Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Negative interest rate
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
Ujemne nominalne stopy procentowe do czasu ostatniego globalnego kryzysu finansowego były powszechnie uznane za nierealne zjawisko ekonomiczne. W następstwie zaburzeń na światowych rynkach finansowych główne banki centralne w gospodarce światowej stopniowo obniżały swoje podstawowe stopy procentowe, w ostateczności sprowadzając je do bardzo niskiego poziomu, nawet poniżej zera. Celem artykułu jest próba usystematyzowania poglądów na ten temat uwarunkowań wdrażania i funkcjonowania polityki ujemnych stóp procentowych (NIRP). W opracowaniu podjęto również próbę oceny stopnia wpływu polityki NIRP realizowanej przez EBC na podstawowe zmienne ekonomiczne. Z analizy wynika, że wprowadzenie polityki NIRP okazało się częściowo skutecznym narzędziem. Ta akomodacyjna polityka monetarna przyczyniła się m.in. do niewielkiego podniesienia stopy inflacji w strefie euro, a rentowność europejskich banków komercyjnych kształtowała się na stabilnym, niskim poziomie.(abstrakt oryginalny)
Ujemne stopy procentowe stanowią - obok skupu aktywów - jedną z najważniejszych odmian niekonwencjonalnej polityki monetarnej. W przeciwieństwie do skupu aktywów spektrum oddziaływania ujemnych stóp procentowych wydaje się szersze. O ile skup aktywów przez bank centralny wspiera zmagania władz monetarnych w walce z deflacją oraz w dążeniu do wzmocnienia wzrostu gospodarczego, o tyle ujemne stopy procentowe są stosowane między innymi jako instrument polityki kursowej. Artykuł koncentruje się na trzech przypadkach krajów, które zastosowały ujemne stopy procentowe. Pierwszym jest Dania, która de facto jako pierwsza zaczęła korzystać z tak zaprojektowanego narzędzia i jako jedyny ze wszystkich krajów uciekających się do ujemnego oprocentowania osiągnęła swój cel w sposób wymierny, tj. utrzymała stabilizację kursu walutowego i rezerw dewizowych. Tym samym można w przypadku Danii mówić o tzw. pozytywnych efektach zewnętrznych zastosowania ujemnych stóp procentowych. Drugi przypadek dotyczy szwajcarskiego banku centralnego (SNB), którego motywy zastosowania ujemnego oprocentowania można zdefiniować jako kombinację czynników zewnętrznych (stabilizacja kursu walutowego) oraz czynników wewnętrznych (obawa przed nasilającą się presją deflacyjną). Ostatnim z analizowanych przypadków jest najstarszy bank centralny na świecie - szwedzki Riksbank. Chociaż ustalana przez Riksbank stopa depozytowa osiągnęła ujemny poziom już w lipcu 2009 r., to ze względu na specyfikę szwedzkiego rynku pieniężnego o faktycznym zastosowaniu ujemnego oprocentowania można mówić dopiero od 2015 r. Głównym powodem wprowadzenia ujemnych stóp procentowych było ograniczenie presji deflacyjnej w krajowej gospodarce. Dlatego w przypadku Szwecji - w odróżnieniu od Danii - o zastosowaniu ujemnego oprocentowania zadecydowały głównie czynniki wewnętrzne. Ponadto Szwecja jako pierwszy kraj zaniechała stosowania ujemnego oprocentowania, wskazując na istotne uboczne skutki tego narzędzia. (abstrakt oryginalny)
Wobec globalnego kryzysu finansowego banki centralne sięgnęły po niekonwencjonalne instrumenty polityki monetarnej. W pierwszej kolejności zastosowały politykę stopy procentowej, sprowadzając bazowe stopy procentowe do bardzo niskiego (niemal zerowego) poziomu. W kolejnych latach nie podjęły jednak działań normalizujących. Sytuacja makroekonomiczna wymagała bowiem dalszych zdecydowanych inicjatyw. Po raz pierwszy w historii banki centralne przyjęły politykę ujemnych stóp procentowych (Negative Interest Rate Policy - NIRP). Celem głównym artykułu jest eksploracja ryzyka towarzyszącego polityce ujemnych stóp procentowych, zmierzająca do analizy kanałów jego wpływu na gospodarkę i konsekwencji ich wzrostu wskutek normalizacji polityki monetarnej banków centralnych. W opracowaniu wskazuje się, że ryzyko ujemnych stóp procentowych, dotychczas nierozpoznawalne w teorii stopy procentowej, podobnie jak ryzyko stóp procentowych bliskich zeru, modyfikuje dotychczasowy paradygmat polityki monetarnej, a jego ocena - z uwagi na systemowy charakter ryzyka ujemnych stóp procentowych - wymaga monitorowania.(abstrakt oryginalny)
Cel: W artykule omówiono teorię niemieckiego ekonomisty Silvia Gesella dotyczącą pieniądza wolnego od odsetek, obarczonego opłatą za jego posiadanie, czyli podatkiem Gesella. Celem artykułu jest również przybliżenie zjawiska ucieczki od pieniądza poprzez inwestycje w nieruchomości i analiza, czy ten kierunek inwestycji może mieć uzasadnienie w omawianym zakresie oraz jakie są jego ograniczenia. Metodyka badań: Wykorzystano analizę literatury. Zagadnienia teoretyczne przedstawione w pracach źródłowych S. Gesella zostały zinterpretowane w świetle współczesnych procesów gospodarczych oraz opracowań teoretycznych poświęconych jego twórczości. Wyniki badań: Jednym ze współczesnych wymiarów teorii Gesella są ujemne nominalne stopy procentowe, które są coraz powszechniej stosowanym narzędziem polityki pieniężnej. Do niedawna nawet teoretycznie rzadko rozważano zastosowanie takiego narzędzia, jednak obecnie jest ono wykorzystywane w wielu gospodarkach. Naturalną obroną posiadających wolne środki pieniężne (oszczędności) jest ucieczka od pieniądza obarczonego opłatami (niebędącego źródłem zysku). Zgodnie z teorią Gesella jednym ze sposobów takiej ucieczki od pieniądza mogą być inwestycje w nieruchomości. Wnioski: Ujemne nominalne stopy procentowe są wykorzystywanym obecnie narzędziem polityki pieniężnej i istnieją uwarunkowania, które powodują, że jest to uzasadnione. Naturalnym zachowaniem posiadających wolne środki pieniężne jest ucieczka od "opodatkowanych" ujemnymi stopami środków pieniężnych w inwestycje, które pozwolą utrzymać wartość kapitału. Jedną z tego typu inwestycji jest lokowanie wolnych środków w nieruchomości, co jednak ma swoje ograniczenia. Wkład w rozwój dyscypliny: Omówienie zapomnianej i rzadko obecnie analizowanej teorii, która ma swój współczesny praktyczny wymiar, oraz zaprezentowanie jej powiązania z szeroko obecnie dyskutowanym przedmiotem inwestycji, jakim są nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Negative Interest Rates and Islamic Finance
84%
Negative interest rates are a phenomenon, which attracts the attention of many economists. Several world currencies are affected, for different reasons. Currencies such as Swiss franc or Danish krone have an appreciation potential, and the central banks try to discourage the speculators from taking long positions in their currencies (CHF, DKK). Other central banks aim at restoring "normal" conditions in the economy, meaning inflation at about 2% and no deflationary slowdown in the aggregate demand and production (EUR, SEK). The goal of this paper is to identify the reasons for implementing negative interest rates in selected countries. Next, we observe that economic conditions in Islamic countries are quite different. Major groups of Islamic instruments used by central banks are discussed. We conclude that most of them are not suitable for achieving negative profit rates (or systematic losses), but if for any reason (e.g. fixed exchange rate to US Dollar) the negative rates had to be implemented, it is feasible, e.g. by wadiah (safekeeping). (original abstract)
6
Content available remote Ujemne stopy procentowe : Doświadczenia europejskie
84%
Główne cele, jakie przyświecały wprowadzaniu stóp procentowych poniżej zera, nie są jednak takie same. W przypadku Danii i Szwajcarii chodziło przede wszystkim o zniechęcenie cudzoziemców do inwestowania w korony oraz franki i w konsekwencji powstrzymanie aprecjacji rodzimej waluty. Celem Riksbanku oraz EBC jest zachęcenie banków komercyjnych do bardziej intensywnego pożyczania pieniędzy sektorowi prywatnemu, by pobudzić wzrost gospodarczy i przeciwdziałać deflacji. Celem artykułu jest przedstawienie uwarunkowań wdrażania i funkcjonowania ujemnych stóp procentowych banków centralnych, stopnia i kierunku ich wpływu na depozyty i kredyty klientowskie, rentowność banków komercyjnych oraz nierównowagę na rynku nieruchomości. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena skuteczności działań operacyjnych podejmowanych przez Bank Japonii pod kierownictwem Kurody oraz odpowiedzenie na pytanie, czy zdefiniowane w 2013 r. cele banku centralnego zostały osiągnięte za jego kadencji. Dlatego motywem przewodnim tego artykułu jest szczegółowy opis polityki Banku Japonii realizowanej za kadencji Kurody oraz ocena jej skuteczności w obliczu zmieniających się warunków globalnych. (skrócony abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Polityka monetarna i fiskalna w warunkach wysokiego zadłużenia
84%
W recesji rozpoczętej kryzysem finansowym 2007+ w państwach wysoko rozwiniętych zastosowano instrumenty ekspansywnej polityki finansowej - fiskalnej i monetarnej. Ponieważ kryzys był spowodowany nadmiernym zaciąganiem długów, w sektorze prywatnym powinno nastąpić delewarowanie, co było sprzeczne z polityką zachęcania do zaciągania kredytów przez niskie stopy procentowe. Jednocześnie, zwłaszcza w strefie euro, celem utrzymania kryteriów nominalnej konwergencji, wymagana była konsolidacja fiskalna w krajach najbardziej dotkniętych kryzysem. Celem artykułu jest przedstawienie analizy tej polityki oraz jej efektów na podstawie międzynarodowych statystyk makroekonomicznych. Główną tezą jest twierdzenie, że polityka monetarna i fiskalna w przeskalowanej postaci miała niską skuteczność i prowadziła do histerezy bezrobocia oraz obniżenia tempa wzrostu gospodarczego(abstrakt oryginalny)
W ciągu ostatnich lat część banków centralnych w gospodarkach rozwiniętych obniżyło stopy procentowe poniżej zera, kwestionując dominujący wcześniej pogląd o nieujemności nominalnych stóp procentowych. Nowatorski charakter tego działania skutkował pojawieniem się konieczności analizy jego wpływu przede wszystkim na sektor finansowy. Niniejszy artykuł podejmuje próbę określenia czy polityka pieniężna wykorzystująca ujemne stopy procentowe wpływa na poziom ryzyka systemowego oraz, przede wszystkim, czy wpływ ten jest silniejszy niż w środowisku dodatnich stóp procentowych. Przeprowadzona analiza pozwala stwierdzić, że specyfika oddziaływania polityki NIRP na ryzyko systemowe wiąże się ze zmianą struktury i intensywności przenoszenia impulsów w sektorze bankowym, a nie zmianą mechanizmów transmisji polityki pieniężnej. Jednocześnie ani polityka ujemnych, ani też dodatnich stóp procentowych nie jest powinna być rozumiana jako zdarzenie o znaczeniu systemowym, a jedynie jako wpływająca na poziom ryzyka systemowego. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest rozpoznanie sytuacji w zakresie kształtowania się senioratu (renty menniczej, emisyjnej, monetarnej) we współczesnych uwarunkowaniach pieniądza kredytowego i rozwiniętych rynków finansowych, przy wykorzystaniu modelu księgowego jego powstawania i alokacji. Rozważania przeprowadzamy na dwóch płaszczyznach. Na pierwszej dokonujemy analizy teoretycznej, prowadzącej do sformułowania modelu, który jest podstawą dalszych badań. Na drugiej dokonujemy analizy empirycznej tworzenia i podziału senioratu w wybranych bankach centralnych w latach 2003-2019. Jako punkt wyjścia proponujemy księgowy model powstawania i alokacji senioratu w powiązaniu z kształtowaniem się wyniku finansowego banku centralnego. Wychodzimy z trzech przesłanek: (1) kredyt bankowy jest ostatecznym źródłem pieniądza; (2) powstawanie senioratu wiąże się z gospodarką finansową banków centralnych, w tym z ich monopolem na emisję prawnego środka płatniczego, jakim jest nieoprocentowana gotówka; (3) bank centralny ma tzw. niezależność finansową, tzn. ma dostateczne zasoby kapitałowe do realizacji swoich funkcji oraz kontroluje swój budżet (nie finansuje więc działalności typowej dla polityki fiskalnej, np. nie udziela subsydiowanych kredytów).(skrócony abstrakt oryginalny)
Szeroko rozumiana globalizacja w zestawieniu z działaniami pokryzysowymi z lat 2008- 2009 realizowanymi przez instytucje finansowe zaowocowała wykreowaniem procesów, które do niedawna w literaturze przedmiotu identyfikowane były w sposób marginalny. Jednym z nich jest realizowana przez banki centralne polityka ujemnych stóp procentowych. Dzisiaj nauka na nowo podejmuje próbę analizy tego zjawiska. Analizy, która dokonana powinna być równolegle z opisywaniem potencjalnych skutków oraz towarzyszących im ryzyk.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było sprawdzenie, czy NIRP wpływa na wzrost ryzyka systemowego. Aby odpowiedzieć na to pytanie, wzięliśmy pod uwagę 4 gospodarki, w których banki centralne wprowadziły ujemne nominalne stopy procentowe. Poziom napięć w systemie finansowym obliczyliśmy za pomocą miary zaproponowanej przez Hollo et al. (2012) - CISS (composite indicator of systemic stress), ale rozszerzyliśmy ją o zmienne bilansowe z sektora bankowego. (fragment tekstu)
Kryzys ekonomiczno-finansowy lat 2007-2008 rozpoczął się od amerykańskiego sektora kredytów hipotecznych, który wykazywał dużą wrażliwość na zmiany stóp procentowych. Zmiany w regułach prowadzenia polityki monetarnej należy szukać jednak już w 2001 r. Wtedy to gospodarka amerykańska pogrążyła się w recesji spowodowanej pęknięciem tzw. banki internetowej (dot-com bubble) oraz atakami terrorystycznymi na World Trade Center. Od tych wydarzeń System Rezerwy Federalnej zaczął prowadzić szczególnie aktywną politykę pieniężną, która bez wątpienia przyczyniła się do boomu na rynku budownictwa mieszkaniowego. Celem tych działań było oczywiście doprowadzenie do ożywienia gospodarczego, głównie poprzez wzrost wydatków o charakterze konsumpcyjnym w budownictwie. Niskie stopy procentowe w znaczący sposób przyczyniły się do obniżenia kosztów kredytu, co bez wątpienia stanowiło zachętę do zadłużania się na szeroką skalę. Konsumpcja prywatna finansowana w dużym stopniu poprzez wzrost zadłużenia była jednym z głównych czynników napędzających import, a w rezultacie przyczyniła się również do powiększenia się amerykańskiego deficytu bilansu obrotów bieżących. Trzeba także zwrócić uwagę, że oprócz bardzo niskich nominalnych stóp procentowych, stopy realne zaczęły przyjmować wartości ujemne. Realna stopa procentowa funduszy federalnych była ujemna przez 31 miesięcy poczynając od października 2002 r. do kwietnia 2005 r . Podmioty gospodarcze mogły odczytywać, iż polityka FED oznacza trwałą poprawę warunków gospodarowania i niepowtarzalną szansę na rozwój ich działalności. Miało to wszystko przełożenie na rynek kredytów hipotecznych, który był i jest bardzo wrażliwy na zmiany stóp procentowych. Równolegle rozpoczął się szybki rozwój nowoczesnych instrumentów finansowych, które umożliwiły sekurytyzację należności z tytułu kredytów na inne instrumenty finansowe o bardzo skomplikowanej strukturze. Praktycznie uniemożliwiały one niedoświadczonym inwestorom prawidłową ocenę ryzyka związanego z ich zakupem. (abstrakt oryginalny)
Kwestia, czy banki stanowią dziś równie zyskowny biznes, jak przed laty była przedmiotem drugiego panelu Forum Bankowego 2015. Jego posiedzenie odbyło się pod hasłem "Ekonomiczne uwarunkowania finansowania gospodarki w środowisku niskich stóp procentowych i nowych programów wspierania przedsiębiorczości". Np. problem, jak zarabiać na deflacji poruszył prezes zarządu BGK, Dariusz Kacprzyk argumentując, iż jeśli niskie stopy procentowe w Polsce są podobne do tych w Europie, to coraz więcej klientów banków zaczyna mieć wątpliwości, jaki jest ekonomiczny sens ich lokat bankowych. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.