Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Monetary equilibrium
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Nawiązując do podjętej na łamach czasopisma "Folia Oeconomica Cracoviensia" dyskusji co do adekwatności sposobu opisania funkcjonowania mechanizmu pieniężno-kredytowego gospodarki socjalistycznej równaniem wymiany w ujęciu teorii kwantytatywnej, czy też w ujęciu teorii dochodowej pieniądza, autor opowiada się za formułą dochodową i przedstawia argumenty na rzecz swojej tezy.
Obecnie nie ma powodów, by widzieć jakieś poważniejsze zagrożenie dla naszej równowagi finansowej. Ale licho nie śpi! Model zaprezentowany przez R. van Ordera w 2006 r., m.in. w „Journal of Money, Credit and Banking" odwołuje się do asymetrii informacji odnośnie jakości długu (obligacji jednorocznych) udzielanego przez banki i instytucje rynku kapitałowego firmom z sektora realnego oraz kosztów jego niespłacenia. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest pakt stabilizacji i rozwoju przedstawiający warunki spełnienia kryteriów fiskalnych Traktatu z Maastricht związanych z utworzeniem Unii Gospodarczej i Walutowej - EMU. Pakt dotyczy zdyscyplinowania rządów w zakresie utrzymywania poziomu deficytu sektora publicznego na poziomie wyznaczonym przez te kryteria, tj. poniżej 3 procent wartości produktu krajowego brutto (PKB).
W artykule przedstawiono sytuację gospodarczą USA. Kurs dolara spada mimo ożywienia gospodarczego. Tendencja ta, korzystna dla firm USA, niesie jednak z sobą spore ryzyko. Winę za to przypisuje się głównie polityce Waszyngtonu. Powodem jest luźna polityka monetarna banku Rezerwy Federalnej.
Stochastyczna nieokreśloność równowagi należy do najważniejszych zagadnień poruszanych przez współczesną teorię pieniądza. Zakładając niestacjonarność inflacji, w prezentowanym artykule wyprowadzam warunki określoności równowagi przy prostej regule stopy procentowej oraz przedstawiam symulacje reakcji produkcji realnej i inflacji na szok podażowy. Podobnie jak w przypadku wyników dla stacjonarnej inflacji, określoność równowagi wymaga agresywnej odpowiedzi banku centralnego na zamiany bieżącej inflacji. W przypadku wystąpienia równowagi plam słonecznych zmienność produkcji realnej i inflacji wywołana szokiem podażowym wzrasta wielokrotnie ponad jej poziom przy unikaniu samospełniających się oczekiwań. (abstrakt oryginalny)
Realny kurs walutowy równowagi jest wielkością o kluczowym znaczeniu w sterowaniu wzrostem gospodarczym i równowagą makroekonomiczną. Odwoływanie się do tej koncepcji jest niezbędne dla uniknięcia poważniejszych błędów w polityce gospodarczej. Koncepcja ta wymaga, ze swej istoty, strategicznego podejścia do polityki kursowej i makroekonomicznej. Pozwala na wydobycie różnic między obserwowanym realnym kursem waluty a strategicznie uzasadnionym kursem równowagi. Estymacje tego kursu, służąc długookresowej strategii kursowej i makroekonomicznej, wskazują na ewentualne pożądane korekty realnego kursu waluty w krótszych okresach. W artykule szacowanie realnego kursu walutowego równowagi w krajach transformowanych - z wyróżnieniem Polski.
Skuteczność działań zmierzających do wdrażania technologii mało- i bezodpadowych zależy w decydującej mierze od stosowania odpowiednich parametrów i narzędzi ekonomicznych. Jeżeli bowiem prawno-administracyjne narzędzia są oderwane od interesów ekonomicznych, jeżeli w praktyce nie są równolegle i konsekwentnie stosowane i nie integrują odpowiedzialności prawnej z odpowiedzialnością ekonomiczną, to są nieskutecznym środkiem oddziaływania na środowisko w kierunku zgodnym z interesem ogólnospołecznym. Przykładem jest chociażby polski system prawny w zakresie ochrony środowiska, uznany za jeden z lepszych w świecie, a mimo to stan środowiska wywołuje coraz większe zaniepokojenie społeczeństwa. Warunkiem poprawności funkcjonowania rachunku ekonomicznego jest prawidłowy system cen. Prawidłowa cena musi w przybliżeniu odpowiadać wartości zarówno w odniesieniu do jednostki konkretnego wyrobu, jak też odpowiedniej pod względem kwalifikacji, trudności i złożoności pracy żywej. Oznacza to, że musi to być cena ustalona na podstawie ekonomicznego prawa popytu i podaży przy zrównoważonej gospodarce rynkowej, zarówno w zakresie obrotu środkami produkcji, jak też konsumpcji. Ważne jest przy tym, aby ta równowaga rynkowa nie była osiągana za pomocą metod naruszających stabilność ogólnego poziomu cen. Stan taki określa się jako równowagę rynkową i pieniężną. Naruszenie poziomu cen w sposób administracyjny w celu osiągnięcia zrównoważenia podaży z popytem /bez zwiększania podaży/, a więc zmniejszenia siły nabywczej pieniądza, traktuje się jako naruszenie równowagi pieniężnej. (fragment tekstu)
W artykule autor analizuje skuteczność polityki fiskalnej w małej gospodarce należącej do unii gospodarczej i walutowej (UGW). Posługując się statystycznymi i dynamicznymi modelami makroekonomicznymi wykazuje, że w warunkach unijnych skuteczność takiej polityki jest bardzo wysoka w krótkim okresie, natomiast z czasem uzyskane korzyści całkowicie znikają. Tezę tę ilustrujemy przy pomocy krótkotrwałego impulsu fiskalnego. Wysoka krótkookresowa skuteczność polityki fiskalnej wynika stąd, że ożywienie gospodarcze w danym kraju osiągane jest częściowo kosztem innych państw unii monetarnej. Wobec faktu, że politycy kierują się głównie perspektywą krótkookresowa, realne wydaje się niebezpieczeństwo „wyścigu deficytów”, przejawiającego się na przykład obniżeniem dochodów budżetowych przy wyraźnie wolniejszej redukcji wydatków. Dlatego za konieczne uważa wyegzekwowanie ograniczeń fiskalnych uzgodnionych w ramach Paktu Stabilności i Wzrostu nawet, jeśli jest to trudne z powodów politycznych.
9
Content available remote Narodowy Bank Polski na międzybankowym rynku pieniężnym
84%
Opracowanie przedstawia rolę, jaką odgrywa Narodowy Bank Polski na międzybankowym rynku pieniężnym. Bank centralny jest bowiem jego szczególnym uczestnikiem, regulującym poziom równowagi pieniężnej i płynności sektora bankowego, aktywizującym zarządzanie płynnością banków komercyjnych oraz przyczyniającym się do efektywnej realokacji zasobów pieniężnych w sektorze bankowym. Praca składa się z trzech części. Pierwsza stanowi charakterystykę polskiego rynku międzybankowego. W części tej ujęta została organizacja i zasady funkcjonowania rynku międzybankowego jako rynku niepublicznego, pozagiełdowego i nieregulowanego, jak również przedstawiono segmenty tego rynku i jego uczestników. Druga część ukazuje transakcje z udziałem banku centralnego i ich znaczenie dla płynności sektora bankowego. Ostatnia część opisuje czynniki kształtujące sytuację na rynku międzybankowym, zarówno te, które pozostają pod wpływem banku centralnego, jak również determinanty autonomiczne. (abstrakt oryginalny)
The second part of the 1990s was an extraordinarily interesting period in the history of Polish exchange rate and monetary policy. This stems from the fact that in this period massive capital inflows to Poland occurred and at the same time the National Bank of Poland (NBP) tried to retain at least partial exchange rate control and an independent monetary policy. To keep some monetary independence, the NBP was forced to decrease the degree of exchange rate control and increase capital mobility (up to the total free float at the beginning of 2000). It is worth emphasising that the changes in real exchange rate control were not always parallel to official regime changes. Therefore, the main purpose of this article is to examine the evolution of the real degree of exchange rate control. This will be pursued through an assessment and decon-struction of exchange rate market pressure. Additionally, in the final part, the article attempts to determine the impact of domestic monetary policy changes on the exchange market situation. (fragment of text)
Celem artykułu jest przedstawienie teoretycznych zależności pomiędzy poziomem obsługi handlowej a sytuacją rynkową. Rozwój obsługi handlowej przyczynia się zarówno do restrukturyzacji popytu, jak i poprawy podaży.
J. Wolniak przedstawia przesłanki i zasady emisji wynikające z towarowej koncepcji pieniądza socjalistycznego o wartości funkcjonalnej i dochodzi do wniosku, że odpowiadają one warunkom występującym w gospodarce rozwijającej się w sposób zrównoważony i zarządzanej za pomocą sprawnych mechanizmów rynkowych, z pominięciem metod nakazowo-rozdzielczych. (fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono rezultaty estymacji, których przedmiotem stało się zapotrzebowanie na pieniądz służący jako środek wymiany w wysoko rozwiniętych systemach ekonomicznych. Badanie zależności opisujących popyt na pieniądz przeprowadzono na podstawie materiału źródłowego dotyczącego Australii, Japonii, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Badanie obejmowało lata 1973-2002 w przekroju kwartalnym. Wykorzystano wektorowe modele korekty błędów (VECM).
Jest to analiza dotycząca zmienności kursu walutowego w reakcji na zmianę podaży pieniądza w gospodarce otwartej. Szczególnym przypadkiem jest tutaj efekt przestrzelenia Dornbuscha, który zakłada, że wzrost podaży pieniądza powoduje spadek kursu walutowego wywołany działaniem spadku stopy procentowej w wyniku wzrostu realnej podaży pieniądza (wygasa on w wyniku wzrostu poziomu pieniądza) oraz drugi czynnik to deprecjacja waluty krajowej odpowiadająca oczekiwaniom inflacyjnym. Inne wyjaśnienie, to inercyjny efekt przestrzelenia. Teoria parytetu stóp procentowych zakłada tu warunek zerowego salda przepływu kapitału finansowego (zrównoważenie popytu na waluty obce z ich podażą). Chodzi zatem o całkowitą równowagę oznaczającą, że przy obowiązującym kursie saldo transakcji kapitałowych jest równoważone saldem transakcji bieżących. Trzecim zjawiskiem jest tutaj "drżączka" rynku walutowego. Zakłada ona niemożność osiągnięcia w pełni stabilnego poziomu kursu przy rygorystycznie ujętym warunku parytetu stóp procentowych. W sumie uznano, że całkowita mobilność kapitału jest w praktyce niemożliwa, przyjęto wniosek o dynamicznej równowadze rynku walutowego.
Na podstawie dotychczasowych doświadczeń nożna stwierdzić, że równowaga ekonomiczna, a rynkowa w szczególności, miały, mają i będą mieć ogromne znaczenie w procesie realizowania podstawowych celów gospodarki socjalistycznej oraz możliwości zmian w poziomie życiowym ludności. Można także stwierdzić, że jeśli występuje równowaga rynkowa to nie tylko pozytywnie oddziałuje ona na właściwe kształtowanie się poziomu i struktury konsumpcji ale także określa pożądane tendencje ich zmian. Utrzymywanie warunków równowagi ma poważne znaczenie dla całego procesu rozwoju gospodarczego, wyzwala ona gospodarcze i społeczne czynniki postępu. Dlatego też bezkonfliktowa realizacja socjalistycznych celów gospodarowania wymaga stałego dążenia do utrzymywania równowagi gospodarczej, a równowagi pieniężno-rynkowej w szczególności. Wszelkiego rodzaju zachwiania równowagi pieniężno-rynkowej zawsze miały i mają ujemne następstwa polityczne, społeczne i ekonomiczne. Komplikują one poważnie, a w niektórych sytuacjach wręcz nawet uniemożliwiają, prowadzenie racjonalnej i efektywnej gospodarki. (fragment tekstu)
Ostatnie wydarzenia związane z chińską walutą nie wskazują, aby podjęte przez Ludowy Bank Chin działania miały na celu zwiększenie znaczenia juana jako światowej waluty rezerwowej. Istotnym czynnikiem wpływającym na fakt, czy waluta osiągnie taki status, jest zawsze zaufanie państw - inwestorów. Tymczasem nieprzewidywalne działania w odniesieniu do dewaluacji nie budują zaufania do takiej waluty. Ponadto, aby uzyskać status światowej waluty rezerwowej, ważne jest spełnianie kryteriów związanych ze stabilnością makroekonomiczną i wysoką jakością rozwiązań prawnych. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.