Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  National Action Plan for Employment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Polskiego bezrobocia nie da się opisać w sposób jednorodny, posługując się syntetycznym wskaźnikiem statystycznym, bo ma ono wiele twarzy w zależności od regionu, powiatu, miasta. Na 379 powiatów i miast powiatowych, 66 przekroczyło 30-procentowe bezrobocie. Krajowy Plan Działania na rzecz Zatrudnienia na rok 2005 przewiduje, że dla wyróżnienia regionalnych dysproporcji konieczne będzie stosowanie odpowiednich, a więc różnorodnych programów lokalnych, uwzględniających zróżnicowanie warunków i możliwości specyficznych dla danego regionu kraju.
Przedsiębiorczość w rozumieniu potocznym może być realizowana w różnych dziedzinach życia, niekoniecznie związanych z aktywnością gospodarczą. Osobą przedsiębiorczą może być nie tylko właściciel przedsiębiorstwa, kupiec lub rzemieślnik, lecz również pracownik najemny w każdym zawodzie. Przedsiębiorczość w wymiarze ekonomicznym jest pojęciem o węższym zakresie znaczeniowym. Wyraża się ona w podejmowaniu nowej działalności w różnych dziedzinach gospodarczych we wcielaniu w życie własnych pomysłów (innowacji). Człowiek realizujący takie działania to przedsiębiorca. Nie każdy przedsiębiorca będzie człowiekiem przedsiębiorczym w potocznym rozumieniu tego słowa. Brak postawy przedsiębiorczej u pracowników najemnych zwiększa koszty zarządzania organizacją, zmniejsza wydajność pracy, u przedsiębiorców prowadzi do eliminacji przedsiębiorstwa z rynku. Liczne definicje przedsiębiorcy można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich ujmuje zagadnienie w sposób formalny, wskazując, kto jest, a kto nie jest przedsiębiorcą. (...) Wskazane w opracowaniu dwa obszary działań sprzyjających rozwojowi mikroprzedsiebiorczości (edukacja i tworzenie środowiska przyjaznego dla biznesu) i tym samym rozwojowi gospodarczemu wymagać będą niewątpliwie aktywnej roli państwa w zakresie tworzenia ładu instytucjonalno-prawnego oraz polityki makro- i mikroekonomicznej. Ewolucyjny model zmian gospodarczych P. Pelikana oraz sformułowana przez J.M. Buchanana hipoteza Lewiatana odsłaniają naturę procesów rozwojowych i niedoskonałości mechanizmów rządzenia w systemie demokratycznym i skłaniają do refleksji nad zagrożeniami związanymi z rosnącą rolą państwa w gospodarce. (fragment tekstu)
Artykuł omawia założenia Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na 2005 rok. Jego fundusz ma wynieść 11,3 mld zł, z czego środki na aktywną walkę z bezrobociem mają wynieść tylko 1,5 mld zł.
W artykule przedstawiono założenia Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia. Budowa dokumentu opiera się na czterech rozdziałach. Pierwszy rozdział opisuje krajową politykę zatrudnienia w kontekście przekrojowych celów Europejskiej Strategii Zatrudnienia oraz krajowych priorytetów polityki zatrudnienia na lata 2005-2006. Drugi - prezentuje zadania na rzecz zatrudnienia, odpowiadające na wyzwania poszczególnych 10 europejskich wytycznych zatrudnienia, planowane do realizacji w roku 2005. W rozdziale trzecim omówiony zostanie sposób zarządzania i skala partnerstwa w odniesieniu do realizacji Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia. Rozdział czwarty, ostatni określi zasady monitorowania i sprawozdawania o realizacji zadań.
5
Content available remote Dyskryminacja na polskim rynku pracy - aspekt młodzieży
67%
Młodzież nie jest jednorodną grupą. Każda podgrupa ma swój własny zestaw ograniczeń, które utrudniają im wejście na rynek pracy. Obserwujemy to poprzez stopy bezrobocia różniące się między sobą wśród młodych kobiet i mężczyzn, młodzieży w różnym wieku, mieszkającej na wsi i w mieście, itd. Nawet jeśli istnieją miejsca pracy, pracodawcy mogą mieć uprzedzenia dotyczące zatrudniania młodzieży. Na przykład, badanie pracodawców wykazało, że pracodawcy postrzegają młodzież w wieku 18- 25 jako mniej niezawodnych, mniej wiarygodnych, mniej pracowitych, mniej chętnych do współpracy i mniej wykwalifikowanych niż dorośli. Oprócz uprzedzeń wobec wieku, preferencje zatrudniania mogą być związane z płcią, rasą, pochodzeniem etnicznym czy ze względu na religię. Młodzi są trzykrotnie bardziej narażeni na bezrobocie niż dorośli, nawet w krajach z silnym wzrostem gospodarczym. (abstrakt oryginalny)
Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na 2005 r.(KPD/Z), jest czymś wiecęj niż dokumentem planistycznym, sporządzonym-po raz pierwszy-według unijnych wzorów. Jest próbą odpowiedzi na najtrudniejsze wyzwanie polskiej transformacji: masowe bezrobocie i spadek zatrudnienia
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.