Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 59

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nagroda Nobla z ekonomii
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Robert J. Aumann wyróżniony został w 2005 r. Nagrodą imienia Nobla w dziedzinie ekonomii "za postępy w zrozumieniu konfliktów i współpracy dzięki teoriogrowej analizie". Najbardziej znanym z jego osiągnięć jest pojęcie równowagi skorelowanej. Zasłynął również, nie tylko w środowisku naukowym, z prób stosowania wyników matematycznych do rzeczywistych konfliktów politycznych. Niniejsza praca przedstawia zarys głównych osiągnięć R.J. Aumanna, w tym koncepcje wspólnej wiedzy i racjonalności, twierdzenie o równowagach Nasha w grach iterowanych, pojęcie równowagi skorelowanej i twierdzenie o braku zgody na niezgodę, a także mniej doniosły z naukowego punktu widzenia aczkolwiek niezmiernie zajmujący problem talmudycznego podziału majątku. Ponadto zarysowana jest sylwetka naukowca jako człowieka i osoby zabierającej głos w sprawach politycznych.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Wybrane obszary badań Gary'ego S. Beckera
80%
Gary Stanley Becker był jednym z najwybitniejszych ekonomistów XX i XXI wieku i jednym z największych badaczy w dziedzinie nauk społecznych w tym okresie. Poprzez swoje badania i prace zasadniczo przyczynił się do twórczego i owocnego zastosowania metod analizy ekonomicznej do badania zachowań i zjawisk daleko wykraczających poza przedmiot zwyczajowo pojmowanej ekonomii. (abstrakt oryginalny)
Ekonomia behawioralna jest stosunkowo nowym nurtem, kwestionującym podstawę stosowanego w ekonomii neoklasycznej modelowania podmiotu działań ekono- micznych jako homo oeconomicus. Wykazując nieracjonalność w podejmowaniu decyzji przez ludzi, systematyczne błędy, jakimi obarczone jest ludzkie rozumowanie w określonych sytuacjach, oraz odczuwaną przez większość osób awersję do straty, Kahneman i Tversky zastąpili teorię użyteczności oczekiwanej teorią niepewnych perspektyw, dając asumpt do dalszych badań nad podejmowaniem decyzji przez rzeczywiste podmioty ekonomiczne. Richard Thaler, laureat Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii z roku 2017, otrzymał to wyróżnienie w uznaniu zasług w rozwoju badań nad tymi zagadnieniami. W swoich pracach, opartych na eksperymentach laboratoryjnych oraz badaniach ankietowych, opisywał wiele interesujących efektów, w tym efekt posiadania czy mentalną rachunkowość.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote William F. Sharpe - jeden z twórców nowoczesnej teorii finansów
80%
Celem artykułu jest przedstawienie Williama F. Sharpe'a będącego jednym z laureatów nagrody Nobla z ekonomii oraz omówienie jego osiągnięć naukowych w zakresie ekonomii finansowej. Do osiągnięć tych zalicza się przede wszystkim model wyceny aktywów kapitałowych - CAPM oraz wskaźnik Sharpe'a. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote J.R. HICKS - laureat Nagrody Nobla z 1972 roku
80%
W artykule przedstawiono biografie laureata Nagrody Nobla J.R. Hicksa, ważniejsze prace noblisty oraz jego poglądy. Wyjaśniono również przedmiot Nagrody Nobla, którą J.R. Hicks otrzymał wraz z K.J. Arrowem, "za pionierski wkład do teorii ogólnej równowagi ekonomicznej i teorii dobrobytu". Uczeni jako pierwsi zwrócili uwagę na zakłócenia równowagi cykliczności i wzrostu gospodarczego. W artykule podano przykłady wykorzystania koncepcji J.R. Hicksa oraz wykorzystania jego modelu IL - SM w polityce fiskalnej i monetarnej państwa. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie sylwetki laureata Nagrody Nobla z 1970 roku - wybitnego ekonomisty Paula Anthonego Samuelsona. Artykuł składa się z dwóch części. W części pierwszej opracowania przedstawiono krótką biografię profesora Samuelsona. W części drugiej zaprezentowano wybrane poglądy ekonomisty na tematy takie jak teoria dóbr publicznych, ekonomia międzynarodowa czy statyczna i dynamiczna analiza ekonomiczna. Opracowanie kończy się krótkim podsumowaniem jego działalności naukowej. (abstrakt oryginalny)
Autorka zwraca uwagę na fakt, że na przestrzeni ostatnich 11 lat dwukrotnie przyznano nagrodę Nobla za osiągnięcia w dziedzinie teorii gier. Przedstawia genezę i rozwój tej nauki szczegółowej ze szczególnym uwzględnieniem prac tegorocznych Noblistów.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie sylwetki laureata Nagrody Nobla z 2008 roku - Paula Robina Krugmana oraz omówienie jego dokonań i poglądów ekonomicznych w odniesieniu, do kryzysu gospodarczego z roku 2008. Publikacja przedstawia także poglądy tego ekonomisty na przezwyciężenie kryzysów gospodarczych współczesnego świata. Opracowanie zawiera również krótkie podsumowanie jego działalności naukowej i zaprezentowanie dorobku naukowego. (abstrakt oryginalny)
Robert F. Engle jest profesorem finansów w Stern University w Nowym Jorku. W 2003 roku otrzymał Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych za badania nad modelowaniem warunkowej zmienności, które doprowadziły do stworzenia innowacyjnego modelu regresji dla warunkowej wariancji znanego pod nazwą modelu ARCH. Rozwinął zarówno statystyczną koncepcję modelowania zmienności warunkowej, proponując szereg modyfikacji modelu ARCH, jak i wskazał jej przydatność w analizie wielu procesów ekonomicznych, a zwłaszcza finansowych. (fragment tekstu)
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie co takiego wniósł do kanonu wiedzy Leonid Hurwicz, że Komitet Noblowski do trójki tegorocznych laureatów włączył właśnie jego osobę. Przedstawiono życiorys laureata, jego prace oraz opisano kontakty z Polską. Autor stwierdza, że prace profesora Hurwicza pokazują, jak modele ekonomiczne tworzą ramy do analizy systemów, takich jak kapitalizm, socjalizm i jak systemy wpływają na zachowania ludzi.
Celem niniejszej pracy jest przeanalizowanie przykładu liczbowego podanego przez M.H. Millera w jego wykładzie noblowskim i pokazanie, dlaczego stosowana przez noblistę miara ryzyka DFL nie jest, według niego, tożsama z miarami ryzyka wynikającymi z prac Markowitza i Sharpe'a. Ogólna teoria dźwigni finansowej zaprezentowana w pracy T. Berenta (2013a) pozwala na precyzyjne umiejscowienie miary Millera w relacji do innych opisanych w teorii miar dźwigniowych. (abstrakt oryginalny)
Argumenty i kontrowersje dotyczące wyróżnienia Thalera nagrodą im. Alfreda Nobla są obecnie szeroko dyskutowane. W niniejszym opracowaniu charakteryzowane są argumenty przyjęte przez Komitet Noblowski, a także argumenty i kontrowersje dotyczące znaczenia ekonomii behawioralnej jako odrębnego nurtu w teorii ekonomii. Charakterystyki te poprzedzone są podstawowymi danymi na temat dotychczas przyznanych 79 nagród im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. Zarazem przedstawione są główne cechy i elementy dorobku ekonomii behawioralnej, rozpatrywane przede wszystkim w kontekście ekonomii neoklasycznej, jako dominującego dotychczas nurtu w teorii ekonomii. Głównym celem stawianym w tym opracowaniu jest charakterystyka wkładu Richarda Thalera w rozwój ekonomii behawioralnej oraz podkreślenie praktycznej użyteczności tego nurtu badawczego. Podstawą przedstawionych tu analiz były studia literatury przedmiotu, w tym przede wszystkim publikacje Richarda Thalera (vide "Bibliografia"). (fragment tekstu)
Nowa ekonomia instytucjonalna jest niedostatecznie spopularyzowana wśród polskich ekonomistów. Dlatego nagroda Nobla 2009 dla jej głównego twórcy O. E. Williamsona była sporym zaskoczeniem dla środowiska nauk o zarządzaniu. W artykule przedstawiono genezę tego nurtu i omówiono perspektywy jego wykorzystania w procesach zarządzania korporacjami w warunkach globalizacji przy wzroście ryzyka transakcji na otwartych rynkach. (abstrakt oryginalny)
Artykuł w pierwszej części streszcza obszary badań nad teorią kontraktu laureatów nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2016 roku: Oliviera Harta oraz Bengta Holmströma. Następnie pokazuje inną perspektywę analizy kontraktowania - płynącą nie z ekonomii czy prawa ale z nauk humanistycznych (głównie z wybranych nurtów psychologii oraz antropologii społecznej). Perspektywa ta pokazuje inny wymiar kontraktu, który wskazuje mechanizmy sprawiające, że osoba zawierająca umowę wykazuje osobiste zaangażowanie w jej realizację, nawet kiedy nie istnieją żadne formalne dokumenty potwierdzające zawarcie zobowiązania ani nie jest zagrożona żadnymi sankcjami w przypadku jej nie dotrzymania. (abstrakt oryginalny)
W tym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymali Thomas J. Sargent i Christopher A. Sims. W artykule przedstawiono sylwetki naukowców oraz ich prace, które od wielu lat są dobrze znane w ekonomii teoretycznej i stosowanej. Sargent zdobył uznanie za analizy racjonalnych oczekiwań, natomiast Sim za ekonometryczne modele autoregresji wektorowej.
Aim/purpose - The main aim of the present paper is to identify the problem of uncer- tainty and risk in research carried out by th e Nobel Prize Laureates in Economic Sciences and its analysis by disciplines/sub-disciplin es represented by the awarded researchers. Design/methodology/approach - The paper rests on the literature analysis, mostly analysis of research achievements of the Nobel Prize Laureates in Economic Sciences. Findings - Studies have determined that research on uncertainty and risk is carried out in many disciplines and sub-disciplines of economic sciences. In addition, it has been established that a number of researchers amon g the Nobel Prize laureates in the field of economic sciences, take into account the issu es of uncertainty and risk. The analysis showed that researchers select ed from the Nobel Prize laureates have made a significant contribution to raising awareness of the import ance of uncertainty and risk in many areas of the functioning of individuals, enterprises and national economies. Research implications/limitations - Research analysis was based on a selected group of scientific research - Laureates of the Nobel Prize in Economic Sciences. However, thus confirmed ground-breaking and momentous nature of the research findings of this group of authors justifies the selective ch oice of the analysed research material. Originality/value/contribution - The paper includes a selection of research achieve- ments in uncertainty and risk of the Nobel Prize Winners in Economic Sciences previ- ously not presented in scientific papers. (original abstract)
Krótka nota informacyjna o tegorocznym Noblu z ekonomii, którego zdobywcą został Edmund S. Phelps
W roku 2000 Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii przypadła Amerykanom: Jamesowi Heckmanowi i Danielowi McFaddenowi, za osiągnięcia w dziedzinie mikroekonometrii. Mikroekonometria to zastosowanie metod statystycznych i ekonometrycznych do opisu, analiz, diagnoz i prognoz zachowań gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych. Pierwsza część dotyczy zasadniczo strony popytowej mikroekonomii, a druga i trzecia - strony podażowej. (fragment tekstu)
19
Content available remote Milton Friedman - prekursor monetaryzmu
61%
Jednym z najwybitniejszych ekonomistów dwudziestego wieku był Milton Friedman. Wniósł ogromny wkład w teorię ekonomii oraz w metodologię, za co został nagrodzony Nagrodą Nobla w 1976 roku. Na bazie teorii ilościowej pieniądza stworzył nową doktrynę ekonomiczną - monetaryzm. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest osiągnięciom życiowym Leonida Hurwicza - jednego z trzech laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2007 roku. Stworzyli oni podstawy teorii projektowania mechanizmów ekonomicznych.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.