Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Navigation systems
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Tematyką niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie: w jaki sposób zmienia się wartość poprawki do pseudoodległości w czasie w systemie EGNOS. W pracy wykonano analizy przebiegu wartości poprawek do pseudoodległości dla poszczególnych satelitów. Dane EGNOS do wykonania analiz pobrano z internetowego serwisu EMS (EGNOS Message Server), natomiast plik obserwacyjny ze stacji referencyjnej ASG-EUPOS w Olsztynie. Scharakteryzowano system EGNOS oraz zaprezentowano budowę pliku EMS. W kolejnym etapie dane zdekodowano w programie RTKLIB i wykonano zestawienia wartości dla poszczególnych satelitów. Dokonano charakterystyki rozkładu wartości poprawki do pseudoodległości w czasie.(abstrakt oryginalny)
Wykorzystanie systemu GNSS (Global Navigation Satellite System) w lotnictwie jest możliwe jedynie w połączeniu z systemem poprawiającym wiarygodność oraz dokładność pozycjonowania autonomicznego. Jednym z takich systemów jest, szeroko dostępny i bezpłatny, europejski system EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service). System EGNOS jest obecnie w końcowej fazie testów i powinien osiągnąć pełną operacyjność na początku marca 2011 roku. Niestety w Polsce, a w szczególności w jej wschodniej części, ze względu na obecne rozmieszczenie stacji RIMS, działanie systemu może nie spełniać gwarantowanych na zachód od Wisły parametrów. Decyzja o tym czy na danym obszarze system spełnia wymagane parametry, może być wydana po serii prób i testów. Do tego celu stosuje się specjalistyczne oprogramowanie PEGASUS (Prototype EGNOS and GBAS Analysis System Using SAPPHIRE). Tego typu szczegółowe testy planuje się przeprowadzić w Olsztynie, w ramach opracowania procedur lotów przy wykorzystaniu nawigacji obszarowej RNAV na terenie lotniska należącego do Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problemy związane z pozyskiwaniem danych dotyczących przeszkód lotniczych oraz sporządzaniem na ich podstawie odpowiedniej dokumentacji w postaci operatu pomiarowego lotniska. Scharakteryzowano dokumenty krajowe oraz międzynarodowe regulujące wyżej wymienione kwestie. Przedstawiono również zagadnienia związane ze zgłaszaniem przeszkód oraz przepisami je regulującymi Zaprezentowano wymagania dokładnościowe oraz jakościowe związane z problematyką pracy. (abstrakt oryginalny)
Rozwój technologii satelitarnego pozycjonowania oraz informatyki sprawił, iż na rynku pojawia się coraz więcej ręcznych odbiorników GPS. W celu ułatwienia dostępu do usług jakie oferuje ten system, szczególnie użytkownikom których satysfakcjonuje dokładność pozycji na poziomie metrowym, w sprzedaży pojawiły się również tanie alternatywne urządzenia mobilne takie jak: PDA, Pocket PC czy smartfony, które wyposażono w odpowiednie chipy GPS. W artykule podjęte zostało zadanie wykonania prostej mapy nawigacyjnej fragmentu miasta, przeznaczonej dla ręcznych odbiorników GPS oraz udostępnienie jej w internecie w formie interaktywnej. Mapę wykonano na podstawie danych uzyskanych z pomiarów ręcznym odbiornikiem GPS i darmowego oprogramowania GIS. Natomiast za pomocą takich narzędzi jak HTML, CSS i JavaScript oraz w oparciu o dokumentację biblioteki Google Maps API opublikowano ją w internecie. (abstrakt oryginalny)
Manewry statkiem na wodach ograniczonych wiążą się z pewnym ryzykiem wynikającym z ograniczonych możliwości manewrowych statku i wpływem pogody. Przydatne są do tego systemy wspomagające pracę pilota, zwłaszcza w obszarze monitorowania ruchu jednostki oraz ewentualnego wspomagania decyzji. W artykule przedstawiono przegląd obecnie stosowanych rozwiązań, a na podstawie analizy tych rozwiązań podjęto próbę diagnozy co do pożądanego kierunku rozwoju rozpatrywanych systemów.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono podstawy planowania nawigacji morskiej na podstawie dokumentów IMO oraz w świetle Kodu Polarnego. Opisano strukturę Kodu Polarnego oraz fragmenty związane z jego zaleceniami, co do prowadzenia bezpiecznej nawigacji.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono sekwencyjną metodę określania współrzędnych pozycji obserwowanej w nawigacji terrestrycznej. Zastosowany w niej algorytm estymacji współrzędnych pozycji jest ogólny i zawiera oba przypadki opracowywania pomiarów - jednoczesnych i niejednoczesnych. Algorytm ten opiera się na predykcji parametrów nawigacyjnych określanej z wykorzystaniem nawigacji zliczeniowej. Może on być również wykorzystany jako algorytm integrujący niejednorodne linie pozycyjne oraz w fuzji pomiarów nawigacyjnych pochodzących z różnych metod określania pozycji.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Budowa terminalu LNG w Świnoujściu. Ocena dotychczasowych działań
80%
Uruchomienie morskiego terminalu LNG wiąże się z realizacją wielu zadań inwestycyjnych, wyposażeniowych, szkoleniowych i legislacyjnych. Każde zadanie jest oddzielnym problemem, często wymagającym przeprowadzenia specjalistycznych badań. Jednocześnie zadania te muszą być ze sobą ściśle zsynchronizowane. Można rozróżnić cztery rodzaje zadań niezbędnych przy budowie i uruchomieniu terminali LNG. Są to: - zadania inwestycyjne związane z budową portu, stanowiska przeładunkowego, lądowej części terminalu oraz sieci przesyłowej, - zadania związane z wyposażeniem portu w odpowiednie holowniki, statki i systemy pożarnicze oraz systemy nawigacyjne, - zadania szkoleniowe załogi w zakresie bezpieczeństwa i eksploatacji terminalu LNG, - zadania legislacyjne związane z opracowaniem przepisów i procedur eksploatacyjnych oraz awaryjnych, jak również przeprowadzenia atestacji terminalu LNG(fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę ustalenia wpływu odległości między znakami nawigacyjnymi na dokładność wyznaczenia współrzędnych pozycji z pomiaru dwóch namiarów. Analizie poddano strukturę nawigacyjną składającą się z dwóch znaków nawigacyjnych względem, których jednostka manewrująca na zadanym obszarze wyznaczała swoją pozycję. W następstwie tego wyliczono liczbowe wskaźniki dokładnościowe. Dały one podstawę do wyprowadzenia wniosków na temat wpływu odległości między znakami na dokładność wyznaczania współrzędnych pozycji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rozważania teoretyczne i wyniki eksperymentów, których celem było zasygnalizowanie pewnych problemów związanych z zastosowaniem GNSS (z ang.: Global Navigation Satellite Systems - Globalne Satelitarne Systemy Nawigacyjne) w aglomeracjach miejskich. W pierwszej części artykułu przedstawiono rozważania dotyczące potencjalnych problemów związanych z wyznaczaniem współrzędnych pozycji w środowisku występowania wysokich budynków, które zobrazowano przykładami literaturowymi. W części drugiej zaprezentowano wyniki badań własnych, dotyczących dostępności metod monitorowania wiarygodności GNSS (RAIM) typu "snapshot" w aglomeracjach miejskich. Eksperymenty numeryczne wykonano z wykorzystaniem autorskiego oprogramowania. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono przykładowe wyniki symulacji wspływu przeszkód terenowych na dokładność wyznaczeń GNSS (z ang.: Global Navigation Satellite Systems). Opisano założenia do symulacji, model przeszkód terenowych oraz wnioski wypływające z przeprowadzonych badań. Symulacje przeprowadzono z wykorzystaniem autorskiego oprogramowania. (abstrakt oryginalny)
Problem detekcji ech o niskim poziomie sygnału jest bardzo istotny ze względów bezpieczeństwa prowadzenia żeglugi. W artykule przedstawiono metody wykrywania takich ech. Metody te polegają na przetwarzaniu i analizie pierwotnego sygnału wizyjnego w radarze nawigacyjnym.(abstrakt oryginalny)
W grudniu 2009 roku w rejonie lotniska Warszawa Okęcie wprowadzono precyzyjną nawigację obszarową o dokładności ± 1 mila morska (± 1 852 m). W pracy analizowany jest problemem jak wprowadzenie nowych metod pozycjonowania i nawigacji w rejonie portów lotniczych wpływa na przepustowość i bezpieczeństwo operacji lotniczych. Podstawowym parametrem oceny nawigacyjnej portu lotniczego i jego rejonu jest przepustowość dla operacji lotniczych startu i lądowania. Do wyznaczenia wpływu zmiany sposobu nawigacji na przepustowość portu lotniczego opracowano uproszczony model operacyjny rejonu portu lotniczego. (abstrakt oryginalny)
Wzrost wielkości ruchu lotniczego w Polsce wymusza ciągłą modernizację systemów nawigacji, łączności i dozorowania. Warto zauważyć, że poza rozwojem infrastruktury - wdrażane są nowe technologie w kaŜdej z tych dziedzin, to jest: w zakresie łączności - łącza danych, nawigacji - GNSS (Global NavigationSatellite System), dozorowania - automatyczne zależne dozorowanie (ADS). Przy tym, uwzględnia się realizację ogólnoeuropejskich programów zarządzania ruchem lotniczym, w tym programów wykonawczych do Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (SES) - np. SESAR (SingleEuropeanSky ATM Research). Celem artykułu jest przedstawienie analizy zakresu wykorzystania systemu automatycznego dozorowania na wybranym obszarze w Polsce. Do realizacji celu wykorzystano próbkę przeprowadzonych pomiarów własnych. Analiza ta miałaby być przesłanką do rozważań nad zastosowaniem takiego systemu jako wspomagania służb kontroli ruchu lotniczego w dozorowaniu. Koncepcja mogłaby być alternatywą do tradycyjnego nadzoru radarowego. Do przygotowania pracy wykorzystano literaturę przedmiotu oraz dostępne publikacje EUROCONTROL.(abstrakt oryginalny)
Szczegółowe wymagania, jakim mają sprostać radary instalowane na jednostkach pływających i sposoby ich badania, regulują przepisy wydane przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną IEC i CENEC przyjęte przez Polskę jako krajowe normy. Dotyczą one czterech typów jednostek pływających: w żegludze przybrzeżnej, śródlądowej i międzynarodowej; osobne wymagania opracowano dla radarów instalowanych na jednostkach szybkich. W artykule przedstawiono najważniejsze wymagane parametry urządzeń radiolokacyjnych dla poszczególnych rodzaj żeglugi, oraz ich analizę porównawczą. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono logistykę zabezpieczenia imprez masowych z wyszczególnieniem służby porządkowej oraz służby informacyjnej, powoływanych przez organizatora imprezy. Na potrzeby artykułu i ze względu na bardzo obszerny materiał omówiono tylko ogólnie zasadę działania satelitarnego systemu namierzania obiektów oraz dostępne systemy satelitarnej nawigacji. Analizą objęto zabezpieczenia imprez masowych w zakresie prawa, nadzoru nad służbami porządkowymi, zakres należących do nich działań oraz koordynację z innymi służbami zabezpieczającymi. Autorzy zaproponowali użycie odbiorników sygnałów satelitarnych i programu do wizualizacji obiektów chronionych z naniesionymi śladami pozycjonowania odbiorników, w celu zwiększenia efektywności zabezpieczenia imprez masowych. (abstrakt oryginalny)
The purpose of this work is to perform the comparison of heights of global geoid models EGM08, EIGEN-6C4, GECO, and XGM2019e based on sector analysis that are obtained relative to the ellipsoid WGS84 and GRS80 in order to implement the method of GNSS leveling in local areas. The heights of the global geoid models determined from the ellipsoid WGS84 should be reduced by âˆ'41 cm ("œzero-degree term") in order to scale them to the calculated geoid by GNSS leveling. Heights determined from the ellipsoid GRS80 should be increased by +52 cm. Spatial analysis of the heights of geoid models in the relative system for the northern territory shows that the standard deviation of the heights of geoid models is 13.6 cm, and for the southern territory it is 36.5 cm. The elevation errors of the geoid models in the relative system were estimated to be standard deviations of 2.9 cm within the northern area and 2.3 cm within the southern one. The root mean square values of initial errors of the models EGM08, EIGEN-6C4, GECO, and XGM2019e are 8.6 cm, 4.6 cm, 4.4 cm, and 3.8 cm, respectively, and standard deviation values are 2.0 cm, 2.2 cm, 3.2 cm, and 2.4 cm. The paper also performs a sector analysis of the geoid model errors in order to correct them for the application of the GNSS leveling method within the research area. The standard deviations of the residual error of the corrected model heights are 1.8 cm, 1.9 cm, 2.5 cm, and 2.0 cm for EGM08, EIGEN-6C4, GECO, and XGM2019e. The root mean square values of these residual errors for the geoid models are 1.9 cm, 2.0 cm, 2.5 cm, and 2.0 cm, respectively. (original abstract)
18
Content available remote Automated Guided Vehicles Navigating Problem In Container Terminal
61%
The object of the paper is navigating of the automated guided vehicles (AGV) problems. The special authors attention were focused on the solutions dedicated for the container terminals. The paper is focused on the UGV (Unmanned Ground Vehicle) localization problem, trajectories planning, work space mapping and AGV control problem. Described methods and tools for control problems are connected with chosen artificial intelligence solutions dedicated for autonomous vehicles working in container terminal. (original abstract)
W pracy przedstawiono najczęściej wykorzystywane metody służące do wyznaczania bieżącej pozycji automatycznie kierowanego pojazdu transportowego AGV. Metody te bazują na technice laserowej. W ramach pracy zaprezentowano dwie takie metody. Pierwsza z nich wykorzystuje laser do pomiarów kątów pomiędzy znacznikami. Druga metoda wykorzystuje skaner laserowy służący do budowy map numerycznych. Zawarte w pracy rozważania poparto dwoma przykładami z rzeczywistych pomiarów wykonanych przez autorów publikacji. (abstrakt oryginalny)
The satellite technologies of communication, navigation and surveillance plays important role in modern transport and particularly aviation. The high effectiveness of global air navigation system is provided by applying data broadcasted from located on Earth orbits great numbers of satellites. The totality of existing satellite navigation system forms global radio navigation field which parameters should be constantly monitored and controlled for providing safety requirements. The aim of this article is to share experience of creating laboratory of satellite technologies in the National Aviation University that performs simultaneously educational and scientific tasks.(original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.