Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 67

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mutual insurance society
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Sformułowano definicję związków wzajemności członkowskiej. Stworzono klasyfikację tych wspólnot, funkcjonujących w ramach towarzystw ubezpieczeniowych.
Problematyka dotyczącą przekształceń towarzystw ubezpieczeń wzajemnych w spółki akcyjne należy do aktualnych i kluczowych zagadnień gospodarki. Proces len nazywany jest demutualizacją. Jego przebieg w poszczególnych państwach jest zróżnicowany, gdyż wpływ na niego mają uwarunkowania prawno-ekono­miczne. Celem artykułu jest przedstawienie istoty i znaczenia tego procesu. W artykule przedstawiono także modele demutualizacji. W dalszej części opracowania scharakteryzowano proces demulualizacji w polskim ustawodawstwie. (abstrakt oryginalny)
Od stycznia działa w Polsce pierwsze otwarte towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych, oferujące ubezpieczenia na życie - MACIF Życie TUW. Aby zostać jego współwłaścicielem, wystarczy wpłacić pięć złotych i kupić polisę.
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie praw, które przysługują członkom Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych. Przedstawione zostaną uprawnienia wynikające z umowy ubezpieczenia zawartej przez członka z towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych, a także prawa związane z samym członkostwem w TUW. (fragment tekstu)
W artykule omówiono miejsce i funkcje towarzystw ubezpieczeń wzajemnych w różnych ustrojach społeczno-gospodarczych. Przedstawiono również kierunki rozwoju sektora ekonomii społecznej i TUW w gospodarce globalnej.
Autorka zajęła się problemem funkcjonowania towarzystw ubezpieczeń wzajemnych oraz ich efektywnością.
Problemem badawczym poruszanym w artykule jest określenie znaczenia ubezpieczeń wzajemnych w sektorze rolnym. Celem opracowania jest opis aktualnej pozycji towarzystw ubezpieczeń wzajemnych (TUW) na rynku ubezpieczeń w Polsce oraz identyfikacja czynników ograniczających i stymulujących rozwój systemu ubezpieczeń wzajemnych w sektorze rolnym. W ramach majątkowych ubezpieczeń rolnych w 2016 r. swoje produkty oferowały trzy spośród ośmiu TUW funkcjonujących w dziale II. Z analizy danych gromadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego wynika, że w składce przypisanej brutto z tytułu ubezpieczeń rolnych udział towarzystw ubezpieczeń wzajemnych w 2015 r. wynosił ok. 30%, co w porównaniu do ogólnego udziału w rynku ubezpieczeń działu II (3,511%) może uczynić ten sektor obszarem poszukiwań przewag konkurencyjnych. Wśród największych zalet towarzystw ubezpieczeń wzajemnych na rynku ubezpieczeń rolnych wymieniono, z punktu widzenia gospodarstwa rolnego, niższy koszt ubezpieczenia, zaspokajanie potrzeb ubezpieczeniowych członków oraz możliwość wpływania na losy towarzystwa przez jego członków. Ograniczeń rozwoju tej formy działalności można poszukiwać w niepewności związanej z wysokością składki i potencjalnych świadczeń. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza efektywności ochrony ubezpieczeniowej świadczonej przez TUW-y. Wskazano obszary w których TUW-y mogą osiągać wyższą efektywność, i zagrożenia wynikające z zasady wzajemności, które tę efektywność obniżają. Dotychczasowe rozumienie efektywności jest jednak niewystarczające ze względu na specyfikę TUW-ów, gdyż nie obejmuje ono takich elementów, jak: wpływ na więzi społeczne, samorządność, budowa zaufania pomiędzy klientami a ubezpieczycielem. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest analiza pozycji towarzystw ubezpieczeń wzajemnych (TUW-ów) na polskim rynku ubezpieczeniowym w latach 2000-2008 w celu określenia dla nich przesłanek i kierunków rozwoju na konkurencyjnym rynku. Pozycja TUW-ów na rynku ubezpieczeniowym jest analizowana w odniesieniu do najważniejszych wskaźników udziału w rynku ubezpieczeniowym mierzonych: liczbą zakładów ubezpieczeń, wartością aktywów i kapitałów podstawowych, wielkością składki przypisanej brutto, wartością wypłaconych odszkodowań, szkodowością składki brutto. W końcowej części pracy wyciągnięto wnioski z przeprowadzonej analizy pozycji TUW-ów w rynku ubezpieczeniowym i określono kierunki ich rozwoju. (abstrakt oryginalny)
W artykule zawarto diagnozę aktualnej sytuacji towarzystw ubezpieczeń wzajemnych (TUW) w Polsce i nakreślono perspektyw ich rozwoju w warunkach przystąpienia do Unii Europejskiej w zakresach: ekonomiczno-finansowym i marketingowo-rynkowym. Zasadniczą część opracowania stanowi analiza ekonomiczno-finansowa sześciu towarzystw ubezpieczeń wzajemnych na polskim rynku, które w 2002 r. prowadziły działalność gospodarczą.
W artykule przeprowadzono analizę działalności Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych (TUW) na obszarze rynek -produkt, dzięki której można zidentyfikować ich przewagi (słabości) konkurencyjne. W pracy omówiono specyfikę rozwoju TUW w Polsce i wybranych krajach.
Celem artykułu jest wskazanie pozycji towarzystw ubezpieczeń wzajemnych na rynkach ubezpieczeniowych Stanów Zjednoczonych, Japonii, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Wśród dwudziestu TUW, które mają najwyższy przypis składki, tylko dwa nie pochodzą z omawianych państw. Zaprezentowany zostaje udział TUW w danych rynkach ubezpieczeniowych w latach 1997 i 2006. Partycypacja w zbiorze składki w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Niemczech i Francji znajduje się na poziomie pomiędzy 32,2 a 40,4%. Wielka Brytania odznacza się słabą pozycją towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, których udział w rynku brytyjskim nie przekracza 6%. Następnie omówiona zostaje szczególnie silna pozycja TUW w Stanach Zjednoczonych, Francji i Niemczech w dziale II ubezpieczeń, a TUW w Japonii w dziale I. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie specyficznych wymagań i oczekiwań środowiska zakładów ubezpieczeń europejskich działających w formie towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych związanych z pracami nad implementacją projektu Solvency II. Problematyka wymagająca szczególnego uwzględnienia specyfiki formy, jaką jest TUW, koncentruje się wokół takich zagadnień, jak: struktura kapitałów własnych, wyłączenie małych TUW-ów, zobowiązania podporządkowane, opodatkowanie, zasada proporcjonalności, specjalizacja rynkowo-produktowa, dywersyfikacja, wymogi kapitałowe, europejskie towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych. Biorąc pod uwagę skalę złożoności i wpływ na warunki gospodarowania, Solvency II powinno zostać wdrożone z uwzględnieniem rozsądnego kompromisu między postulatami różnych grup interesu, m.in. ubezpieczycieli prowadzących działalność w formie towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zweryfikowano tezę o związku kosztów ponoszonych przez zakłady ubezpieczeń z formą organizacyjną zakładu ubezpieczeń na przykładzie polskiego rynku ubezpieczeniowego w latach 2000-2008. Autorka zbadała wskaźniki szkodowości, kosztów akwizycji i administracji oraz wskaźnik szkodowo-kosztowy dla spółek akcyjnych i towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. (abstrakt oryginalny)
Charakterystyczną cechą rynku ubezpieczeniowego na świecie jest obecność dwóch odrębnych koncepcji prowadzenia ubezpieczeń - komercyjnej i wzajemnościowej. Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych mają szanse na rozwój na polskim rynku ubezpieczeń. W pierwszej części pracy przeprowadzono analizę aktualnej sytuacji ubezpieczycieli wzajemnych w Polsce i Europie. W drugiej części autorka przedstawiła niewykorzystane dotychczas możliwości rozwoju i potencjalne obszary dla działalności ubezpieczeń wzajemnych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Zdefiniowano pojęcie wzajemności i zasad wzajemności na rynku ubezpieczeń. Scharakteryzowano towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych (TUW) oraz wzajemność jako zasadę działalności tych towarzystw. Omówiono prawne, marketingowe i ekonomiczno-finansowe aspekty funkcjonowania zasady wzajemności w TUW. Autorka przedstawiła perspektywy rozwoju TUW na poziomie europejskim, krajowym oraz regionalnym.
Artykuł poświęcony jest badaniu rozwoju działalności ubezpieczeniowej na Ukrainie i w Polsce pod koniec XIX i na początku XXI w. Omówiono szczególne aspekty tworzenia i stosowania elementów sztuki sakralnej identyfikacji wizualnej firm ubezpieczeniowych. Pod uwagę wzięto znaki graficzne Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń "Dniestr" we Lwowie i Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń "Florianka" w Krakowie. Podano przykłady użycia wizerunków św. Floriana, krzyża i inskrypcji "W imię Pana" do identyfikacji wizualnej firm ubezpieczeniowych.(abstrakt oryginalny)
Zakłady ubezpieczeń na polskim rynku mogą działać w dwojakiej formie, jako spółki akcyjne lub towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. To właśnie w formie TUW zaczął działać pierwszy zakład ubezpieczeń na ziemiach polskich. W okresie międzywojennym TUW dominowały na polskim rynku. W roku 1938 spośród 70 zakładów ubezpieczeń ponad połowę stanowiły towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Obecnie sytuacja kształtuje się odmiennie, bowiem dominującą formą zakładów ubezpieczeń jest spółka akcyjna.(abstrakt oryginalny)
Zgodnie z nowym prawem ubezpieczeniowym działalność ubezpieczeniowa może być prowadzona w formie spółki akcyjnej lub towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Zdecydowana część rynku ubezpieczeniowego w Polsce zdominowana jest jednak przez spółki akcyjne, a towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych to zaledwie 0,5%. Autor przedstawiając ustrój i zasady działania obu form organizacyjno-prawnych, wskazał na ich mocne i słabe strony. Autor uważa, że na rynku ubezpieczeniowym jest wiele obszarów do zagospodarowania dla towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Stworzenie przez ustawodawcę optymalnych warunków dla rozwoju TUW, szerzenie idei wzajemności i wzrost świadomości ubezpieczeniowej w społeczeństwie, wpłyną pozytywnie na konkurencję pomiędzy ubezpieczycielami wzajemnymi a komercyjnymi.(oryg. streszcz.)
Niniejszy dwuczęściowy artykuł poświęcony jest regulacjom prawnym dotyczącym działalności towarzystw ubezpieczeń wzajemnych na trzech rozwiniętych rynkach ubezpieczeń gospodarczych - w Niemczech, Japonii oraz Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jego celem jest nie tylko przybliżenie czytelnikom międzynarodowych rozwiązań, wskazanie na ich silne i słabe strony, a także, pośrednio, zasugerowanie polskim ustawodawcom praktycznych możliwości zastosowania określonych konstrukcji prawnych w tym zakresie. Pierwsza część artykułu koncentruje się na rozwiązaniach stosowanych w Niemczech i Japonii.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.