Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  National consciousness
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł stanowi próbę odpowiedzi na pytanie o wpływ tożsamości narodowej ludności rosyjskiej na Ukrainie na postrzeganie tamtejszej rzeczywistości społeczno-politycznej. Autorka analizuje stan świadomości narodowej Rosjan na Ukrainie oraz ich dylematy tożsamościowe. Zwraca uwagę, że tożsamość narodowa nie pozwala mniejszości rosyjskiej zapomnieć o "ojczyźnie historycznej". Przy tym rzutuje na sposób adaptacji ludności rosyjskiej do realiów, jakie wytworzyły się po rozpadzie ZSRR. W uwagach końcowych Autorka konstatuje, że wzajemne przenikanie się tożsamości obydwu narodów wytworzyło sytuację dylematów tożsamości ludności rosyjskiej, które wpływają także na postawy polityczne mniejszości rosyjskiej. Szczególną rolę ogrywają ci Rosjanie, którzy nie mają rozterek dotyczących swojej identyfikacji narodowej i czują się związani z Rosją(abstrakt oryginalny)
Pojęcie "nowoczesny Polak" pochodzi z książki Romana Dmowskiego, Myśli nowoczesnego Polaka, z roku 1903. Sugeruje ono, że chodzi o Polaka, który swym zachowaniem, postawą, myśleniem, stosunkiem do innych itp. - nie odstaje w niczym od zasad, norm i wartości typowych dla danej epoki. Publikacja Dmowskiego, uważana za katechizm narodowego demokraty, stanowi pretekst do opisania sposobu myślenia i postawy przedstawicieli polskiego nacjonalizmu, począwszy od przełomu XIX i XX wieku, poprzez międzywojnie, do chwili obecnej, gdyż są podstawy, by sądzić, że pewne dawne wartości i charakterystyczne niegdyś postawy ujawniają się także dzisiaj. (fragment tekstu)
W artykule podjęty został problem grup nacisku i organizacji społecznych związanych z japońskim rządem, które wywierają realny wpływ na współczesną politykę pamięci. Analizie poddano takie grupy, jak Stowarzyszenia Świątyń Sintoistycznych (Jinja Honchō) oraz Japońskie Stowarzyszenie Rodzin, które Straciły Bliskich w Czasie Wojny Nihon Izokukai. W celu weryfikacji hipotezy o wpływie tych organizacji na kształt polityki pamięci analizie poddane zostały oficjalne struktury wspomnianych grup nacisku. Ukazano przez to formalne zasady, jakimi kierują się one przy przyjmowaniu rozstrzygnięć w kontekście pomników i miejsc pamięci. (abstrakt oryginalny)
4
75%
It is more than probable that the Commonwealth Games in 2014 will be used by the Scottish government as a tool in the battle for independence. For the Scottish National Party (SNP), sport events constitute another opportunity to underline Scottish autonomy. During the last Olympic Games, SNP ministers refused to use the name "Team GB" in their message to the Scottish athletes. Nurturing Scottish pride during the Games has already begun, with the official mascot-the Clyde Thistle, which is Scotland's national flower and emblem. The mascot of the Commonwealth Games has never waved the patriotic flag as it does now. (original abstract)
5
Content available remote Polscy kronikarze wieków średnich o Rusi i Rusinach
75%
W artykule przedstawiono problematykę dotyczącą Rusi i jej mieszkańców. Praca została ujęta w czterech częściach, dotyczących kolejno: kronikarskiego postrzegania Rusi jako krainy, przeszłości Rusinów, ich pochodzenia, dziejów legendarnych oraz historycznych, a także charakterystyki Rusinów.
6
Content available remote Vihovannâ patrìotičnih počuttìv u ditinstvì : Vasilʹ Suhomlinsʹkij
75%
The article highlights the importance of the ideas of patriotic education in the present. It describes Vasyl Sukhomlynsky's views on the problem of educating patriotic feelings in childhood. The author explains the limits of patriotic education marked by him, such as a vision and understanding of the world, forming of patriotic consciousness, education of a sense of gratitude and noble heart, the burning of a heart, not to feel pity for oneself, and paying a civil debt to society. (original abstract)
7
Content available remote Narodowość śląska - byt idealny czy realny?
75%
Po raz pierwszy po drugiej wojnie światowej w ogólnopolskim spisie powszechnym z 2002 roku znalazło się pytanie o narodowość. Postawienie tego pytania było nawiązaniem do spisów, które odbywały się przed drugą wojną światową oraz konsekwencją przyjętych standardów europejskich. Jak się okazało, wyniki zaskoczyły wiele osób, w tym polityków, politologów czy socjologów, ponieważ pokazały, że najliczniej deklarowaną narodowością, oprócz polskiej, jest narodowość śląska. Ponad 173 tys. osób zadeklarowało przynależność do tej właśnie narodowości. Co prawda w spisie przyjęto bardzo szeroką definicję narodowości jako cechy deklarowanej, opartej na subiektywnym odczuciu, wyrażającej związek emocjonalny, kulturowy lub genealogiczny z określonym narodem, to jednak pozwoliło to na postawienie pytania, czy istnieje naród, narodowość śląska.(fragment tekstu)
Dzięki przyjęciu chrześcijaństwa Kongo zaczęło ulegać wpływom cywilizacji europejskiej. Relacje z Europą miały nie tylko wymiar religijny, ale także kulturowy, społeczny i gospodarczy. Wpłynęły one także na charter państwa i społeczeństwa. Po przyjęciu chrześcijaństwa panujący w Kongu byli postrzegani, przynajmniej w teorii, jako władcy posiadający status równy monarchom europejskim. Chociaż w praktyce królowie portugalscy traktowali Kongo jako własną strefę wpływów i starali się ograniczać jego kontakty z innymi państwami europejskimi. Monopol portugalski w tej sferze został przełamany dopiero, i to tylko na krótki czas, w XVII w. Jednak już wcześniej dwór kongijski uzyskał świadomość o złożoności Europy i dążył do nawiązania kontaktów z innymi ośrodkami europejskimi, przede wszystkim ze Stolicą Apostolską. Później kontakty z Rzymem stały się jednym z ważnych źródeł legitymizowania władzy monarchów. Garcia II starał się nawet uzyskać papieską akceptację na przekształcenie Konga z monarchii elekcyjnej w dziedziczną. Wskazuje to zarówno na autorytet, jaki uzyskała Stolica Apostolska w elicie politycznej, jak i zdolność władcy do przejmowania rozwiązań pochodzących z monarchii iberyjskich, które mogły zapobiegać zwyczajowym w Kongu walkom o tron po śmierci władcy. (fragment tekstu)
This article investigates anti-Ukrainian language policy in Ukraine during the 60's - 70's of the twentieth century, whose main objective was artificial exclusion of the use of the Ukrainian language and the acceleration of the Ukrainians' assimilation. Narrowing the Ukrainian language in higher educational institutions of Ukraine was felt especially painfully, where the younger generation of the Ukrainians was trained and brought up. Teaching most special and general subjects in higher education resorted to Russian more and more frequently. Those features of Ukrainian higher education showed the wealth of the national language, culture, facilitated the study of their national history, promoted a national idea, the ideas of Ukrainian statehood were leveled under the influence of the Russification policy. Also, the paper examines the denationalization of the titular nation - the Ukrainian SSR by the media, which were a part of the informational space of the Soviet totalitarian state. The article reveals the destructive role of the media in narrowing the Ukrainian national outlook and "undermining" their social and psychological stability, showing a ban on national-patriotic materials in the Ukrainian printed word, radio, television. Russification of all spheres of the Ukrainian people significantly reduced the use of the Ukrainian language and formed the status of its inferiority and laid the basis for all intensive large-scale assimilation of the Ukrainians. (original abstract)
W pracy podjęto próbę określenia relacji polsko-rosyjskich ze szczególnym uwzględnieniem roli stereotypów. W pierwszej części przedstawiono stereotypowy wizerunek Polski i Polaków rozpowszechniony w społeczeństwie rosyjskim, ukazany w szerokiej perspektywie historycznej. W części drugiej skupiono się na rozpowszechnionych w Polsce po 1989 r. stereotypach dotyczących Rosji i Rosjan.
Celem artykułu jest przedstawienie procesów asymilacyjnych grup etnicznych i językowych (polskiej - Warmiacy i Mazurzy, litewskiej - Litwini Pruscy) żyjących w Prusach Wschodnich w drugiej połowie XIX w. Należy stwierdzić, że wśród ludności mazurskiej, warmińskiej i litewskiej w Prusach Wschodnich na żadnym etapie rozwoju wymienionych grup nie zaistniały przesłanki do wykształcenia przez nie własnego narodu ani też asymilacji do narodów polskiego lub litewskiego. Po 1870 r. poczucie etniczne ludności nieniemieckiej w Prusach stało się anachronizmem, sięgającym wcześniejszej, przednarodowej fazy rozwoju. Proces asymilacji, wspomagany przez wiele czynników, prowadzony dość konsekwentnie, choć nie bezwzględnie, wobec grup nieniemieckich wytworzył wśród nich tożsamość prusko-niemiecką. Stały się one przykładem etnosów, które ukształtowały swoją tożsamość wbrew językowo-kulturowemu podłożu.(abstrakt oryginalny)
Paderewski - wybitny kompozytor, pianista oraz polityk - obdarzony był także talentem oratorskim. Dał temu wyraz w licznych mowach, świadomie operując całym bogactwem środków artystycznego wyrazu. Istotą artykułu jest zwrócenie uwagi na siłę przekazu słownego, na jego moc sprawczą w określonej sytuacji. Analiza treści i formy pozwoliła na wskazanie wykorzystanych przez Paderewskiego środków budujących przekaz i wpływających na emocje odbiorców. Rozbudowane porównania, plastyczne opisy, wyszukane epitety pobudzały wyobraźnie i zwiększały ekspresję tekstu. Mówca operował symbolami, odwoływał się do świadomości narodowej. Nie tylko muzyką, ale też słowem budował więź ze słuchaczami. Dzięki temu zapisał się w pamięci Polaków, kształtując świadomość narodową, budząc słowem patriotyzm i duchową więź z odradzającą się ojczyzną.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote O myśleniu i działaniu po polsku
75%
Intencją Autora niniejszego szkicu jest scharakteryzowanie sposobu myślenia i odczuwania Polaków. Owo bowiem myślenie i odczuwanie znajduje się w ścisłej korelacji z postawami moralnymi, gdyż nie ulega wątpliwości, że mentalność wpływa na moralność i odwrotnie. W taki sposób manifestuje się pewna etyczna ciągłość naszej egzystencji. Trudno bowiem nie zgodzić się ze stwierdzeniem, iż większość spośród nas w większości podejmowanych przez nas czynów postępuje w sposób, który choć zasługuje na pozytywną kwalifikację moralną, to jest przecież skutkiem nawyku, odruchu, przyuczenia do sposobów działania uznanych za właściwe, dzięki naszemu wyćwiczeniu w nich i dzięki rutynie. (fragment tekstu)
The main subject of this article is the self-concept of the Belarusians as an ethnic community, especially in the assessments of the forerunners of the Belarusian nationalist movement and Belarusian nationalists of the 1990s. In this context, the study pointed out a tendency to change the attitude of some circles of the current Belarusian elites and their changeable evaluations of situations of civil society in their country as well as Belarusianness in the conditions of state sovereignty The paper also discusses the reasons of the failure of the nationalist movement and factors impacting on the Belarusian inclinations and attitudes. The most distinctive features of the present-day Belarusian identity were also distinguished. Referring to sociological studies and opinions of experts, the author sough to distinguish values that determine feelings and attitudes prevailing in the contemporary Belarusian society. He emphasized that the transformation is taking place in its peculiar way, in the state of diversification impeding consolidation, and practically without a uniting or integrating national factor needed for the development of mechanisms of democratic society and international integration. (original abstract)
The essence of the issue, which is presented in this study, can be put into a question: is the process of formation of the civil society in Ukraine in post-communist conditions in line with cause-and-effect relations as opposed to the makrosocial situation in the state? Referring to the assumption of Edward Shils (1994), the "society" is the component of the triad, the other elements of which are the "economy" and the "state" or a "political entity". A characteristic feature of the civil society is that its elements are interconnected due to the collective self-awareness of joint participation in the society and the awareness of co-responsibility for the common good. The article presents the analysis of the social movement referred to as Euromaidan/Majdan (2013-2014) as an expression of civic activity, preceded by the intensity of discontent, claims, social unrest resulting from the economic and political crisis in the state. (original abstract)
Interesującą egzemplifikację konstruowania tożsamości politycznej - a zarazem ideologicznego potencjału literatury dokumentu osobistego1 - stanowią wspomnienia pionierów polskiego ruchu narodowego i późniejszych polskich działaczy kulturalno-oświatowych na Śląsku Cieszyńskim2. Trzeba zaznaczyć, że liczba tego rodzaju polskojęzycznych tekstów wyróżnia ów obszar nawet na tle Górnego i Dolnego Śląska, czego przyczyn można szukać w zasięgu oświaty ludowej3, a także w innej strukturze społeczno-ekonomicznej i etnicznej oraz w odmiennych warunkach politycznych w monarchii habsburskiej niż pod panowaniem pruskim. Notabene autorzy analizowanych dalej utworów nierzadko operowali pojęciami "Śląsk", "Ślązak" itp., choć mieli na myśli jedynie część regionu leżącą na terenie Austrii (potem Austro-Węgier), toteż ich poglądów czy stwierdzeń - oraz płynących z nich analiz - nie należy rozciągać na historyczny Śląsk sensu largo. Rzecz jasna, w rywalizacji o "rząd dusz" różne stronnictwa posługiwały się głównie publicystyką, niemniej memuary także spełniały funkcje agitacyjno-dydaktyczne, służąc konstytuowaniu wspólnoty wyobrażonej. Inaczej niż autobiograf, piszący pamiętnik jest zorientowany na świat zewnętrzny; przeważnie osadza własny życiorys na szerszym tle historycznym i społecznym, jednak owe realia interpretuje (mniej lub bardziej wprost) z określonej perspektywy ideologicznej. Wykorzystuje rozmaite środki stylistyczno-retoryczne, by oddziaływać na emocje, a perswazyjności jego tekstu sprzyja - przynależny mu z definicji gatunku - status osobistego świadectwa, "zeznań" uczestnika wydarzeń. Dzięki temu memuary krzewicieli świadomości narodowej stawały się kartą przetargową w negocjacjach o uznanie polskiej tożsamości (zob. Kubica, 2011, s. 40). W rozpatrywanych tu pamiętnikach naświetlę dwa aspekty. Po pierwsze, reprezentacje idei, której rzecznikami byli piszący, czyli gloryfikowanego "czucia polskiego" i polskiego języka - w reprezentacjach tych przejawia się tytułowa "służba ideologii". Po drugie, propagowany przez autorów system aksjonormatywny, czyli swoiście pojętą "ideologię służby", nad której specyfiką i rozumieniem szczególnie pragnę się zastanowić. (abstrakt autora)
The purpose of the article is to investigate the changes of awareness of Ukrainian society interests, acquisition of a new value system as the generating factors of national identity. Problem field is outlined by understanding of the public crisis reasons. The causal relationship between the quality of social transformations and the general atmosphere in the country, the nature of the mass consciousness of Ukrainian population, in particular awareness level of national unity towards the common interest is analyzed. (original abstract)
W okresie międzywojennym stosunki narodowościowe w górnośląskiej części województwa śląskiego miały skomplikowany charakter. Wynikał on przede wszystkim z tego, że w latach 20. i 30. procesy narodowotwórcze nie były jeszcze zakończone i w dalszym ciągu występowała grupa mieszkańców, tzw. chacharów - niewykształconych, o niewykrystalizowanej świadomości etnicznej, dla której więzi regionalne odgrywały poważniejszą rolę niż więzi narodowe. Grupa ta w zależności od sytuacji gospodarczej i politycznej opowiadała się po niemieckiej bądź po polskiej stronie. Postawa taka znajdowała odbicie przy wyborach politycznych, spisach ludności czy przy wpisach dzieci do szkół mniejszościowych117. Zwracał na to uwagę Emil Szafranek pisząc, że: "Zjawiskiem typowo granicznym są ludzie o chwiejnej równowadze narodowej, wiecznie niezdecydowani, istne trzciny, które pod powiewem lada wietrzyka pochylają się to w tę, to w ową stronę". (fragment tekstu)
The aim of the article is to study the Ukrainians' understanding of social collective and individual responsibility in the context of the Russia-Ukraine military conflict. Research methods and materials. Discourse analysis was selected as the most suitable method. The research material was publications and comments posted on Facebook in the period from 24.02.2022 to 15.05.2022 by Ukrainian social media users. Results and discussion. Although in the Ukrainian sector of social networks responsibility for military aggression is undoubtedly seen as collective, it is unequally shared among groups. During sharing of collective responsibility Ukrainians distinct two approaches: 1) all citizens of the aggressor country are equally to blame; 2) citizens of the aggressor country may be related to the crime on different scales, so they have different levels of responsibility. In the view of Ukrainians, the main responsibility should be ascribed to those who can be called a "random collection of individuals." After the beginning of the Russia-Ukraine military conflict the concept of personal responsibility has been losing its meaning, and the relationship between an individual, social group and society as a whole is prioritized by collective responsibility. Herewith, it is not the culpable event or action that is emphasized, but the "metaphysical guilt" that is imposed on all citizens of the aggressor country on the basis of membership in a "vicious" community. (original abstract)
20
63%
Artykuł opisuje budzenie się palestyńskiej świadomości narodowej od czasów Imperium Osmańskiego, poprzez okres mandatu brytyjskiego, powstanie państwa Izrael, aż do czasu podziału palestyńskiej władzy narodowej w 2006 roku. Analiza pozwala stwierdzić, że powstanie narodu palestyńskiego nastąpiło na gruncie sprzeciwu wobec dyskryminacji - społecznej, politycznej oraz ekonomicznej - oraz pod wpływem zagrożenia, jakie spowodowała brytyjska, osadnicza polityka żydów na terenie Palestyny. Autorka wskazuje także na ugrupowania, w jakich grupowało się społeczeństwo palestyńskie oraz na cele i środki do ich dochodzenia. Badania przeprowadzone zostały na podstawie literatury polsko- oraz anglojęzycznej.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.