Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  National stereotypes
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
The article analyzes certain results of a nationwide survey-Poles and Others-30 years on-conducted in June 2018. Focusing on how the English are envisioned in contemporary Polish society, we aim to prove that the conceptual category of "stereotype" should be replaced by a more complex one-"image" or "ethnic image." A striking feature is the rich and diverse description that the image of the English encompasses, hence interpretation of its complexity comprises the bulk of our considerations. Specific components of this ethnic image are seen as an outcome of direct and indirect interethnic contact: a consequence of migrations as well as progressively modernized, technological possibilities for interpersonal interactions. Interestingly, despite the image changing, the social distance towards Britons has not changed: the English continue to be perceived by Poles as one of the "closest" European peoples. (original abstract)
The stereotypes of mutual perception of Poles and Ukrainians have been formed over years. In the late 20th and early 21st centuries, both states turned towards the European system of values. However, the 'ghosts' of the past continue to infl uence contemporary Ukrainian and Polish relations. (original abstract)
Temat stereotypów narodowych jest niezwykle często podejmowany we współczesnej psychologii społecznej, a szczególnie w tym jej nurcie, który nazywany jest psychologią społeczno-poznawczą, czyli social cognition. W latach 80. i 90. w psychologicznych badaniach nad stereotypami dominowało przekonanie, że stereotypy są w pewnym sensie neutralne - traktowano je jako schematy poznawcze, uproszczenia bądź iluzoryczne korelacje. Myślenie stereotypowe miało być naturalnym sposobem poznawczego funkcjonowania człowieka, konsekwencją ograniczonych zasobów poznawczych jednostki ludzkiej. (...) Psychologia w ciągu ostatnich dziesięciu lat odkryła na nowo wartościowanie zawarte w procesie stereotypizacji - a psychologowie zrozumieli, że treść stereotypów pełni określone funkcje w życiu jednostek i grup społecznych. (fragment tekstu)
Problematyka stereotypów społecznych należy do klasycznych zagadnień psychologii społecznej. Tak jak w przypadku większości problemów naukowych, tak i tu największy wkład w konstruowanie teorii, jak i w badania, mieli badacze amerykańscy, którzy od początków lat 20. XX wieku, wraz z wprowadzeniem przez Waltera Lippmanna pojęcia "stereotyp" do nauk społecznych, zaznaczyli wysoką rangę tego zagadnienia. Znajduje ono wykładnię w licznych monografiach, a także w podręcznikach akademickich, które zwyczajowo zawierają rozdziały poświęcone tej problematyce. Powody ku temu są dwa: badania nad stereotypami i uprzedzeniami są wyrazem społecznego i politycznego znaczenia efektów kategoryzacji społecznej, będących codziennym doświadczeniem ludzi żyjących w społeczeństwie wielorasowym, wielorasowym, wielonarodowym i wielokulturowym, jakim są Stany Zjednoczone. Działa także otwartość nauki amerykańskiej na wszelkie problemy, a zwłaszcza te, które mają znaczenie praktyczne. (fragment tekstu)
Mimo rozmaitych dyskusji zarówno pojęcie stereotypu, jak i postawy należy zaliczyć do jednych z lepiej zdefiniowanych i skutecznie wykorzystywanych w ramach psychologii społecznej. Pojęcia te przeniknęły również na stałe do języka potocznego i mają w nim status terminów dobrze określonych i niemal pozbawionych niejednoznaczności. Dlatego nie będziemy prezentować (najczęściej pomijanych przez czytelników) sporów definicyjnych wokół kluczowych pojęć. Wybieramy najprostszą drogę i podajemy te definicje, które są powszechnie przyjmowane i które uznajemy za wyjątkowo jasne, zwięzłe i trafne, a ponadto - szczególnie adekwatne do celu przeprowadzonych badań. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę przedstawienia stereotypu żebraka. Autor oparł swoją analizę o własne badania ankietowe. Badani wybierali cechy, które kojarzą im się z osobą żebrzącą. Pytania dotyczyły między innymi ich wyglądu, wieku, ubioru itp. Następnie podsumowano wyniki badań.
Zagadnienie wpływu stereotypu płci na efektywność żebraka może być ujmowana jako pytanie o moc poszczególnych kategorii. A więc w sytuacji przypadkowych przechodniów, w neutralnym kontekście i o przypadkowym zbiorze niedawnych doświadczeń, która z kategorii zostanie uaktywniona: kategoria kobiety czy żebraczki, mężczyzny czy żebraka? (fragment tekstu)
Niniejsza część stanowi odpowiednik pracy badawczej wykonanej w Polsce, z tym, że badania stereotypu żebraka zostały wykonane w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, analogicznym do polskiego narzędziem badawczym. Dzięki temu możliwe było zrealizowanie przedstawionego tu porównania. Badań dokonano na terenie czterech stanów: Południowej Karoliny, Georgii, w stanie New York i w Kalifornii. Należy dodać, iż o wypełnienie kwestionariusza proszeni byli ludzie na lotniskach i dworcach autobusowych - a więc osoby z wielu innych stanów zostali uwzględnieni w badaniu. Celem było również takie dobranie osób badanych, aby choć w pewnym stopniu skład grupy odzwierciedlał ogromne zróżnicowanie narodu amerykańskiego. Stąd, obok badanych rasy białej, uwzględniono także Murzynów, obywateli pochodzenia azjatyckiego oraz Latynosów. Próba jest w sumie dość skromna ilościowo, wydaje się jednak, że przynajmniej w pewnym stopniu realizuje cel badań. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest próba zdefiniowania myślenia stereotypowego i ukazanie jego "nieuchronności" w funkcjonowaniu umysłowym zarówno osób zdrowych, jak i cierpiących na schizofrenię paranoidalną. Zakłada się, że stereotypizacja procesu myślowego wynika z samej natury ludzkiego myślenia: dążenia do porządkowania obrazu świata i ekonomii poznawczej, zaś typowe dla schizofrenii stereotypie są jedynie "wyostrzeniem" tego naturalnego procesu. (fragment tekstu)
Wyjaśniono pojęcie stereotypu oraz stereotypu zbiorowego. Omówiono badania nad stereotypami polityków przeprowadzone przez Mirosława Koftę i Grzegorza Sędka w 1992 r. Dla porównania autorzy przeprowadzili podobne badania w 2003 r. Dotyczyły one postrzegania polskiego polityka. W badaniu brało udział 200 osób, w wieku 20-60 lat. Respondentów pytano o najbardziej charakterystyczne cechy polityków, co ceni polityk, o wady i zalety polskiego polityka oraz o charakterystyczne cechy wyglądu polityka. Autorzy zauważają, że istnieje w świadomości negatywny obraz polskiego polityka.
Artykuł podejmuje zagadnienie wpływu uwarunkowań historycznych na relacje polsko-rosyjskie na przełomie XX i XXI w. Dzieje tych dwóch państw łączy wielowiekowa i trudna przeszłość, w wyniku czego powstały między nimi liczne nierozwiązane do końca spory, obciążenia i mity, dające o sobie znać po dzisiejszy dzień. Po upadku w 1989 r. systemu komunistycznego w naszym kraju nowe elity polityczne, kierując procesem przemian demokratycznych w III RP, podjęły starania zmierzające do rozliczenia spornych wątków ze wspólnej polsko-rosyjskiej historii. Na tej drodze wyrównywania dawnych zaszłości lata 1989-2007 obfitowały w ważne wydarzenia, mogące stanowić symbol wspólnego pojednania. Niestety zdarzały się również momenty regresu i głębokiego kryzysu, rzutujące negatywnie na współpracę obu krajów w kwestii rozliczania trudnych kart historii. Wpływ na to miało odmienne podejście do przeszłości, inaczej rozumianej w Polsce i Rosji, co przyczyniło się do powstania na tym polu licznych nieporozumień i wzajemnych oskarżeń. (abstrakt oryginalny)
Międzynarodowe public relations to obszar najmniej badany. Tymczasem coraz częściej konieczność prowadzenia działań promocyjnych zaczynają dostrzegać państwa i ich rządy. Na przykładzie Polski sprawdzimy, jak międzynarodowe PR (Public Relations) może być wykorzystywane w promocji państwa. W pierwszej części artykuł wyjaśnia pojęcie międzynarodowego public relations, opisuje grupy otoczenia, a także metody i środki wykorzystywane w tej działalności. Część druga skupia się na konkretnych przykładach wykorzystania PR w działaniach promocyjnych Polski. Punktem wyjścia do rozpoczęcia rozważań stał się problem stereotypów funkcjonujących w Europie Zachodniej, dotyczących Polski i samych Polaków. Artykuł opisuje także, jak można wykorzystać turystykę, kulturę, gospodarkę w promowaniu kraju. Poruszony zostaje problem polskich marek, ich roli w kreowaniu wizerunku państwa. Część artykułu poświęcona jest lobbingowi jako ważnemu narzędziu public relations. Artykuł próbuje odpowiedzieć na pytanie, jaką drogę powinna obrać Polska przy prowadzeniu public relations za granicą.(abstrakt oryginalny)
W pracy podjęto próbę określenia relacji polsko-rosyjskich ze szczególnym uwzględnieniem roli stereotypów. W pierwszej części przedstawiono stereotypowy wizerunek Polski i Polaków rozpowszechniony w społeczeństwie rosyjskim, ukazany w szerokiej perspektywie historycznej. W części drugiej skupiono się na rozpowszechnionych w Polsce po 1989 r. stereotypach dotyczących Rosji i Rosjan.
Europejska Polityka Sąsiedztwa nie może lekceważyć złożonych konfliktów toczących się na Wschodzie. Skuteczność tego projektu zależy m.in. od zrozumienia stosunków międzynarodowych pomiędzy sąsiadami Unii Europejskiej oraz istniejących stereotypów i uprzedzeń. Artykuł podejmuje temat klasycznego przykładu "zamrożonego konfliktu" na Kaukazie Południowym - trwającego od ponad dwudziestu lat konfliktu między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach. Dużą rolę w relacjach międzynarodowych mają stereotypy obecne w życiu publicznym, w tym zwłaszcza w mediach, w dyskursie politycznym, jak również w programach edukacyjnych. W artykule przedstawiony zostanie kontekst konfliktu, a następnie analiza dominujących stereotypów etnicznych (sąsiedni naród jako fałszerz historii i odwieczny wróg z cechami autorytarnymi). W dalszej części przedstawione będą postawy społeczne wynikające bezpośrednio z funkcjonowania tak kreowanego wizerunku. Na koniec zaprezentowane zostaną przykłady działań mających na celu nawiązywanie bezpośrednich relacji między Ormianami i Azerbejdżanami, nakierowanych na zmianę stereotypów. (abstrakt oryginalny)
W obecnym świecie zjawisko migracji odgrywa coraz większe znaczenie. Napływ imigrantów jest związany zarówno z konsekwencjami w sferze gospodarczej, jak i zmianami w tożsamości imigrantów i mieszkańców kraju przyjmującego. W artykule omówiono teorię asymilacji, pojawianie się stereotypów oraz wpływ stereotypu na proces asymilacji.
Building my argument on the analysis of two cases of anti-Roma violence (Oświęcim 1981 and Mława 1991), I would like to search for a pattern of evolution of anti-gypsyism in Poland. In the 1980s, the ambiguous stereotype of Roma, has been giving way to the picture of Roma as a convenient scapegoat to be blamed for the insecurity and economic hardships. This shift in the stereotypical image of Roma, together with the specific "management of discontent" performed by the communist authorities, prompted pogrom-like outbreaks of anti-Roma violence in the towns of Konin and Oświęcim. Similar attacks on Roma have taken place again in the beginning of the next decade, already in post-communist Poland. The mob aggression against Roma in the town of Mława in 1991, although retained many features of the earlier acts of violence, has already represented a new pattern in which Roma personified the fears associated with the transformation toward neoliberal capitalist economy. This new pattern of perception has provided fertile ground for the racialization of the anti-Roma discourse which I intend to trace down in the most contemporary instances of hate speech against Roma.(original abstract)
This conference is not the first attempt by Ukrainian and Polish scholars to understand the common tragic heritage of their countries and determine prospects for overcoming it in the name of a better common future. However, this one is organised under the special conditions of the war initiated by the Russian Federation against Ukraine, which forces Ukrainians and Poles to seek a real way to overcome the stereotypes of the past. The author analyses a number of documents and studies, refers to his own experience and expresses a number of judgements about the need to overcome obstacles to a further rapprochement of the Polish and Ukrainian people based on satisfactory inter-state relations in the context of European integration processes. (original abstract)
19
Content available remote Indywidualizm kulturowy na przykładzie stereotypowego Polaka i Hiszpana
63%
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie pozytywnych i negatywnych cech, które dostrzegają u siebie Polacy i Hiszpanie. Skupiono się na autostereotypach, które często pokrywają się z postrzeganiem jednych narodowości przez drugie. Opisano przedstawicieli kultur indywidualnych i bardzo patriotycznych, a jednocześnie mających inne podejście do otaczającego ich środowiska. Jako metodę badawczą przyjęto analizę dostępnych pozycji literaturowych, obserwacje różnych badaczy i własne. Artykuł opiera się na pozycjach literaturowych polskich autorów oraz czasopismach i publikacjach anglojęzycznych. Przedstawiono w nim i podparto wieloma przykładami za- chowania Polaków i Hiszpanów z perspektywy ich rodaków. Polacy i Hiszpanie różnią się pod wieloma względami, ale należy wspomnieć, iż występują między nimi pewne podobieństwa. Niezwykle cenią tradycje, doceniają więzi rodzinne i szanują osoby starsze. Pomimo europejskie- go pochodzenia obie kultury różnią się podejściem do życia. Niniejszy artykuł, będący charakterystyką Polaków i Hiszpanów, może również służyć za opracowanie tłumaczące przejawiane przez nich zachowania, które mogą być różnie interpretowane przez inne kultury. (abstrakt oryginalny)
The custom of substituting a short metaphor in the place of a complex situation has long been an accepted practice in the analysis of international relations. Popular thought of the 19th century was reflected in a series of metaphors and many authors of that period, with Karl Marx as the most conspicuous example, competed with one another in their creation. Metaphorical thinking provides man with an easily adopted key to understanding phenomena and events. It is an example of stereotypical thinking that allows for the anticipation of the course of future events. (fragment of original text)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.