Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nadzór techniczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Niniejsza praca przedstawia analizę systemu badań technicznych pojazdów w Polsce z punktu widzenia jednostek je przeprowadzających - stacji kontroli pojazdów (SKP). Wskazuje na brak spójnej polityki państwa, mającej zagwarantować rzetelność wykonywania badań technicznych pojazdów. Analiza została przeprowadzona na podstawie oceny zmian regulacji prawnych odnoszących się do działalności przedsiębiorców prowadzących SKP, na przestrzeni ostatnich 15-20 lat. Przedstawiono również propozycje zmian, dotyczących polityki w zakresie struktury podziału i funkcjonowania SKP. Zmiany te wpłyną pozytywnie na stabilizację działalności SKP, a pośrednio na poprawę jakości przeprowadzanych badań technicznych. (abstrakt oryginalny)
Stan prawny w zakresie wymagań technicznych oraz zasad dopuszczania do ruchu pojazdów przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych ruchowo jest nieuporządkowany w krajowym prawodawstwie. Opis istniejącego stanu merytoryczno-prawnego stanowi punkt wyjścia do zdiagnozowania potrzeb w zakresie proponowanych kierunków zmian obowiązujących przepisów. Na bazie doświadczeń z prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w Instytucie Transportu Samochodowego w artykule opisano propozycje założeń systemowych dla nowych przepisów oraz dla wymagań szczegółowych dla niektórych układów i zespołów do stosowania w pojeździe przeznaczonym do kierowania lub przewożenia osób niepełnosprawnych ruchowo. Opisano kolejność postępowania w zakresie dopuszczania do ruchu pojazdu po adaptacji technicznej w opisanym powyżej zakresie również w przypadku konieczności pozyskania dokumentu wydanego przez właściwy organ dozoru technicznego, stwierdzającego sprawność urządzenia technicznego.(abstrakt oryginalny)
Większość przestępstw ubezpieczeniowych w Polsce dokonywana jest przy użyciu produktów ubezpieczeń komunikacyjnych. Najpopularniejsze metody wyłudzeń bazują na wykorzystywaniu niedoskonałości procedur rejestracji pojazdów. Niestety, obecnie ciągle możliwe jest w Polsce zarejestrowanie fikcyjnego pojazdu przy użyciu fałszywych dokumentów. Wiele wyłudzeń bazuje na lukach w przepisach dotyczących złomowania zniszczonych w wypadkach pojazdów. Mimo to, wciąż brak jest nowych rozwiązań zdolnych do uszczelnienie systemu rejestracji, a sejm jest o krok od wprowadzenia kolejnych przepisów łagodzących procedury badań technicznych. (oryginalne streszczenie)
Przedstawiono jedną z możliwości wykorzystania symulacji komputerowych do projektowania zbiorników specjalnych i wykorzystania uzyskiwanych wyników przez urząd dozoru technicznego przy wydawaniu opinii dopuszczających zbiorniki do użytkowania. Przedstawiono wyniki uproszczonego modelowania MES, oddziaływania ciśnienia wybuchu wewnątrz zbiornika. W obliczeniach pominięto interakcję gazów od wybuchu z wnętrzem zbiornika. Rozpatrywano tylko oddziaływanie określonej wartości ciśnienia na ściankę w jego wnętrzu w kilku pierwszych milisekundach, gdy konstrukcja poddawana jest maksymalnemu obciążeniu od ciśnienia. (abstrakt oryginalny)
Treścią publikacji jest przedstawienie zmian w funkcjonowaniu działów kontroli jakości w przedsiębiorstwach hutniczych. Działy kontroli jakości istniały w hutach już w gospodarce nakazowej. W centralnych strukturach stanowiły element dyrektywnego systemu kontroli technicznej wyrobów przemysłowych. Zapewnienie jakości ograniczono do zgodności wyrobów z normami. W gospodarce nakazowej słabo eksponowano potrzeby klienta. Gospodarka rynkowa umocniła pozycję klienta w procesie zakupu. Dotychczasowe działy kontroli jakości przekształciły się w laboratoria badawcze i zespoły technicznego wsparcia klientów. Celem pracy było prześledzenie zmian w funkcjach działów kontroli jakości w przedsiębiorstwach hutniczych. (abstrakt oryginalny)
W intensyfikacja wzrostu zmianowości niemałą rolę odgrywają korzyści ekonomiczne. Najogólniej rzecz ujmując, wzrost zmianowości może przyczynić się do lepszego wykorzystania zasobów produkcyjnych, zwłaszcza maszyn i urządzeń. Może to przynieść wymierne efekty w postaci zwiększenia się rozmiarów produkcji i wzrostu jej efektywności. Zagadnieniom tym poświęcono najwięcej miejsca w niniejszym opracowaniu. (fragment tekstu)
Rozwój motoryzacji obserwowany w Polsce od połowy lat dziewięćdziesiątych, a także związany z nim wzrost natężenia ruchu drogowego przyczyniają się do zwiększenia zagrożeń w ruchu drogowym. Aby ograniczać możliwość wystąpienia zagrożeń płynących z użytkowania dróg, należy nie tylko kontynuować działania profilaktyczne, tj. systematyczną kontrolę zarówno ich użytkowników, jak i przestrzegania przez nich przepisów ruchu drogowego, ale również monitorować stan techniczny poruszających się po nich pojazdów. Miernikami stanu technicznego pojazdów są okresowe badania techniczne pojazdów. Podmioty związane z badaniami technicznymi pojazdów potrzebują wsparcia merytorycznego oraz możliwości konfrontacji wiedzy z aktualnym stanem prawnym ze względu na częste zmiany w przepisach z zakresu rejestracji i badań technicznych. Instytut Transportu Samochodowego już kilkunastokrotnie był organizatorem i gospodarzem konferencji skierowanych do diagnostów, właścicieli stacji kontroli pojazdów, Starostw Powiatowych i Urzędów Miast oraz wszystkich osób związanych z badaniami technicznymi pojazdów. Temat konferencji: "Badania techniczne pojazdów w świetle obowiązujących przepisów", wzbudza nieprzerwanie od lat ogromne zainteresowanie wśród osób z branży motoryzacyjnej.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykułu poruszono zagadnienie badania układu hamulcowego samochodu osobowego w aspekcie wiarygodności oceny jego stanu technicznego. Autorzy wykazali, że na wiarygodność takiego badania mają wpływ cztery kategorie czynników uzależnionych od: stanowiska diagnostycznego (1), pojazdu (2), człowieka (3) oraz otoczenia (4). Podstawą do wyciągnięcia tych wniosków stały się badania pojazdów klasy średniej: Renault Clio, Volkswagen Vento, Audi A4, Honda Jazz. W badaniach zasymulowano sytuacje, które mogą wystąpić podczas standardowego okresowego badania technicznego pojazdu. Finalnie autorzy przeprowadzili ocenę wpływu: temperatury hamulców, pozycjonowania pojazdu, stanu i rodzaju ogumienia oraz wpływu masy na wartość siły hamowania. Oprócz tego przedstawili wyniki pomiarów wpływu rodzaju stanowiska pomiarowego na wartość wskaźnika skuteczności hamowania. Wykazali oni, że część z nich może mieć wpływ na wynik ostateczny obowiązkowego badania technicznego w SKP. (abstrakt oryginalny)
Development of modern technical systems related to their adaptation to growing needs of the users causes growth of complexity of their particular components. It certainly influences the requirement regarding qualification of the personnel who operates them and is related mainly with ensuring safe working conditions and safety of the surrounding environment [1]. This article presents the procedure of preparation of handling equipment for the approval by the inspector of the Office of Technical Inspection (UDT). This reference was published firstly in the Resolution of the Minister of Economy, Labour and Social Policy from October 29, 2003, regarding conditions of technical inspection in the area of exploitation of selected handling equipment, defining it as: "machines used for moving persons or loads in a limited range" [2]. (fragment of text)
Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań własnych 90 spraw sądowych i prokuratorskich w których przeprowadzono oględziny w sprawach o zabójstwa. Prezentacja problematyki badawczej oględzin zostanie poddana analizie z punktu widzenia realizacji zasad przeprowadzania tej czynności. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono i omówiono schemat blokowy systemu ogrzewania rozjazdów tramwajowych w Warszawie. W systemie tym mogą być realizowane następujące funkcje: kontrola i pomiar prądu grzałek, pomiar temperatury zewnętrznej, załączanie sterowników lokalnych, pomiar opadów deszczu lub śniegu oraz transmisja tych danych do centrum monitoringu. Pokazano przykładowe termogramy powierzchni zwrotnic, wykonane przy mroźnej pogodzie za pomocą kamery termowizyjnej. Przeanalizowano celowość stosowania grzałek o różnej mocy. Na koniec podano harmonogram prac dotyczących wymiany przepalonej grzałki.(abstrakt oryginalny)
Jak wskazują statystyki liczba urządzeń technicznych stale rośnie. Wraz ze wzrostem liczby z tych urządzeń, rośnie naturalnie prawdopodobieństwo wypadku z ich udziałem. Dlatego też byłoby odpowiednią opcją możliwość ubezpieczenia się od skutków wyżej wymienionych zdarzeń. Obecnie na rynku nie ma jednolitego ubezpieczenia od wypadków sprzętu podlegającemu pełnemu badaniu technicznemu. Celem niniejszej pracy jest skonstruowanie ubezpieczenia obejmującego sprzęt objęty pełnym przeglądem technicznym, wraz z kwotą składek i innych podstawowych warunków tego instrumentu. (abstrakt oryginalny)
13
84%
Utrzymanie wysokiego poziomu gotowości operacyjnej wojska wymaga zapewnienia stałej wysokiej gotowości technicznej sprzętu stanowiącego jego wyposażenie. Niezawodność urządzenia technicznego wynika z jego cech konstrukcyjnych i eksploatacyjnych, a w fazie eksploatacji jest zależna wyłącznie od sprawności działania systemu zaopatrzenia logistycznego, obsługiwania, w tym diagnozowania. Zasady realizacji tych procesów i funkcjonowania systemów determinuje przyjęta strategia eksploatacji sprzętu. W opracowaniu przedstawiono wyniki oceny funkcjonowania systemu obsługiwania sprzętu technicznego w wojsku polskim. Scharakteryzowano metody, procedury i narzędzia pozyskiwania danych dla realizacji postawionego celu, metody przetwarzania i opracowania danych oraz analizy uzyskanej informacji. Informacje i dane charakteryzujące funkcjonowanie systemu obsługiwania uzyskano w wyniku zastosowania techniki wywiadu z ekspertami dysponującymi wiedzą teoretyczną jak i praktyczną o funkcjonowaniu systemu w siłach zbrojnych, za pomocą techniki obserwacji, analizy dokumentacji eksploatacyjnej w formie papierowej, jak również zgromadzonej w systemach informatycznych. Podstawowe znaczenie w procesie badawczym miała metoda ankietowania dwóch grup ekspertów, uczestników kursu logistycznego związanych z realizacją i zarządzających eksploatacją sprzętu. Do opracowania uzyskanych wyników liczbowych i lingwistycznych wykorzystano narzędzia informatyczne w postaci MS Excel, MatLab i Statistica. W opracowaniu wyznaczono parametry statystyki opisowej, histogramy i rozkłady prawdopodobieństwa oraz wykorzystano logikę rozmytą. W wyniku przeprowadzonego badania ujawniono przyczyny aktualnie nie w pełni zadowalającego poziomu funkcjonowania systemu utrzymania stanu technicznego sprzętu oraz wskazano możliwe do zastosowania rozwiązania pozwalające na podniesienie sprawności i efektywności systemu, a tym samym gotowości technicznej sprzętu. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienia jednego z podstawowych elementów systemu na rzecz mobilności osób niepełnosprawnych, mianowicie procesów adaptacji pojazdów do przewozu i kierowania przez osoby z różnymi rodzajami dysfunkcji ruchowych. Przedstawiono również zagadnienie korzystania przez osoby niepełnosprawne z pojazdów zaadaptowanych. Przeanalizowano, na ile wprowadzono zmiany, w szczególności konstrukcyjne, wpływają na parametry ergonomii i bezpieczeństwa. Omówiono, związaną z wprowadzonymi zmianami w pojazdach, problematykę zakresu oraz sposobu wykonania badania technicznego w stacji kontroli pojazdów. Oceniono praktykę badania pojazdów przystosowanych do użytkowania przez osoby niepełnosprawne, stwierdzając, że w Polsce brakuje spójnego systemu regulacji prawnych w tym zakresie. Zauważono, że nieuporządkowana legislacja związania z prowadzeniem badań technicznych i diagnostyką pojazdów przystosowanych, powoduje nadmierny subiektywizm przedstawianych wyników badań i wydawanych opinii. Wskazano na pilną potrzebę stworzenia stosownych przepisów wykonawczych. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Zastosowanie technologii RFID w logistyce miejskiej
67%
Poniższy artykuł podejmuje tematykę nowoczesnych rozwiązań podnoszących poziom bezpieczeństwa na drogach oraz nowatorskich zastosowań powszechnie stosowanej w logistyce technologii RFID. Zaprezentowano w artykule trzy rozwiązania wykorzystujące technologię RFID na potrzeby logistyki miejskiej. Identyfikacja badań technicznych pojazdów, identyfikacja użytkownika pojazdów oraz sterowanie ruchem świetlnym na potrzeby pojazdów uprzywilejowanych - to obszary które zostały poddane analizie oraz dla których zaproponowano innowacyjne usprawnienia poprzez wykorzystanie technologii RFID. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano czynniki wpływające na poziom i strukturę popytu na przeglądy techniczne ciągników rolniczych w okresie gwarancyjnym. Badania przeglądów prowadzono w latach 2003-2013. Omówiono strukturę 2639 przeglądów wykonanych przez autoryzowany serwis w odniesieniu do 1634 sztuk ciągników, które obejmowała gwarancja na podzespoły i silnik. Wyniki badań zestawione w szeregi czasowe, opracowano statystycznie wyznaczając trend, wahania przypadkowe i wartość indeksów sezonowych. Wyznaczono współczynnik korelacji Pearsona oraz test istotności dla współczynnika korelacji liniowej badanych zmiennych: liczby przeglądów oraz liczby ciągników i silników w ciągnikach w oparciu o test t-Studenta.(abstrakt oryginalny)
W artykule zostały opisane rozwiązania prawne i techniczne mające na celu ograniczanie emisji szkodliwych składników spalin. Przedstawiono aktualnie obowiązujące w Unii Europejskiej normy Euro dotyczące ograniczenia poziomu emisji szkodliwych substancji znajdujących się w spalinach pojazdów osobowych. Ukazano aktualny stan transportu z wybranej grupy pojazdów samochodowych w Polsce. Wymogi, które muszą spełniać podczas obowiązkowej okresowej kontroli technicznej na stacjach diagnostycznych w zakresie wymaganych limitów składników toksycznych spalin. Zaprezentowano wyniki badań emisji wybranej grupy pojazdów, które zostały wykonane na stacji diagnostycznej. Ponadto zademonstrowano rozwiązania techniczne wpływające na ograniczenie emisji szkodliwych substancji spalin.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rozwój polskiego prawodawstwa w dziedzinie nadzoru technicznego nad niektórymi rodzajami maszyn. Opisano zmiany prawne, związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Przedstawiono sposób wprowadzania Dyrektyw do polskiego systemu prawnego. Przedstawiono międzynarodowe powiązania Urzędu Dozoru Technicznego, dzięki którym stał się częścią europejskiego systemu nadzoru nad maszynami. Opisano sposób nadzoru UDT nad wykonywaniem przez uprawnione zakłady procesów napraw i modernizacji odpowiednich urządzeń technicznych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.