Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 96

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Natural resources management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Praca składa się z czterech rozdziałów. W rozdziale pierwszym omówiono teoretyczne aspekty towarzyszące procesom gospodarowania ziemią. Wyeksponowano znaczenie ziemi jako specyficznego czynnika produkcji rolnej. Określono jej miejsce w teorii czynników produkcji i podziale dochodów. Zwrócono uwagę na ulegające modyfikacji funkcje rolnictwa i obszarów wiejskich, zwłaszcza po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. W tym kontekście zaprezentowano tradycyjne i nowe funkcje ziemi rolniczej. W rozdziale drugim dokonano przeglądu przepisów prawnych służących ochronie gruntów rolnych i leśnych od czasu ich wprowadzenia i obowiązywania w Polsce do początków okresu transformacji systemowej naszej gospodarki. Na tym tle oceniono sytuację, jaka miała miejsce w praktyce gospodarczej w zakresie gospodarki zasobami ziemi i jej ochrony. Rozdział trzeci stanowi ocenę zmian gospodarowania zasobami ziemi w Polsce w nowych warunkach społeczno-gospodarczych okresu transformacji systemowej i pierwszego pięciolecia naszej obecności w strukturach Unii Europejskiej (lata 1990-2008). Zaprezentowano w nim zarówno ocenę wykorzystania powierzchni geodezyjnej użytków rolnych, jak i areału ziemi pozostającej w rolniczym użytkowaniu. Na tym tle omówiono czynniki, które zadecydowały o zmianie powierzchni użytków rolnych. Zaprezentowano to w kontekście postępujących procesów industrializacji i urbanizacji będących pochodnymi zarówno wpływu jednolitego rynku europejskiego, jak i neoliberalnego rynku globalnego. Ostatni rozdział - czwarty - został poświęcony prezentacji wyników własnych badań ankietowych, wywiadów standaryzowanych oraz rozmów kierowanych. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano szereg inicjatyw racjonalnego gospodarowania zasobami, które pojawiły się w ostatnim dziesięcioleciu w Europie i na świecie. Podkreślono trudności w monitorowaniu istniejącego stanu i zmian zachodzących w obszarze gospodarowania zasobami naturalnymi. Rozwiązaniem tego problemu mogłaby być kompilacja europejskich rachunków wydatków na gospodarowanie zasobami (ReMEA), proponowanych do wdrożenia w krajach Unii Europejskiej po 2020 roku. Celem artykułu jest przedstawienie tych rachunków jako jedynych spośród rachunków dotyczących zasobów naturalnych, prowadzonych w jednostkach pieniężnych. Artykuł stanowi przegląd aktów prawnych, koncepcji i planów w dziedzinie gospodarowania zasobami oraz prezentację rachunków ReMEA. (abstrakt oryginalny)
20 listopada 2015 roku w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa nt. "Gospodarowanie na obszarach przyrodniczo cennych", zorganizowana przez Katedrę Ekonomii i Zarządzania. Konferencja była podsumowaniem realizacji projektu badawczego NCN nr 2011/01/D/HS4/03927 pt.: "Ekologiczne uwarunkowania i czynniki rozwoju funkcji gospodarczych na obszarach przyrodniczo cennych województwa lubelskiego", prowadzonego przez zespół badawczy w składzie: dr Danuta Guzal-Dec - kierownik i główny wykonawca, dr Agnieszka Siedlecka - główny wykonawca oraz dr inż. Magdalena Zwolińska-Ligaj - główny wykonawca. Cele konferencji w szczególności obejmowały: - określenie możliwości i ograniczeń rozwoju różnych dziedzin działalności gospodarczej na obszarach przyrodniczo cennych regionów ze szczególnym uwzględnieniem sektora biogospodarki, - określenie uwarunkowań i kierunków innowacyjnego wykorzystania zasobów obszarów przyrodniczo cennych, w tym w zakresie odnawialnych źródeł energii, - wskazanie dobrych praktyk gospodarowania na obszarach przyrodniczo cennych, - wskazanie możliwości wykorzystania metod wyceny walorów i zasobów środowiska przyrodniczego, - przedstawienie wyników projektu badawczego NCN pt. "Ekologiczne uwarunkowania i czynniki rozwoju funkcji gospodarczych na obszarach przyrodniczo cennych województwa lubelskiego", - wskazanie perspektywicznych kierunków badań nad gospodarowaniem na obszarach przyrodniczo cennych. (fragment tekstu)
In the article, cradle to cradle approach, as the desired direction of changes in the management of resources in production processes, is discussed. The study based on the analysis of literature, action programs, and case studies. Attention has been focused on the development of cradle to cradle approach around the world. The research aimed to raise awareness of the importance of resource management so that waste generation would be eliminated from the manufacturing processes. Residues of consumption and production should be re-integrated into biological or technological circulation. Cradle to cradle approach means a revolutionary change in the approach to the organization of following processes: products and services design, production and distribution. It also extends the scope of responsibility of manufacturers and users, but at the same time gives a chance to reduce the negative impact on the environment and to create new job opportunities. (author's abstract)
W artykule przedstawiono analizę zmian struktury i wielkości zasobów w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Wykazano znaczące zmniejszenie w latach 1989-2003 wielkości zasobów geologicznych, bilansowych i przemysłowych przy równoczesnym wzroście wielkości zasobów pozabilansowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problematykę racjonalności decyzji w gospodarowaniu zasobami środowiska naturalnego. Pokazuje, że należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, w tym m.in. odnawialność i nieodnawialność zasobów środowiska, bezproduktywne ich wykorzystywanie, jak też komplementarne i substytucyjne relacje między elementami środowiska. Problem jest złożony, stąd autorka ma świadomość, że opracowanie jest jedynie częścią szerszej dyskusji.(abstrakt oryginalny)
Omówiono społeczno-ekologiczne przesłanki i podstawy społecznych umów ekologicznych, ich prawną konstrukcję w polskim systemie prawnym ( umowa cywilna, administracyjna, porozumienie gospodarcze, porozumienie administracyjne, rozwiązania mieszane), oraz ogólne założenia i treść takich umów.
9
Content available remote Èkonomičeskie problemy prirodopolʹzovaniâv stranah-členah SÈV
75%
Autorzy podjęli problem racjonalizacji gospodarowania środowiskiem naturalnym w krajach RWPG. Pokazują różnice i podobieństwa w mechanizmach ochrony środowiska, w takich krajach jak Czechosłowacja, Bułgaria, NRD, Węgry, Polska, Rumunia i ZSSR. Zwracają uwagę na odmienność charakteru inwestycji służących ochronie środowiska - nie tworzą one dochodu narodowego w przyszłości, natomiast zmniejszają straty, jakie powoduje zanieczyszczenie środowiska. Sporo miejsca poświęcono zagadnieniom tzw. czystych technologii. Określono formułę, według której można wyliczyć "negatywną wartość odpadów". W zakończeniu sformułowano wnioski wynikające z przeprowadzonych rozważań. W obecnych warunkach istnieją przesłanki, by we wszystkich krajach socjalistycznych racjonalnie gospodarować środowiskiem, pogodzić interesy współczesne z perspektywicznymi.(abstrakt oryginalny)
Zidentyfikowano pojęcie niekonwencjonalnego gazu ziemnego oraz jego rodzaje. Wskazano różnice pomiędzy złożami i formą występowania gazu niekonwencjonalnego oraz gazu konwencjonalnego. Przedstawiono strukturę geograficzną zasobów gazu niekonwencjonalnego w skali światowej. Zaprezentowano środowiskowe uwarunkowania eksploatacji różnych typów złóż gazu niekonwencjonalnego z uwzględnieniem kryteriów rozwoju zrównoważonego i trwałego. Scharakteryzowano potencjalne korzyści wynikające z analiz możliwości zmniejszenia zużycia innych nośników energii pierwotnej w wyniku rozwoju pozyskania gazu niekonwencjonalnego. Przedstawiono oceny wpływu zwiększenia zakresu poszukiwań, a także wolumenu eksploatacji i zużycia niekonwencjonalnego gazu ziemnego na makroekonomiczne wskaźniki wzrostu i rozwoju gospodarczego.(abstrakt oryginalny)
Za główną zasadę gospodarowania zasobami środowiska naturalnego, a w szczególności traktowanymi jako zasoby zdolnościami środowiska do przyjmowania i neutralizacji zanieczyszczeń należy uznać zasadę trwałości, tzn. zachowanie zdolności regeneracyjnych zapewniających zarówno trwałość zasobów w postaci materialnej, jak i trwałość usług świadczonych przez środowisko. Polityka gospodarcza powinna więc uwzględniać, a nawet preferować wymogi ochrony środowiska, przy czym wyważenie właściwych proporcji między niezbędnym interwencjonizmem a wolnym rynkiem jest szczególnie istotne. Trzeba dysponować zestawem narzędzi przydatnych polityce ochrony środowiska i wspierających jednocześnie logikę rynkową, bez czego trwały rozwój nie będzie możliwy. W celu realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju kraje OECD wprowadziły bardzo wiele proekologicznych instrumentów ekonomicznych. W Polsce większość tych instrumentów nie jest dotychczas znana. (fragment tekstu)
Outsourcing jest jedną z najszybciej rozwijających się koncepcji zarządzania. Charakter jego przebiegu oraz cele, jakie się przed nim stawia, pozwalają stwierdzić, że umożliwia on wprowadzenie do organizacji idei zasobooszczędnego gospodarowania. Idea ta może dotyczyć nie tylko struktury outsourcingowej, lecz także obszarów gospodarki kluczowych dla rozwoju.(abstrakt oryginalny)
13
75%
Wiosenne wypalanie roślinności łąk i nieużytków co roku stanowi duży problem związany z zagrożeniem pożarowym. Podkreśla się także niekorzystne oddziaływanie tego zjawiska na ekosystem. W doświadczeniu polowym zlokalizowanym w miejscowości Prandocin badano wpływ kontrolowanego wypalenia runi powstałej z wysianej mieszanki łąkowej na wybrane elementy siedliskowe i skład gatunkowy roślinności. Porównano także oddziaływanie ognia z wpływem koszenia, koszenia i usuwania biomasy oraz brakiem koszenia. Podczas wypalania najwyższe maksymalne temperatury (600 C°) odnotowano na wysokości 15 cm, to jest w niewielkiej wysokości ponad biomasą. Temperatura na powierzchni gleby nie przekroczyła 400 C°, a na głębokości 5 cm nagrzewanie się gleby było niewielkie (do 35 C°). Nie stwierdzono statystycznie istotnego zróżnicowania obiektów pod względem plonowania i wilgotności gleby po wypaleniu. Istotnie szybsze było nagrzewanie się gleby na poletkach wypalonych i koszonych z usuwaniem biomasy. Skład gatunkowy pomiędzy poszczególnymi obiektami doświadczenia nie różnił się istotnie. Główną przyczyną niewielkiego wpływu wypalania była prawdopodobnie mała ilość biomasy, a więc krótki czas i niskie temperatury oraz niewielki negatywny wpływ nieusunietejj biomasy na wzrost roślin. Wydaje się, że w przypadku zbiorowisk roślinnych o niewielkiej biomasie oddziaływanie ognia na rośliny jest stosunkowo niewielkie. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Zasoby naturalne jako czynnik rozwoju społeczno-gospodarczego
75%
Działalność gospodarcza opiera się na wykorzystaniu zasobów naturalnych, kapitałowych i ludzkich (społecznych). We wcześniejszych ujęciach określano je także jako tzw. czynniki wzrostu gospodarczego w postaci ziemi, kapitału i pracy. Ostatnio wyodrębnia się również technologię lub przedsiębiorczość - czyli umiejętności łączenia tych podstawowych czynników. Celem artykułu jest zaprezentowanie modelu powiązań gospodarki z naturą oraz analiza wpływu ograniczoności zasobów naturalnych na rozwój społeczno-gospodarczy w ujęciu tzw. słabej i mocnej trwałości rozwoju, z rozróżnieniem kryzysu wydobycia i kryzysu zaopatrzenia. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote The Day After Tomorrow: Designing an Optimal Fiscal Strategy for Libya
63%
Libya is highly dependent on exhaustible and volatile hydrocarbon resources, which constitute the bulk of government revenues. Although resource wealth provides the means to promote socio-economic development, procyclical fiscal policies threaten macroeconomic stability as well as fiscal sustainability and intergenerational equity. This paper provides an assessment of the cyclically adjusted fiscal stance, analyzes fiscal sustainability according the permanent income framework, and simulates various fiscal policy rules with the objective of developing a rulebased fiscal strategy that would delink the economy from oil price fluctuations, improve the management of resource wealth, and safeguard macroeconomic stability. The empirical results suggest that an "enhanced" structural fiscal balance rule would provide the strongest anchor for policymaking, accommodating for output and/or commodity price shocks, though at the cost of relative complexity. (original abstract)
16
Content available remote Obszary problemowe w rolnictwie w kontekście delimitacji obszarów ONW
63%
W opracowaniu skoncentrowano się na porównaniu trzech delimitacji obszarów problemowych w rolnictwie polskim w kontekście delimitacji Obszarów o Niekorzystnych Warunkach Gospodarowania (ONW). Wszystkie delimitacje obszarów problemowych (ze względu na niekorzystne warunki przyrodnicze do produkcji rolnej) wykonane do celów naukowych charakteryzują się znacznie mniejszym zasięgiem przestrzennym niż wyznaczone w Planie/Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich obszary ONW.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Macroeconomic Stability in Resource-rich Countries: The Role of Fiscal Policy
63%
Resource-rich countries face large and persistent shocks, especially coming from volatile commodity prices. Given the severity of the shocks, it would be expected that these countries adopt countercyclical fiscal policies to help shield the domestic economy, either through larger spending at times of commodity busts or lower spending during commodity booms. Taking advantage of a new dataset covering 48 non-renewable commodity exporters for the period 1970-2014, we investigate whether fiscal policy does indeed play a stabilizing role. Our analysis shows that fiscal policy tends to have a procyclical bias (mainly via expenditures) and, contrary to others, we do not find evidence that this bias has declined in recent years. Further, we find that the adoption of fiscal rules does not seem to reduce procyclicality in a significant way, but the quality of political institutions does matter. Finally, we find that non-commodity revenues tend to respond only to persistent changes in commodity prices. (original abstract)
Doświadczenia zagranicznych firm prowadzących działalność na rynku rosyjskim różnią się w dużym stopniu, w zależności od omawianego przemysłu. Większość zagranicznych firm, na przykład w handlu detalicznym, jest bardzo zadowolona ze wzrastających w zawrotnym tempie dochodów napędzanych przez wzrost konsumpcji krajowej. Z drugiej strony, kilka korporacji zagranicznych funkcjonujących w sektorze energetycznym (źródeł naturalnych), szczególnie w branży ropy naftowej i gazu ziemnego, wyraża narastający niepokój o rosnącą kontrolę państwa. (A.T.)
Generally the concept of sustainable development is accepted and supported on a world-wide scale, its message propagated by the Rio-de-Janeiro Conference. Although its implementation is hard to perform, especially the objectives adopted at the international level in which the scale of values, needs and possibilities are extremely different from one country to another. The general objective of sustainable development is to find an optimal point in the interaction between four systems: economic, human, environmental and technological, and to make them evolve in a dynamic and flexible process. This optimal point corresponds to the long run development which can be supported by these four systems. For the model to be operational it is vital that this support to be applied to all the subsystems which form these four dimensions of sustainable development, that is, coming from energy, agriculture, industry as well as the investments, human establishments and other biodiversity. (fragment of text)
Przytoczone opinie wyrażone przez autorów omawiających problemy wielkości zasobów naturalnych (zwłaszcza złóż surowców mineralnych) w stosunku do istniejących potrzeb dają podstawy do stwierdzenia, że surowce te mogą być ograniczone, a ich niedobór zwiększy się wraz ze wzrostem gospodarczego. Ograniczenia w dostępności zasobów naturalnych mogą spowolnić w przyszłości tempo planowanego wzrostu gospodarczego, głównie chodzi o te surowce, które charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji. Nawet dynamiczne ujęcie zasobów surowców mineralnych nie eliminuje pojęcia i istoty bariery surowcowej, nadaje mu jedynie inną treść ekonomiczną. Z faktu, że zasoby mogą rosną, nie wynika jeszcze, że rosną one w wystarczającym tempie i że dlatego mogą okazać się one ograniczone również w dynamicznym ich ujęciu.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.