Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 137

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Multimedia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Multimedia rozwijają się niezwykle dynamicznie. Stają się dla użytkowników nie tylko pożyteczne, ale też coraz bardziej atrakcyjne. Dotyczy to także sportu, zarówno w ukazywaniu widowisk sportowych, jak i wspomaganiu procesu treningowego. Autorzy od lat analizują tendencje rozwoju multimediów w sporcie. Stawiają pytania dotyczące zakresu, specyfiki i efektywności stosowanych technologii. Jeden z nurtów badawczych przedstawiono w niniejszym artykule. Podjęto próbę odpowiedzi na pytania dotyczące stosowania mediów elektronicznych przez trenerów szermierki w Wielkiej Brytanii. Autorzy przeprowadzili badania o charakterze poznawczo-eksploracyjnym, wykorzystując metody analizy dokumentów i sondażu diagnostycznego. Badaniami zostali objęci wysoko wykwalifikowani trenerzy szermierki, którzy pracują z zawodnikami odnoszącymi sukcesy sportowe na zawodach w kraju i za granicą. Uzyskane wyniki wskazują na istotną rolę multimediów jako narzędzi podnoszących efektywność treningu szermierzy(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Interaktywne przewodniki multimedialne w ocenie zwiedzających
80%
W artykule podjęto zagadnienie odbioru przez zwiedzających muzea przenośnych interaktywnych przewodników multimedialnych. Analizie poddano dane pochodzące łącznie z 993 kwestionariuszy wypełnionych przez zwiedzających trzy muzea oceanograficzne obszaru Południowego Bałtyku (w Gdyni, Kłajpedzie i Stralsundzie), w których wdrożono interaktywne przewodniki multimedialne w ramach realizacji międzynarodowego projektu BalticMuseums 2.0 Plus. Uzyskane wyniki jednoznacznie wskazują na bardzo dobrą ocenę tej formy oprowadzania przez zwiedzających. Dodatkowo identyfikują między innymi główne przyczyny wyboru tej formy oprowadzania, grupy odbiorców, które zdaniem zwiedzających mogą być szczególnie zainteresowane korzystaniem z e-przewodników, oraz rodzaje treści, których zwiedzający oczekują w e-przewodnikach(abstrakt autora)
W ramach tej pracy zaprojektowano główne moduły sterujące, administracyjne i dydaktyczne portalu edukacyjnego dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. Docelowo portal będzie narzędziem do prowadzenia wirtualnych kursów z przedmiotów wykładanych w czasie studiów na kierunku "Sieciowe systemy informatyczne".Opisane w pracy podstawy teoretyczne budowy portalu edukacyjnego oraz technologie wykorzystane do przygotowania modułów kursu pozwalają lepiej zrozumieć zasadę jego działania. Zdalne kształcenie oferowane za pośrednictwem portalu będzie stosowane jako uzupełnienie edukacji prowadzonej metodą tradycyjną i z założenia powinno umożliwić jedynie pogłębianie wiedzy z danego przedmiotu oraz lepsze zrozumienie przekazywanych treści poprzez udostępnienie dodatkowych ćwiczeń, przykładów i testów sprawdzających. Przewiduje się, że dostęp do materiałów dydaktycznych portalu, szczególnie tych, które mają formę przykładów, rozwiązanych zadań, pytań quizowych z objaśnieniami rozwiązań itp., będzie szczególnie cenną pomocą przed sesją, tzn. w okresie, gdy większość studentów zaczyna się uczyć do zaliczeń i egzaminów. Możliwość skorzystania z materiałów dydaktycznych opracowanych przez doświadczonych pedagogów w takiej formie, aby możliwe było jej szybkie przyswojenie i zapamiętanie, będzie pozytywnie wpływać na wyniki uzyskiwane przez studentów. (fragment tekstu)
Podjęta w ostatnich latach próba nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji nie powiodła się, projekt upadł w drugim czytaniu. Nie oznacza to, że w dalszym ciągu nie istnieje pilna potrzeba sformułowania nowych zapisów prawnych, które uwzględniałyby nowe zjawiska na rynku polskim mediów wywołane w głównej mierze nowymi technologiami, regulowały kwestie pominięte w obowiązującej ustawie oraz dostosowywały polskie prawo w tym zakresie do wymagań Unii Europejskiej. Podjęcie legislacyjnej próby określenia kształtu rynku polskich mediów nie było łatwe. Kolejne gabinety po roku 1989 prowadzenie polityki audiowizualnej pozostawiały na marginesie swych prac. Tworzenie regulacji dla funkcjonowania mediów w Polsce odbywało się w słabym państwie, w warunkach wielkiej przemiany, rozpadu dawnego porządku i budowania nowego częstokroć po omacku. Brak kompleksowych rozwiązań prawnych, które by na bieżąco uwzględniały płynność tej części społecznej rzeczywistości, powodował spiętrzenie się stałych problemów i narastanie nowych. Dodatkowym utrudnieniem i obciążeniem był brak dialogu bądź jego istotne ograniczenie między władzą wykonawczą a nadawcami komercyjnymi i innymi środowiskami zainteresowanymi ustawą. W przypadku poprzedniej nowelizacji miejsce dialogu o zasadniczych w tym zakresie kwestiach zajął dyskurs skupiony na żądaniach, protestach, w którym padały wielkie słowa, ale zazwyczaj w obronie dość konkretnych interesów. Poczynania władz w toku prac nad ustawą stały się obiektem daleko posuniętej krytyki związanej z konsekwencjami tzw. afery Rywina. Kulisy prac nad poprzednim projektem dla niektórych stały się argumentem, aby odmówić im zdolności formułowania kierunków polityki audiowizualnej. W tych okolicznościach inicjatywę Uniwersytetu Warszawskiego i Ministerstwa Kultury przeprowadzenia debaty na temat rynku audiowizualnego w Polsce należy uznać za jak najbardziej potrzebną. Formalnie organizatorem konferencji był minister kultury, Waldemar Dąbrowski, we współpracy z dziekanem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, prof, dr hab. Grażyną Ulicką, oraz Dziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr. hab. Tadeuszem Tomaszewskim. Konferencja odbywała się w dniach 28-31 października 2003 roku w Pałacu Tyszkiewiczów przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Wzięło w niej udział kilkaset osób, a wśród nich przedstawiciele organów administracji państwowej, pracownicy naukowi UW, osoby reprezentujące instytucje medialne oraz wszyscy ci, którzy zainteresowani są tworzeniem nowego ładu medialnego w Polsce. Prace zostały podzielone na sześć paneli i obejmowały tematykę mediów publicznych, zasad funkcjonowania rynku mediów elektronicznych, funkcji regulacyjnych państwa, nowoczesnych technologii, kultury i mediów oraz problem archiwów. (fragment tekstu)
Przedstawiono ewolucję systemu informacyjnego w przedsiębiorstwie, syntezę pojęć związanych z multimedialnym systemem informacji i jego środki techniczne oraz narzędzia programowe. Przeanalizowano dotychczasowe zastosowania (wizualne encyklopedie, atlasy, gry, programy szkoleniowe itp.) i w tym kontekście, przedsiębiorstwo jako obszar zastosowań multimedialnych (np. gromadzenie danych z obszaru otoczenia przedsiębiorstwa, projektowanie wyrobów i usług, komunikację firmy z otoczeniem, działania marketingowe, służbę informacyjną firmy).
Polska, przez dziesiątki lat będąca zaściankiem telekomunikacyjnego świata, w dziedzinie upowszechniania GSM nie odstaje od najlepszych. Artykuł opisuje nową usługę, która niebawem zostanie wprowadzona wspólnie przez Plus GSM oraz Telewizję Polską S.A., polegającą na możliwości oglądania na telefonie komórkowym multimedialnego serwisu informacyjnego.
7
Content available remote Społeczeństwo informacyjne a znaczenie multimediów w procesie globalizacji
61%
Innowacyjne technologie ciągle przynoszą nowe zastosowania w ekonomii i zarządzaniu, dają - w coraz szerszym spektrum - możliwości budowy społeczeństwa informatycznego w warunkach zachodzących procesów globalizacji. Wykorzystanie technologii informatycznych ma także znaczenie dla akcjonariuszy i prezesów spółek notowanych na giełdzie, gdyż dają nowe możliwości w zakresie nadzoru korporacyjnego, zwłaszcza jeśli chodzi o przesyłanie informacji przez sieci komputerowe.(fragment tekstu)
Personal mobile devices, the archetypical new media, are curiously both pervasive and ubiquitous, both conspicuous and unobtrusive, both noteworthy and taken-for-granted in the lives of most people. Almost everyone owns one and uses one, often more than one. Not only do they own them and use them but they also invest considerable time, effort and money choosing them, buying them, customising them, enhancing them and exploiting them. These devices express part or much of their owners' values, affiliations, identity and individuality through their choice and their use. They include smart-phones, satnav, games consoles, digital cameras, media players, netbooks and handheld computers. They are a central component of new media and a portal into new media. They are a challenge to the world of business, information and organisations. (...) The aim of this chapter is to outline the impact of those new media affording mobility and connectedness drawing, together ideas from a wide range of modern thinkers and ask about their effects on business, information, systems and organisations. The overall ambition is to solve problems or to set out specific conclusions but to draw the attention of researchers and academics working with business and organisations to pervasive and significant changes in the wider environment. (fragment of text)
Już po raz dziewiąty w Lublinie spotkali się badacze mediów z całej Polski. Tu, w maju, na Wydziale Politologii UMCS, odbyła się kolejna edycja konferencji naukowej z cyklu "Współczesne media", a tegoroczne dyskusje ogniskowały się wokół problemu multimodalności. (fragment tekstu)
Dostęp do multimedialnych treści edukacyjnych przez osoby niewidome, mimo prężnego rozwoju nowoczesnych technologii, wciąż jest niewielki. Standardowa multimedialność - łączenie obrazu, dźwięku, ruchomych animacji czy elementów zapewniających interaktywność - to za mało, by sprostać potrzebom osób słabowidzących. Pojawiające się rozwiązania, jak projekt "1812 Serce Zimy" (S.A., 2011), implementują alternatywne, multimodalne interfejsy, które stosują jednocześnie mowę syntetyczną, zestaw skrótów klawiszowych, dźwięki pomocnicze, tyflografikę, interaktywną dźwiękową obsługę ekranu dotykowego i użycie monitorów brajlowskich. W niniejszym artykule opisano sposób zastosowania tej metody do tworzenia przyjaznych gier edukacyjnych dla niewidomych, Jako główny przykład jej realizacji posłużyła aplikacja gry edukacyjnej "Encyklopedia Geografii Europy dla Niewidomych" (Impuls, 2014), której autor jest pomysłodawcą i projektantem. Encyklopedia była zrealizowana jako projekt naukowo-badawczy, ale została również wdrożona do sprzedaży, dzięki czemu możliwe było zebranie sugestii i uwag od jej użytkowników. Opinie o programie encyklopedii pozyskano poprzez przeprowadzenie krótkich wywiadów drogą telefoniczną i mailową. Artykuł prezentuje negatywne i pozytywne cechy, wymienione w badaniu(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest omówienie i ewaluacja jednego ze sposobów nauczania języka specjalistycznego w ramach lektoratu z języka angielskiego prowadzonego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Szczegółowo zostanie omówiony moduł wprowadzający elementy języka specjalistycznego w pierwszym semestrze nauki języka angielskiego, a mianowicie prezentowanie przez studentów danego kierunku, w formie prezentacji Power Point, zagadnień tematyki specjalistycznej związanej z ich kierunkiem studiów oraz przygotowanie artykułu dotyczącego prezentacji. Autorka nawiąże do różnych form nauczania języka specjalistycznego w Centrum Języków Obcych UP w poszczególnych semestrach nauki oraz omówi metodę CLIL, która może być wykorzystywana do wprowadzenia treści specjalistycznych, a także do profilowania zajęć językowych pod kątem kierunku studiów. Zostaną także omówione wytyczne opracowane przez współpracowników, dotyczące przygotowania oraz zaprezentowania tematu. Niniejszy artykuł stanowi również prezentację wyników badania ankietowego przeprowadzonego wśród czterech grup studentów z kierunków: pedagogika, gospodarka przestrzenna, socjologia, których zadaniem było ocenić moduł wprowadzający język specjalistyczny oraz stopień przyswojenia nowych treści językowych i wiedzy pozajęzykowej.(fragment tekstu)
12
Content available remote Reconceptualizing (new) media literacy
61%
This paper aims to introduce a theoretical-critical approach which shall revisit elements and cast light upon subsets of (new) media literacy. It endeavours to draw community, spatial, procedural and aural literacy (auralacy) into consideration, relating them to the complex of media literacy, striving to provide invigorating insights into its conceptual foundations and integrated perspectives for its pedagogy.(original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest analiza możliwości wykorzystania we współczesnych organizacjach multimedialnych baz danych. (fragment tekstu)
14
Content available remote The Effects of Perspective-Taking on Perceptual Learning
61%
Research in perceptual psychology and anthropology has demonstrated that experts will literally see objects and events in their domain differently than non-experts. Experts can make distinctions and notice subtleties that a novice does not perceive. Experts also have strategies for looking at data and artifacts in a domain; they know where to look so that they can answer the important questions. An expert perspective can be described as the ways of seeing and experiencing phenomena that are influenced by the specialized knowledge that an expert has. The present paper will survey the existing literature on perspective-taking and learning, with a short discussion at the end of some of the ways that existing technologies have been used to support the sharing of perspectives. Of particular interest in this paper is the potential to use new media technologies to convey the perspective of someone with specialized knowledge or insider information on an important event-a viewpoint that could be termed an "expert perspective."(original abstract)
15
Content available remote Interaktywny atlas geograficzny jako nowy środek dydaktyczny
61%
Atlasy szkolne od zawsze były ważnymi źródłami wiedzy geograficznej i środkami dydaktycznymi służącymi kształtowaniu umiejętności na lekcjach geografii. Do konieczności korzystania z atlasów przekonują nauczycieli zarówno względy praktyczne (kształtowanie umiejętności przydatnych w codziennym życiu), jak i formalne (wymogi podstawy programowej). Od wydania pierwszego polskiego szkolnego atlasu geograficznego przez Eugeniusza Romera minął prawie wiek. Od tamtego czasu atlasy przeszły ewolucję, a ostatnim efektem zmian, wynikającym z rozwoju nowoczesnych technologii, jest powstanie interaktywnego atlasu geograficznego. W artykule autorzy dokonują analizy tego nowego środka dydaktycznego, opisując jego najważniejsze funkcje. Analizując taki atlas, wskazują zarówno jego wady jak i zalety, z punktu widzenia zastosowania w praktyce szkolnej oraz wartości kartograficznej. Dokonują również porównania atlasu interaktywnego z tradycyjnym papierowym. W wyniku tej analizy autorzy stwierdzają, że nowy atlas szkolny jest cennym środkiem dydaktycznym umożliwiającym prowadzenie ciekawych lekcji z wykorzystaniem różnorodnych map tematycznych i, co najważniejsze, z możliwością samodzielnego tworzenia map przez uczniów. Wskazują jednak również na pewne mankamenty kartograficzne i praktyczne, które powinny być usunięte, by atlas interaktywny mógł zastąpić w pełni atlas tradycyjny.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest identyfikacja wartości kształcenia multimedialnego oraz możliwości jego wykorzystania w procesie uczenia się i nauczania motorycznego. Praca ma charakter opisowy, opiera się na przeglądzie literatury i wynikach badań innych autorów. Zastosowanie narzędzi multimedialnych w kształceniu psychomotorycznym może zapewnić dobre warunki tworzenia wyobrażeń motorycznych i programu czynności ruchowych. Wykorzystanie kształcenia multimedialnego przez nauczyciela w nauczaniu narciarstwa zjazdowego może stanowić skuteczną pomoc w osiąganiu właściwych efektów przez ucznia. (abstrakt oryginalny)
Rozwój przedsiębiorstw jest trwale związany ze zwiększaniem swojego potencjału gospodarczego. Proces ten może mieć dwojaki charakter. Może polegać na coraz lepszym wykorzystaniu posiadanych zasobów i zdolności wytwórczych bądź inwestycji w nowy majątek lub poszerzenie możliwości już posiadanego. Pierwszy sposób jest powszechnie stosowany, lecz ma wyraźną granicę rozwoju. Nie można bowiem w sposób nieskończony w warunkach silnej konkurencji bazować na posiadanych żasobach25. Mówimy tutaj zarówno o zasobach materialnych (parki maszynowe, infrastruktura informatyczna), jak i niematerialnych (licencje, oprogramowanie komputerowe, normy jakości). Dlatego konieczne jest inwestowanie w nowe zasoby, pozwalające umacniać i zwiększać konkurencyjność przedsiębiorstwa.(fragment tekstu)
18
Content available remote Możliwości stosowania okularów Google Glass w edukacji
61%
Edukacja, jako jeden z najważniejszych elementów społeczeństwa, z jednej strony, uzależniona jest od procesów w nim zachodzących i musi szybko na nie reagować oraz odpowiadać postępowi nauki i techniki, tendencjom rozwoju sfery gospodarczej kraju, z drugiej zaś, niewątpliwie - ma wpływ na wszystkie procesy i strony życia, ponieważ kształci specjalistów, rozwija osobowość, formuje pewne pozycje światopoglądowe. Dlatego na szczególną uwagę zasługuje obecny stan, problemy wdrażania oraz perspektywy innowacji edukacyjnych w naszym kraju(fragment tekstu)
Celem artykułu jest ukazanie możliwości aplikacyjnych tkwiących w koncepcjach genologicznych Marii Wojtak. Praktyczny wymiar teorii lubelskiej Badaczki zostanie zaprezentowany na przykładzie przekazów audiowizualnych: seriali, magazynów telewizyjnych, (wideo)blogów sportowych i transmisji sportowej. Metodologia: W zaprezentowanych w artykule wynikach badań zostaną uwzględnione trzy istotne dla koncepcji M. Wojtak pojęcia: wzorca gatunkowego (w odniesieniu do analizy seriali) wraz z czteropoziomową analizą jego cech, na którą składają się aspekty strukturalny, poznawczy, pragmatyczny i stylistyczny, gatunku w formie kolekcji (w odniesieniu do analizy magazynu telewizyjnego i (wideo)blogu), kolekcji gatunków (w odniesieniu do analizy telewizyjnej transmisji sportowej). Wyniki i wnioski: Swoje koncepcje genologiczne M. Wojtak wypracowała głównie na podstawie analizy gatunków prasowych, jednak z powodzeniem - jak pokazują badania, których wyniki prezentujemy w artykule - można je zastosować do analizy najbardziej złożonych audiowizualnych przekazów, także takich, których i gatunkowość, i tekstowość są dyskusyjne. Wartość poznawcza: Koncepcje M. Wojtak prowokują do rozważań o płynności form współczesnej komunikacji medialnej (transmedialnej), ich otwartości, braku wyraźnych granic, co wynika z istoty komunikacji sieciowej, jej hipertekstowości, interaktywności, w sieci bowiem bycie tekstem in statu nascendi staje się jego cechą konstytutywną.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Qualification of Computer Games in Copyright Law
61%
The aim of the paper is to discuss different options for qualification of computer games into appropriate category of copyright. The qualification is essential due to considerable differences between various protection regimes which emphasizes practical aspect of the issue. Difficulty in classification of computer games results from their specific structure which consists of software (computer programme) and audiovisual presentations. Some of the possible options include qualification of computer games as software or audiovisual work but other solutions are also taken into account such as: unnamed work, multimedia work or a completely new category of work. Due to the absence of Polish jurisdiction in this matter and insufficient research body it was necessary for the author to reach for foreign experiences and doctrine.(original abstract)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.