Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 113

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Monitoring
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Monitoring w autobusie
100%
W związku z nasilającymi się aktami przemocy oraz wandalizmu nowe autobusy komunikacji miejskiej coraz częściej posiadają fabryczne wyposażenie monitoringu w celu ograniczenia wyżej wymienionych aktów. Zakłady komunikacji miejskiej mają też nadal spory tabor autobusów bez monitoringu, co powoduje ciągłe dewastowanie przez pasażerów. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie możliwości wyposażenia i wdrożenia systemu zapewniającego stały monitoring we wnętrzu autobusów komunikacji miejskiej. W tym celu niezbędne jest udostępnienie przez przewoźnika odpowiedniego typów pojazdów. Oględziny przedstawionych autobusów pozwoliły przyjąć, że najlepszym dla prototypowej instalacji monitorująco-wizualnej jest pojazd MAN NL 223. Rejestrowany przez system monitorujący obraz zostanie zachowany na nośnikach danych znajdujących się w jednostce sterującej - stacji centralnej - zamontowanej nad miejscem pracy kierowcy. Materiały takie mogą być dalej wykorzystane w celu ustalenia sprawcy uszkodzeń powstałych wewnątrz przestrzeni pasażerskiej. Dodatkową funkcją systemu jest zapewnienie możliwości ciągłego wyświetlania materiałów marketingowych. Takie wykorzystanie projektowanego systemu daje możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców (pasażerów korzystających z usług komunikacji miejskiej).(fragment tekstu)
Celem opracowania jest identyfikacja informacyjnych możliwości sprostania przez polską statystykę publiczną nie tylko wymogom oceny efektów realizacji unijnej polityki, ale i identyfikacji i pomiarowi zmian w różnych segmentach społecznej, gospodarczej i środowiskowej rzeczywistości krajów Unii Europejskiej, czemu służą zbiory dziedzinowych wskaźników zrównoważonego rozwoju podjęto w niniejszym opracowaniu. Przedstawiono także miejsce Polski na tle krajów UE pod względem poziomu zebranych w dziesięć grup tematycznych unijnych wskaźników zrównoważonego rozwoju. (fragment tekstu)
3
Content available remote Monitoring pracy maszyn i urządzeń
80%
Niniejsze opracowanie przedstawia realizację Centrum Nadzoru Energomechanicznego (CNE) w KWK "Piast" oraz wybrane przykłady wykorzystania istniejących aplikacji do nadzorowania istotnych parametrów procesu produkcji. (abstrakt oryginalny)
|
2018
|
nr 2 (52)
235-245
Znajomość rynku to w dzisiejszych czasach podstawa sukcesu wielu przedsiębiorców. W ujęciu regionalnym staje się ona również niezmiernie ważna. Turysta to specyficzny klient, który z reguły najpierw wybiera destynację podróży, a potem dopiero zakres usług niezbędny do zaspokojenia potrzeb. Z tego względu dla każdego przedsiębiorcy obsługującego turystę szeroka wiedza o rynku regionu jest szczególnie istotna. Kształtowanie sieciowych regionalnych produktów turystycznych wymaga szczególnego podejścia interdyscyplinarnego w zakresie polityki rozwoju, jego programowania, planowania uwzględniając aspekty ekonomiczne, przestrzenne i administracyjne. Celem artykułu jest pokazanie złożoności problemu zbierania i weryfikacji informacji rynkowych w rozwoju regionalnych produktów sieciowych w turystyce. Ważnym aspektem jest przedstawienie problemu od strony podmiotów kształtujących takie produkty. Artykuł oparto na analizie literatury przedmiotu oraz badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród kreatorów oferty turystycznej regionu na przykładzie województwa pomorskiego.(abstrakt autora)
Systemy monitoringu mają znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa i ograniczenie przestępczości. W artykule omówiono cechy różnych systemów dozorowych. Szczególną uwagę zwrócono na uwzględnienie specyfiki miejsca, w którym ma być zamontowany monitoring.
6
Content available remote Statystyka w rewitalizacji - diagnoza i monitorowanie programów rewitalizacji
80%
Wraz z wejściem w życie ustawy o rewitalizacji rozpoczął się nowy rozdział w koordynacji i prowadzeniu działań rewitalizacyjnych w polskich gminach. Ustawowe wymogi wymuszają wyznaczanie obszarów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji na podstawie rzetelnie przeprowadzonej diagnozy w pięciu sferach: społecznej, gospodarczej, technicznej, przestrzenno-funkcjonalnej i środowiskowej. Dane statystyczne mają fundamentalne znaczenie dla jej wykonania. Nie mniej istotną rolę dane te odgrywają także w pogłębionej analizie obszaru rewitalizacji, której celem jest identyfikacja przyczyn natężenia negatywnych zjawisk na wyznaczonym obszarze. Diagnoza służy wytyczeniu celów w gminnym programie rewitalizacji, które muszą mieć mierzalny charakter i określać zaawansowanie ich realizacji. Celem artykułu jest przedstawienie zastosowań statystyki w diagnozie i monitorowaniu realizacji programów rewitalizacji. Jako główną metodę analizy i prezentacji wyników przyjęto studium przypadku.(abstrakt oryginalny)
Manewry statkiem na wodach ograniczonych wiążą się z pewnym ryzykiem wynikającym z ograniczonych możliwości manewrowych statku i wpływem pogody. Przydatne są do tego systemy wspomagające pracę pilota, zwłaszcza w obszarze monitorowania ruchu jednostki oraz ewentualnego wspomagania decyzji. W artykule przedstawiono przegląd obecnie stosowanych rozwiązań, a na podstawie analizy tych rozwiązań podjęto próbę diagnozy co do pożądanego kierunku rozwoju rozpatrywanych systemów.(abstrakt oryginalny)
Porządkując szafy przeglądamy nieraz starą dokumentację zastanawiając się, czy dalsze jej przechowywanie ma jeszcze sens, czy też ją - po prostu - usunąć na trwałe zwolnić miejsce dla nowych pomysłów. Zanim jednak wyrzucimy do kosza opracowania sprzed lat warto pomyśleć, czy przypadkiem nie zawierają one rozwiązań, które mogą zostać (nawet po niewielkiej modyfikacji) wykorzystane z powodzeniem również i dziś. Jedną z takich koncepcji, którą chciałbym przedstawić zainteresowanym organizacją i monitorowaniem zwłaszcza transportu kolejowego, jest Sposób śledzenia pojazdów szynowych w wybranym okręgu manewrowym, który został opatentowany przez dr. inż. Andrzeja Wolfenburga przed ponad 35 laty. (fragment tekstu)
Śledzenie produktów (z ang. traceability) w całym łańcuchu dostaw, wynikające między innymi z troski o zdrowie i życie konsumentów, jest teraz obowiązkowe dla branży żywnościowej, kosmetycznej i farmaceutycznej. Wkrótce obowiązek ten będzie również dotyczył branży tytoniowej. (fragment tekstu)
Szczegółowy monitoring temperatury pozwala ograniczyć straty w towarze, a co za tym idzie - wprowadzić szereg oszczędności w przedsiębiorstwach z różnych branż: medycznej, spożywczej, logistycznej czy transportowej. Polsko-francuska firma Blulog Sp. z o.o. opracowała rozwiązanie wykorzystujące łączność radiową, pozwalające na bezprzewodową i zdalną kontrolę parametrów w czasie rzeczywistym. System wykorzystuje różne technologie z obszaru łączności radiowej: NFC (łączność krótkiego pola jako szczególny przypadek RFID) oraz technologię RF, pozwalającą uzyskać łączność na odległość nawet kilkuset metrów. Technologia RFID-NFC w różnych standardach jest wykorzystywana między innymi w handlu, kontroli dostępu, systemach pobierania opłat (na przykład wyciągi narciarskie), systemach oznaczania produktów, znakowaniu zwierząt i wielu innych. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje autorski system monitoringu polsko-francuskiej firmy Blulog Sp. z o.o., wykorzystywany do monitoringu wilgotności i temperatury podczas transportu oraz przechowywania produktów FMCG przez firmy krajowe i zagraniczne z branży spożywczej oraz sieci mniejszych lokali gastronomicznych w Europie. (fragment tekstu)
Rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 445/2011 w sprawie systemu certyfikacji podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie (ECM) w zakresie obejmującym wagony towarowe nakłada na te podmioty obowiązek nadzorowania stanu wagonów towarowych, nie precyzując w nim metody ani sposobu nadzoru. W publikacji przestawiono zagadnienia związane z monitorowaniem czynności utrzymaniowych dla pojazdów kolejowych, oraz rozwiązania dedykowane dla podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie wagonów towarowych oparte na normie PN-EN 50126:2002 (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problemu utrzymania właściwego stanu technicznego obiektów inżynierskich w dużych zakładach przemysłowych i związanego z tym zarządzania poziomem kosztów i wydatków. Przedstawia znaczenie monitoringu obiektów i przybliża obecne podejście do problematyki monitorowania. Następnie zawiera propozycję modyfikacji badania zmian cech obiektów inżynierskich, związaną z wykorzystaniem formalizacji temporalnej w systemie inteligentnym oraz prezentuje zalety logik temporalnych w kontekście monitoringu jakościowego. (fragment tekstu)
|
|
nr 62
405-421
Monitorowanie stanowi integralny element zarządzania programami rewitalizacji. Istota monitorowania podkreślona jest zarówno w literaturze przedmiotowej, jak i w dokumentach strategicznych na poziomie centralnym i regionalnym. Także zapisy programów rewitalizacji podkreślają kluczową rolę monitoringu dla skutecznego zarządzania procesem wdrażania programu. Liczne opracowania i raporty wskazują jednak na uchylanie się gmin od jego prowadzenia. Dokumenty sporządzone na poziomie centralnym zawierają wprawdzie wskazówki w odniesieniu do prowadzenia monitoringu i ewaluacji, mają one jednak dość ogólny charakter. W części województw ustanowione zostały regionalne wytyczne dotyczące prowadzenia rewitalizacji w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, które odnoszą się też do systemu monitorowania. Najbardziej szczegółowe zasady przyjęto w województwie wielkopolskim (Ciesiółka 2019). Wytyczne obligują samorządy terytorialne do monitorowania efektów programów rewitalizacji. Celem artykułu jest refleksja nad obowiązkiem monitorowania programów rewitalizacji, a także nad zakresem zbieranych danych i możliwością ich wykorzystania na poziomie regionalnym.(abstrakt oryginalny)
W artykule starano się podać zwięzłe definicje pojęć stosowanych w studiach monitoringu środowiska naturalnego. Dokonano porównania pomiarów instrumentalnych z użyciem bioindykatorów/biomonitorów w synchronizacji i kontroli jakości. Precyzja, dokładność, kalibrowanie i harmonizacja pomiędzy normami narodowymi a międzynarodowymi sposobami postępowania są najważniejsze w badaniach jakościowych międzynarodowych zespołów roboczych mających do czynienia z biomonitoringiem. Wspólne strategie i koncepcje zapełnią luki pomiędzy wynikami uzyskanymi z jednego źródła a zintegrowanymi podejściami związanymi czy to z aspektami zdrowotnymi ludności, czy z ochroną środowiska poprzez monitoring bioróżności. Autorzy informują o przyjętych programach monitoringowych, takich jak 'Environmental Specimen Banking' (ESB), oraz ostatnio rozwijanych strategiach, np. 'Multi-Markered Bioindication Concept' (MMBC), z ich funkcjonalnymi i zintegrowanymi oknami do starannej profilaktyki zdrowotnej. (abstract oryginalny)
|
|
nr 3, CD
215-222
W obserwowanych przez kamery CCTV obszarach dozoru można wyróżnić, istotne z punktu widzenia zachowania bezpieczeństwa w obiekcie, szczególnie ważne strefy newralgiczne. W momencie wystąpienia zagrożenia obserwacja takiej strefy powinna nastąpić jak najszybciej i przez jak największą ilość kamer. W tym celu stosuje się kamery obrotowe sterowane za pomocą specjalnych konsoli z dostępem do presetów kamer. Klasyczne rozwiązania umożliwiają sterowanie za pomocą konsoli tylko jednej wybranej aktualnie kamery. W artykule przedstawiona zostanie koncepcja systemu jednoczesnego sterowania ustawieniami wielu kamer. Idea algorytmu polega na zdefiniowaniu i wzajemnym powiązaniu presetów wielu dostępnych w systemie kamer. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 9
8-14
Nadzwyczaj ekspansywny w ostatnich latach rozwój nowoczesnych technologii, zwłaszcza w zakresie elektroniki oraz informatyki, przyniósł nieznane dotychczas możliwości. Znalazły one swoje odbicie również na płaszczyźnie warunków pracy, przynosząc pracownikom i pracodawcom szansę korzystania z najnowszych zdobyczy techniki. Jedną z nowości znajdujących zastosowanie w stosunkach pracy jest wykorzystanie monitoringu. W polskim prawie de lege lata nie obowiązują bezpośrednie uregulowania dotyczące zagadnienia monitoringu w miejscu pracy. Opracowanie stanowi studium porównawcze prawa polskiego i obowiązujących standardów w wybranych krajach Unii Europejskiej dotyczących zagadnienia dopuszczalnych form monitoringu w stosunkach pracy. Autorka podejmuje próbę odpowiedzi na pytania, w jakich ramach prawnych omawiane zagadnienie jest ujmowane oraz czy obowiązujące przepisy dostateczne chronią prawa pracowników poddawanych nowoczesnym formom kontroli. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia sposób funkcjonowania systemów monitoringu na przykładzie trzech regionalnych programów operacyjnych. Działanie systemów oceniono przez pryzmat dwóch funkcji: wsparcia procesów wdrażania oraz procesów zarządzania i planowania. Autorzy ustalili, że systemy monitoringu w ograniczonym stopniu realizują pierwszą i praktycznie w ogóle nie realizują drugiej funkcji. Wśród przyczyn tego stanu wskazują brak adekwatności i wiarygodności gromadzonych danych, brak procedur analizy danych i oderwanie monitoringu regionalnych programów operacyjnych od monitoringu strategii rozwoju województwa. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Systemy monitoringu w kopalni podziemnej
61%
Sprawne funkcjonowanie kopalni zależne jest w dużym stopniu od prawidłowo funkcjonujących urządzeń górniczych oraz akceptowalnych dla górnika technicznych warunków środowiskowych występujących w wyrobiskach. Systemy monitoringu są istotnym elementem sprawnego zarządzania kopalnią. (abstrakt oryginalny)
20
61%
W artykule zaprezentowano wyniki badania opinii publicznej, przeprowadzonego w grupie osób pracujących i przebywających czasowo w obiektach zabezpieczanych środkami technicznymi i ochroną fizyczną. Wyniki badania wskazują na poczucie bezpieczeństwa u ankietowanych. Artykuł prezentuje również opinie ankietowanych na temat monitoringu w zabezpieczonych obiektach.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.