Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Motywacje prywatyzacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie motywów prywatyzacji - pragmatyczny, ideologiczny, ekonomiczny i populistyczny, ze szczególnym uwzględnieniem motywacji w gospodarkach w trakcie przemian systemowych. Rozważania swoje autorka przedstawiła w kontekście prywatyzacji w wysoko rozwiniętych krajach o gospodarce rynkowej, starając się wskazać podobieństwa i różnice motywów prywatyzacji.
Przedmiotem artykułu jest omówienie niektórych, wybranych badań przedstawiających motywacje poszczególnych grup społecznych (dyrektorzy i pozostali pracownicy) w procesie prywatyzacji. Poddano analizie pracowników jednostek oddanych do odpłatnego korzystania (leasing i spółki pracownicze).
Autor przedstawił analizę barier prywatyzacyjnych oraz wpływ zaniechania lub odroczenia transformacji na ekonomiczne i organizacyjne przeobrażenia przedsiębiorstw. Przedmiotem badań były firmy, w których wstrzymano działania prywatyzacyjne. Jakościowe analizy efektów zaniechań dotyczą lat 1994-1995 oraz pierwszej połowy 1996, natomiast opisy przyczyn i przebiegu wstrzymania procesu sięgają do roku 1992. Dane liczbowe dotyczą lat 1991-1995. Materiały zebrane w 1995 roku, uzupełniono i uaktualniono w 1996. We wszystkich monitorowanych firmach wstrzymanie przekształceń własnościowych nastąpiło przed końcem 1994 r. Opisane badania mają przede wszystkim charakter jakościowy. Dane ilościowe służą ocenie kondycji finansowej firm. Prezentacje obejmują problematykę barier prywatyzacji, profilu działalności, aktywności inwestycyjnej firm, dostosowań rynkowych, struktur organizacyjnych, zatrudnienia oraz kondycji finansowej po jej zaniechaniu, a także stosunku menedżmentu i pracowników do prywatyzacji. Autor diagnozuje bariery procesu prywatyzacji i ocenia wpływ zablokowania zasileń zewnętrznych związanych z prywatyzacją na zachowania i kondycję finansową przedsiębiorstw.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.