Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Network industries
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Głównym celem opracowania jest ocena prowadzonej polityki regulacyjnej w Polsce na rynku elektroenergetycznym i usług komunikacji elektronicznej w kontekście niwelowania barier wykluczenia społecznego. (fragment tekstu)
Istotą regulacji dostępu do urządzeń kluczowych w przemysłach sieciowych jest doprowadzenie do zaistnienia konkurencyjnego rynku świadczenia usług konsumentom. Celami tej regulacji są: rozwój konkurencji, ochrona konsumenta oraz realizacja celów społecznych i narodowych. Procesowi regulacji towarzyszy również niebezpieczeństwo polegające na tym, że z racji swej arbitralności może ona stać się dodatkowym zakłóceniem działania rynku, zwłaszcza w zakresie cen i inwestycji. Komisja Europejska oparła regulację sektorową dostępu do urządzeń kluczowych na antymonopolowej doktrynie essential facilities. Wprowadzając konkurencję w przemysłach sieciowych i przy uwzględnieniu charakterystyk poszczególnych sektorów, Komisja przyjęła za podstawę regulacji, że dostęp do urządzeń kluczowych musi być niedyskryminacyjny, przejrzysty i rozsądnie wyceniony. (abstrakt oryginalny)
Tytułowy paradoks regulacyjny odnosi się do towarzyszącego liberalizacji sektorów sieciowych zjawiska instytucjonalizacji regulacji, tj. powstawania wyspecjalizowanych organów sektorowej regulacji. Podważa ono bowiem nie tylko tradycyjną dla ekonomii konwencję przeciwstawiania rynku administracyjnej regulacji, ale także zaskakuje, jeśli uwzględnić, że głęboka krytyka tego rozwiązania regulacyjnego w USA stanowiła podstawową przesłankę do rozpoczęcia procesów liberalizacji regulowanych sektorów. W artykule dokonano przeglądu najważniejszych kierunków krytyki regulacji zinstytucjonalizowanej oraz omówiono doświadczenia związane z uruchamianiem w sektorach sieciowych mechanizmów konkurencji oraz nowoczesnej regulacji, posiadającej zdolność kreowania silnych bodźców stymulujących proefektywne zachowania regulowanych przedsiębiorstw. Doświadczenia te wskazują, dlaczego zinstytucjonalizowaną regulację traktuje się obecnie jako warunek powodzenia rynkowej transformacji sektorów sieciowych. (abstrakt oryginalny)
Przez wiele dziesięcioleci sektory sieciowe, tj. energii elektrycznej i usług telekomunikacyjnych, funkcjonowały w monopolistycznej strukturze rynku. Nieefektywność takiej struktury rynkowej spowodowała, że w Polsce i Unii Europejskiej zaczął się proces realizacji polityki kreowania ich konkurencyjności. Unia Europejska stawia politykę kreowania konkurencji przez państwo jako jeden z kluczowych elementów, priorytetów niezbędnych do zapewniania rozwoju społeczno-gospodarczego. Literatura przedmiotu nie jest jednak zgodna co do pozytywnego wpływu regulacji na poprawę dobrobytu społecznego. Sektory sieciowe, tj. elektroenergetyczny i usług telekomunikacyjnych, są specyficzne, ponieważ w dużym stopniu decydują o bezpieczeństwie państwa i poziomie jego rozwoju, dlatego procesy kreowania ich konkurencyjności są tutaj wdrażane powoli. W początkowym okresie polityka regulacyjna państwa polegała na nadzorowaniu badanych rynków przez niezależne instytucje rządowe, a obecnie na tworzeniu warunków do rozwoju konkurencji. Tak prowadzona polityka państwa przyniosła już pewne wymierne efekty. To, w jaki sposób prowadzona jest regulacja na rzecz konkurencji w sektorach sieciowych, jakie są jej skutki i jak zmienił się poziom koncentracji na badanych rynkach, stanowi przedmiot analizy w niniejszym artykule. Uwaga autorów skoncentrowała się na kwestiach związanych z procesem dekoncentracji rynku, do czego wykorzystano indeks Herfindabla-Hirschmana. W pracy dokonano zarówno empirycznego zbadania skutków tej polityki w Polsce w każdym z badanych rynków, jak i porównania skutków tak prowadzonej polityki regulacyjnej w obu sektorach, wskazano cechy wspólne i różnice. (abstrakt oryginalny)
Opisano istotę oraz znaczenie rachunkowości regulacyjnej. Zaprezentowano podstawowe grupy przedsiębiorstw działających w sektorach sieciowych jako podmioty rachunkowości regulacyjnej. Omówiono ponadto zakres przedmiotowy rachunkowości regulacyjnej. Zaproponowano oryginalną definicję rachunkowości regulacyjnej w kontekście zasadniczego celu przedsiębiorstwa oraz korzyści jego klientów.
Celem niniejszej analizy jest zasygnalizowanie konieczności stworzenia niezależnego organu regulacyjnego, który przez promowanie konkurencji będzie działał w interesie klientów i rynku energetycznego. (fragment tekstu)
Przedstawiono specyficzny charakter ekonomiki gałęzi sieciowych, szczególny nacisk kładąc na sektor telekomunikacyjny. Omówiono: efekty sieciowe, zakotwiczenie i koszty przyłączenia oraz korzyści skali i kwestię monopolu naturalnego.
W artykule omówiono modele równowagi przedsiębiorstw działających w strukturach sieciowych oraz politykę regulacji cen. Opisano również regulację metodą pułapu zwrotu z kapitału.
9
Content available remote Liberalizacja w Unii Europejskiej i nie rozwiązany euckenowski dylemat
63%
Na wstępie artykułu wykazano, że liberalizacyjna misja Unii Europejskiej jest złożona. Jednym z problemów zastanych jest przyzwolenie przez państwa członkowskie na koncentrację siły ekonomicznej lub wręcz ochrona grup dominujących w gospodarce. W części drugiej nawiązano do opinii Waltera Euckena, zgodnie z którą ta skłonność państwa kapitalistycznego stanowiła fundamentalny problem budowy ustroju opartego na konkurencji, który jednak mogło rozwiązać tylko państwo. Owo zapętlenie nazywano euckenowskim dylematem i postawiono pytanie, czy nadzór ponadnarodowych organów Unii Europejskiej współcześnie tworzy szanse na rozbijanie układu między państwem narodowym a rodzimymi monopolami. Część trzecią oparto na praktycznych doświadczeniach krajów członkowskich Unii Europejskiej i dotyczy ona sfery usług użyteczności publicznej, której specyfika sprzyja tego typu związkom między państwem a biznesem, odnosząc się do zasad unijnych. Ów przegląd zakończono wnioskiem, że Unia, występująca w roli orędownika wspólnego jednolitego rynku, nie wydaje się gotowa na konfrontację z wielkimi firmami z sektorów sieciowych ani wspierającymi "swoje" firmy państwami. Tak długo, jak będzie na to za słaba lub nie dość zdeterminowana, głoszona przez nią zasada konkurencji w sensie euckenowskim będzie w dalszym ciągu należeć do przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena: 1) stopnia zintegrowania wewnętrznego rynku usług Unii Europejskiej w jego dwóch najważniejszych obszarach, czyli pod względem realizacji swobody świadczenia usług i swobody przedsiębiorczości; 2) restrykcyjności regulacji na tym rynku, które utrudniają jego efektywne funkcjonowanie. Zastosowana metoda badawcza obejmuje analizę wybranych wskaźników ekonomicznych dotyczących integracji rynku usług i wzajemnej otwartości gospodarczej krajów członkowskich Unii Europejskiej w handlu oraz w zakładaniu przedsiębiorstw prowadzących działalność usługową, a także wskaźników mierzących stopień restrykcyjności i zróżnicowania regulacji w tym obszarze gospodarki. W analizie wykorzystano dane statystyczne Komisji Europejskiej i OECD. W realizacji postawionego celu pomocny okazał się także przegląd literatury przedmiotu, w tym dokumentów Komisji Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.