Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nakłady na ochronę środowiska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest określenie wysokości nakładów na ochronę roślin na obszarach górskich Dolnego Śląska oraz analiza wdrażania Kodeksu Dobrych Praktyk Ochrony Roślin (DPOR) w powiecie kłodzkim. Powiat kłodzki, położony w Sudetach, wybrano celowo, gdyż jest on jednym z największych powiatów na Dolnym Śląsku. Gospodarstwa rolne wybrano celowo-losowo. Warunkiem doboru celowego było posiadanie opryskiwacza i chęć udostępnienia informacji badaczom. W powiecie kłodzkim, według spisu rolnego z 2002 r., zlokalizowanych było 808 opryskiwaczy, w tym 99% w gospodarstwach indywidualnych. (fragment tekstu)
2
Content available remote Wydatki na ochronę środowiska w Polsce
100%
|
|
z. 3
88-94
Nakłady inwestycyjne na ochronę środowiska są bardzo ściśle związane z systemem finansów publicznych. Badanie nakładów na ochronę środowiska w Polsce zapoczątkowane zostało dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku. Do tej pory system informacji o nakładach na ochronę środowiska w Polsce i Europie jest ciągle budowany. Pomimo corocznego wzrostu wielkości nakładów nie osiąga on zamierzonego poziomu jaki wyznaczono przy negocjacjach wejścia Polski do struktur Unii Europejskiej w 2004 r. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest identyfikacja aktualnego stanu oraz zbadanie kształtowania się nakładów inwestowanych w ochronę środowiska na obszarach wiejskich Dolnego Śląska w latach 2000–2008. W pracy zbadano ogólny poziom, określono tempo wzrostu, udział w PKB oraz strukturę środków inwestowanych rokrocznie w ochronę środowiska na wsi. Uszeregowano województwa pod kątem realizacji inwestycji i gospodarki wodnej na wsi przypadających na jednego mieszkańca. Dokonano stopnia podobieństwa struktur nakładów między poszczególnymi województwami Polski. Podjęto próbę określenia, jak duże zmiany i w jakim kierunku dokonały się w strukturze badanych nakładów w analizowanych latach. Przeprowadzone analizy posłużyły do określenia pozycji Dolnego Śląska w kontekście pozostałych regionów. (abstrakt oryginalny)
Intensywne korzystanie z walorów środowiska, spowodowane procesem globalizacji i intensyfikacji działalności człowieka, skłania do refleksji nad możliwymi sposobami łagodzenia skutków działalności człowieka. Wobec trudnego do pohamowania rozwoju społeczno-gospodarczego kosztem środowiska wysiłki ograniczające zmiany antropogeniczne wiążą się z wydatkowaniem środków finansowych przeznaczonych na inwestycje chroniące środowisko. Zarówno wielkość nakładów finansowych, jak i kierunki ich wydatkowania są zmienne w czasie i przestrzeni. Celem artykułu jest ocena procesu zmian w strukturze finansowania środków trwałych służących ochronie środowiska według kierunków inwestowania w latach 2003-2015 w województwach. W artykule do zbadania zmienności strukturalnej wykorzystano miernik kąta θ. Oceniono intensywność, szybkość i monotoniczność zachodzenia zmian(abstrakt oryginalny)
Artykuł zwiera szkic teorii ochrony środowiska, która opiera się na trzech przesłankach: zahamowanie wzrostu gospodarczego jest niemożliwe, degradacja środowiska wywołana wzrostem będzie postępować, a to, w jakim tempie degradacja następuje, zależy od świadomości ekologicznej społeczeństwa. Autorzy, posługując się metodą idealizacji i stopniowej konkretyzacji, rozpatrują zależność między wzrostem nakładów na ochronę środowiska a takimi czynnikami, jak np. tempo wzrostu PKB, efektywność tych nakładów czy poziom świadomości ekologicznej. Autorzy zastrzegają, że artykuł przedstawia raczej propozycję sposobu stawiania problemów dotyczących ochrony środowiska niż ich rozwiązanie. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano wyniki analizy kształtowania się nakładów inwestowanych w ochronę środowiska na Dolnym Śląsku w latach 1999-2007. Ustalono, iż w analizowanym okresie województwo dolnośląskie partycypowało w tym czasie 7-13% całkowitych kwot lokowanych w ochronę środowiska w Polsce. Najwyższy poziom środków ochronnych 722 min zł odnotowano w roku 1999, najniższy - 341 min zł w roku 2005. Ogólnie można stwierdzić, że tempo wzrostu inwestycji ochronnych na Dolnym Śląsku jest malejące - średnie roczne tempo spadku wynosi 6,7%. Również udział nakładów na ochronę środowiska w PKB z roku na rok ulega osłabieniu. Jeszcze w 1999 roku nakłady na ochronę środowiska stanowiły niemal 1,5% PKB, w roku 2006 wskaźnik ten wyniósł 0,67%. Proces dalszego rozwoju obszaru ochrony środowiska na Dolnym Śląsku będzie długofalowy, uzależniony od wolumenu środków przeznaczanych na ochronę środowiska, na poziom, którego wpływ będzie miał zarówno stopień rozwoju gospodarczego, jak i względy polityczne. (abstrakt oryginalny)
|
|
13
|
z. 4
7-12
Ochrona środowiska to jeden z priorytetów rozwoju obszarów wiejskich, które swoim zasięgiem obejmują największy obszar Polski. Stan środowiska zależy m.in. od wielkości środków finansowych przeznaczanych na jego ochronę. W artykule przedstawiono wybrane aspekty ekonomiczne ochrony środowiska, tzn. nakłady na środki trwałe służące ochronie środowiska. Badaniem objęto regiony funkcjonalne obszarów wiejskich województwa dolnośląskiego. Analizy dokonano za lata 2000-2008. (abstrakt oryginalny)
Autor dokonał oceny inwestycji z zakresu ochrony środowiska w województwie opolskim za lata 1993-2004. Autor zaobserwował, że pomimo utrzymującego się od 2001 roku trendu spadkowego nakładów inwestycyjnych na ochronę środowiska w kraju, w województwie opolskim nastąpił powolny wzrost tego wskaźnika. Zmieniły się także proporcje nakładów na ochronę środowiska na Opolszczyźnie. Na początku badanego okresu przeznaczane były głównie na ochronę powietrza, natomiast statnio dominującą pozycję zajęły wydatki związane z ochroną wód.
|
|
nr 11
93-102
Przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego, charakteryzujące się znacznym rozproszeniem i rozdrobnieniem prowadzonej działalności, w regionie lubelskim mają istotny wpływ na poziom emitowanych zanieczyszczeń. W artykule przedstawiono skalę oddziaływania przemysłu spożywczego na środowisko naturalne Lubelszczyzny. Przeprowadzono analizę porównawczą danych statystycznych z lat 2004 i 2008, dotyczących głównych form antropopresji, tj.: wykorzystania wody, emisji zanieczyszczeń powietrza, emisji ścieków i ilości wytwarzanych odpadów. Ponadto przeanalizowano poziom i strukturę nakładów inwestycyjnych poniesionych przez przemysł spożywczy na przedsięwzięcia prośrodowiskowe.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu określony zostały możliwości finansowania zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza w okresie wdrażania podstawowych standardów ekologicznych. Za przedmiot finansowania uznane zostały nakłady inwestycyjne i eksploatacyjne (bieżące) na ochronę środowiska. Wskazane też zostały potencjalne źródła finansowania tych nakładów, przyjmowane w różnych dokumentach strategicznych. Ocenę tych źródeł dokonano w świetle traktatowej zasady "zanieczyszczający płci", próbując odpowiedzieć na pytanie, czy i w jakim stopniu jest ona realizowana w polskich warunkach.
|
2003
|
nr 8
28-29
Dla większości firm wprowadzenie unijnych wymagań dotyczących ochrony środowiska nie ma większego znaczenia. Prawie dwie trzecie pytanych deklaruje, że nie musiało poczynić w tym zakresie żadnych inwestycji. Jednak dla pewnej grupy firm wydatki te stanowią poważne obciążenie finansowe.
|
1993
|
nr 4
487-500
Środowisko naturalne jest podstawowym składnikiem bogactwa narodowego, a także zasadniczym elementem bytu ludzkości. Dlatego ochrona i racjonalne kształtowanie środowiska stanowią istotny czynnik rozwoju społeczeństwa. Zmiany dokonujące się w wyniku rozwoju gospodarczego niosą za sobą wiele poważnych zagrożeń dla środowiska naturalnego i samego człowieka. Wszędzie tam, gdzie występuje i przejawia swoją aktywność gospodarczą człowiek, towarzyszą mu obok założonych efektów również negatywne skutki uboczne. Niedostateczna integracja rozwoju urbanizacji, przemysłu i rolnictwa z uwarunkowaniami naturalnymi prowadzi do istotnego zachwiania równowagi środowiska i jego degradacji, zagrażającej zdrowiu, a nawet życiu człowieka. Ochrona i kształtowanie środowiska człowieka ma zatem wiele aspektów. Zapobieganie degradacji pociąga za sobą coraz większe koszty społeczne. W trudnej sytuacji finansowej państwa, głównym problemem staje się właściwa alokacja środków finansowych i to zarówno w układzie rzeczowym, jak i przestrzennym. Logiczne wydaje się, że najwyższe kwoty na finansowanie przedsięwzięć ochronnych powinny być przeznaczone dla obszarów najbardziej zdegradowanych. Celem tego artykułu jest zatem zbadanie stopnia racjonalności alokacji nakładów na ochronę środowiska z tego punktu widzenia. (fragment tekstu)
Poziom nakładów na ochronę środowiska przyrodniczego odzwierciedla rozmiary działań podejmowanych w tym sektorze gospodarki. Problemem jest jednak ich sfinansowanie. Celem artykułu jest identyfikacja wysokości nakładów finansowych ponoszonych na ochronę środowiska i ich przeznaczenia oraz ocena zmian w strukturze źródeł finansowania przedsięwzięć proekologicznych w Polsce w latach 1996-2015. Z krytycznej analizy literatury przedmiotu i materiałów źródłowych wynika, że choć głównymi źródłami finansowania były zgodnie z zasadą "zanieczyszczający płaci" środki własne inwestorów, to udział subsydiów publicznych stanowił ważne dopełnienie. Środki publiczne pochodziły z krajowych funduszy ekologicznych oraz z budżetu Unii Europejskiej. W poszukiwaniu dodatkowego kapitału inwestorzy korzystali w mniejszym stopniu z rynkowych form finansowania ochrony środowiska przyrodniczego, takich jak kredyty bankowe, udziały kapitałowe czy emisja obligacji.(abstrakt oryginalny)
|
2006
|
nr 708
37-47
W artykule przedstawiono istotę inwestycji w ujęciu ustawy o rachunkowości, ustawy o pomocy publicznej, badań statystycznych GUS, a także sposób wyrażania nakładów i wydatków z nimi związanych. Analiza dotyczy procesów inwestycyjnych w ochronie środowiska, ale odnosi się także do inwestycji w ogóle.
|
2000
|
nr 39
30-32
W wyniku wdrażanej na początku lat 90. polityki ekologicznej państwa, restrukturyzacji i modernizacji gospodarki, a także wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa, nastąpiło zauważalne zmniejszenie presji na środowisko oraz stopniowa poprawa jego stanu.
|
|
nr 3 (20)
117-131
For several dozen years environmental economists all over the world have been facing the problem of identification, classification and collection of information about the amount of expenditure on the environment. In 1994 Eurostat, the EU Statistical Bureau published the first manual on The European System for the Collection of Economic Information of the Environment (SERIEE)'. It is an attempt at the classification and definition of expenditure on the environment, According to the manual expenditure on environment is the expenditure incurred in three main sectors of national economy, namely economic sector, public sector and households sector. Households are considered a specific group of end users being on the one hand the receivers of the services related with environmental protection (sewage collection, wastes disposal) and on the other hand, the consumers of environmental protection products. (fragment of text)
Zainteresowanie zrównoważonym rozwojem dotyczy wszystkich dziedzin gospodarki i życia społecznego. W opracowaniu skupiono się głównie na roli banków w gospodarce, które są pośrednikami pomiędzy ludźmi mającymi niedobór kapitału i tymi, którzy dysponują jego nadwyżką. Oddziałują one na swoje otoczenie poprzez produkty, ich cenę i rodzaj. W ten sposób mogą kształtować świadomość klientów i wpływać na cały system gospodarczy.
Recently, in the Polish publishing market there appeared several books on environmental and natural resources economics . All of them are undoubtedly a valuable educational aid and are very helpful in academic education. However, it seems, for a number of reasons, that we still need a good coherent textbook in the Polish language. The existing textbooks by Polish authors (mainly lecture run offs published by some universities) are selective in their treatment of problems. They usually reflect specific fields of interest of their authors, e.g. the textbooks by S. Łojewski or T.Madej . The same could be said about the work of J. Śleszyński. It seems, however, that for Śleszynski's book more important thing is a less formalised approach from the point of view of the concepts and methodology of economics.(author's abstract)
19
Content available remote The environmental protection financing by the local government units
63%
The article discusses the rules of financing environmental protection by local self-government units. The statutory tasks specified by local governments in this respect were indicated. Then possible forms of financing environmental protection are presented. Municipality, county or province can use different sources of funding. The next element of the article is to determine the amount of environmental spending at each level of local government in recent years. (original abstract)
W artykule omówiono poziom i strukturę ponoszonych nakładów gospodarczych na ochronę środowiska oraz źródła i wielkość środków przeznaczonych na finansowanie przedsięwzięć ochronnych. Przedstawiono skalę niedoboru nakładów gospodarczych na przedsięwzięcia ochronne oraz kierunki przezwyciężania finansowej bariery ochrony środowiska.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.