Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Neutralność polityczno-militarna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Omówiono czynniki wpływające na politykę bezpieczeństwa Austrii. Przedstawiono aspekt prawny i aspekty polityczne uczestnictwa Austrii we Wspólnej Polityce Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE.
2
Content available remote Neutrality and Austria's Security Policy - Determinants and Challenges
100%
Artykuł omawia fenomen neutralności jako konstrukcję teoretyczną oraz pragmatyczną zasadę realizowaną w polityce bezpieczeństwa Republiki Austrii. Ukazuje zarys definicyjny pojęcia, jego uwarunkowania, funkcje, zastosowanie oraz rolę w obliczu współczesnych wyzwań zmieniającej się rzeczywistości międzynarodowej. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Aktywna neutralność jako element polityki bezpieczeństwa Republiki Irlandii
75%
Dogmatyczny stosunek irlandzkiego społeczeństwa do neutralności zaczął szkodzić wizerunkowi Irlandii wewnątrz UE, postrzegana jest bowiem jako kraj zachowawczy, hamujący rozwój Wspólnoty. W dotychczasowych traktatach udało się pogodzić interesy UE i Irlandii zdeterminowanej w utrzymaniu gwarancji neutralności. Żadne inne państwo neutralne nie wykazało dotąd podobnej konsekwencji. Wzrost zagrożeń bezpieczeństwa związany z globalizacją skłania jednak ku postawieniu tezy, że irlandzka neutralność będzie musiała ulec znaczącej transformacji. (fragment tekstu)
4
Content available remote Czy konfrontacja Wschód - Zachód z okresu zimnej wojny powraca?
75%
Droga, która prowadzi do rozpoczęcia nowej zimnej wojny - napędzana głównie przez niektóre kręgi polityczne w USA - jest niewłaściwa i szkodliwa dla dyplomatycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie, ponieważ sytuacja polityczna na świecie nie jest już bipolarna - ukształtowana z ideologicznymi strefami wpływów, lecz w drugiej dekadzie XXI wieku jest skonstruowana wielocentrycznie, przy udziale wielu aktorów. Zimna wojna, jaką znamy z przeszłości, doprowadziła do polityki odstraszania, proxy wojen i zbrojeń nuklearnych. Oczywiście z tym wszystkim wiązała się także możliwość, że wojna konwencjonalna doprowadzi do konfrontacji nuklearnej. W związku z tym Unia Europejska i Stany Zjednoczone Ameryki, które są obecnie w bardzo dobrej fazie relacji w stosunkach transatlantyckich, powinny wspólnie zastanowić się, czy chcą mieć do czynienia z karykaturą zimnej wojny, która może być bardzo gorąca. (fragment tekstu)
W artykule zdefiniowano pojęcie neutralności, neutralizacji i neutralizmu. Następnie wskazano przykłady europejskich państw neutralnych (Szwajcaria, Austria, Finlandia, Szwecja i Irlandia), ich stosunek do Ligi Narodów i ONZ oraz ewolucję europejskiej polityki neutralności. Spośród państw neutralnych będących przedmiotem analizy w niniejszym artykule jedynie Szwajcaria pozostaje nadal poza strukturami integracyjnymi UE.
6
Content available remote Interwencje w Afganistanie i Iraku a relacja polityki i wojny w teorii Clausewitza
75%
Celem artykułu jest zaproponowanie, w oparciu o autorską syntezę myśli Clausewitza, koncepcji modelu, który stanowiłby analityczną ramę porządkującą podejście do relacji polityki i wojny oraz wykorzystania siły militarnej. Model ten może okazać się pomocny zarówno w ocenie przyczyn polityczno-militarnych porażek w Iraku i Afganistanie, jak i w podejściu do zaangażowania wojsk w przyszłe operacje. Jego najważniejszą zaletą w porównaniu do dominujących w świecie zachodnim sposobów myślenia o wojnie jest zdecydowane rozszerzenie zakresu odpowiedzialności sfery politycznej, która jest w nim nie tylko domeną politycznych decyzji, ale również analizy warunkującej sensowność dalszych kroków. (abstrakt oryginalny)
Państwa ni angażujące się w wojny z innymi krajami są określane jako państwa neutralne. Autorka w opracowaniu omawia genezę i rozwój historyczny neutralności a także jej pojęcie zakres i formy.
Kiedy 1 IX 1939 roku wybuchła II wojna światowa, polskie siły zbrojne podjęły walkę w obronie polskiego wybrzeża. Pomimo nieszczędzenia wysiłków, również ze strony pięciu polskich okrętów podwodnych, przegrana okazała się jednak nieunikniona. Podczas walk wspomniane jednostki, w tym ORP Sęp, ORP Ryś oraz ORP Żbik wkrótce zaczęły odczuwać brak paliwa. Kolejnym problemem okazały się poważne uszkodzenia wymienionych okrętów. I tak 3 IX 1939 roku, ORP Sęp został zaatakowany w okolicach Gotlandii, gdzie doznał uszkodzeń silnika oraz kiosku. Z biegiem czasu szybko pogarszał się stan techniczny jednostki, czyniąc ją wkrótce niezdatną do dalszej wałki. Pierwotne plany dotyczące ewakuacji polskich jednostek do Anglii musiały w takiej sytuacji ulec zmianie. Biorąc pod uwagę ogólną kondycję okrętów i ich załóg, podjęto decyzję o zawinięciu do portów Szwecji. Kraj ten po wybuchu wojny polsko - niemieckiej ogłosił bowiem neutralność. Dlatego też we wrześniu 1939 roku trzy wzmiankowane polskie jednostki zostały tam internowane. Załogi i okręty wróciły do Polski dopiero po zakończeniu wojny.(abstrakt oryginalny)
Analiza współczesnych doktryn polityki zagranicznej uwzględniać winna wpływ zasadniczych czynników, do których należę: uwarunkowania historyczne, uwarunkowania polityczno-ekonomiczne odnoszące się do systemu politycznego i potencjału ekonomicznego danego państwa oraz uwarunkowania związane z układem stosunków międzynarodowych, wyznaczającym otoczenie danego państwa, w czym niemałą rolę odgrywa jego położenie geograficzne. Założenia doktryny polityki zagranicznej w określony sposób integruję powyższe czynniki. Stopień jej spoistości w znacznym zakresie determinuje jej funkcjonalność, podlegającą weryfikacji poprzez praktykę polityki zagranicznej. Stąd też rozważając całościowo problem neutralności Finlandii nie można poprzestać jedynie na przedstawianiu założeń doktrynalnych i sposobu, ich ukształtowania; ważną kwestią jest też ich praktyczna weryfikacja. W niniejszym artykule przedmiotem analizy jest natomiast sama doktryna - tak jak ukształtowane została pod wpływem uwarunkowań historycznych oraz współczesnych wewnętrznych i zewnętrznych uwarunkowań polityczno-ekonomicznych. (fragment tekstu)
10
Content available remote Przewartościowania i adaptacje. Epilog nordyckiej bezaliansowości?
63%
Dowodów świadczących o przebudowie obecnego ładu międzynarodowego ciągle przybywa. Jednym z nich jest fakt "audytu bezpieczeństwa", przeprowadzanego przez państwa skandynawskie prowadzące dotychczas politykę neutralności. Dyskurs społeczno- polityczny w Szwecji i Finlandii świadczy o tym, iż państwa będące dotychczas pod swoistą powłoką gwarancji międzynarodowych, na podstawie bardziej lub mniej znanych ogółowi powodów skonstatowały, iż być może nie jest to już czas prawa międzynarodowego, a czas realpolitik. To symptomatyczny proces, wymagający szerszego spojrzenia i przeanalizowania. Jest to szczególnie ważne w kontekście czasu, zdiagnozowanego przez autora jako era radykalnych przewartościowań i nieuchronnych adaptacji w materii doktryn i polityk bezpieczeństwa państw we współczesnym świecie. Swoistą rekonkwistę znaczenia w tych przewartościowaniach zalicza aspekt siłowy.(abstrakt oryginalny)
Na początku lat 90. za główne przeszkody uniemożliwiające członkostwo Szwajcarii w Unii Europejskiej (UE) uznano: neutralność, federalizm oraz demokrację bezpośrednią. Jednak wraz z ustabilizowaniem się drogi bilateralno-sektorowej w stosunkach z Brukselą oraz dokonaniem stosownych regulacji prawnych w duchu redefinicji neutralności po zimnej wojnie nastąpiła istotna zmiana w interpretowaniu głównych barier w zakresie integracji z UE. Ostatecznie została odrzucona teza o sprzeczności między neutralnością a integracją. Kantony ponoszące główny koszt wdrażania umów bilateralnych uzyskały znaczący wpływ na kreowanie polityki europejskiej rządu oraz stały się inicjatorami wprowadzenia reform systemu politycznego. Ich prointegracyjna postawa stanowi również ważną przesłankę planowanych korekt mechanizmów demokracji bezpośredniej. Możliwości wprowadzenia w życie tych zamierzeń należy wiązać z wyczerpaniem się opcji bilateralnej i koniecznością rozważenia członkostwa w UE. Obecnie w Szwajcarii panuje konsensus w sprawie uznania drogi bilateralnej za optymalny wariant integracyjny. Na jego umocnienie wpłynęły zmiana funkcjonującego po wojnie układu rządowego oraz szerokie poparcie społeczne. Członkostwo w UE w dającej się przewidzieć perspektywie nie wydaje się jednak prawdopodobne, pomimo że Szwajcaria pozostaje najbardziej pożądanym przyszłym członkiem wspólnoty. (abstrakt oryginalny)
Artykuł odnosi się do niektórych elementów treści nowelizacji ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej, jaka została dokonana ustawą z dnia 30 grudnia 2015 r. W jednym z przepisów tej nowelizacji został zmieniony sposób doboru kandydatów na wyższe stanowiska w służbie cywilnej, przy jednoczesnym stwierdzeniu, że na mocy nowych przepisów osoby zajmujące te stanowiska będą stanowiły część korpusu służby cywilnej. Wolny i konkurencyjny nabór został zastąpiony powołaniem, którego w niektórych przypadkach dokonują podmioty piastujące swe funkcje z nadania politycznego, co rodzi pytanie, czy nie wpłynie to na sposób funkcjonowania osób powołanych, przede wszystkim zaś na kryteria ich doboru. Autor przypomina najpierw samą istotę służby cywilnej, która w Polsce sięga swą tradycją 1922 r. W dalszej kolejności przedstawia ideę utworzenia, sens istnienia oraz historię przedmiotowej służby w Polsce, oprócz ustawy z 1922 r., wspominając o ustawach z 1996, 1998 i 2006 r. i krótko nawiązując do politycznego tła ich uchwalenia, a następnie odnosi się do aktualnego stanu prawnego. W kluczowej części artykułu autor przypomina, jak ważna jest polityczna neutralność, będąca jedną z zasad, na których służba cywilna powinna opierać swoje działanie. Zapewnia ona funkcjonowanie w ramach służby cywilnej profesjonalnej i kierującej się w swych działaniach tylko interesem publicznym kadry, co stanowi konieczny warunek prawidłowej realizacji stojących przed tą służbą zadań. Na koniec autor formułuje również opinię dotyczącą tego, do czego może prowadzić odejście od tej zasady. (abstrakt oryginalny)
Współcześnie, tradycyjnie rozumiana kategoria państwa neutralnego uległa zmianie. Spowodowane jest to przede wszystkim ewolucją nietykalności terytorium państwa. Obecnie, tradycyjnie rozumiana nietykalność terytorialna państwa, wobec współczesnych, technicznych możliwości prowadzenia wojny musi, w sensie regulacji prawnomiędzynarodowych, ulec zmianie. Należy jednoznacznie stwierdzić, że dotychczasowa neutralność państwa jest li tylko kategorią historyczną.(abstrakt oryginalny)
After the end of the Cold War, neutrality was redefined by adapting its functioning to the unprecedented changes in the international environment. This redefinition covered two key areas; the change in attitudes towards international conflicts and the rejection of the principles of economic neutrality. By joining the EU, Austria, as a perpetually neutral state, made a commitment to fully conform with its obligations arising from participating in the Common Foreign and Security Policy. The necessary changes to legal regulations have led to a departure from the principles of traditional neutrality and the actual change of international status to an alliance-free/post-neutral state. The main area of main Austrian political forces' dispute within foreign and security policy was the recognition of the possibility of abandonment of neutrality and NATO membership. It remains unresolved as to whether the rejection of neutrality constitutes solely a legal and constitutional issue. At the same time, Austrian society, with its firm pro-European attitude, still shows a strong commitment to neutrality.(original abstract)
Pojęcie "neutralność", wywodzące się z łacińskiego terminu "neuter" (żaden z dwóch), jest pojęciem zarówno politycznym, jak i prawnym. Najogólniej rzecz biorąc, można stwierdzić, że oznacza ono postawę państwa, polegającą na przyjęciu polityki bezstronności, której treść określana jest przez normy prawa międzynarodowego. Neutralność wiąże się więc tradycyjnie z obszarem badawczym prawa międzynarodowego publicznego oraz nauki o stosunkach międzynarodowych. Użycie terminu "neutralność" po raz pierwszy w języku łacińskim nie wiązało się jednak wcale z tym polityczno-prawnym znaczeniem tego słowa, jakie mu się nadaje obecnie. M. Fabianus Quintilianus pisał w średniowieczu o "nomen neutrale" w znaczeniu "trzeciego rodzaju" pomiędzy rodzajami: męskim i żeńskim. Później terminu tego używano także jako pośredniego między dobrem a złem, zdrowiem a chorobą. W literaturze przedmiotu nie ma też pełnej zgodności co do tego, kiedy pojęcie neutralności zaczęło funkcjonować w stosunkach międzynarodowych. (fragment tekstu)
Przeanalizowano dwie płaszczyzny polityki RFN i Szwecji wobec państw rozwijających się tj. przesłanki i praktykę polityczną realizowaną w wybranych aspektach: procesu dekolonizacji, konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz formowania się nowego ładu ekonomicznego.
17
Content available remote Szwajcarski eurosceptycyzm - pomiędzy ekonomią a polityką
63%
Celem niniejszego opracowania jest charakterystyka szwajcarskiego eurosceptycyzmu - zespołu negatywnych opinii, zachowań i postaw wobec procesu integracji europejskiej jako takiej, w tym w szczególności w postaci Unii Europejskiej. Tekst rekonstruuje główne argumenty (natury ekonomicznej i politycznej) podnoszone w szwajcarskiej debacie publicznej na temat uczestnictwa Helwetów w głównym nurcie procesu integracyjnego w Europie, jak również postawy głównych sił politycznych Konfederacji Szwajcarskiej oraz opinię samych Helwetów ujawnianą w postaci sondaży opinii publicznej. Artykuł wyjaśnia prawno-ustrojowe, jak również ekonomiczne i polityczne uwarunkowania szwajcarskiego eurosceptycyzmu.(abstrakt oryginalny)
Neutralność w Mołdawii traktowana jest przez władze państwa jako strategia, która mogłaby zagwarantować przetrwanie w środowisku międzynarodowym. Niemniej, mimo osadzenia w prawie państwowym (w ustawie zasadniczej), Mołdawia nie posiada gwarancji międzynarodowych dla swojego statusu neutralności, co wynika przede wszystkim z niekonsekwentnej polityki zagranicznej. Mołdawia stoi przed wyborem dwóch strategii: pierwszej, polegające na zacieśnieniu relacji z Zachodem; drugiej, na polepszeniu relacji z Rosją i mimo, że wybór każdej ze ścieżek wiązałby się z wysokim ryzykiem, wydają się one lepsze od polityki pozorowanej neutralności, jaką państwo to dotychczas prowadziło. (abstrakt oryginalny)
Problem relacji zachodzących pomiędzy systemem politycznym a politykę zagraniczną wydaje się istotny zarówno z punktu widzenia rozważań nad całością funkcjonowania systemów politycznych, jak i szeroko rozumianej problematyki stosunków międzynarodowych. Głównym podmiotem realizacji tej polityki jest państwo. Związane jest to z wykonywaniem przez nie funkcji zewnętrznej. Państwo jest wyrazicielem woli wielkich grup społecznych, podlegając wpływowi instytucji reprezentujących interesy tych grup (klas, warstw, odłamów itp.). Rozważenie wpływu systemów politycznych dwóch krajów skandynawskich - Finlandii i Szwecji - na realizowane w nich koncepcje polityki zagranicznej, wymaga zdefiniowania samego pojęcia "system polityczny". Pod pojęciem tym rozumiemy "aparat państwa, partie polityczne, organizacje społeczne oraz grupy formalne i nieformalne, a także normy i zasady regulujące ich wzajemne stosunki, tworzące funkcjonalną całość z punktu widzenia bezpośredniego lub pośredniego kreowania organów i decyzji państwowych". W tak rozumianym systemie politycznym ważną rolę odgrywają tzw. grupy nacisku, które określić można jako "organizacje lub ruchy społeczne, nie walczące o bezpośredni udział we władzy państwowej, lecz wpływające na ośrodki władzy, aby uzyskać możliwie najkorzystniejsze decyzje dla określonych grup społecznych". Działalność wszystkich instytucji wchodzących w skład systemu politycznego, w tym grup nacisku, w ramach funkcji zewnętrznej pozwala mówić o wpływie jaki system polityczny jako całość, wywiera na politykę zagraniczną. Oba państwa skandynawskie reprezentują w polityce zagranicznej dwa współczesne modele neutralności, cechujące się zarówno elementami wspólnymi, jak i rozbieżnościami. Istotną cechę wspólną jest fakt, iż oba państwa traktuję neutralność przede wszystkim jako zasadę polityczną, unikając instytucjonalnych zabezpieczeń w postaci wielostronnych traktatów gwarancyjnych, występujących często w historii "klasycznej" neutralności. Trwałość neutralności oraz jej wiarogodność związana jest tu przede wszystkim z praktykę polityczną i uznaniem tej trwałości przez państwa trzecie, raczej de facto niż de iure. Tej zbieżności nie podważa rola, jaką w fińskiej polityce zagranicznej odgrywa układ o Przyjaźni i Współpracy z ZSRR z 1948 r., ponieważ układ ten gwarantuje bezpośrednio niepodległość i nienaruszalność granic Finlandii, nie zaś jej neutralność. Innym podobieństwem jest znaczna stabilność założeń polityki zagranicznej w obu państwach po II wojnie światowej, co określa ich trwałą pozycję w ogólnoeuropejskim układzie sił. Co się tyczy odmienności w obu koncepcjach neutralności, stwierdzić można, że wypływają one przede wszystkim z uwarunkowań ich powstawania. O ile szwedzki model neutralności kształtował się w ciągu prawie całego wieku XIX oraz od początku wieku XX pod wpływem pozytywnych w sumie doświadczeń, jakie państwo to wyniosło z realizacji polityki unikania sojuszów wojskowych i udziału w konfliktach zbrojnych na terenie Europy, o tyle doktryna fińska stanowi rezultat wyciagnięcia wniosków z doświadczeń negatywnych, związanych przede wszystkim z politykę zagraniczną, prowadzoną w okresie międzywojennym i podczas II wojny światowej. Celem artykułu jest dokonanie porównawczej analizy uwarunkowań, jakie dla realizowanych do końca lat 70-tych w obu krajach koncepcji neutralności w polityce zagranicznej, wywierają zarówno instytucjonalne elementy systemu politycznego w postaci grup nacisku, jak i element pozainstytucjonalny - opinia publiczna. Określić go można - za J. Wiatrem jako "historycznie określony i zmienny stan świadomości społecznej wielkich grup ludzi, wyrażany publicznie w sprawach ważnych dla systemu politycznego i przynajmniej potencjalnie kontrowersyjnych, tak, iż wyrażanie opinii staje się elementem funkcjonowania samego systemu politycznego". Funkcjonowanie obu tych elementów pozostaje ze sobą w ścisłym związku, jako że mobilizację opinii publicznej uznać można za jeden z głównych środków oddziaływania grup nacisku na całokształt polityki realizowanej przez system. (fragment tekstu)
This article examines the consequences for Sweden's state identity by the decision of Finland and Sweden to apply for membership in NATO. Taking its starting point in Sweden's shattering loss of its easternmost provinces in the 1809 Treaty of Fredrikshamn, it explores Sweden's initial formulations of a policy of neutrality and its evolution until the end of the Cold War. The article then directs attention to how Social Democratic leaders managed to institutionalise a Swedish "active foreign policy", exerting a lasting, formative influence on Sweden's state identity. It also addresses the rapprochement of Finland and Sweden after the end of the Cold War and the consequences of the bilateral dynamics that characterised their EU-membership applications. The article critically discusses how Sweden reformulated its concept of neutrality into a nebulous concept of non-alignment and adopted a security policy rooted in a cooperative security approach. Based on key findings drawn from this historical account, this article addresses the processes that lead to Finland and Sweden unexpect-edly deciding on jointly applying for NATO membership. It concludes with a forward-looking assessment of how a Swedish NATO membership will ultimately stabilise Sweden's adaptable state identity and its implications for the Nordic countries' regional military strategy. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.