Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nadużycia pracownicze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie motywów nadużyć według różnych modeli i podejść. Dla jego realizacji dokonano przeglądu badań w zakresie przesłanek popełniania nadużyć w przedsiębiorstwach. Stanowi on rozwinięcie i uzupełnienie treści prezentowanych w pracy magisterskiej autorki. W badaniu zastosowano takie metody badawcze jak analiza danych zastanych (desk research) oraz studia literatury połączone z krytyczną analizą danych. Wskazano na najlepszy, zdaniem autorki, kompromisowy model przesłanek popełniania nadużyć w przedsiębiorstwach. Model ten może być przydatny nie tylko w pracy biegłych rewidentów i audytorów wewnętrznych i kontrolerów, ale także przez psychologów i socjologów organizacji oraz zarządzających. (abstrakt oryginalny)
O ile choroba i związana z nią niezdolność do pracy są zdarzeniami losowymi, niezależnymi od woli człowieka, o tyle absencja chorobowa jest efektem świadomych i rozmyślnych decyzji. Pracownicy różnią się pod względem jej wykorzystania. Przedmiotem artykułu jest absentyzm chorobowy, czyli zjawisko nadużywania absencji chorobowej. Bazując na literaturze przedmiotu i wynikach dotychczas przeprowadzonych badań, autor przedstawia istotę tego problemu, jego rodzaje oraz uwarunkowania. Absencja chorobowa, jak każdy inny przywilej socjalny, jest polem potencjalnych nadużyć. Nadmierne wykorzystywanie zwolnień lekarskich może przyjmować dwojaką postać: pokusy nadużyć oraz przestępstwa socjalnego. Nasileniu występowania tych problemów sprzyjają różne okoliczności, związane z osobistymi cechami pracownika, warunkami środowiska pracy, a także szerokim kontekstem społecznym i instytucjonalnym. Autor wskazuje, że w ramach przeprowadzonych prac badawczych udało się wyodrębnić kilkanaście takich okoliczności, dzięki czemu można skuteczniej zidentyfikować potencjalne nadużycia.(abstrakt oryginalny)
Istotną konsekwencją rozwoju cywilizacji, a co za tym idzie pojawienia się nowych, coraz bardziej zaawansowanych korporacji jest zwiększenie się liczby nadużyć gospodarczych. Dzieje się tak na skutek rosnącej konkurencji oraz dążenia do większych zysków, kosztem społeczeństwa, środowiska naturalnego, a także państwa. Milczenie w takich sytuacjach jest niekorzystne nie tylko dla pracowników, ale również dla firmy, jak i całego jej otoczenia. Ważną linią obrony przed takimi zjawiskami jest whistleblowing. Mimo że termin ten znany jest już od średniowiecza, dopiero 40 lat temu został skojarzony z ujawnianiem przestępczości oraz nieprawidłowości w organizacjach. Jego znaczenie podkreśla również fakt, że stał się on terminem prawniczym. Whistleblowing to etyczne ujawnianie informacji dotyczących przestępstw i nadużyć występujących w firmach. Działanie to w coraz większej mierze staje się aprobowane przez państwo, uważa się go za przejaw bohaterstwa. Jednak mimo wsparcia ze strony państwa whistleblowerzy coraz częściej mogą być narażeni na ataki ze strony przełożonych czy kolegów z pracy. Ich działania często postrzegane są jako zdrada. W takich sytuacjach trudno przeciwstawić się całemu otoczeniu, narażając się na nieprzyjemne konsekwencje, a nawet utratę pracy. Jednak ustawodawstwo w coraz większej mierze stara się chronić swoich informatorów. Celem artykułu jest przedstawienie whistleblowingu, jako systemu anonimowego informowania o występujących w przedsiębiorstwie nieprawidłowościach. W artykule zaprezentowano definicję whistleblowingu, narzędzia jego stosowania, podział oraz znaczenie tego zjawiska w Polsce. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule zaprezentowano przypadek rozwiązania stosunku pracy z winy pracownika. Zwrócono uwagę na przyczyny rozwiązania umowy. Przedstawiono podstawowe obowiązki pracownicze oraz przypadki ich naruszenia. Zaprezentowano zjawisko popełnienia przestępstwa oraz zawinioną utratę uprawnień jako przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę.
W niniejszym artykule przybliżono jak kontrolować nieuczciwe zachowania pracowników. Wprowadzenie monitoringu zachowań pracowników (np. kamery, rejestrowanie rozmów telefonicznych itp.) mogłoby w pewnych sytuacjach zapobiec nadużyciom. Czasami jednak grozi pogorszeniem wizerunku firmy.
Cel: Celem artykułu jest zaproponowanie zaleceń dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), wpływających na ograniczanie ryzyka nadużyć pracowniczych. Metodyka badań: W artykule wykorzystano metodę analizy literatury, raportów dotyczących nadużyć oraz wstępnych badań własnych polegających na analizie dokumentów sądowych, które odnoszą się do nadużyć pracowniczych. Wyniki badań: Wyniki badań wskazują, że nadużycia pracownicze w przedsiębiorstwach sektora MŚP w Polsce wykrywane są przez przypadek, poprzez rotację pracowników i zmianę procedur wewnętrznych. Uwzględniając dane na temat wszystkich przedsiębiorstw, które zostały zawarte w raportach dotyczących nadużyć, najpopularniejszym sposobem ich wykrywania są rutynowe audyty wewnętrzne. Wnioski: Ryzyka nadużyć pracowniczych w przedsiębiorstwach sektora MŚP nie da się całkowicie wyeliminować, można jednak wdrażać działania ograniczające jego występowanie. Można wyróżnić działania o charakterze miękkim (np. ciągłe dbanie o etykę) oraz twardym (np. ułatwianie zgłaszania nadużyć pracowniczych). Wkład w rozwój dyscypliny: Główną wartością jest wskazanie sposobów wykrywania nadużyć w przedsiębiorstwach sektora MŚP w Polsce i zaproponowanie na ich podstawie zaleceń wpływających na ograniczanie ryzyka nadużyć pracowniczych. (abstrakt oryginalny)
Firmy, które zastanawiają się nad wprowadzeniem kodeksów etyki, stają przed dylematem nie tylko organizacyjnym, lecz wręcz moralnym. Czy firma ma prawo określać etyczne wzory zachowań? Czy wprowadzając zasady etyczne, nie łamie granic prywatności swoich pracowników. Dlatego kluczowe jest udzielenie odpowiedzi na pytanie o cel wprowadzenia kodeksu etycznego. (fragment tekstu)
8
75%
Jednym z celów właściciela lub zarządu spółki jest zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa. Dla większości osób bezpieczeństwo jednoznacznie kojarzy się z bezpieczeństwem fizycznym - ochroniarzami, kontrolą dostępu czy monitoringiem. Jednak samo bezpieczeństwo jest terminem dużo szerszym i obejmuje - obok bezpieczeństwa fizycznego - także takie aspekty, jak zapewnienie ochrony przed nadużyciami dokonywanymi przez pracowników. Tutaj bardzo cenne okazuje się uczestnictwo pracowników w działaniach kontrolnych, które łączą z rolą obserwatora, demaskatora, który informuje o bezprawnych lub niemoralnych praktykach w organizacji. Celem artykułu jest przedstawienie systemu anonimowego informowania o nadużyciach jako instrumentu umożliwiającego uzyskanie informacji o nadużyciach w przedsiębiorstwie.(adstrakt oryginalny)
This study attempts to integrate ethical values into the fraud triangle theory in the context of Malaysian banking industry. Primary data were collected through the survey of 108 questionnaires administered to the employees of the top three largest banks in Malaysia. The findings revealed that ethical values were negatively related to employee fraud, and two elements of fraud triangle theory, namely, opportunity and rationalization, were positively related to employee fraud. This implies that high ethical value is crucial to mitigate employee fraud. To minimize employee fraud, the banking industry should reduce opportunities and employee negative rationalization through strong internal control. This study contributes to literature on the occurrences of employee fraud, which is not widely discussed, especially in the context of the banking industry in developing countries. (original abstract)
W artykule zaprezentowano proces badania mobbingu metodą ankietową. Omówiono metodę i przedmiot badania. Przedstawiono niezbędne narzędzia oraz korzyści z analizy.
11
Content available remote Whistleblowing w organizacjach gospodarczych
75%
Coraz częściej pracownicy firm dopuszczają się szeroko rozumianych oszustw, które pozostają jedną z najbardziej problematycznych kwestii dla biznesu na całym świecie, bez względu na kraj, branżę i wielkość działalności. Celem artykułu jest identyfikacja innowacyjnego, jak na warunki polskie, sposobu zapobiegania nadużyciom wewnętrznym, jakim mogą dopuścić się pracownicy w przedsiębiorstwach, w postaci nieuzasadnionych absencji chorobowych, działania na szkodę mienia zakładu pracy czy umyślnego powodowania wypadków na stanowisku pracy, jakim jest whistleblowing.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono metody przeciwdziałania mobbingowi w firmie. Przybliżono istotę tego zjawiska. Zaprezentowano przykładowe działania i zachowania mobbera. Zwrócono uwagę na konieczność wprowadzania w firmach wewnętrznej procedury antymobbingowej (WPA).
Jak wynika z badań dotyczących percepcji nadużyć gospodarczych w Polsce, przeprowadzonych przez firmę Deloitte w 2003 roku, w ponad 87 procent ankietowanych firm w ostatnich trzech latach pojawiło się co najmniej jedno nadużycie. Nadużycia dokonywane przez pracowników to realny problem i ryzyko, na które narażona jest każda firma.
Artykuł na temat dobrych praktyk postępowania z pracownikami nadużywającymi alkoholu. Przedstawiono przykładowe rozwiązania omawianego problemu. Wskazano na oczekiwane efekty w przypadku przeprowadzenia działań zapobiegawczych.
Współcześnie wiele przedsiębiorstw staje przed problemem nadużyć pracowniczych. Niejednokrotnie działają one na niekorzyść funkcjonowania jednostek gospodarczych. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie w sposób syntetyczny zagadnień związanych z tego rodzaju nadużyciami. Jego realizację umożliwiają metody badawcze opierające się na interpretacji literatury przedmiotu oraz krytycznej analizie źródeł. Wychodząc od hipotezy Cressey'a, który podkreśla znaczenie trzech wyznaczników popełniania przestępstw, tj. presji, okazji oraz racjonalizacji, ukazane zostały przyczyny popełniania przestępstw przez pracowników. W praktyce wykroczenia popełniane są zarówno przez pracowników niższego szczebla, jak i przez kadrę zarządzającą. W artykule zostały przedstawione wybrane klasyfikacje nadużyć występujące w polskiej i zagranicznej literaturze naukowej. W celu uzyskania wysokiego poziomu rzetelności wykorzystano dane pochodzące z raportów branżowych. (fragment tekstu)
16
Content available remote Patologia w procesie sprawowania władzy na poziomie samorządu terytorialnego
63%
Prowadzone badania tematyczne w Polsce oraz doświadczenia z obserwacji uczestniczącej w życiu społecznym i publicznym pozwalają na próbę dokonania oceny funkcjonowania samorządu terytorialnego. Stworzone dogodności ustawowe dla decentralizacji władzy w Polsce niestety w wielu przypadkach nie przyniosły oczekiwanych rezultatów społeczno-ekonomicznych. Zarówno władza ustawodawcza (rada gminy) jak i wykonawcza (wójt, burmistrz, prezydent) zbyt często dopuszczają się czynów, nie mających wiele wspólnego z ochroną i dobrem wspólnoty samorządowej. W poniższej publikacji przedstawione zostały przykłady, dowodzące bezkarności urzędników i radnych w procesie sprawowania władzy i zarządzania majątkiem gminy. (fragment tekstu)
17
63%
Celem opracowania jest empiryczno-indukcyjna analiza zmierzająca do zdiagnozowania oraz wyjaśnienia mechanizmów zawłaszczania stanowisk, omówienia przepisów prawnych umożliwiających te procesy, a także ocena stopnia ich szkodliwości. Zaprezentowane rozważania stanowią kontynuację wcześniej prowadzonych badań, obejmujących swoim zakresem zjawiska występujące w Urzędzie Miasta Łodzi i mają na celu weryfikację uprzednio zdiagnozowanych dysfunkcji [Walczak 2010, 2011]. Badania empiryczne oparte są na wnikliwej analizie informacji dostępnych w BIP - bazowano na dokumentach źródłowych, co sprawia, że sformułowane wnioski i konkluzje są rzetelnie udokumentowane i nie dają się podważyć. Dodatkowo na przestrzeni lat 2012-2013 zostały kilkakrotnie przeprowadzone bezpośrednie wywiady z kilkudziesięcioma pracownikami UMŁ, którzy podzielili się ezoteryczną wiedzą, jednakże z zastrzeżeniem zachowania pełnej anonimowości, tzn., że nigdy nie zostaną ujawnione ich miejsca pracy, ani jakiekolwiek inne bliższe informacje na temat odbytych rozmów. (fragment tekstu)
18
Content available remote Ryzyko nadużyć w przedsiębiorstwie
63%
W artykule podjęto próbę przedstawienia ogólnej charakterystyki ryzyka nadużyć w przedsiębiorstwie. Rozważania rozpoczęto od podania definicji nadużycia gospodarczego. Kolejno wskazano najczęstsze przyczyny dokonywania nadużyć przez pracowników. Autor opisał podstawowe rodzaje nadużyć, dokonywane przez pracowników na szkodę pracodawcy. Następnie określono, na podstawie przytoczonych raportów, poziom nadużyć w przedsiębiorstwach. (abstrakt oryginalny)
Absentyzm chorobowy to zjawisko nadużywania zwolnień lekarskich i wykorzystywania ich niezgodnie z przeznaczeniem. Obecnie problem ten stanowi jedno z największych wyzwań dla systemu zabezpieczenia na wypadek choroby. Celem niniejszego artykułu jest diagnoza opinii i postaw pracowników etatowych wobec tego zjawiska w Polsce. Na tej podstawie podjęta została próba ustalenia skali, przejawów oraz uwarunkowań absentyzmu chorobowego. Materiał źródłowy pochodzi z badania sondażowego przeprowadzonego w 2021 r. metodą CAWI. Uzyskane wyniki sugerują, że tolerancja dla nadużywania zwolnień lekarskich jest w Polsce dość wysoka, zwłaszcza w niektórych zbiorowościach (wśród najmłodszych pracowników oraz wśród pracowników negatywne oceniających swoją sytuację materialną). (abstrakt oryginalny)
Zaufanie stanowi podstawę relacji międzyludzkich. Dotyczy to zarówno spraw zawodowych, jak i prywatnych. Zajmując się problematyką biznesową można stwierdzić, iż bardzo często przedsiębiorcy spotykają się z nadużyciem zaufania. Może do tego dojść zarówno w otoczeniu wewnętrznym (pracownicy), jaki i zewnętrznym przedsiębiorstwa (dostawcy, odbiorcy, konkurencja). Wymierne straty, przynoszą przestępstwa gospodarcze, popełniane przez wieloletnich pracowników na szkodę pracodawcy. Nieuczciwi dostawcy i odbiorcy mogą stanowić duże zagrożenie dla działalności przedsiębiorstwa. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie nadużyć gospodarczych popełnianych przez pracowników jako istotny problem działalności przedsiębiorstw. Autor przedstawia wyniki badań zrealizowanych przy współpracy z TU Euler Hermes SA w 2010 roku. W ramach badań skupiono się na zagrożeniu, jakie płynie ze strony nieuczciwych pracowników. Zbierane były informacje na temat wiedzy przedsiębiorców dotyczących szeroko pojętego zarządzania ryzykiem w organizacji oraz świadomości kadry menedżerskiej skali nadużyć gospodarczych popełnianych przez pracowników. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.