Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 108

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Negocjacje akcesyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Jest to raport ze spotkania Konferencji Międzyrządowej w sprawie negocjacji akcesyjnych Polska - Unia Europejska. W trakcie konferencji nastąpiło otwarcie tzw. właściwych negocjacji w siedmiu obszarach m.in. nauka i badania, edukacja, szkolenia i młodzież, telekomunikacja i technologie informacyjne i inne.
Przedstawiono stan negocjacji między Polską i Unia Europejską w tzw. "siedmiu obszarach. Są to 1. Nauka i badania, 2. Edukacja, kształcenie i młodzież, 3. Kultura i polityka audiowizualna, 4. Telekomunikacja i technologie informacyjne, 5. Wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, 6. Polityka przemysłowa, 7. Małe i średnie przedsiębiorstwa. Omówiono poziom przygotowań Polski w tych obszarach.
Autor komentuje w artykule efekt negocjacji ekipy Leszka Millera w Brukseli. Nie określa go mianem sukcesu, lecz jako "powrót z tarczą". Skupia się też na wpływie zaniechań rządów kilku poprzednich kolejnych ekip na obecną sytuację gospodarczą kraju.
W czasie dotychczasowego przebiegu (do końca kwietnia br.) prezydencji hiszpańskiej przypadającej na pierwszą połowę 2002 r. Polsce udało się zamknąć tymczasowo trzy rozdziały negocjacyjne - podatki i swobodny przepływ kapitału (na sesji 21 marca 2002 r.) oraz instytucje (22 kwietnia 2002r.). W sumie w ciągu ponad czterech lat (od marca 1998r.) Polska zamknęła dwadzieścia trzy z trzydziestu negocjowanych obecnie dziedzin. Przedstawiono stan zaawansowania negocjacji o członkostwo Polski w Unii Europejskiej (na koniec kwietnia 2002r.).
W sierpniu 2001 r. Polsce udało się uzyskać zgodę na okresy przejściowe i specyficzne rozwiązania w czterech obszarach: swoboda świadczenia usług, podatki, polityka społeczna i zatrudnienie oraz energia. Jednocześnie Polska zweryfikowała swoje stanowiska w obszarach: podatki, polityka społeczna i zatrudnienie, środowisko, polityka transportowa oraz energia.
Prezydencja belgijska kontynuowała realizację harmonogramu negocjacji, zwanego mapą drogową, przyjętego przez Radę Europejską na szczycie w Nicei. W artykule przedstawiono stan negocjacji z państwami aplikującymi do członkostwa w UE po pięciu spotkaniach negocjacyjnych, jakie odbyły się do dnia szczytu w Laeken.
7
Content available remote Relacje UE - Turcja : między współpracą a członkostwem
80%
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie najważniejszych źródeł tych przeciwstawnych tendencji, z których wyłania się obraz wzajemnych relacji Europy z Turcją mających nierzadko paradoksalny charakter. Autor podjął też próbę zarysowania możliwości wyjścia z błędnego koła i znalezienia korzystnego dla obydwu stron rozwiązania. (fragment tekstu)
Dokument przyjęty przez rząd 18 stycznia 2000 r., przedstawiony Sejmowi RP 16 lutego 2000 r. prezentuje obecny stan negocjacji o członkostwo w Unii Europejskiej w odniesieniu do każdego obszaru negocjacyjnego.
Porównano wyniki negocjacji akcesyjnych krajów Europy Środkowowschodniej w obszarach: „Swobodny przepływ kapitału”, „Rolnictwo” i „Środowisko”. Problemy zawarte właśnie w tych rozdziałach negocjacyjnych wzbudziły największe kontrowersje pomiędzy negocjującymi stronami.
Przedstawiono motywy członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W skrócie przybliżono wyniki negocjacji akcesyjnych. Omówiono nowe wyzwania stojące przed Polską po wstąpieniu do Unii Europejskiej.
Omówiono etapy negocjacji z krajami kandydującymi. W ramach struktur Unii Europejskiej powołano specjalny zespół negocjacyjny, który będzie prowadził rozmowy z Cyprem, Czechami, Estonią, Węgrami, Polską i Słowenią.
12
Content available remote Droga Turcji do Unii Europejskiej
80%
Przedstawiono warunki rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Turcją. Zaprezentowano również początki kontaktów Turcji ze Wspólnotami Europejskimi. Wymieniono potencjalne korzyści oraz wyzwania dla obu stron wynikające z przystąpienia Turcji do UE.
Zgodnie ze "strategią negocjacyjną w trakcie prezydencji hiszpańskiej" przypadającej na pierwszą połowę 2002 r. Polsce udało się zamknąć tymczasowo trzy rozdziały negocjacyjne - podatki i swobodny przepływ kapitału (na sesji 21 marca 2002 r.) oraz instytucje (22 kwietnia 2002r.). Przedstawiono stan zaawansowania negocjacji o członkostwo Polski w Unii Europejskiej w sprawie swobody przepływu kapitału i podatków.
Przedstawiono kalendarz przyjmowania Wspólnych Stanowisk w negocjacjach z kandydatami do UE przyjęty prze Radę Europejską w Nicei w grudniu 2000 r. oraz zestawienie wyników negocjacji na zakończenie prezydencji hiszpańskiej (stan negocjacji z grupą luksemburską i z grupą helsińską na koniec 2002 r.)
Warunki, jakie zostały wynegocjowane przez Polskę w poszczególnych rozdziałach negocjacyjnych na tle innych państw zaliczonych do pierwszej fali rozszerzenia.
W niniejszym artykule skupiono się na analizie procesu akcesji Republiki Czeskiej do UE. Dyskusja dotyczy najważniejszych wpływów na rzeczywistą gospodarkę, odnosi się do negatywnych i pozytywnych efektów z punktu widzenia polityki makroekonomicznej, koncentruje się na kwestii różnic poziomów cen i regulowania procesu, analizuje sytuację przedakcesyjną i kluczowe warunki udanej konwergencji. Następnie podaje przewidywania środowiska gospodarczego z naciskiem na wzrost gospodarczy, bezrobocie, stabilność cen i sferę społeczną. (AT)
Przedstawiono daty ważniejszych wydarzeń w stosunkach UE z Bułgarią i Rumunią. Zamieszczono informacje dotyczące negocjacji akcesyjnych tych krajów.
Artykuł omawia znaczenie właściwego zarządzania dla skuteczności negocjacji o członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Podstawowa teza autorów to celowość traktowania negocjacji członkowskich jako projektu, którego realizacja ma doprowadzić do członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Omówiony został screening jako pierwsza faza w czasie rozmów o członkostwo w Unii Europejskiej, jego podział na dwie grupy w których będą prowadzone negocjacje. W pierwszej grupie znalazły się Polska, Czechy, Węgry, Słowenia Estonia i Cypr negocjacje rozpoczęły się 31 marca 1998 roku. Pozostałe: Słowacja, Bułgaria, Rumunia, Litwa, i Łotwa będą musiały poczekać. Screening jest procesem polegającym na przeglądzie prawa wspólnotowego i zgodności z przyjętymi w nim rozwiązaniami uregulowań w porządkach prawnych państw kandydujących do Unii Europejskiej.
Artykuł zawiera podstawowe informacje o początkach negocjacji z Unią Europejską prowadzonych przez państwa stowarzyszone. Zostało również zamieszczone: Wystąpienie na otwarcie negocjacji Polski o członkostwo w Unii Europejskiej z dnia 31 marca 1998.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.