Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  National Integration Strategy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autor przedstawia projekt Narodowej Strategii Integracji. Jest to zwięzły dokument o charakterze ogólnym ukazujący cele jakie stoją przed Polską w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem procesu integracji.
W niniejszym opracowaniu opublikowano zwięzłą charakterystykę NSI. Ograniczono się do omówienia ogólnych celów politycznych.
Niniejsze opracowanie jest opinią autora o całym dokumencie NSI. Zawiera uwagi do przyjętych założeń strategii integracji oraz spostrzeżenia na temat braków w NSI.
Omówienie dokumentu przedstawiającego Narodową Strategię Integracji przyjętego 7 stycznia 1997 r. przez Komitet Integracji Europejskiej.
Przedstawiono listę członków Rady Integracji Europejskiej, wymieniono zagadnienia do dyskusji na posiedzeniach Rady Integracji Europejskiej w 1997 roku.
W pierwszej części artykułu przedstawiono zasady i cele polityki przemysłowej w Unii Europejskiej, następnie omówiono trzy zasadnicze etapy polityki przemysłowej w Polsce oraz przedstawiono korzyści i koszty pięciu alternatywnych modeli w zakresie polityki przemysłowej w procesie negocjacji.
W niniejszym opracowaniu przedstawiono zwięzłą charakterystykę części drugiej NSI. Ukazano potencjale problemy w procesie integracji, zwrócono uwagę na niezbędne dostosowanie polskiego rolnictwa w okresie przed członkowskim.
Przygotowany w Ministerstwie Finansów i zaakceptowany przez Radę Ministrów program "EURO-2006" jest pierwszym programem implementacyjnym Narodowej Strategii Integracji. Dokument zawiera cele rządu, kryteria, którym musi sprostać gospodarka, i drogę dochodzenia Polski do EUW.
10
Content available remote Regionalna Strategia Innowacji a rozwój Dolnego Śląska
51%
Jednym z bazowych priorytetów zapisanych w Strategii Lizbońskiej (zastąpionej w 2010 roku Strategią Europa 2020) jest budowa innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy. Szczególną rolę odgrywają te obszary, w których polityka regionalna skierowana będzie na budowanie nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki. Jednoznacznym dążeniem do wdrażania rozwiązań innowacyjnych stała się również polityka spójności Unii Europejskiej w latach 2007-2013, którą cechuje nurt myślenia o innowacjach jako kierunku rozwojowym dla państw UE. Ważnym narzędziem tej polityki okazało się stworzenie mechanizmów rozwijania zdolności innowacyjnych gospodarek regionalnych, zwłaszcza tych słabiej rozwiniętych. Koncepcje te wspierane są przez fundusze UE kierowane na cele związane ze wzrostem innowacyjności. Stąd też w polskim systemie polityki regionalnej opracowano programy operacyjne na poziomie krajowym i regionalnym zawierające działania i propozycje projektów podnoszących potencjał innowacyjny Polski i wspomagających dynamikę rozwoju poszczególnych regionów. W krajach Unii Europejskiej podstawowym instrumentem kształtowania polityki innowacyjnej na poziomie regionalnym są regionalne strategie innowacji, wdrażane już od połowy lat 80. XX w. Od 2002 roku, w naszym kraju takie strategie zostały już zdefiniowane i zatwierdzone przez samorządy województw we wszystkich regionach. Regionalne strategie innowacji mają na celu budowanie efektywnego systemu wspierania innowacyjności. Określają strategiczne cele polityki innowacyjnej w regionach oraz sposoby i metody ich osiągnięcia prowadzące do wzrostu rozwoju obszaru objętego takim programem. Celem artykułu jest przedstawienie Regionalnej Strategii Innowacji Dolnego Śląska, na lata 2005-2010, jej ocena i próba wyciągnięcia wniosków dla dalszych działań, oraz wskazanie w jakim stopniu wpłynęła na intensyfikację rozwoju Dolnego Śląska. (abstrakt oryginalny)
Fundusz Spójności poprzez współfinansowanie kosztownych inwestycji w zakresie rozwoju infrastruktury wspiera przemiany postępujące w gospodarkach najbiedniejszych krajów UE, umożliwiając tym samym zmniejszenie dystansu względem najlepiej rozwiniętych państw członkowskich. W nowym okresie programowania 2007-2013 Fundusz Spójności w Polsce współfinansuje projekty w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ), który realizuje strategiczne kierunki nakreślone w Narodowej Strategii Spójności. Jego wdrażanie umożliwi wypełnienie zobowiązań podjętych w ramach negocjacji akcesyjnych w zakresie ochrony środowiska, transportu, czy energetyki. Pełni tym samym rolę wspomagającą w odniesieniu do innych krajowych narzędzi skierowanych na ten cel. Znaczenie inwestycji infrastrukturalnych współfinansowanych z Funduszu Spójności/funduszy strukturalnych należy rozpatrywać w szerszym kontekście, gdyż ich realizacja powinna wpłynąć na poprawę dostępności komunikacyjnej regionów, na poprawę jakości połączeń komunikacyjnych, warunków życia, warunków prowadzenia działalności przez przedsiębiorstwa. Również Fundusz ten przyczynia się, z uwagi na konieczność wypełniania warunków konwergencji i przestrzegania opracowanego programu, do zapewnienia stabilności i dyscypliny makroekonomicznej w krajach beneficjentach. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.