Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Myślenie strategiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
100%
Myślenie jest procesem fascynującym. Nie ma chyba osoby, która od czasu do czasu nie chciałaby znaleźć się w głowie kogoś innego, aby zrozumieć, w jaki sposób on myśli. Także dyscyplina zarządzania strategicznego stawia pytania dotyczące procesów myślowych: w jaki sposób wielcy stratedzy podejmują decyzje? Jak prowadzą analizę otoczenia - czy jest ona wąska czy szeroka? Jak kojarzą dane i przetwarzają je w wiedzę i decyzje? Czy kierują się intuicją, czy też rachunkiem racjonalnym? A jeśli intuicją - to skąd się ona bierze? Jakie umiejętności myślowe i postawy sprzyjają tworzeniu lepszych strategii? W artykule tym przedstawiono rozważania dotyczące myślenia strategicznego i tego, w jaki sposób może ono prowadzić do tworzenia lepszych strategii. W szczególności celem było znalezienie odpowiedzi na następujące pytania badawcze(fragment tekstu)
Objective: We aimed to explore the strategic thinking concept by searching for differences within the population of strategic thinkers to contribute to the development of the "strategic thinking" concept. Methods applied: To answer the research questions and achieve the research aim, we implemented the following research methods: a systematic literature review and biographical studies.Findings: (1) As the first stage in researching strategic thinking, the qualitative approach is recommended. (2) The main features of strategic thinkers are a strategic perspective and a reflective style of thinking.(3) Two groups of differentiating features have been identified: features concerning the content of strategic thinking; and features concerning the process of strategic thinking. Originality/value: Most academic research on strategic thinkers concentrates on the common characteristics and similarities, while little attention has been paid to features that internally differentiate the population of strategic thinkers. Our main contribution to the literature is filling this knowledge gap.(original abstract)
Can argumentation form the basis for any form of reasoning, informal or formal logical reasoning? We examine this question from the particular perspective of the recent developments in logic-based Artificial Intelligence (AI). We propose that argumentation provides the wider framework encompassing uniformly all reasoning, with strict or formal logical reasoning being a special boundary case. We also attempt to link this unifying role of argumentation with Aristotle's original investigation of methods and formalisms for the systematic study of human reasoning. (original abstract)
Artykuł o charakterze teoretyczno-koncepcyjnym koncentruje się na strategicznym wymiarze wieloaspektowej problematyki triangulacji i ekwiwalencji w mapowaniu klastrów. Na podstawie przeglądu literatury przedmiotu i analizy danych zastanych wykazano, że przestrzeganie podstawowych zasad triangulacji i ekwiwalencji w mapowaniu klastrów sprzyja sprawnej identyfikacji klastrów i ocenie ich uwarunkowań rozwoju, kompleksowej ich charakterystyce z różnych perspektyw oraz zapewnieniu wiarygodności i porównywalności wyników tego typu badań. Ponadto podkreślono, że mapowanie klastrów może zarówno przyczynić się do powstania nowych paradygmatów, teorii i odkryć empirycznych w obszarze klasteringu, jak i być źródłem wyzwań badawczych w przestrzeni krajowej oraz międzynarodowej. W podejmowaniu tych wyzwań i przezwyciężaniu dylematów badawczych o charakterze m.in. terminologicznym, metodycznym i organizacyjnym pomocne jest myślenie strategiczne(abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest prezentacja narzędzia do profilowania myślicieli strategicznych, opracowanego i zwalidowanego w czteroetapowym procesie badawczym oraz uwzględniającego wielowymiarowy charakter konstruktu myślenia strategicznego, a także pokazanie możliwości profilowania strategów z wykorzystaniem proponowanej skali. Metodyka badań: Zastosowano podejście wielometodyczne (multi-method approach), łącząc w kolejnych etapach procesu badawczego systematyczny przegląd literatury z badaniami empirycznymi realizowanymi w podejściu jakościowym (studia biograficzne, wywiady IDI) i ilościowym (badanie ankietowe). Wyniki badań: Systematyczny przegląd literatury umożliwił konceptualizację i operacjonalizację wielowymiarowego konstruktu myślenia strategicznego, a przeprowadzone wywiady pozwoliły na empiryczne potwierdzenie pięciu wymiarów opracowanego konstruktu. W ramach badań ilościowych zwalidowano natomiast skalę myślenia strategicznego. Wnioski: Zaprezentowane badania nad różnicami w myśleniu strategicznym i identyfikacją typów myślicieli strategicznych doprowadziły do opracowania oraz potwierdzenia wielowymiarowego konstruktu myślenia strategicznego, a następnie do przygotowania i walidacji skali pomiarowej. Zastosowanie przedstawionej skali pozwala na budowanie profili myślicieli strategicznych, co umożliwi wypracowanie typologii myślicieli strategicznych. Wkład w rozwój dyscypliny: Wkładem prezentowanych badań do teorii zarządzania strategicznego jest opracowanie i empiryczne potwierdzenie pięciowymiarowego konstruktu myślenia strategicznego, ukazującego różnice w sposobach myślenia strategicznego. Proponowane podejście integruje dorobek dotyczący konceptualizacji i pomiaru poszczególnych aspektów czy wymiarów myślenia strategicznego, który wcześniej prezentowany był w literaturze w sposób selektywny. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Badania typu foresight w Polsce
100%
Myślenie strategiczne pociąga za sobą wiele obaw, jak odpowiednio odnaleźć się w przyszłości, by zyskać, a nie stracić. W odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości istnieją tzw. studia nad przyszłością, do których należy między innymi badanie foresight. Na przestrzeni ostatnich lat stosowane było ono z dużym powodzeniem na całym świecie, w tym również w większość krajów Unii Europejskiej. Od kilku lat prowadzone są liczne projekty typu foresight również w Polsce, które przybierają formy regionalne, branżowe, jak i skomasowane w postaci programu narodowego.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie nowego podejścia do zarządzania z punktu widzenia przedsiębiorczego przywództwa, ponieważ przedsiębiorcze przywództwo ułatwia dostrzeganie nowych szans i inspiruje do strategicznego wykorzystania istniejącej przewagi.(abstrakt oryginalny)
Problematyka dopasowania organizacyjnego nabiera coraz większego znaczenia zarówno w teorii, jak i w praktyce zarządzania. W czasach kryzysu gospodarczego, kiedy coraz więcej przedsiębiorstw zmienia strategię działania, a nawet rewiduje całe modele biznesowe, ważne jest rozpoznanie, czy nowe koncepcje działania komponują się z innymi elementami, a zwłaszcza czy są zgodne z dominującymi wartościami kultury organizacyjnej. Głównym celem artykułu jest analiza wpływu dopasowania organizacyjnego, szczególnie strategii i kultury organizacyjnej, na sprawność działania organizacji. Podstawę prowadzonych rozważań stanowią studia literaturowe oraz wyniki dyskusji w grupie fokusowej przeprowadzonej podczas konferencji "Czas na rozwój. Myślenie strategiczne w pracy i życiu codziennym". W ich wyniku wskazano zalety i wady dopasowania w organizacji, znaczenie dopasowania strategii i kultury organizacyjnej oraz sposoby poprawy dopasowania.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Reflections of Both the Strategic Thinking and Managing of Classics
100%
Dynamika środowiska zewnętrznego wymaga od kierownictwa firmy przewidywania przyszłych zmian, ciągłej analizy i monitorowania ich otoczenia, poszukiwania nowych możliwości i obiektywnej oceny potencjału firmy z wystarczającym wyprzedzeniem, aby przygotować odpowiednią strategię dla przyszłego rozwoju i dobrobytu. Wraz z rosnącą presją na poprawę zarządzania strategicznego w organizacjach, firmy zatrudniają wybitnych menedżerów - strategów, których głównym zadaniem jest zapewnienie długofalowego sukcesu organizacji w trudnym, zmiennym i ciężkim otoczeniu (przyszłym lub nie). Kilka zmiennych odgrywa znaczącą rolę i trudno je przewidzieć. Artykuł omawia pojęcia zarządzania strategicznego z naciskiem na stworzenie odpowiedniej strategii biznesowej. Jego zaletą jest porównanie pomysłów strategów wojskowych i porównanie z dzisiejszym zarządzaniem strategicznym. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Czas na rozwój : myślenie strategiczne w pracy i życiu codziennym
84%
Jedną z najważniejszych wartości współczesnego człowieka jest czas. Mimo że człowiek nauczył się jego dokładnego odmierzania, nadal nie potrafi go w pełni kontrolować; czas pozostaje nadal nie do końca poznany. Podejmowane na przestrzeni wieków próby oszczędności czasu wiązały się z postępem technicznym. Rozwój cywilizacyjny doprowadził do mechanizacji pracy, a to z kolei doprowadziło do wzrostu wydajności. W danej jednostce czasu człowiek potrafi wytworzyć znacznie więcej dóbr niż kiedykolwiek wcześniej, ale czy to oznacza, że ma więcej czasu? (fragment tekstu)
11
Content available remote Innowacyjny model biznesowy - kluczowe elementy
84%
Cel: Celem artykułu jest analiza modeli biznesowych i ich kluczowych elementów. W świetle rozważań dotyczących zasadności i uwarunkowań wprowadzania innowacji w modelach biznesowych zaprezentowano wyniki dyskusji panelowej przeprowadzonej w tym zakresie podczas konferencji Czas na rozwój. Myślenie strategiczne w pracy i życiu codziennym. Metodologia: Podstawę prowadzonych rozważań stanowią studia literaturowe, wyniki badań zrealizowanych przez zagraniczne ośrodki badawcze oraz wyniki dyskusji panelowej przeprowadzonej podczas konferencji. Wyniki: W wyniku przeprowadzonych rozważań dokonano analizy elementów składowych modelu biznesowego, wykazano okoliczności, w jakich należy zastanowić się nad jego zmianą, oraz wskazano główne stymulatory i inhibitory zmiany modelu. Oryginalność: Temat innowacji w modelach biznesowych jest aktualny i ważny zarówno dla rozwoju teorii, jak i praktyki, jednak w polskich opracowaniach naukowych jest on stosunkowo rzadko podejmowany. W czasach kryzysu gospodarczego, kiedy coraz więcej firm zastanawia się nad rewizją dotychczasowego modelu, ważne jest trafne rozpoznanie kluczowych uwarunkowań, zapewniających skuteczne wdrażanie innowacji w ich modelach biznesowych.(abstrakt oryginalny)
Cel: Artykuł opisuje istotę myślenia strategicznego w kontekście zmian, jakie zachodzą w procesie tworzenia i implementacji strategii w organizacjach. Celem jest analiza tego pojęcia jako syntezy planowania strategicznego oraz twórczej analizy i inspirującej wizji. Metodologia: Badanie zostało przeprowadzone za pomocą bezpośredniego wywiadu kwestionariuszowego (PAPI) - w badaniu ilościowym wykorzystana została metoda oparta na gromadzeniu danych w sposób otwarty (jawny) i zestandaryzowany. Wyniki badań: Opracowanie przedstawia fragment wyników badań, które potwierdzają, iż myślenie strategiczne staje się coraz częściej koniecznym uzupełnieniem dotychczasowego procesu podejmowania decyzji, zastępując rozbudowane i nieelastyczne plany rozwojowe i niwelując tym samym niedostatki planowania strategicznego.Wnioski: Wydaje się, iż coraz częściej strategia przyjmować będzie postać nieformalnego pomysłu, który ewoluuje w trakcie implementacji, zastępując tym samym rozbudowane formalne dokumenty, niepozostawiające miejsca na elastyczną adaptację.Oryginalność: Prezentowane wyniki badań podejmują aktualny temat i stanowią istotny wkład w dyskusję toczącą się wokół pojęcia myślenia strategicznego. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Współczesne zarządzanie strategiczne : kierunek zmian
84%
W artykule przedstawiono najważniejsze zmian w klasycznym zarządzaniu strategicznym. Zmiany te obejmują myślenie strategiczne, cele strategiczne i relację między intensywnością przedsiębiorczości a pięcioma wymiarami zarządzania strategicznego, takimi jak: intensywność lustrowania otoczenia, umiejscowienie planowania, elastyczność planowania, horyzont planowania i atrybuty kontroli. Nowe podejście do zarządzania strategicznego ma dynamiczny charakter i jest odpowiedzią na rosnące zmiany środowiska. (fragment tekstu)
W artykule podjęta została problematyka tworzenia założeń funkcjonalnych innowacyjnego systemu CRM. Wdrażanie systemów CRM w przedsiębiorstwach staje się powszechną praktyką współczesnych, ekspansywnie rozwijających się na rynku organizacji. Każda z nich zamierza jednak w sposób indywidualny, często zaskakujący rynek i klientów, stosować opracowaną strategię. Do momentu podjęcia walki o klienta strategia ta często bywa owiana tajemnicą. Nic więc dziwnego, że funkcjonalności systemów bazodanowych muszą różnić się w różnych organizacjach. Z uwagi na specyfikę tego typu projektów informatycznych, integrujących wiedzę o procesach biznesowych organizacji i jej otoczeniu, niezwykle ważne jest myślenie strategiczne. Jego wyrazem jest holistyczne podejście do budowania funkcjonalności CRM, uwzględniające konieczność jego modyfikacji i rozwoju w przyszłości. Autor poddał analizie wybrane błędne praktyki, jakie mogą mieć miejsce na etapie planowania i wdrażania w organizacji systemu CRM, identyfikując takie błędy jak: błędne wypełnianie rekordów w systemie CRM przez jego użytkowników, błędne segmentowanie klientów przez system CRM, generowanie sprzecznych raportów z systemu CRM, problem z bieżącym koordynowaniem zakresu prac dotyczących modyfikacji dotychczasowych funkcjonalności systemu CRM. (abstrakt oryginalny)
Strategiczna Karta Wyników należy do nowoczesnych systemów zarządzania strategicznego w jednostce gospodarczej. Dzięki swoim zaletom umożliwia przedsiębiorstwu prezentację i ocenę dokonań w czterech komplementarnych płaszczyznach, równoważąc sprzeczne ze sobą cele, finansowe z niefinansowymi, długookresowe z krótkoterminowymi czy obiektywne z subiektywnymi. Pozwala zintegrować myślenie strategiczne z codziennością firmy, stanowiąc podstawę systemu zarządzania ukierunkowanego na realizację strategii. Balanced Scorecard doskonale uzupełnia controlling koncentrując swoją uwagę na realizacji zarówno planów strategicznych jak i operacyjnych.(abstrakt oryginalny)
Nowoczesne myślenie strategiczne wymaga wprowadzania nowych wartości do przedsiębiorstwa i jego otoczenia. Przejawem takiego działania są m.in. innowacje, których wdrażanie warunkuje poprawę zadowolenia klientów na rynku. Kreowanie innowacji w przedsiębiorstwie odgrywa obecnie znaczącą rolę - jest podstawowym warunkiem osiągania zdolności konkurencyjnej i pozycji na rynku. Na wdrażanie innowacji mają duży wpływ podejmowane decyzje strategiczne i kreowanie strategii przedsiębiorstwa. W artykule ukazano na podstawie badań, jakie są bariery innowacyjności polskich firm oraz pułapki i bariery procesów podejmowania decyzji w kontekście wdrażania innowacji oraz sposoby ich przezwyciężania stosowane przez menedżerów. (abstrakt oryginalny)
The aim of the paper is to identify and analyse strategic thinking patterns at academic organisational units such as student union faculty boards. The precursor of strategic thinking is H. Mintzberg [1987], the creator of the 5P concept. This approach assumes that strategy can be defined in five ways, i.e.: plan, ploy, pattern, position and perspective. It is the strategy seen as a pattern that gives rise to strategic thinking and to unplanned, flexible adjustment, determined by the position of the enterprise. The subject of research presented in this paper are student union faculty boards operating at a technical university (SUFB). The units are not considered organisations in the full meaning of the term, as they do not keep separate books and records. In other aspects, they share some characteristics with non-profit organisations. Problems faced by such entities include high member rotation, limited budget, subordination to formal requirements, bureaucracy, lack of universal action plans, low member involvement, changing organisational cultures. In addition, non- profit organisations and academic organisational units often focus on principles different than those associated with the classical approach to strategic planning, for instance, instead of fighting for competitive advantage - they focus on serving the community. (original abstract)
Myślenie strategiczne w swym oderwaniu od teraźniejszości, w swej oryginalności i wizjonerstwie przeniknięte jest przez wyobraźnię. Charakter wyobrażeń wynika z doświadczenia menedżerów i wiąże się z tzw. wiedzą ukrytą, która jest bezwiednie gromadzona i przetwarzana w umyśle zarządzających. Kreowane przy współudziale wiedzy ukrytej wyobrażenia menedżerów zdają się mieć dużą siłę sprawczą, większą niż same pragnienia. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę z zakresu zarządzania strategicznego odnośnie strategii, jej istoty, procesu formułowania oraz realizacji, a także praktycznego znaczenia w długookresowym rozwoju przedsiębiorstwa energetycznego. Ze względu na bardzo szeroki zakres poruszanych zagadnień przedstawione zostały tylko kluczowe elementy przedmiotowej tematyki. W świetle trwającego obecnie globalnego kryzysu ekonomicznego myślenie strategiczne zostało przywołane jako jeden z najistotniejszych czynników, którego zaniedbania doprowadziły do dzisiejszej sytuacji w światowej gospodarce. W niniejszym opracowaniu przypomniane zostały cele istnienia przedsiębiorstwa energetycznego (z podaniem ich hierarchii), omówiona została istota strategii, a także podstawowe narzędzie służące realizacji strategii jakim jest planowanie. W artykule scharakteryzowane zostały również poszczególne etapy przygotowania, a następnie realizacji strategii w przedsiębiorstwie energetycznym. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma charakter stricte teoretyczny. Podjęto w nim problematykę zastosowania podejścia holistycznego w badaniach nad myśleniem strategicznym. Pierwszą część artykułu stanowi wprowadzenie. W drugiej części opisano metodologię badawczą. W trzeciej części artykułu skoncentrowano się na opisie podejścia holistycznego w naukach o zarządzaniu i jakości. Podejście holistyczne w artykule nie jest traktowane jako synonim podejścia systemowego czy sieciowego. Stanowi ono całościowe spojrzenie na zagadnienie w prowadzonych badaniach naukowych. W kolejnej części artykułu zaprezentowano redukcjonistyczną koncepcję myślenia strategicznego. W części tej opisano wyniki badań nad myśleniem strategicznym przy zastosowaniu redukcjonistycznej logiki badawczej. Kolejna cześć pracy dotyczy przedstawienia holistycznej koncepcji myślenia strategicznego. Ostatnia część pracy przedstawia ograniczenia koncepcji i wskazuje nowe kierunki badań nad myśleniem strategicznym. W podsumowaniu zamieszczono odpowiedzi na postawione wcześniej pytania badawcze. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.