Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mutual insurance
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W czasie odbytej 17 i 18 kwietnia w Warszawie I Polsko-Europejskiej Konferencji Rozwoju Ubezpieczeń Wzajemnych w Polsce - "Szansa na przyszłość" - przedstawiciele polskich towarzystw zaprezentowali swoje dotychczasowe doświadczenia (o przebiegu konferencji pisaliśmy w numerze poprzednim). (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 14
16-17
Z roku na rok zwiększa się udział towarzystw ubzepieczeń wzajemnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Nie dla każdego jednak w pełni jasna jest różnica między sposobem funkcjonowania TUW a tradycyjnych firm ubezpieczeniowych, działających w formie spółek akcyjnych. Podstawowe różnice dotyczą ogólnej filozofii i celu działania.
Pomysł utworzenia towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych przez KGHM Polska Miedź SA oraz podmioty grupy holdingowej POLSKA MIEDŹ zasadzał się na następujących przesłankach: -formalnych - wynikających z przywrócenia formy wzajemnego ubezpieczenia zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej z 1990 r., -ekonomicznych - wynikających z wielkości składki ubezpieczeniowej (50 mld zł) oraz analizy przebiegu szkodowości w ostatnich 10-ciu latach (1-5% w poszczególnych latach badawczego okresu).(abstrakt oryginalny)
Za rok minie 70 lat od wydania Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 maja 1927 roku o przymusie ubezpieczenia od ognia i Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych.1) Niewątpliwie będzie to okazja do jeszcze jednego potwierdzenia, że Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA jest kontynuatorem tradycji i działalności polskich ubezpieczeń. Z tych względów wydaje się konieczne przypomnienie treści Rozporządzenia, celem umożliwienia porównania i oceny różnic, jakie zaistniały w zakresie ochrony ubezpieczeniowej i jej charakterze na przestrzeni 70-lecia.(abstrakt oryginalny)
Polski ruch ubezpieczeń wzajemnych ma swoje bogate tradycje sięgające odległych czasów. Zapisy z XVII i XVIII wieku, mówiące o aktach regulujących "porządki ogniowe", pozwalały na tworzenie grup sposobnych do niesienia pomocy na wypadek pożarów. Ruch wspomagania się wzajemnościowego rodaków kiełkował w czasach zaborów. Nikodem Sieczkowski pisał w 1883 r. o Warszawskim Towarzystwie Ubezpieczeń od Ognia: daje zupełną gwarancję, bo nigdy nie bankrutuje i o tyle tylko obciąża ubezpieczonych, o ile tego wymaga suma strat powstała wskutek pożarów.(abstrakt oryginalny)
Artykuł niniejszy składa się z trzech części. W pierwszej naszkicowano historyczny proces powstania i rozwoju ubezpieczeń wzajemnych, w tym przede wszystkim towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. W drugiej opisano zachodzące obecnie na japońskim rynku ubezpieczeń procesy liberalizacji i deregulacji, ze szczególnym uwzględnieniem tych zmian, które dotyczą towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. W obu częściach wyodrębnione zostały towarzystwa prowadzące ubezpieczenia na życie oraz towarzystwa prowadzące ubezpieczenia majątkowe i pozostałe osobowe (nieżyciowe). Trzecia część artykułu poświęcona została ubezpieczeniom wzajemnych prowadzonym przez spółdzielnie.(fragment tekstu)
Grupa ubezpieczeniowa AmerUs Group ogłosiła zakończenie procesu przejęcia towarzystwa ubezpieczeń na życie Indianapolis Life Insurance Co. Wcześniej Indianapolis poddała się demutualizacji, czyli przekształceniu z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych w ubezpieczeniową spółkę akcyjną. Jako rekompensatę za utratę praw członkowskich w przekształconym towarzystwie (dawni członkowie) Indianapolis Life otrzymali akcje zwykłe AmerUs Group, gotówkę lub rozszerzenie warunków posiadanych przez nich umów ubezpieczenia na życie, równowartości 9,3 min akcji zwykłych AmerUs Group (około 325 mld USD).(abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenia w zaborze rosyjskim miały własną, odrębną drogę rozwojową. Choć kształtowały się w warunkach narzucanych przez carat, będący najbardziej bezwzględną formą ucisku wobec społeczeństwa polskiego, to jednak właśnie na tych ziemiach rozwinęły się modele ubezpieczeń, mogące stanowić przykład nawet dla wielu ubezpieczeń zachodnioeuropejskich. Stało się to dzięki wybitnym działaczom społecznym oraz teoretykom i praktykom ubezpieczeniowym, którzy wznieśli polską myśl ubezpieczeniową na najwyższy poziom.(abstrakt oryginalny)
Ostatnie lata przedrozbiorowe Rzeczypospolitej były okresem bardzo niespokojnym pod względem społeczno-politycznym. Nie sprzyjało to rozwojowi lokalnych kas ogniowych i uniemożliwiało tworzenie przez Komisje Dobrego Porządku dalszych instytucji ubezpieczeń wzajemnych w postaci kas ogniowych obejmujących większe regiony. Istniejące kasy ogniowe były coraz mniej aktywne, a nawet zaprzestawały działalności. Rozbiory spowodowały, że dalszy rozwój ubezpieczeń polskich potoczył się trzema odrębnymi drogami, na który wpływ miały warunki gospodarcze, społeczne a także polityczne, jakie zaistniały na terenach naszego kraju opanowanego przez trzech zaborców.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1(23)
77-89
Problemem badawczym poruszanym w artykule jest określenie znaczenia ubezpieczeń wzajemnych w sektorze rolnym. Celem opracowania jest opis aktualnej pozycji towarzystw ubezpieczeń wzajemnych (TUW) na rynku ubezpieczeń w Polsce oraz identyfikacja czynników ograniczających i stymulujących rozwój systemu ubezpieczeń wzajemnych w sektorze rolnym. W ramach majątkowych ubezpieczeń rolnych w 2016 r. swoje produkty oferowały trzy spośród ośmiu TUW funkcjonujących w dziale II. Z analizy danych gromadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego wynika, że w składce przypisanej brutto z tytułu ubezpieczeń rolnych udział towarzystw ubezpieczeń wzajemnych w 2015 r. wynosił ok. 30%, co w porównaniu do ogólnego udziału w rynku ubezpieczeń działu II (3,511%) może uczynić ten sektor obszarem poszukiwań przewag konkurencyjnych. Wśród największych zalet towarzystw ubezpieczeń wzajemnych na rynku ubezpieczeń rolnych wymieniono, z punktu widzenia gospodarstwa rolnego, niższy koszt ubezpieczenia, zaspokajanie potrzeb ubezpieczeniowych członków oraz możliwość wpływania na losy towarzystwa przez jego członków. Ograniczeń rozwoju tej formy działalności można poszukiwać w niepewności związanej z wysokością składki i potencjalnych świadczeń. (abstrakt oryginalny)
W wielowiekowej historii ubezpieczeń na ziemiach polskich, czteroletni okres pierwszej wojny światowej jest zaledwie epizodem, ale na tyle wyróżniającym się swoją specyfiką że należy mu się oddzielne potraktowanie.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano sytuację ubezpieczeń wzajemnych na świecie w ostatnich latach. Zaprezentowana analiza pozwala na stwierdzenie, że pozycja ubezpieczycieli wzajemnych na rynku jest znacząca i wydaje się stabilna. Nieco większą rolę odgrywają one w ubezpieczeniach non-life. Rynek charakteryzuje duże zróżnicowanie regionalne (zarówno pomiędzy kontynentami, jak i pomiędzy krajami). Istotna jest również obecność ubezpieczycieli wzajemnych wśród największych zakładów ubezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
Umowa ubezpieczenia zarówno w prawodawstwie polskim, jak i włoskim jest umową regulowaną kodeksowe (za pomocą odpowiednich norm kodeksów cywilnych obu państw) oraz umową kwalifikowaną. Takie podobieństwa, charakterystyczne dla większości prawodawstw państw członkowskich Unii Europejskiej, są dodatkowo wzmocnione poprzez analogie odnoszące się do równie ważnej dla ubezpieczeń gospodarczych sfery, jaką jest sfera prawa publicznego1. Dzięki niej dodatkowo uzasadniony jest sens podjęcia takiego porównania z punktu widzenia intensywnie obecnie w polskiej i włoskiej literaturze ubezpieczeniowej analizowanej cechy umowy ubezpieczenia, jaką jest jej synallagmatyczność. Z powyższych powodów takie porównanie może stanowić dodatkowy asumpt do formułowania ostatecznej treści przygotowywanych projektów zmian, szczególnie w zakresie umowy ubezpieczenia w prawie polskim2, jak i ze względu na prowadzone prace nad jednolitym prawem wspólnotowym o umowie ubezpieczenia, a także prowadzić do przyjęcia wspólnego dla prawodawstw państw członkowskich Unii Europejskiej katalogu cech umowy ubezpieczenia3(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Peer-to-Peer Insurance - Innovation, Revolution or Return to the Roots?
63%
Fourth industrial revolution is based on technological advancements, which diametrically change conditions of conducting modern business. The changes are driven not only by new technologies, but also easier Internet access, which creates enormous possibilities for development of innovations, also in insurance industry. One of the modern concepts, which came into being due to development of internet platforms, is so called peer-to-peer insurance. The aim of this work is to identify of development of the phenomenon called peer-to-peer insurance, which is new and still not well recognized in the literature. The main research method is the study of the literature as well as analysis of source materials such as reports and information available on web portals. The research shows that creation of so called peer-to-peer insurance was supported by development of new technologies. They were the result of social changes in which sharing economy fit in, and the belief that formation of peer-to-peer insurance community which would satisfy insurance needs of its members could be more effective than traditional insurance market. However, this innovative insurance model is based on principles relating to an original idea of mutual insurance companies such: as solidarity, reciprocity, prudence and non-commercial nature. Key words: sharing economy, peer to peer insurance, technical innovation.(original abstract)
W niniejszym artykule zarysowano istotne kwestie wynikające z zachodzących w Polsce, w ostatniej dekadzie, zmian i trendów demograficznych. Opisane zostały ich konsekwencje dla rynku ubezpieczeniowego, który będzie musiał sprostać szczególnym i trudnym wyzwaniom pochodzącym ze zmian zachodzących w strukturze demograficznej społeczeństwa. W tekście położony został szczególny nacisk na system i zalety ubezpieczeń wzajemnych. Wydaje się, że sposób ich funkcjonowania jest najlepszą odpowiedzią na trudności, z jakimi system ubezpieczeń będzie musiał się zmierzyć w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Koncepcja regionalnej polisy powodziowej
63%
Autorzy opracowania przedstawili zasady tworzenia i funkcjonowania kompleksowego ubezpieczenia majątku publicznego na przykładzie PolisaCity dla miasta Gdańska. Genezą niniejszej koncepcji jest optymalizacja kosztów ubezpieczenia przy zachowaniu możliwie szerokiej ochrony ubezpieczeniowej. Realizacja tak kompleksowego programu możliwa jest m.in. dzięki zawarciu porozumienia koasekuracyjnego, na podstawie którego ubezpieczyciele wspólnie (reprezentowani przez koasekuratora-lidera) przystąpili do przetargu na ubezpieczenie w trybie zamówień publicznych. Rolę zarządcy i negocjatora z ubezpieczycielami pełni w takim przedsięwzięciu konsorcjum brokerów ubezpieczeniowych. Wzorem rozwiązań stworzonych dla koncepcji PolisaCity dla Gdańska możliwe jest opracowanie programów ubezpieczeniowych dla innych regionów Polski, jak np. dorzecza Odry. Innym rozwiązaniem ubezpieczenia regionu może być przystąpienie gmin do istniejącego towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych i zawiązanie związku wzajemności członkowskiej przez zainteresowane jednostki administracyjne. Niezależnie od przyjętej ścieżki postępowania, działania te można rozszerzyć również o przystąpienie do ubezpieczenia właścicieli prywatnych majątków, dzięki czemu zoptymalizowana zostanie składka ubezpieczeniowa. Państwo ze swojej strony może znacząco zachęcić prywatnych właścicieli do udziału w programie poprzez zastosowanie systemu dopłat do składek.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 889
89-101
Celem opracowania było zbadanie, z wykorzystaniem analizy wybranych 25 najważniejszych wskaźników efektywności finansowej zakładów ubezpieczeń, w jakim stopniu skutki światowego kryzysu finansowego z lat 2008‒2009 dotknęły polskie towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych (TUW). Analiza wskaźników efektywności finansowej prowadzi do wniosku, że polskie zakłady ubezpieczeń przetrwały światowy kryzys finansowy w ogólnej dobrej kondycji, przy czym większość wskaźników efektywności w okresie kryzysu finansowego była korzystniejsza dla TUW niż dla ubezpieczeniowych spółek akcyjnych. Być może jedną z przesłanek lepszego radzenia sobie TUW ze światowym kryzysem finansowym w porównaniu ze spółkami akcyjnymi było ich większe lokalne zakorzenienie i mniejsze powiązania finansowe z globalnym rynkiem finansowym. (abstrakt autora)
|
|
nr 46
220-234
W artykule podniesiono interesujący a zarazem kontrowersyjny problem uwzględnienia specyfiki prowadzenia działalności ubezpieczeniowej w formule towarzystw ubezpieczeń wzajemnych w tworzeniu przez te towarzystwa rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Z tego punktu widzenia wyróżnia rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe, które mają charakter uniwersalny (niezależny od formy organizacyjno-prawnej prowadzenia działalności ubezpieczeniowej) oraz nieuniwersalny (zależny). Stąd budzi wątpliwość autorki zasadność tworzenia w towarzystwach ubezpieczeń wzajemnych rezerwy na ryzyko niewygasłe, jeżeli statut towarzystwa przewiduje wnoszenie przez członków TUW dopłat do składek lub zmniejszenie świadczeń, lub odszkodowania wypłacanych ubezpieczonym w sytuacji, gdy zebrane przez towarzystwo składki nie wystarczają na pokrycie wszystkich zgłoszonych roszczeń. Podobnie można to odnieść do rezerwy na wyrównanie szkodowości oraz do rezerwy na premie i rabaty dla ubezpieczonych w towarzystwach wzajemnych. Autorka proponuje zamiast nich tworzenie rezerwy na zwroty dla członków. (fragment tekstu)
|
|
nr 46
105-133
Japonia jest tym krajem, w którym towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych (TUW) odgrywają znaczącą rolę, a nawet w ubezpieczeniach na życie dominującą. Historia ubezpieczeń wzajemnych stanowi przedmiot tego artykułu. Oprócz prezentacji finansowych wskaźników określających pozycję TUW przeanalizowano również uwarunkowania prawne, ekonomiczne oraz społeczno-kulturowe, wpływające na zmianę roli TUW na współczesnym rynku ubezpieczeniowym Japonii. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.