Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Monetarist strategy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono mechanizm oddziaływania zmian polityki monetarnej na sektory finansowy i realny gospodarki oraz sposoby realizacji polityki monetarnej. W praktyce banki centralne stosują w swojej polityce albo strategię stóp procentowych, albo strategię podaży pieniądza, lub czasami strategię kredytu bankowego.
Traktat z Maastricht zobowiązał kraje Unii Europejskiej m.in. do wprowadzenia standardów, zasad oraz instrumentów Europejskiego Systemu Banków Centralnych. Oznacza to w szczególności prymat polityki pieniężnej nad polityką gospodarczą, bowiem celem nadrzędnym jest utrzymanie stabilnej siły pieniądza emitowanego przez dany bank centralny. W realizacji tej misji banki centralne stosują różne strategie. Jedną z nich jest strategia bezpośredniego celu inflacyjnego, powszechne uznawana za skuteczną metodę stabilizacji siły nabywczej waluty. Strategia ta poprzez kanał transmisji monetarnej sprzyja ogólnej równowadze makroekonomicznej. Przynosi najlepsze efekty w krajach o relatywnie stabilnych cenach i stosunkowo zamożnych, ale ma także szerokie zastosowanie w krajach zaliczanych do rynków wschodzących. (abstrakt oryginalny)
Praca poświęcona jest strategiom rozwoju gospodarczego, szczególnie dla krajów, które wychodzą z głębokiego zacofania, jak kraje Trzeciego Świata, bądź takich jak Polska przechodzących transformację systemową gospodarki. Praca jest próbą przeniesienia (wzorem M.E. Portera) metodologii strategii z poziomu przedsiębiorstwa na poziom gospodarki narodowej.
Przedstawiono podejście monetarne i fiskalne w polityce makroekonomicznej państwa i pozycję polityki rolnej w obu tych podejściach. Zwrócono uwagę na popełnione w latach 1989-1993 błędy w polityce rolnej, które pogłębiły recesję polskiego rolnictwa i gospodarki żywnościowej, zupełnie nie przygotowanych do sprostania konkurencji rolnictwa krajów wysoko rozwiniętych, postulując nadanie jej kierunku propodażowego i prodochodowego, stworzenie warunków instytucjonalnych do wdrażania nowych technologii i inwestycji infrastrukturalnych, doprowadzenie do zintegrowania rolnictwa z makroekonomią systemu gospodarki rynkowej i uprzemysłowienia rolnictwa.
Wiele państw pozbywa się własnego pieniądza na rzecz ponadnarodowego. Tym samym mają one nadzieję usprawnić w taki sposób funkcjonowanie gospodarki oraz wzmocnić swoją pozycję polityczną jako członka silnego ugrupowania walutowego. Nowe koncepcje suwerenności monetarnej zakładają jednak, iż państwo posługujące się walutą ponadnarodową może pozostać państwem w pełni suwerennym. Tym niemniej według wielu analityków logika kompromisów polityczno-walutowych suwerennego państwa staje w opozycji do logiki wyłączności narodowej odnośnej polityki monetarnej. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.