Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Monety
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przedstawiono charakterystykę rynku monet próbnych dwudziestolecia międzywojennego, które stanowią formę inwestycji alternatywnej (emocjonalnej). O podjęciu tej tematyki zdecydowało wzrastające zainteresowanie niestandardowymi formami lokowania kapitału oraz rzadkość problematyki inwestycji emocjonalnych w polskim piśmiennictwie. Autorzy przeanalizowali rynek wybranej kolekcji, śledząc aukcje przeprowadzane przez domy aukcyjne od połowy lat dziewięćdziesiątych XX w. do 2017 r. Analiza cen transakcyjnych dokonana została w podziale na pięć podokresów. W każdym z tych podokresów na ceny transakcyjne wpływ miały inne czynniki popytowe i podażowe. Autorzy wskazali na specyfikę rynku, w szczególności czynników kształtujących ceny monet i trudność badania tendencji na nim. (abstrakt oryginalny)
Omówiono wybrane zagadnienia związane z problemami rynku monet kolekcjonerskich, m.in. płynność, dostępność oraz płytkość. Zwrócono także uwagę na problem oszustw internetowych jak i na grading (profesjonalna ocena monety i hermetyczne zapakowanie).
Inwestorzy szukają alternatywnych sposobów inwestowania. Najstarsza i najbardziej cenioną w złych czasach inwestycją jest złoto, również złote monety. W artykule podano przykłady monet kolekcjonerskich, których wartość bardzo wzrosła po kilku latach.
W artykule przedstawiono zależność cen na wtórnym rynku monet kolekcjonerskich uwarunkowaną ceną kruszcu, z jakiego moneta została wykonana, wielkością emisji oraz serią, do której przynależy moneta. (abstrakt oryginalny)
Narodowy Bank Polski jako pierwszy bank centralny na świecie wprowadził aukcyjny system sprzedaży monet kolekcjonerskich, wykorzystujący stosowane w bankowości inwestycyjnej schematy ustalania ceny emisyjnej papierów wartościowych, zwany Kolekcjoner. W artykule zaprezentowane zostały trzy sposoby ustalania ceny emisyjnej papierów wartościowych na podstawie przyjętych ofert, a opisany został sposób działania systemu Kolekcjoner. (abstrakt oryginalny)
Od stycznia 2010 roku bank centralny zamiast sprzedaży hurtowej monet kolekcjonerskich wprowadza system aukcji internetowych, które będą przeprowadzane w internetowym serwisie Kolekcjoner. Numizmatycy nie są zadowoleni z pomysłu NBP. Argumentują, że to oni są twórcami rynku monet kolekcjonerskich oraz, że reforma grozi upadkiem rodzinnych sklepów numizmatycznych.
Przeprowadzone w niniejszym artykule badania pokazują, że zakup monet kolekcjonerskich może stanowić dobrą alternatywę dla innego rodzaju inwestycji. Należy przy tym wspomnieć, że analiza ta została wykonana przy założeniu zakupu każdej monety, z wyemitowanych w danym okresie badawczym. W rzeczywistości inwestor przy doborze monet może kierować się dodatkowymi kryteriami, które pozwoliłyby mu osiągnąć jeszcze wyższe stopy zwrotu. Jednym z takich czynników jest nakład. Wpływ wielkości nakładu na cenę rynkową monety można najlepiej zauważyć na podstawie monet z serii "poczet królów i książąt polskich". Monety te były najczęściej emitowane w dwóch wersjach - półpostać i popiersie danego władcy, i różniły się m.in. wysokością nakładu. Charakterystyczne dla nich jest to, że ceny rynkowe dla produktów o niższym nakładzie znacznie przekraczały te o nakładzie wyższym. Wysokimi stopami zwrotu na tle pozostałych cechowały się monety z serii "Zwierzęta Świata". istotny wpływ na rentowność inwestycji w daną monetę ma także sposób jej wykonania. (fragment tekstu)
W opracowaniu nakreślono przyczyny zwiększonego popytu na złoto i na tym tle zaprezentowano monety bulionowe jako szczególny instrument finansowy. Przedstawiono zasady wyceny monet bulionowych oraz ich ujawnianie tego aktywu w sprawozdaniu finansowym.(abstrakt oryginalny)
Rynek monet kolekcjonerskich zaliczany jest do szerszej kategorii: inwestycji alternatywnych. W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost zainteresowania inwestorów, oprócz rynku sztuki, właśnie rynkiem monet kolekcjonerskich, a w szczególności serią Skarby Stanisława Augusta, wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski. Artykuły naukowe dotyczące inwestowania na polskim rynku w sektorze numizmatycznym są nieliczne - artykuł ten stara się wypełnić część powstałej luki badawczej. W artykule przedstawiona została analiza rocznych, nominalnych stóp zwrotu na rynku srebrnych monet wchodzących w skład serii Skarby Stanisława Augusta, wyemitowanych do dnia 31.12.2022 r., oraz porównanie ich do stóp zwrotu na rynku akcji (indeksy: WIG, mWIG40, S&P 500) oraz surowców (złoto i ropa naftowa). W badaniu wykorzystane zostały ceny srebrnych monet z serwisu Allegro, bez gradingu oraz z gradingiem MS70.(abstrakt oryginalny)
z Artykuł dotyczy problemu automatycznej klasyfikacji nominałów banknotów. Omówiono podstawy teoretyczne związane z przetwarzaniem informacji zawartej w obrazie.
Gaius Swetoniusz w Vitae Galbae w ramach swoich Vita divi Augusti opisał przypadek osoby zajmującej się działalnością bankierską (nummularius) oraz sankcję penalną zastosowaną wobec niej przez późniejszego cesarza Galbę. Namiestnik prowincji Hiszpania Tarrakońska rozkazał obciąć ręce bankierowi nieuczciwie zmieniającemu pieniądze. By pokazać jeszcze większą surowość nakazanej kary, zarządził przybicie obciętych rąk do stołu, na którym ów bankier dokonywał nieuczciwych działań. Niewątpliwie ukarany przez Galbę nummularius prowadził operacje w ramach mensa nummularia. Właściciele kantorów do wykonania operacji menniczo-probierczych posługiwali się wykwalifikowanymi osobami rekrutującymi się z niższych warstw społecznych, głównie niewolników. Profesjonalne badanie jakości monety wymagało wielu czynności specjalistycznych. Skazany brał udział w czynnościach bankierskich jako pomoc techniczna. Operacje menniczo-probiercze kończyły się opieczętowaniem sakiewki przy pomocy tesserae nummulariae. Takich specjalistycznych działań nie wykonywali obywatele rzymscy. Zawartość tesserae nummulariae może wskazywać na to, że czynności probierczych dokonywali niewolnicy. Servi posiadali faktyczną wiedzę o zawartości kontrolowanych sakiewek, a proces kontroli mógł być okazją do nadużyć czy wręcz czynów karalnych. Niewolnik poniósłby więc zasłużoną i adekwatną karę w postaci odrąbania rąk i ich przybicia do stołu, przy którym nieuczciwie dokonywał czynności menniczo-probierczych. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Złote monety bulionowe - testowanie pasywnego charakteru inwestycji
63%
Cel - Wyznaczenie składu optymalnego portfela inwestycyjnego o minimalnym ryzyku, zawierającego inwestycję w polskie monety bulionowe (Orzeł Bielik) oraz inwestycję na polskiej giełdzie papierów wartościowych. Testowanie pasywnego charakteru inwestycji w monety. Metodologia badania - Konstrukcja portfeli inwestycyjnych o minimalnym ryzyku według teorii H.M. Markowitza. Autorska metoda badania pasywnego charakteru inwestycji w oparciu o wyznaczone portfele inwestycyjne. Wynik - Stwierdzono, że udział inwestycji w monety bulionowe w portfelu o minimalnym ryzyku nie jest stabilny, co oznacza, że zmienia się on w czasie o więcej niż dziesięć punktów procentowych od wartości przeciętnej. Oryginalność/wartość - Inwestycja w monety bulionowe nie nadaje się do stosowania strategii "kup i trzymaj". Inwestor, który pragnie minimalizować ryzyko powinien włączając monety bulionowe do swojego portfela pamiętać o fakcie, że nie jest to inwestycja pasywna. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem opracowania jest charakterystyka wirtualnej monety o nazwie bitcoin i pokazanie jego roli w obrocie gospodarczym i transakcjach. W oparciu o literaturę naukową i informacje z Internetu opisano sposób emisji bitcoina i sposób dokonywania nim płatności głównie w handlu internetowym i wymiany na tradycyjne waluty. Zaprezentowano stosunek banków do tej waluty i krótko przedstawiono przebieg oraz konsekwencje kryzysu na rynku bitcoina spowodowanego upadłością giełdy Mt. Gox. W opracowaniu zamieszczono też rozważania na temat dotychczasowej ekspansji bitcoina i perspektyw rozwoju rynku tego instrumentu. (abstrakt oryginalny)
Liberalitas was one of the most important forms of social activities of the Roman emperors. In quantitative terms, it is also one of the five most important imperial virtues. It appeared on coins as Liberalitas Augusti, which gave this virtue an additional, divine dimension. The first Empress to depict the idea of imperial generosity on the coins issued on her behalf was Julia Domna. In this respect, her liberalitas coins mark a breakthrough in the exposition of this imperial virtue. The well-known female liberalitas coin issues, or imperial issues with empresses' portraits, date back to the third century and clearly articulate the liberalitas, both iconographically and literally, through the legend on the reverse of the coin. Other coins, issued on behalf of the emperors (mainly medallions), accentuate in some cases (Julia Mamaea, Salonina) the personal and active participation of women from the imperial house in congiarium-type activities. The issues discussed and analysed, which appeared on behalf of the emperors or the imperial women - with a clear emphasis on the role of women - undoubtedly demonstrate the feminine support for the emperor's social policy towards the people of Rome, including the various social undertakings of incumbent emperors, to whom they were related. They prove their active involvement and support for the image of the princeps created by the emperors through the propaganda of virtues (such as liberalitas). The dynastic policy of the emperors, in which the empresses played a key role, was also of considerable importance.(original abstract)
Autor opisał dzieje finansów w starożytności. Wschód stworzył system miar i wag oraz weksel. Grekom zawdzięczamy pieniądz monetarny. Epoka helleńska przyniosła pierwsze doświadczenia w zakresie rynku o zasięgu ponadnarodowym. Rzym wniósł precyzyjny system prawny. Tradycji biblijnej i chrześcijaństwu zawdzięczamy początki refleksji etycznej w kwestiach finansowych.
17
Content available remote Neutralność podatku od wartości dodanej
51%
Konstrukcja podatku od wartości dodanej (VAT) oparta jest na zasadzie neutralności. Z tego względu podatkowi temu przypisana powinna być jedynie funkcja fiskalna. Stosowanie obniżonych stawek VAT ma jednak charakter interwencyjny, przez co burzy neutralność podatkową. W artykule omówiono neutralność podatkową w odniesieniu do funkcji opodatkowania oraz strategii podatkowych. Na przykładzie transakcji inwestycyjnych, których przedmiotem jest złoto oraz srebro, przedstawione zostały zróżnicowane formy opodatkowania VAT podobnych produktów. Przeprowadzona analiza cen monet inwestycyjnych w Niemczech ukazuje niepożądany wpływ podatku od wartości dodanej na warunki konkurencji.(abstrakt oryginalny)
Rynek złota w Polsce przeszedł na początku XXI wieku znaczące zmiany. Pojawiły się na nim wyspecjalizowane fundusze inwestycyjne, produkty strukturyzowane, możliwość inwestowania na zagranicznych giełdach, a co za tym idzie - zakup akcji kopalń złota. Polscy inwestorzy coraz chętniej korzystają z bogatej możliwości pośredniego inwestowania na rynku złota. Wartość aktywów funduszy inwestycyjnych wzrosła przez dwa lata z ponad 8 do prawie 70 mln oraz pojawiły się dwa nowe fundusze inwestycyjne. Coraz popularniejsze stają się również bezpośrednie formy inwestowania na rynku złota. Inwestorzy zwrócili się również w kierunku złotych monet, których emisja z roku na rok znacząco rosła i każda znajdowała nabywców, co dowodzi, że rynek złota w Polsce stale się rozwija. W nadchodzącym okresie rynek złota w Polsce powinien przyciągać coraz większą liczbę inwestorów, na popularności zyskiwać powinny pośrednie formy inwestowania na rynku złota, tak jak działo się to w ostatnich trzech latach. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.