Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 99

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Narkotyki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Omówiono problemy krajów Unii Europejskiej co do uzgodnienia jednolitej polityki walki z nielegalnym handlem narkotykami. Europejski Ośrodek Monitorowania Narkotyków i Narkomanii opracowuje raport o rynku narkotyków i problemie narkomanii w UE.
2
Content available remote Drug Market Regulation - an Institutional Approach
80%
Celem artykułu jest analiza regulacji rynku narkotyków z perspektywy ekonomii instytucjonalnej oraz opracowanie zaleceń dla decydentów politycznych. Zdaniem autorów rząd, który rozważa nałożenie regulacji na rynek narkotykowy, musi określić aspekty tego rynku, które wymagają instytucji, oraz kryteria badania efektywności tych instytucji. Ponadto, powinien przeanalizować rezultaty osiągnięte przez inne kraje w zakresie polityki narkotykowej. Dlatego też artykuł złożony jest z trzech części: przeglądu niedoskonałości, które mogą wystąpić na rynku narkotyków, efektywności przepisów prawa (ze specjalnym uwzględnieniem kryteriów Pareta, Kaldora-Hicksa oraz Posnera) oraz z analizy efektów portugalskiej polityki narkotykowej.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Konopie - substancje aktywne, właściwości lecznicze i zastosowanie
80%
Celem pracy było określenie świadomości ludzi na temat konopi, ich medycznego zastosowania i dostępności. Do osiągnięcia tego celu posłużono się badaniem ankietowym, które pokazało, że znajomość tematu konopi jest powszechna. Najwięcej respondentów kojarzy konopie z rośliną włóknistą o właściwościach leczniczych. Mimo że w Polsce marihuana jest nielegalna, większość badanych zażywało jej lub znało osobę ją stosującą. Świadczy to o łatwym dostępie do preparatów narkotycznych z konopi na czarnym rynku. Badania pokazały, że respondenci znali właściwości marihuany, zarówno te lecznicze, jak i narkotyczne. Jednak tylko niewielka część z nich posiadała wiedzę o dopuszczonym w Polsce na rynek farmaceutyczny leku zawierającym naturalne ekstrakty z konopi(abstrakt oryginalny)
Omówiono rynek narkotyków w Czechach. Z przeprowadzonych badań wynika, że w tym kraju dramatycznie wzrosło spożycie narkotyków od 1993 r.
To, że narkotyki są problemem i to problemem o zasięgu globalnym jest ewidentnym truizmem. Dlatego też ciekawsze od przypominania tego faktu jest przyjrzenie się niektórym danym. Co godzinę, w wyniku przedawkowania narkotyków umiera jeden obywatel Unii Europejskiej. Rocznie jest to nawet ponad 8 500 osób. Po raz pierwszy od lat obserwuje się także wzrost liczby przypadków śmiertelnych. Na każdego zmarłego przypada 20-25 osób, które wprawdzie przeżyły przedawkowanie, ale często pozostają im poważne, chroniczne dolegliwości zdrowotne1. Narkotyki to jednak nie tylko jedno z największych zagrożeń dla rozwoju społeczeństwa, ale też jedna z najbardziej dochodowych dziedzin przestępczej działalności. Produkcja i obrót narkotykami pod względem uzyskiwanych zysków znajduje się na drugim miejscu po handlu bronią, a przed najbardziej dochodowym, legalnym biznesem, jakim jest produkcja samochodów. (fragment tekstu)
6
Content available remote Prawo w służbie utopii - problematyka uzasadnienia prohibicji narkotykowej
80%
Niniejszy artykuł, bazując na przykładach prohibicji narkotykowej (w tym alkoholowej), porusza temat (braku) możliwości kreowania rzeczywistości kulturowej za pomocą narzędzi prawnokarnych. Poprzez przekrojowe porównanie znanych z historii przykładów usuwania ze świata społecznego jakiejkolwiek legalnej podaży poszczególnych substancji psychoaktywnych, zestawia pozornie szlachetne założenia moralne stojące za kulisami takich działań z następstwami łamania reguł racjonalnej kryminalizacji. Idea zwalczania nadużywania substancji psychoaktywnych przez lokowanie wszelkich czynności związanych z ich konsumpcją w sferze objętej sankcją karną, a więc przez delegalizację także form spożycia niewiążących się z jakkolwiek definiowanym nadużywaniem, wydaje się w skali globalnej zaczynać odchodzić do legalizacyjnego lamusa jako rozwiązanie przyczyniające się do powstawania patologii społecznej w stopniu znacznie przekraczającym tę, na którą stanowić miało remedium. Zamiast tego należy zaproponować odideologizowane podejście bazujące na zastanych realiach kulturowych, w ramach którego prawo w swoisty sposób ostrożnie "ceruje" sporadyczne niedoskonałości wypracowanych i utartych na przestrzeni lat elementów kulturowego systemu normatywnego dotyczącego spożycia poszczególnych substancji psychoaktywnych. Za kluczowe w tym kontekście należy także uznać definiowane przez socjologię prawa: (a) proces uspołeczniania się normy, stanowiący warunek konieczny jej faktycznego obowiązywania oraz (b) zjawisko tzw. aksjologicznych granic regulacji normatywnej. W efekcie autor przyjmuje założenie, że (1) zarówno model społeczeństwa powszechnie nadużywającego substancji psychoaktywnych, jak i wizja zbiorowości niemal całkowicie powstrzymującej się od ich spożycia, są w analogiczny sposób dysfunkcjonalne, jako silnie stresogenne oraz znacznie odbiegające od teoretycznych warunków niezbędnych dla optymalizacji procesów takich jak komunikacja społeczna, czy refleksja introspektywna, przede wszystkim zaś, iż (2) powyższa konstatacja jest tylko szczególnym przykładem ogólnej prawidłowości, zgodnie z którą legislacja przełamująca utrwalone kulturowo wzorce postępowania nie jest w stanie osiągnąć swoich celów, nawet jeżeli dysponuje potencjałem aparatu represji na skalę totalitarną, zaś jej fundamentem jest ostro zarysowana legitymizacja moralna.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na konieczność bardziej wielowymiarowej analizy problematyki handlu narkotykami. Jest to jedno ze zjawisk społecznych definiujących współczesny Meksyk, a z uwagi na wielość produktów kulturowych, których pośrednio lub bezpośrednio dotyczy, należy także do najbardziej badanych. W związku z tym powinno być analizowane nie tylko w kontekście związanej z nim hiperprzemocy, lecz także jego implikacji gospodarczych, symbolicznych i społecznych. Mimo ogromnej popularności jest to bowiem zagadnienie przedstawiane w sposób uproszczony, banalny, sensacjonalistyczny. W tekście wskazuje się, iż badacze, tak z Meksyku, jak i innych części świata, nie mający bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem kryminalnym, w celu choćby częściowego zrozumienia świata narco, powinni temat analizować w sposób interdyscyplinarny, z uwzględnieniem co najmniej kwestii zjawiska narcokultury, tekstów literackich oraz społecznych, jak również obecności języka narco w życiu codziennym. Należałoby także z większą rezerwą podchodzić do źródeł dotyczących tematu, porównując różnego typu teksty i informacje. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Experience Analysis of Former Drug Misusers
61%
The article analyzes the development features of adolescence, causes and consequences of adolescents' substance abuse. With reference to conducted qualitative study, painful drug abuse experience of respondents and recovery reasons are presented. (original abstract)
9
Content available remote Współczesny narkoterroryzm w Ameryce Łacińskiej. Casus Kolumbii i Meksyku.
61%
Celem artykułu jest przedstawienie zjawiska narkoterroryzmu w Ameryce Łacińskiej na przykładzie Kolumbii i Meksyku. Dla realizacji tego celu postawiono dwie hipotezy badawcze: nie istnieje jednolita definicja narkoterroryzmu oraz działania kolumbijskich i meksykańskich karteli narkotykowych można określić mianem narkoterroryzmu. Opracowanie w pierwszej kolejności prezentuje genezę terminu narkoterroryzm i problemy związane z brakiem jego jednoznacznej definicji. Samo pojęcie pojawiło się w użyciu u schyłku zimnej wojny i oznaczało pierwotnie związki handlarzy narkotykami z organizacjami terrorystycznymi i państwami bloku sowieckiego. Wypracowane później definicje tego zjawiska są o tyle niejednoznaczne, że oznaczać mogą zarówno stosowanie przez kartele narkotykowe metod przypisywanych terrorystom, jak również finansowanie swej działalności przez ugrupowania terrorystyczne poprzez handel narkotykami. Artykuł niniejszy dotyczy pierwszego z omawianych znaczeń. W kolejnym podrozdziale omówiono sytuację w dwóch państwach Ameryki Łacińskiej. Jako pierwszy po typowo terrorystyczne środki działania sięgnął kolumbijski kartel z Medellin. Przestępcy dokonywali ataków bombowych na budynki publiczne i samoloty oraz zamachów na polityków. W ten sposób chcieli osiągnąć cel, jakim było powstrzymanie ekstradycji przywódców kartelu. W Meksyku masowa produkcja narkotyków miała miejsce od lat 30. XX w., jednakże na przełomie XX i XXI w. działające pierwotnie lokalnie grupy przestępcze zmonopolizowały szlaki przemytu używek do USA. Podjęta przez państwo w 2006 r. próba zwalczenia tego procederu zaowocowała wieloletnią "wojną narkotykową", w wyniku której śmierć poniosło kilkaset tysięcy osób. Nastąpił również niespotykany w skali świata wzrost przestępczości, do tego stopnia, że w Meksyku ginie z rąk karteli około 100 osób dziennie. W dalszej części artykułu zaprezentowano niemal jednogłośne uznanie przez społeczność międzynarodową działań karteli narkotykowych za terrorystyczne. Odmienne w tym względzie było tylko stanowisko piśmiennictwa meksykańskiego. Kolejnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego okazała się współpraca tych karteli z organizacjami terrorystycznymi. Tego typu kooperacja może być bilateralnie korzystna dla obu stron, zwłaszcza w zakresie posiadanych przez wspierane przez niektóre państwa ugrupowania terrorystyczne możliwości prania pieniędzy. Długoletnie funkcjonowanie karteli wytworzyło w latynoamerykańskich społecznościach zjawisko "narkokultury", gloryfikującej terrorystyczne działania karteli i postacie ich przywódców. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono problem narkomanii w Unii Europejskiej oraz w Polsce. Omówiono w zarysie prawo polskie zapobiegające rozprzestrzenianiu się zjawiska narkomanii. Do głównych instytucji zajmujacych się w Polsce problemem narkotykowym należą: Międzyresortowy Zespół do Spraw Koordynacji Kontroli Środków Odurzających i Psychotropowych, Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oraz Rada do Spraw Przeciwdziałania narkomanii. Omówiono ich role i zależności między nimi.
Przedstawiono główne założenia Strategii antynarkotykowej Unii Europejskiej na lata 2000-2004. Poruszono również problem walki z narkotykami i narkomanią w kwestii rozszerzenia Unii Europejskiej.
Prezentowany artykuł przedstawia problematykę związaną ze sposobem definiowania nowej substancji psychoaktywnej. Definicja, częściowo zawarta w przepisach ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 2005 r., w zakresie dookreślenia znamienia typu czynu zabronionego odsyła do regulacji podustawowych - rozporządzenia ministra zdrowia. Taki sposób definiowania znamion czynu zabronionego budzi wątpliwości natury konstytucyjnej z punktu widzenia zasady wyłączności ustawy oraz powiązanych ze sobą zasad: 1) zasady państwa prawnego wyrażonej w art. 2 Konstytucji RP poprzez nieprzestrzeganie wymogu zasady prawidłowej legislacji, 2) zasady nullum crimen sine lege certa wynikającej z art. 42 ust. 1 Konstytucji RP, godząc w funkcję gwarancyjną prawa karnego poprzez naruszenie dyrektywy ustawowej wyłączności oraz ustawowej określoności czynu, 3) zasady trójpodziału władzy wynikającej z art. 10 Konstytucji RP poprzez oddanie w ręce władzy wykonawczej kompetencji władzy ustawodawczej, 4) zasady proporcjonalności wyrażonej w art. 31 ust. 3 Konstytucji RP w zakresie podstaw i zakresu dopuszczalnego ograniczenia konstytucyjnych praw i wolności i sposobu ich ograniczania.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie zsyntetyzowanych zagadnień związanych z działaniem zorganizowanych grup przestępczych w Europie. Zapewnienie bezpieczeństwa należy do jednego z podstawowych obowiązków państwa, które powinno podejmować wszelkie działania dopuszczalne prawem w celu ustalenia występujących zagrożeń, jak również podjąć działania w celu przeciwdziałania poszczególnym niebezpieczeństwom, w tym także związanym z działaniami zorganizowanych grup przestępczych. (fragment tekstu)
Przemyt narkotyków jest zagrożeniem zarówno dla bezpieczeństwa społecznego, jak i dla rozwoju ekonomicznego. Zapewnianie bezpieczeństwa wewnętrznego wiąże się z likwidowaniem zagrożeń, unikaniem ich i zmniejszaniem prawdopodobieństwa wystąpienia w przyszłości. Niekontrolowana, nieregulowana oraz szkodliwa dla ludzi marihuana, jest transportowana między państwami nielegalnie. Jest to problem, który istnieje od kilkudziesięciu lat na całym świecie, a od początku XX wieku widoczny jest również w Polsce. Działalność międzynarodowych grup przestępczych wymusza na służbach bezpieczeństwa reakcję oraz współpracę na poziomie europejskim. Artykuł ma na celu ukazanie, że współcześnie konopie stanowią znaczący problem dla społeczeństwa oraz poważne wyzwanie dla organów ścigania. Narkotyki są tematem wielu debat i rozważań psychologów, polityków, terapeutów, nauczycieli, funkcjonariuszy służb oraz działaczy środowiskowych. Mimo, iż prawo polskie zakazuje uprawy i dystrybucji marihuany, z roku na rok zwiększa się liczba jej użytkowników. Dla zapewnienia bezpieczeństwa w Polsce powołano organizacje, które powinny przeciwdziałać przemytowi. Reakcja służb bezpieczeństwa powinna być kompatybilna z zaistniałą negatywną sytuacją, w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom narkotykowym.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Charakterystyka wpływu narkotyków na ośrodkowy układ nerwowy
61%
Lata szkolne to czasy gwałtownego rozwoju i psychiki dziecka. Szkoła dziś nie spełnia w pełni podstawowych zadań wychowawczych i dydaktycznych. Dziecko chodzi do szkoły z nastawieniem bo musi, aby przejść z klasy do klasy, aby realizować państwowy program nauczania. W środowisku szkolnym gdy dziecko staje się uczniem, szkoła staje się dla niego miejscem, w którym spędza znaczną część swojego życia. Przez kilkanaście lat całe jego życie koncentruje się wokół tej instytucji. Już pierwsze przekroczenie progu szkolnego może być dla nowego ucznia stresowym wydarzeniem, mającym wpływ na przebieg dalszej nauki. Nowe środowisko, agresywni niekiedy rówieśnicy oraz wygórowane obowiązki szkolne powodują niekiedy ucieczki od rzeczywistości bądź utratę równowagi psychofizycznej. Szkoła dla młodego człowieka jest często istnym poligonem doświadczalnym. Z punktu widzenia młodej osoby kadra pedagogiczna to zespół osób innego pokolenia, stojących najczęściej zdaniem uczniów po przeciwnej stronie. Postawa taka oznacza często brak zaufania. W szkole młody człowiek spędza jedną trzecią doby, styka się z ogromną ilością nowych sytuacji, jest to miejsce w którym musi dokonywać nowych wyborów. W wieku adolescencji umiejętność wyboru są bardzo nikłe, wybory niekiedy bardzo ważne, a ich skutki bardzo często dalekosiężne, które ważą na całym jego życiu. W szkole uczeń podlega licznym stresom, a te przyczynić się mogą częstym do sięganiem po narkotyki. (fragment tekstu)
This study determined the temporal variation of students' drug abuse in Langtang North Local Government Area - LGA, Plateau state - Nigeria. Descriptive survey research design was employed for the study with data collected from a sample of 752 students', selected through multi stage sampling procedure from all the secondary schools in Langtang North LGA. The instrument for data collection was investigators' structured ten items questionnaire. Face validation of the instrument was obtained through the judgement of five experts. A reliability index of .84 was obtained through the outcome of pilot testing using split half method. Frequencies, percentages and overall means were utilized to answer the research question while Chi-square statistic was used to test the null hypothesis at .05 level of significance. The findings of the study revealed that overall, a slightly higher proportion of the students' in the morning (40.4%), followed by during dry season (37.6%), in the evening (33.4%), during festive period (29.8%), at weekends (27.8%), and during rainy season (24.2%) moderately abused drugs. The study further revealed that students' drug abuse differed according to temporal variation (Cal x2 = 325.873 > x2 tab = 12.59, df = 6, p < .05). Following from the findings of the study, it was recommended that the Federal Government and Non-Governmental Organizations should endeavour to sponsor people to review the current intervention programs on drug abuse so as to strengthen measures that will further alter the negative attitudes and practices-related to inappropriate use of drugs that still exist. As the review on the current intervention programme is done; the outcome that is consistent with the current drug abuse trends when implemented ought to improve on the current status quo. As the current intervention programme is implemented and adopted, it will further curtail substance abuse thereby having informed and healthy people that will live devoid of drug abuse in Langtang North, Plateau state and the country at large. (original abstract)
Usankcjonowany przez konwencje ONZ paradygmat postrzegania problemu narkotyków jako przede wszystkim przedmiotu polityki karnej jest coraz silniej kwestionowany. W artykule omawia się przykłady krajów, w których odstępuje się od karania posiadania marihuany lub wręcz zmierza się do jej legalizacji. (abstrakt oryginalny)
Zapobieganie chorobom wynikającym z zażywania narkotyków i leczenie osób uzależnionych jest ważnym zadaniem, nie tylko z punktu widzenia medycznego, ale i społeczno-ekonomicznego. W roku 2012 na leczenie narkomanów Polska (głównym płatnikiem leczenia narkomanów jest NFZ) przeznaczyła ponad 120 milionów złotych, z czego 74 miliony na leczenie stacjonarne [Charmast 2013]. Są to tylko koszty samego leczenia, do których powinno się doliczyć również trudno wyliczalne składniki, takie jak koszty społeczne (np. zasiłek wynikający z utraty pracy, wypłaty rent, rozpad rodziny itp.) oraz koszty związane z leczeniem chorób innych niż uzależnienie, na które osoby te nie zachorowałyby gdyby nie używały narkotyków. Zażywanie narkotyków zaburza działanie większości układów w organizmie człowieka, szczególnie: układ krążenia, kład oddechowy i nerwowy, a także zaburza równowagę hormonalną. Ponadto zaburzenia dotyczą również sfery psychicznej [Namysłowska 2004](fragment tekstu)
W ramach koncepcji path dependence (zależności ścieżkowej) niektóre procesy można określić jako podporządkowane własnej historii, co oznacza, że ich rozwój jest zależny od ich historycznego kształtowania się. Tym samym dany proces rozwija się wedle różnych ścieżek rozwoju, które mogą prowadzić do osiągnięcia rozmaitych stanów równowagi. Podobnie przeobrażenia instytucjonalne są uwarunkowane wydarzeniami mającymi miejsce w przeszłości i teraźniejszości. Wydarzenia z początku ścieżki mogą utrudniać lub wykluczać możliwość osiągnięcia pewnych stanów na dalszych etapach rozwoju instytucji. Innymi słowy, niektóre ścieżki rozwoju mogą być zablokowane lub trudne do obrania. Celem niniejszego artykułu jest opis zjawiska path dependence w procesie przekształceń instytucjonalnych, a także próba zidentyfikowania zdarzeń, które zapoczątkowały ścieżkę zależności - rozwoju regulacji na rynku narkotyków(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Kilka uwag na temat penalizacji posiadania narkotyków
61%
Problematyka odpowiedzialności karnej za posiadanie narkotyków wywołuje wiele kontrowersji w doktrynie prawa karnego i opinii społecznej. Pomimo faktu, że regulacja dotycząca analizowanego obszaru obowiązuje już ponad dwadzieścia lat, temat ten jest nadal aktualny. Penalizacja posiadania narkotyków powoduje wiele negatywnych skutków, które uderzają głównie w osoby uzależnione. Między innymi, prowadzi do zepchnięcia użytkowników narkotyków do podziemia, przeludnienia zakładów karnych, a także generowania wysokich wydatków publicznych. Praca niniejsza stanowi tylko ogólne opracowanie przedmiotowej problematyki. Głównym celem artykułu jest przybliżenie najważniejszych aspektów analizowanego przestępstwa rozpatrywanych pod kątem jego skuteczności. Ponadto, autor artykułu zwraca uwagę na niedoskonałość obecnie obowiązującego rozwiązania prawnego, konfrontując ze sobą argumenty zwolenników oraz przeciwników art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.