Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 152

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Multi-dimensional analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
W artykule przedstawiono weryfikację tez, że subiektywizm "merytoryczny" (subiektywny wybór przez każdego badacza cech opisujących zjawiska złożone w celu opracowania rankingu badanych obiektów) oraz subiektywizm "metodyczny" (subiektywny wybór przez każdego badacza metod manipulacji na zbiorach cech) powodują trudności w odbiorze badań, dotyczące wyboru właściwego rankingu obiektów spośród różnych efektów uzyskanych przez różnych autorów badań. Główny wniosek z weryfikacji to: kłopoty odbiorców badań wywołuje jedynie zróżnicowanie wybranego subiektywnie zbioru cech.(abstrakt oryginalny)
Podstawowy cel niniejszego artykułu to przedstawienie wyników analizy porównawczej błędu klasyfikacji generowanego przez metodę wektorów nośnych oraz przez inne metody klasyfikacji wzorcowej (m.in. klasyczną liniową analizę dyskryminacyjną, metodę k najbliższych sąsiadów, drzewa klasyfikacyjne).Porównanie metod realizowane będzie za pomocą symulacji komputerowych, przez zastosowanie metody wektorów nośnych i wybranych, alternatywnych metod dyskryminacji na tych samych zbiorach danych - zarówno rzeczywistych, jak i sztucznych - standardowo wykorzystywanych do badania własności metod wielowymiarowej analizy statystycznej. (fragment tekstu)
Artykuł podejmuje problematykę zaangażowania Polaków w wieku 50 lat i więcej w różne formy aktywności pozazawodowej. Zakres uczestnictwa przedstawiono na tle innych krajów europejskich. Prezentowane rozważania wskazują, że polskie pokolenie 50+ charakteryzuje się bardzo dużą biernością, w szczególności w obszarze wolontariatu, działalności charytatywnej oraz przynależności do klubów. Z drugiej strony wykazuje bardzo wysokie zaangażowanie w działalność organizacji religijnych. Istotny wpływ na uczestniczenie w określonych działaniach mają takie cechy, jak: wiek, płeć oraz stan zdrowia. Można przypuszczać, że duże znaczenie ma także niekorzystna sytuacja materialna.(abstrakt oryginalny)
Województwo śląskie jest jednym z najbardziej zróżnicowanych w kraju. Powstało pierwszego stycznia 1991 r. z połączenia byłych województw: katowickiego, bielskiego i częstochowskiego. Obszar ten w głównej mierze charakteryzuje się silnym wizerunkiem przemysłu ciężkiego, lecz także można znaleźć tu liczne atrakcje turystyczne, np. tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Beskidów. W obrębie tego województwa wyodrębniono cztery obszary silnie zurbanizowane: Bielski Okręg Przemysłowy, Częstochowski Okręg Przemysłowy, Rybnicki Okręg Przemysłowy oraz Górnośląski Okręg Przemysłowy. (...) Poprzez zastosowanie Wielowymiarowej Analizy Porównawczej, która pozwala porównywać badane obiekty o wielomianowych własnościach (cechach), wskazano najatrakcyjniejsze i najmniej atrakcyjne podregiony województwa śląskiego oraz określono stopień atrakcyjności poszczególnych powiatów znajdujących się na terenie podregionów województwa śląskiego. (fragment tekstu)
W artykule podjęta została próba odpowiedzi na pytanie, jaki był poziom atrakcyjności turystycznej powiatów województwa zachodniopomorskiego w odniesieniu do przeciętnego poziomu wybranych zmiennych charakteryzujących tę atrakcyjność w roku 2011. Do badania wybrano zmienne diagnostyczne charakteryzujące środowisko przyrodnicze i poziom infrastruktury turystycznej. Jako narzędzie badawcze wykorzystano wielowymiarową analizę korespondencji na podstawie złożonej macierzy znaczników oraz metodę Warda. Zastosowanie tych metod pozwoliło wykazać, które powiaty odbiegają in plus i in minus od przeciętnego poziomu wybranych zmiennych charakteryzujących atrakcyjność turystyczną w województwie zachodniopomorskim oraz jakie są powiązania pomiędzy powiatami z punktu widzenia badanych zmiennych(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Wielowymiarowa analiza czynników sukcesu projektów IT
61%
Dzięki postępowi technologicznemu, który nastąpił w ostatnich latach, znacznie wzrosła liczba projektów informatycznych. Projekty te często okazywały się skomplikowanymi przedsięwzięciami obarczonymi wysokim ryzykiem. Właściwe zarządzanie projektem może wpłynąć na harmonogram, budżet i jakość projektu, a tym samym przyczynić się do sukcesu projektu. W artykule dokonano wielowymiarowej analizy czynników sukcesu projektu. Badania zostały przeprowadzone na podstawie danych ankietowych.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Wielowymiarowa analiza danych w ekonomice rolnictwa
61%
Przedstawiono metody wielowymiarowej analizy danych wraz z przykładami ich stosowania w ekonomice rolnictwa. Obejmują one regresję wieloraką, wzorcową i bezwzorcową klasyfikację obiektów, liniowe porządkowanie, analizę czynnikową i metodę głównych składowych. (abstrakt oryginalny)
Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego zajmuje trzecie miejsce na liście chorób zwyrodnieniowych za zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa i biodra, obejmując około 5% populacji. Zasadniczym celem jej leczenia jest zahamowanie jej postępu, zniesienie dolegliwości bólowych, poprawa wydolności czynnościowej oraz jakości życia pacjentów. W pracy poddano analizie informacje dotyczące pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych leczonych operacyjnie osteotomią nadwięzadłową kości piszczelowej. Celem przeprowadzonych badań było wyodrębnienie grup pacjentów podobnych z punktu widzenia skuteczności i efektów klinicznych zastosowanej metody leczenia.(abstrakt oryginalny)
Testowanie różnic pomiędzy populacjami wielowymiarowymi jest jednym z kluczowych problemów w badaniach statystycznych. Najbardziej znane - testy MANOVA, jako parametryczne wymagają spełnienia założenia o zgodności z rozkładem normalnym wielowymiarowym. Bardzo często założenia te są praktycznie nierealne lub ich weryfikacja, szczególnie dla małej ilości obserwacji jest trudna. Artykuł ten przedstawia podejście, oparte o testy permutacyjne (co zwalnia z weryfikacji powyższych założeń), gdzie proponowane statystyki testowe oparte są o własności wektorów własnych. Badania zostały przeprowadzone dla symulowanych i rzeczywistych zestawów danych, gdzie testy permutacyjne zostały porównane z testami opartymi na analizie zmiennych i statystykach testowych w MANOYA. (abstrakt oryginalny)
10
61%
W pracy podjęto się wielowymiarowej analizy subiektywnego postrzegania jakości życia z zastosowaniem elementów teorii zbiorów rozmytych. Wykorzystano dane z badania "Diagnoza społeczna" przeprowadzonego w 2013 r. Analizą objęto 16 cech odnoszących się do oceny własnego zadowolenia z poszczególnych dziedzin i aspektów życia. Każda z tych cech jest cechą jakościową mierzoną na skali 7-stopniowej. W celu przekształcenia cech jakościowych w cechy ilościowe, o wartościach z przedziału [0, 1], zastosowano funkcje przynależności. Do agregacji 16 cech wykorzystano różne systemy wag. Stwierdzono, że dla analizowanych danych wybór wag nie wpływał istotnie na rozkład syntetycznych wskaźników. W kolejnym etapie dokonano analizy subiektywnego postrzegania jakości życia w różnych grupach socjodemograficznych. Do czynników różnicujących analizowane zjawisko zaliczono: płeć, miejsce zamieszkania, liczbę osób w gospodarstwie domowym, poziom wykształcenia, wiek.(abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach można zaobserwować dynamiczny rozwój różnych postaci regularyzacji w modelach liniowych. Wprowadzenie kary za duże wartości współczynników skutkuje zmniejszeniem wariancji (wartości współczynników są "przyciągane" do zera) oraz eliminacją niektórych zmiennych (niektóre współczynniki się zerują). Selekcja zmiennych za pomocą regularyzowanych modeli liniowych jest w problemach wielowymiarowych preferowana wobec popularnego podejścia polegającego na przeszukiwaniu przestrzeni cech i ocenie podzbiorów zmiennych za pomocą kryterium jakości modelu (wrappers). Przyczyną są mniejsze koszty obliczeń i mniejsza podatność na nadmierne dopasowanie. Jednakże wartości estymowanych współczynników (a więc także jakość modelu) zależą od parametrów regularyzacji. Zaimplementowane w tym celu w programie R kryteria jakości modelu nie gwarantują wyboru modelu optymalnego. Na podstawie przeprowadzonych symulacji w artykule proponuje się zastosowanie kryterium EDC. (abstrakt oryginalny)
12
61%
|
|
nr 3
52-64
W pracy przy pomocy wielowymiarowej analizy porównawczej oceniono regionalne zróżnicowanie rolnictwa w Polsce, w latach 1998-2010. Do analizy użyto cztery różne mierniki syntetyczne. Na ich podstawie dokonano uporządkowania i klasyfikacji województw. Wyniki pokazują, że pomimo szybkiego w ostatnich latach wzrostu poziomu rolnictwa dysproporcje miedzy województwami nie maleją. W niniejszej pracy zbadano zróżnicowanie poziomu rozwoju rolnictwa, przyjmując jeden sposób normalizacji zmiennych, jeden wzór określający odległość między rozważanymi obiektami i cztery różne sposoby klasyfikacji tych obiektów - zarówno wzorcowe jak i bezwzorcowe. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zaprezentowano w pełni niemetryczne oraz metryczne metody skalowania wielowymiarowego w analizie unfolding. Z pierwszym rodzajem skalowania ma się do czynienia wtedy, gdy zarówno dane wejściowe, jak i otrzymane wyniki są mierzone na skali porządkowej. W skalowaniu metrycznym wymaga się, aby oceny preferencji oraz dane wyjściowe były mierzone na skali przedziałowej lub ilorazowej. (fragment tekstu)
Jedną z głównych funkcji targów (oprócz funkcji promocyjno-edukacyjnej oraz handlowej) jest funkcja miastotwórcza (regionotwórcza). To, w jakim stopniu instytucje te wpływają na rozwój miast i regionów decyduje ich atrakcyjność. Atrakcyjność ta, podobnie jak np. atrakcyjność turystyczna, handlowa, inwestycyjna, jest kategorią wieloaspektową i w związku z tym powinna mierzona być z wykorzystaniem metod i technik wielowymiarowych. Celem niniejszych rozważań jest próba udzielenia odpowiedzi na główne pytanie pojawiające się w dyskusjach środowiska targowego w Polsce, a dotyczące aktualnej hierarchii krajowych centrów targowych, a także związanych z tym podobieństw lub różnic oraz grupowania całego zbioru na mniejsze podzbiory względnie podobnych ośrodków. W odpowiedzi na powyższe pytanie wykorzystano metody z zakresu wielowymiarowej analizy porównawczej (WAP). Otrzymane wyniki analiz pozwoliły na identyfikację sieci ośrodków targowych w Polsce, jej strukturę oraz dywersyfikację na homogeniczne grupy. Wyniki te mają znaczące wartości pragmatyczne przede wszystkim dla podmiotowej strony układy rynkowe targów, tak po stronie podażowej, jak i popytowej, szczególnie w procedurach wyboru ośrodków oraz imprez targowych. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1
173-192
W artykule dokonano analizy zjawiska peryurbanizacji jako procesu transformacji urbanistycznej zachodzącego na obszarach wiejskich leżących w strefie odziaływania miast i predysponowanych do rozwoju wielofunkcyjnego. Obszary te stanowią pewną strefę przejściową (mieszaną) między obszarami miejskimi a wiejskimi, która z jednej strony jest poddana silnemu oddziaływaniu procesów miejskich, a z drugiej - charakteryzuje się morfologią typową dla obszarów wiejskich i posiadają cechy wiejskie oraz, co szczególnie istotne, owe aspekty wiejskie są tutaj ich kluczowym wyznacznikiem. Na podstawie analizy wielowymiarowej wykorzystującej metody taksonomiczne przeprowadzono ocenę procesu peryurbanizacji w ramach jednostek terytorialnych wchodzących w skład trzech obszarów metropolitalnych Polski. Uzyskane wyniki wskazują, że symptomy tego zjawiska są zauważalne na terenie gmin wiejskich i części wiejskiej gmin miejsko-wiejskich, które zasadniczo umiejscowione są peryferyjne w stosunku do głównych miast badanych obszarów. Wyniki te są szczególnie istotne z punktu widzenia procesu kształtowania polityki wobec tych obszarów, ponieważ ukazują ich zróżnicowaną specyfikę. (abstrakt oryginalny)
|
|
49
|
z. 2
123-131
W badaniach kondycji finansowej jednostek gospodarczych przeprowadzanych za pomocą wielowymiarowej analizy porównawczej, bardzo często występującym rodzajem zmiennych są nominanty, często pomijane w związku z problemami przy tworzeniu mierników syntetycznych. W pracy przedstawiono definicje nominanty jednomodalnej i jej różne rodzaje stosowane w badaniach empirycznych. Nominanty te autor określa jako nominanty symetryczne. Zauważając istnienie zmiennych (wskaźnik ogólnego zadłużenia, wskaźnik bieżącej płynności itp.), dla których nie jest objętne, czy wartość jest większa czy mniejsza od optymalnej autor wprowadza następnie nominantę niesymetryczną i przedstawia zasady zamiany obu typów nominant na stymulanty.
Kryzysy finansowe są ważnym zjawiskiem dla całej gospodarki, ponieważ podczas kryzysu zwiększają się koszty pośrednictwa oraz koszty kredytów, trudniejszy jest również dostęp do kredytów. Powoduje to ograniczenia działalności sektora realnego, co może prowadzić do kryzysu również w tym sektorze. Najczęściej przyjmuje się, że zarażanie na rynkach finansowych (contagion in financial markets) występuje wtedy, kiedy podczas kryzysu obserwuje się znacznie zwiększoną zależność między ruchami cen na różnych rynkach finansowych. W tym artykule autor podejmie próbę odpowiedzi na pytanie, czy wybrane giełdy światowe zarażają się od siebie w rozumieniu podanej definicji. Jako narzędzie wykorzystane będą warunkowe funkcje powiązań i warunkowy współczynnik korelacji rho Spearmana.(abstrakt oryginalny)
|
|
8
|
nr 4
505-521
Research background: The uncertainty in the environment and rapid changes have impact on firms, regions and countries. The necessity to adapt to new conditions requires a stimulation of actions aimed at enhancing competitiveness and economic growth. In this respect, the European Union strategy called Europe 2020 should be mentioned. Regarding the role of firms' innovation activities in economic growth of regions and countries, substantial importance was attached to how innovation activities of Polish firms differ from those from the other EU countries with a level of innovation similar to Poland. Here, a particular emphasis was put on moderate innovator countries.Purpose of the article: The aim of this paper is to investigate Polish firms' innovation activities against those by other moderate innovator countries.Methodology: In the study a multivariate analysis and zero unitarization methods were applied. These methods allowed for a division of moderate innovator countries into four groups and for a multivariate analysis of firms' innovation activities in Poland and other EU countries with a level of innovation similar to Poland. The study was based on data from the European Innovation Scoreboard 2016 relating to dimensions of firm activities: firm investments, linkage & entrepreneurship and intellectual assets. The study referred to the period 2008-2015.Findings & Value added: This paper contributes to the existing literature by providing new insight on understanding the issues related to firms' innovation activities. The analysis has revealed several conclusions. One of them indicated the highest distance of Polish firms to those from the other moderate innovator countries, in terms of SMEs innovating in-house, innovative SMEs collaborating with others and public-private co-publications. The findings have practical and policy implications. It is assumed that the obtained results may be useful for firms, regions and countries in adaptation to uncertainty in the environment and, therefore, in maintaining competitive advantage capacity. (original abstract)
|
|
nr 680
135-151
"Drzewa klasyfikacyjne i regresyjne to narzędzia data mining służące do budowy modeli deskryptywnych i predykcyjnych." W artykule omówiono zasady budowy drzew regresyjnych oraz porównano drzewa zbudowane na podstawie wariancji i odchylenia przeciętnego.
|
|
nr 2
747-761
Celem pracy była ocena różnic w poziomie zrównoważonego rozwoju województw w Polsce w zakresie ładu środowiskowego w latach 2008-2015. Do analiz wykorzystano 7 wskaźników ładu środowiskowego należących do 3 obszarów tematycznych (energia, ochrona powietrza, gospodarka odpadami). Zastosowano analizę głównych składowych (PCA) oraz międzygrupową analizę głównych składowych (between-class PCA). Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono występowanie różnic między województwami przede wszystkim ze względu na emisję zanieczyszczeń powietrza (gazowych i pyłowych) z zakładów szczególnie uciążliwych. Wykazano także, że w latach 2008-2015 nastąpił wyraźny wzrost nakładów na środki trwałe służące ochronie środowiska związane z oszczędzaniem energii elektrycznej a także rozwój świadomości ekologicznej społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.