Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  National Security Strategy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie stanu współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi na przestrzeni ostatnich kilku lat. Od początku lat 90. współpraca polsko-amerykańska odbywa się w kilku obszarach: wojskowym, politycznym i gospodarczym. Bliskie relacje sojusznicze między tymi partnerami są kluczowe dla utrzymania architektury bezpieczeństwa w Europie Środkowej i przeciwdziałania imperialnej polityce Rosji. Intensyfikacja współpracy w obszarach wojskowym, politycznym i gospodarczym nastąpiła po 2015 roku i zmianach politycznych w Polsce. Kolejnym impulsem do zacieśnienia współpracy była agresja Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się w lutym 2022 roku. (abstrakt oryginalny)
The hereby thesis concerns the research on the genesis of the origin of Polish system of national security. The aim of the analysis is to demonstrate the influence of an extreme situation on the establishment of effective strategy national security. The article shows the transformation this strategy. That is the reason why I took up the following issues: - I analysed the origin of the theory of systems national security in the history; - I presented development of specific forms of this type of systems with examples; - I showed the influence of the science on the ability of development of the countries continuously being in the crisis state; I think that this article presents the phenomenon of systems national security from a certain perspective which makes it possible to understand actions undertaken by Polish nation(original abstract)
The strategy was in a logical way divided into the operational and the preparatory strategy. The first one includes the strategic aims and the ways of achieving them in the contemporary and futures conditions of the state security and the second one points at the ways of the preparation of a system of national security taking the implementation of these aims into consideration. Such a way of the formulation of the strategy facilitates its implementation and the monitoring of the level of the achievement of single aims.(fragment of text)
Celem opracowania jest identyfikacja zagadnień bezpieczeństwa energetycznego w zapisach dokumentów strategicznych z zakresu bezpieczeństwa narodowego. W opracowaniu poszukiwano odpowiedzi na następujące pytania badawcze: (1) Jakie aspekty bezpieczeństwa energetycznego zostały uwzględnione w strategiach bezpieczeństwa narodowego? (2) Czy strategie bezpieczeństwa narodowego są zorientowane na kompleksowe podejście łączące kwestię bezpieczeństwa energetycznego z konkurencyjnością gospodarczą i ochroną środowiska naturalnego, czy też na wąskie spojrzenie na bezpieczeństwo energetyczne rozumiane jako zapewnienie ciągłości dostaw energii? Do osiągnięcia celu badawczego wykorzystano metodę wielokrotnego studium przypadku narodowych dokumentów strategicznych wybranych państw członkowskich NATO, tj. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Polski. (abstrakt oryginalny)
Antycypacja zagrożeń dla bezpieczeństwa jest jednym z kluczowych elementów w określaniu celów i głównych kierunków funkcjonowania państw lub organizacji. Stanowi fundamentalną podstawę do budowania ich zdolności ukierunkowanych na przeciwdziałanie zidentyfikowanym zagrożeniom lub ograniczanie pojawiania się nowych. Odnosi się to również do UE i NATO, które w swoich dokumentach dotyczących bezpieczeństwa identyfikują zagrożenia mogące mieć wpływ na ich egzystencję i rozwój. Celem artykułu jest zidentyfikowanie wspólnych zagrożeń dla bezpieczeństwa UE i NATO oraz wykazanie ich wpływu na bezpieczeństwo państw wschodniej flanki. Punkt wyjścia do przeprowadzonych analiz, porównań i uogólnień stanowiły dokumenty strategiczne ze sfery bezpieczeństwa UE i NATO. Analizie poddano strategie bezpieczeństwa Unii Europejskiej oraz koncepcje strategiczne Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Za cezurę czasową przyjęto okres po zakończeniu zimnej wojny do czasu opublikowania aktualnie obowiązujących dokumentów strategicznych. Percepcję zagrożeń dla bezpieczeństwa zewnętrznego UE i NATO skonfrontowano z wynikami badań opinii publicznej państw członkowskich obydwu organizacji. Generalna konkluzja prowadzi do wniosku, że percepcja zagrożeń dla bezpieczeństwa zawarta w strategicznych dokumentach omawianych podmiotów jest tożsama, ale inaczej postrzegane są przez nie priorytety w obniżaniu ryzyka związanego z występowaniem konkretnych zagrożeń, w tym w odniesieniu do państw wschodniej flanki.(abstrakt oryginalny)
6
51%
Przemiany polityczno-militarne, jakie dokonały się w Europie Środkowo-Wschodniej pod koniec XX wieku zmieniły nie tylko rozkład sił w relacjach międzynarodowych, ale również wymusiły na poszczególnych państwach - w tym również na Polsce - nowelizację dokumentów strategicznych regulujących kwestie zapewnienia bezpieczeństwa państwa w nowych uwarunkowaniach. Warto więc prześledzić, jakie zmiany zaszły w polskiej myśli strategicznej od czasu przynależności do Układu Warszawskiego, aż po współczesny proces planowania strategicznego bezpieczeństwa Polski - członka NATO.(fragment tekstu)
7
Content available remote Wspólnota bezpieczeństwa
51%
Wiedza o otaczającym świecie, rzeczywistości społecznej, jej funkcjonowaniu składa się z wielu rozmaitych teorii, praw, pojęć, wreszcie koncepcji otaczającego nas świata. Rzecz w tym, że tylko część z nich jest prawdziwa i to tylko w określonych, często przypadkowych, okolicznościach. Stąd rozróżnienie o ich prawdziwości bądź braku takiej jest obarczone ryzykiem i błędem. Rzecz dotyczy także wspólnot bezpieczeństwa tworzonych przez ludzi i z ich udziałem. Ma to swoje konsekwencje w każdym aspekcie działalności ludzkiej, a także sposobach ich określania. Pojmowanie bezpieczeństwa wspólnot społecznych ma długą tradycję. Cechuje ją przy tym różnorodność i dowolność wykładni społecznych, religijnych, politycznych, ekonomicznych, innych. Od Arystotelesa, przez teologów, po współczesnych autorów odwołujących się do kategorii wspólnot, jako elementu konstytuującego więzi społeczne, istniejący ład. Związek, między poznaniem, a zrozumieniem, a właściwie chęć jego dostrzeżenia w obszarze bezpieczeństwa wspólnotowego stał się podstawą do podjęcia niniejszych rozważań. Są one jednak ograniczone. Nie podjęto rozważań ukierunkowanych na tożsamość i jej znaczenie we wspólnotach bezpieczeństwa. Nie wyeksponowano także idei i szerzej ideologii leżących u podstaw formowania i przekształcania tych wspólnot. Pominięto także mechanizmy wpływu kształtowane m.in. przez różne grupy nacisku występujące w systemach politycznych. W związku z powyższym, celem niniejszego artykułu jest ukazanie teoretycznych podstaw formułowania bezpieczeństwa wspólnot społecznych. Ponadto, udzielenie odpowiedzi na pytanie, które związki budują bezpieczeństwo wspólnot społecznych. W konsekwencji uzyskanie wiedzy będącej podstawą formułowania polityki i strategii bezpieczeństwa państwa. (abstrakt oryginalny)
Często argumentuje się, że Rosja, Chiny oraz inne nieprzyjazne USA państwa rozwijają różne środki służące zanegowaniu amerykańskich zdolności do działania w przestrzeni kosmicznej. Obok innych działań nakierowanych na przeciwstawienie się temu zagrożeniu, niedawno powołano Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych jako osobny rodzaj sił zbrojnych. Ich zadaniem jest połączenie systemów kosmicznych działających na rzecz bezpieczeństwa narodowego w jeden, zunifikowany, a zatem bardziej efektywny podmiot niż w przypadku rozrzucenia tych systemów po różnych rodzajach sił zbrojnych. Artykuł opisuje i ocenia podstawowe założenia stojące za tą decyzją na szerokim tle strategii bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem roli przestrzeni kosmicznej. Dlatego w pierwszej kolejności krótko omówiono rolę przestrzeni kosmicznej w strategii bezpieczeństwa USA, a następnie przedstawiono aktualny stan i zadania Sił Kosmicznych USA. Na koniec odniesiono się do niektórych kontrowersji związanych z utworzeniem nowego rodzaju sił zbrojnych. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia wyzwania przed jakimi stanie przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych związane z zaprojektowaniem bardziej skutecznej narodowej strategii militarnej, stanowiącej część narodowej strategii bezpieczeństwa. W opinii autora spójna strategia, która realistycznie odzwierciedli wyzwania niekończace się wojny z terroryzmem, stale zmieniające się i będące dużym obciążeniem zobowiązania zagraniczne oraz niepewne globalne sojusze.
Artykuł przedstawia główne zadania strategiczne, jakie Polska powinna podjąć dla wzmocnienia swojego bezpieczeństwa w najbliższych 5-10 latach. Pierwszym i szczególnie ważnym zadaniem jest kontynuacja cyklu narodowego planowania strategicznego. Należy dokończyć opracowanie podstawowych dokumentów dyrektywnych i planistycznych zapewniających realizację przyjętej w 2014 roku nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego i jednocześnie uruchomić kolejny Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego, rozpoczynający nowy cykl planistyczny. Sześć zadań dotyczy praktycznego, organizacyjno-technicznego wzmacniania własnego potencjału bezpieczeństwa. Należą do nich: konsolidacja systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym, budowa systemu strategicznej odporności kraju na agresję, organizowanie narodowego systemu bezpieczeństwa informacyjnego - w tym przyspieszenie budowy systemu cyberbezpieczeństwa, doskonalenie systemu przygotowywania rezerw mobilizacyjnych oraz reforma Narodowych Sił Rezerwowych, wdrożenie "trzeciej fali" modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP - cyberobrona, systemy bezzałogowe, broń precyzyjnego rażenia, uruchomienie i realizacja Narodowego Programu Systemów Bezzałogowych (koło zamachowe innowacyjności dla bezpieczeństwa i rozwoju). Trzecia część zadań dotyczy działań na rzecz wzmacniania zewnętrznych filarów bezpieczeństwa Polski. Są to działania wzmacniające Sojusz Północnoatlantycki, działania prowadzące do strategicznego upodmiotowienia Unii Europejskiej i rozwoju współpracy NATO-UE (polityczno-strategiczna odpowiedź na zagrożenia hybrydowe) oraz umacnianie strategicznych partnerstw, szczególnie sojuszu z USA. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Comparative Analysis of the 2007 and 2014 Polish National Security Strategies
41%
The aim of the paper is the comparison of 2007 and 2014 National Security Strategies focusing on the role of Armed Forces in the system of National Security. Moreover, the author tries to verify the need for changes in relation to the current international situation in Central and Eastern Europe. The parts of this analysis are related to the given chapters of the strategies. The article indicates the reasons and presents conclusions resulting from the changes incorporating in the current document. Moreover, the author analyses the legitimacy of adjustments in the context of current threats to the security of Poland and Europe. (original abstract)
Opracowanie analizuje etapy przemian strategii światowej w ujęciu globalnym i regionalnym. Teza o nieadekwatności działań politycznych i ekonomicznych w dzisiejszej rzeczywistości międzynarodowej jest smutna, ale prawdziwa. Punktów zapalnych w polityce światowej nie ubywa, co gorsze pojawiają się nowe (np. wyścig zbrojeń konwencjonalnych). Problemów świata w ich złożoności nie da się rozwiązać za pomocą pomysłów i narzędzi z przeszłości. Punktem centralnym strategii światowej jest bezpieczeństwo. Pozorne oddalenie groźby konfliktu światowego, który mogą poprzedzić konflikty regionalne, jest dziś niepewne. Identyfikacja i opis zagrożeń nie zastąpi konkretnych, a nade wszystko skutecznych działań. Tym większe jest więc pole działania dla analityków i znawców dzisiejszej strategii ujmowanej wielowymiarowo. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.