycznej wyceny. W artykule porównano skuteczność strategii momentum na rynku funduszy inwestycyjnych. Zmierzono ryzyko, jakim obarczone są uzyskane stopy zwrotu. Rozważono praktyczne możliwości zrealizowania najkorzystniejszej strategii. Badanie poprzedzono próbą uporządkowania takich pojęć, jak efekt momentum (price momentum) i persystencja (persistence of performance). Wyniki badań przedstawionych w artykule mogą mieć znaczenie poznawcze i aplikacyjne: określenie wyników stosowania poszczególnych strategii wyrażonych stopą zwrotu i ryzykiem (wskaźnik beta) oraz wskazanie najbardziej efektywnych dla inwestorów strategii. Dla najkorzystniejszych strategii uzyskano ponadprzeciętną stopę zwrotu na poziomie 7%, przy wartości współczynnika beta = 0,98. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem badania jest przeprowadzenie weryfikacji skuteczności stosowania tzw. barometru miesiąca (grudnia i stycznia) na przykładzie miesięcznych stóp zwrotu 88 cen akcji notowanych na GPW w Warszawie. Metoda badania - Metoda została zaproponowana przez Dzhabarova i Ziembę i opiera się na analizie zależności występujących między miesięcznymi stopami zwrotu w miesiącu grudniu (i styczniu) a skumulowaną miesięczną stopą zwrotu w ciągu 11 miesięcy następujących po nim. Zależność tę wyraża się za pomocą regresji liniowej. Analizę przeprowadzono dla arytmetycznych i logarytmicznych stóp zwrotu w miesiącu grudniu i styczniu w trzech grupach: dla wszystkich stop zwrotu (dodatnich, ujemnych i równych zero), dla dodatnich i równych zero miesięcznych stóp zwrotu i dla ujemnych miesięcznych stóp zwrotu. Wynik - Uzyskane wyniki wskazują na niską skuteczność tej metody na GPW w Warszawie poza przypadkami kilku spółek. Oryginalność/wartość - Jest to jedno z nielicznych znanych autorowi badań na rynku polskim. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Strategie doboru państw do portfela inwestycyjnego
84%
W niniejszym artykule zbadano i porównano 16 ilościowych strategii doboru państw do portfela inwestycyjnego, bazujących na międzyrynkowych efektach wartości, wielkości, momentum, jakości i zmienności. Badanie przeprowadzono na próbie obejmującej notowania giełdowe 78 państw w latach 1999-2014. Po uwzględnieniu odmiennych dla każdego z krajów stawek podatku od dywidendy, płynności oraz otwartości rynku finansowego stwierdzono, że wybrana strategia wykorzystująca wskaźnik zysku do ceny akcji (E/P) może stanowić dla inwestorów użyteczne narzędzie inwestycyjne. Inwestycje w kraje wyselekcjonowane na podstawie efektu momentum przynoszą zyski tylko na małych rynkach, a na dużych rynkach mogą prowadzić do osiągnięcia strat. Zyskowną strategią okazał się też wybór rynków z przewagą spółek o niskim zadłużeniu i wysokiej płynności. Wreszcie stwierdzono występowanie silnej relacji pomiędzy zmiennością i stopami zwrotu, mającej jednak odmienny charakter dla gospodarek otwartych i zamkniętych.(abstrakt oryginalny)
Efekt momentum jest wynikiem nadmiernej reakcji inwestorów na pojawiające się na rynku informacje. Dobór do portfela akcji spółek charakteryzujących się najwyższą rentownością pozwala na osiągnięcie ponadprzeciętnych stóp zwrotu w średnim okresie (3-12 miesięcy). Literatura finansów udokumentowała jej skuteczność dla wielu klas aktywów - zarówno akcji i obligacji, także walut, surowców oraz instrumentów pochodnych. Celem artykułu jest identyfikacja zjawiska momentum na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2010-2016. W badaniu poddano weryfikacji zjawisko kontynuacji stóp zwrotu z uwzględnieniem wielkości spółki. Do obliczeń wykorzystano akcje spółek sklasyfikowanych według następujących indeksów: WIG20, mWIG40 oraz sWIG80. Wyniki badań dowodzą, iż na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zaobserwowano anomalię związaną z kontynuacją stóp zwrotu. Portfele zbudowane z akcji spółek, które osiągały dobre wyniki w poprzedzającym roku, pozwalały inwestorom na osiąganie dodatkowych zysków.(abstrakt oryginalny)
Hipoteza rynku efektywnego (EMH) jest teorią powszechnie uznawaną za prawdziwą na rynkach kapitałowych, a także walutowych i nieruchomości. Mimo jej ciągłego potwierdzania zauważalne są cykliczne anomalie łamiące jej założenia. Najważniejsza z nich, korelacja przeszłych i przyszłych stóp zwrotu (od 1 do 12 miesięcy), nazywana jest efektem momentum. Istotność tej anomalii polega na jej powszechnym występowaniu na różnych rynkach oraz możliwość jej wykorzystania do budowy strategii inwestycyjnych. W tym świetle niezwykle ważne jest poznanie przyczyn jej powstawania, wzmacniania czy osłabiania. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja dwóch grup przyczyn wpływających na efekt momentum: pierwszy, racjonalny, oparty jest na ogólnie pojętej logice, drugi, behawioralny, uwzględnia rzeczywiste, często nieracjonalne zachowania inwestorów, a tym samym rynków kapitałowych.(abstrakt oryginalny)
Autor artykułu podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób finansjalizacja rynku surowców wpływa na wyniki strategii inwestycyjnych opartych na momentum i strukturze terminowej. Artykuł obejmuje analizę ponadprzeciętnych stóp zwrotu z portfeli surowcowych kontraktów futures sortowanych podwójnie według obecności inwestorów finansowych oraz przeszłych stóp zwrotu lub nachylenia krzywych terminowych. Obie strategie wypracowują lepsze wyniki na rynkach cechujących się niskim poziomem finansjalizacji, natomiast na rynkach sfinansjalizowanych nie charakteryzują się statystycznie istotnymi ponadprzeciętnymi stopami zwrotu. Wyniki niniejszego opracowania mogą zostać wykorzystane w taktycznej alokacji aktywów, a także stać się przyczynkiem do stworzenia modelu wyceny kontraktów futures uwzględniającego strukturę uczestników rynku. (abstrakt oryginalny)
Możliwość przewidywania przyszłego kierunku zmian cen akcji na podstawie obserwacji notowań historycznych przeczy hipotezie o efektywności rynku, nawet w formie słabej [Fama 1970]. Powszechnie wiadomo, że na rynkach rozwiniętych, a także w Polsce, proste testy autokorelacji przeprowadzane na seriach danych dotyczących pojedynczych walorów na ogół nie wykazują statystycznie istotnych związków między przeszłymi i przyszłymi poziomami notowań i nie są w stanie zanegować hipotezy o błądzeniu losowym [Szyszka 2003]. Niemniej, istnieje bogata literatura przedmiotu, która dokumentuje skuteczność strategii inwestycyjnych o charakterze portfelowym opartych wyłącznie na obserwowaniu dotychczasowych zmian kursów akcji. Wśród tego rodzaju strategii można wyróżnić dwie zasadnicze kategorie: strategie przeciwnego inwestowania oraz tzw. strategie momentum. W myśl pierwszych należy nabywać spółki, które dotychczas istotnie traciły na wartości oraz sprzedawać te walory, które doświadczyły najbardziej spektakularnych wzrostów. Z kolei rekomendacja płynąca ze strategii momentum jest dokładnie odwrotna - kupuj to, co ostatnio najbardziej rosło w cenę, a sprzedawaj te akcje, które przynosiły najwyższe straty. (fragment tekstu)
10
Content available remote Strategia momentum na GPW w Warszawie
84%
W artykule zbadano rentowność strategii momentum na GPW. Analizę przeprowadzono dla okresu 2005-2014. Strategie momentum opierają się na kupowaniu akcji z wysokimi stopami zwrotu w ciągu poprzednich 1-6 miesięcy i sprzedawaniu akcji z niskimi zwrotami w tym samym czasie. Strategie zakładają, że notowania akcji kontynuują dotychczasowe trendy. Otrzymane dowody potwierdzają modele behawioralne, ale powinny być potraktowane z ostrożnością. Rezultaty są statystycznie istotne tylko dla okresu formowania 1 miesiąc.(abstrakt oryginalny)
11
84%
The study examines the turn-of-the-year effect in the country-level value and momentum strategies. We re-examine eight distinct value and momentum strategies within 78 markets in the 1995-2015 period and we test their performance for the seasonal patterns. We find that during the last 20 years the value strategies performed particularly well in January and poor in December. On the contrary, the momentum strategies had high returns in December and low in January. These observations are consistent with the explanations of the January seasonality related to the tax loss selling and window dressing effects. (original abstract)
W artykule dokonano oceny zyskowności strategii momentum, polegającej na kupnie walorów, które w ostatnim czasie najmocniej zyskiwały na wartości, lub zajęciu pozycji krótkiej na instrumentach najmocniej tracących. Badane były indeksy giełdowe wybranych krajów Europy Środkowo- Wschodniej: Sofix Index (Bułgaria), PX Index (Czechy), OMX Tallinn Index (Estonia), OMX Riga Index (Łotwa), BET Index (Rumunia), SAX Index (Słowacja), UX Index (Ukraina), BUX Index (Węgry) oraz WIG20 (Polska). Analiza obejmowała dwa okresy: 10.01.2003-26.10.2007 oraz 9.01.2009- 26.01.2018. Zyskowność strategii była różna w obu tych okresach, zdecydowanie lepsze wyniki można było osiągnąć w okresie drugim, gdzie prawie wszędzie stopy zwrotu wynikające ze stosowania strategii momentum okazały się wyższe niż średnie stopy zwrotu, rozpatrując tożsamy okres utrzymywania pozycji długiej (tylko pozycje długie były poddane symulacji). Dla przykładu: na indeksie BET (Rumunia), w drugim podokresie, zajmując pozycję po ekstremalnych tygodniowych wzrostach i utrzymując ją przez 9 tygodni, można było liczyć na średnią stopę zwrotu wyższą o ponad 10 p.p. od średniej dziewięciotygodniowej stopy zwrotu w badanym okresie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.