Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Niebankowe instytucje finansowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Issues of Non-Bank Financial Institutions Investment Activity in Ukraine
100%
Przeprowadzone badania pozwoliły na ocenę niebankowych instytucji finansowo-kredytowych działających na rynku usług finansowych Ukrainy. Ocenie poddano zdolności akumulacyjne i redystrybucyjne tych instytucji w kontekście potrzeb gospodarki. Znaczenie dla gospodarki niebankowych instytucji finansowych na Ukrainie oceniono na podstawie usług finansowych świadczonych przez te podmioty. W artykule zaproponowano zmiany w regulacjach działalności tych instytucji. Zaproponowane zmiany dotyczyły wzmocnienia rynku finansowego poprzez stworzenie nowych zasad finansowania i opracowania ram prawnych regulacji tego rynku. Ponadto, wskazano iż poprawa relacji instytucji niebankowych na krajowym rynku kredytowym zapewni dalszy rozwój rynku finansowego Ukrainy. (abstrakt oryginalny)
Przypomniano podstawowe fakty z najnowszej historii PZU SA. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie o przyszłość tej firmy, gdzie największą zagadką jest polityka skarbu państwa. Przedstawiono możliwe cztery warianty postępowania skarbu państwa wobec grupy PZU.
Unie kredytowe (w Polsce nazywane spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi) z punktu widzenia oferowanych usług finansowych, gromadząc oszczędności i ze zgromadzonych środków udzielając pożyczek, upodabniają się do banków. Działając jako niebankowe instytucje depozytowe, w praktyce mogą podlegać regulacjom odmiennym od banków. W instytucjach tego rodzaju wprowadza się również regulacyjne mechanizmy bezpieczeństwa dla deponentów, rozumiane jako nadzór nad ich działalnością oraz system gwarantowania depozytów, w praktyce jednak nie zawsze takie rozwiązania funkcjonują. W artykule dokonano analizy przesłanek wprowadzania mechanizmów bezpieczeństwa w uniach kredytowych, a także analizy rozwiązań w tym zakresie w wybranych systemach finansowych. Podniesiono argumenty za i przeciw regulacjom zewnętrznym w sektorze unii kredytowych. Ponadto omówiono różnorodność rozwiązań faktycznych w tym zakresie, od włączenia unii kredytowych do systemów bankowych (w zakresie nadzoru i systemu gwarantowania depozytów), poprzez specyficzne odrębne rozwiązania w tym zakresie i formy pośrednie, do sytuacji, gdzie unie kredytowe nie posiadają rozpatrywanych mechanizmów. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Determinanty recesji na rynku pożyczek pozabankowych w Polsce
75%
Zaostrzenie regulacji w zakresie detalicznej działalności kredytowej banków (rekomendacja T KNF) doprowadziła do dynamicznego wzrostu sektora pożyczek pozabankowych w Polsce. Obok segmentu tradycyjnego (off-line) pożyczek udzielanych w domu i w punktach stacjonarnych - własnych i partnerskich, np. poprzez pośredników finansowych w związku z rozwojem nowoczesnych technologii w finansach konsumenckich (fin-tech), powstał i dynamicznie rozwinął się segment pożyczek udzielanych zdalnie (on-line, digital lending, Lendtech). W okresie dynamicznego wzrostu pozabankowego sektora pożyczkowego w życie weszło szereg regulacji o charakterze ostrożnościowym i w zakresie ochrony konsumenta-pożyczkobiorcy, a największe instytucje pożyczkowe od lutego 2016 r. zostały objęte tzw. podatkiem bankowym. Jednak statystyki rynku pożyczkowego za 2019 r. wskazują, że z miesiąca na miesiąc dynamika sprzedaży pożyczek pozabankowych spadała, aby w końcu roku osiągnąć ujemne wartości (ok. -3%), oznaczające w praktyce stan recesji tego rynku. Celem artykułu jest identyfikacja determinant zaobserwowanej w 2019 r. recesji rynku pożyczek pozabankowych. W artykule wykorzystano literaturę przedmiotu, na którą składają się akty prawne, artykuły naukowe, raporty i dane statystyczne. (abstrakt oryginalny)
Przysłowie, że historia lubi się powtarzać, wydaje się bardzo adekwatne w odniesieniu do cyklicznie powtarzających się afer finansowych. Jak pisze autor artykułu, doniesienia z pierwszych stron gazet i czołówek mediów elektronicznych dotyczące działalności Amber Gold pokazują, że choć z zastosowaniem innej zachęty do inwestowania, w innym miejscu i z udziałem innych ludzi, schemat działania piramid jest stary jak świat i niezwykle przewidywalny. Na przykładzie działalności Bernarda Madoffa, okrzykniętego największym hochsztaplerem wszechczasów, autor prezentuje żelazne zasady, zgodnie z którymi od lat dokonywane są oszustwa finansowe.
6
75%
Purpose - The aim of the paper is to assess the role of banks and non-banks in payments from a global perspective using a comprehensive approach. The considerations are also focused on the determinants of possible changes in this area in the future. Research method - The research methods applied in the study include the literature review and the critical analysis of available empirical research results in the field of payment intermediation. The analysis based on desk research is focused on changes in payments trends observed worldwide. Results - The research leads to the conclusion that despite the significant role of nonbank entities on the payment services market, banks continue to be important elements of payment systems. There are no commonly used solutions that are fully separate from banking systems, and there is no doubt that this will not change in the nearest future. However, payment innovations combined with changes in regulations and central bank strategies may alter the use of both bank money and the banking infrastructure in payments. Originality /value / implications /recommendations - The paper contributes to the discussion on trends leading to a change in the role of banks and an increasing role of non-banks in payment intermediation. It investigates the problem from a global perspective and using a comprehensive approach. Its novelty lies also in the approach based on four distinguished stages of the change of the banks' role in payment systems. (original abstract)
7
Content available remote Społeczna odpowiedzialność instytucji parabankowych w Polsce
75%
Artykuł podejmuje problem społecznej odpowiedzialności instytucji parabankowych w Polsce. Poza aspektami prawnymi funkcjonowania tych instytucji w naszym kraju i problemami związanymi z ich funkcjonowaniem, uwaga skupia się na wybranych obszarach realizowania postulatu CSR przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo - Kredytowe. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę, cele i rodzaje funduszy powierniczych. Klasyfikacji dokonano w oparciu o kryteria takie jak: sposób pobierania prowizji, strategia inwestycyjna, posiadane instrumenty finansowe i kierunek inwestycyjny (quasi-podział). Następnie omówiono rynki funduszy powierniczych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Japonii oraz działalność rodzin funduszy powierniczych na rynku amerykańskim. Na zakończenie zanalizowano funkcjonowanie funduszy powierniczych w Polsce.
Agenci transferowi pojawili się na naszym rynku wraz z przybyciem funduszy inwestycyjnych. Specjalność tę rozsławiła spółka PZU-CL-AT, która obsługuje PZU-PTE Złota Jesień, oraz częściowo - PZU-TFI (obsługa specjalistyczna o charakterze księgowo-informatycznym). Omówiono, co należy do zadań agenta transferowego, jakie są jego możliwości w polskim systemie bankowym.
Z sondażu koniunktury wynika, że w IV kwartale 2001 r. poprawia się koniunktura na rynku ubezpieczeniowym. Przewidywania przedstawicieli zakładów życiowych są bardziej optymistyczne niż zakładów majątkowych.
Najsilniejsza koncentracja fuzji w polskim sektorze bankowym miała miejsce w 2001 roku. Zrealizowane zostało pięć transakcji (WBK i Bank Zachodni, Bank Handlowy i Citibank, ING Polska i Bank Śląski, BIG Bank i BIG Bank Gdański, BPH i PBK). Przedstawiono analizę zachodzących procesów. Zwrócono uwagę na uwarunkowania w jakich realizowane są fuzje w polskim sektorze bankowym w porównaniu z krajami zachodnioeuropejskimi. Wymieniono czynniki strategiczne, które mają wpływ na sposób przeprowadzenia fuzji. Wyróżniono etapy procesów fuzji w ramach łączących się instytucji finansowych oraz ich cele i uwarunkowania (strategiczne, marketingowe, back office'owe).
Istnieją dwa podstawowe modele obecności banków w Internecie: bankowość internetowa oraz bankowość wirtualna. Ostatnio banki stanęły przed nowym wyzwaniem ze strony konkurencji, którą stanowią firmy technologiczne, które oferują usługi bankowe, mogące skutecznie konkurować z bankami w dziedzinie elektronicznych usług finansowych (np. rozliczanie płatności za zakupy w Internecie, prezentacja faktury i zapłata za nie). Doskonałymi przykładami są tu usługi takie jak FakturyOnline.pl, BillBird.pl oraz BillNet.pl(EBPP) czy CitiConnect, WellPay, E-Card oraz Polcard.
Celem opracowania jest przedstawienie genezy fabryk kredytowych oraz wskazanie wybranych aspektów ich funkcjonowania na terenie Niemiec oraz określenie, czy istnieją przesłanki, by takie instytucje powstały w Polsce.
Gospodarstwo domowe tworzone jest przez wspólnotę ludzi, którzy razem mieszkają i wspólnie podejmują decyzje w zakresie źródeł pozyskiwania środków finansowych i sposobów ich efektywnego wydatkowania. Banki odgrywały i nadal odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu gospodarstw domowych jako źródło pozyskania przez nie kapitału zewnętrznego oraz jako instytucje gromadzące ich oszczędności. We współczesnej gospodarce obserwuje się wzrost liczby instytucji, które bankami nie są, a świadczą usługi zbliżone do bankowych. Niejednokrotnie, wykorzystując niewiedzę podmiotów gospodarczych odnośnie do różnic między bankami i parabankami, instytucje te osiągają wysokie zyski. Celem artykułu jest wskazanie wzajemnych zależności funkcjonowania gospodarstw domowych i parabanków.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono politykę kredytową banków wobec niezamożych klientów. Ukazano mechanizmy powstawania szarej strefy kredytowej i system działania firm udzielających pożyczek w systemie argentyńskim. Omówiono działalność kilku niebankowych instytucji finansowych działających na rynku polskim oraz skutki nieinformowania Biura Informacji Kredytowej o zobowiązaniach finansowych swoich klientów. Przedstawiono regulacje wprowadzone przez Komisję Nadzoru Finansowego, Rekomendacje T będącą zbiorem dobrych praktyk w zakresie udzielania kredytów detalicznych.
Podstawowym celem artykułu jest ocena kondycji finansowej niebankowych przedsiębiorstw finansowych działających na rynku usług factoringowych w Polsce w latach 2010-2015. W tym kontekście postawiono następującą hipotezę: "W latach 2010-2015 sytuacja finansowo-majątkowo polskich przedsiębiorstw faktoringowych uległa istotnej poprawie". W opracowaniu wykorzystano metodę indukcyjną. Wyznaczono wskaźniki analityczne a następnie na ich podstawie stworzono wskaźnik syntetyczny oraz zbudowano linię trendu. Uzyskane wyniki badań pozwoliły ocenić, że przedsiębiorstwa faktoringowe w całym analizowanym okresie charakteryzują się niską płynnością i rentownością oraz wysokim poziomem zadłużenia. Syntetyczny wskaźnik rozwoju przyjął niewielki trend malejący, zatem należy odrzucić postawioną hipotezę, zaznaczając jednak, iż sytuacja finansowa analizowanych podmiotów gospodarczych jest stosunkowo stabilna.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie zasad funkcjonowania internetowych platform do zaciągania/udzielania pożyczek ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka towarzyszącego tym transakcjom. (fragment tekstu)
Celem opracowaniajest ocena jakości stosowanych kowenantów na rynku obligacji, co zostanie osiągnięte dzięki realizacji celów pomocniczych: identyfikacji czynników, które determinują liczbę kowenantów zawartych w warunkach emisji, ustaleniu płaszczyzn konfliktu pomiędzy akcjonariuszami a obligatariuszami, które są najczęściej monitorowane dzięki kowenantom, analizie cech wskaźników finansowych wykorzystywanych w roli kowenantów. (fragment tekstu)
19
Content available remote Regulacje a jakość kredytów konsumenckich w Polsce
63%
Celem artykułu jest analiza wpływu regulacji na jakość świadczonych usług bankowych, które z punktu widzenia banku jako oferenta usług porządkują relacje bank-klient i wpływają na podwyższenie jakości usług. Jednak w czasach kryzysów finansowych, gdy poprzez regulacje zwiększa się bezpieczeństwo działalności bankowej, zaostrzeniu ulegają również zasady świadczenia usług dla klientów, rola regulacji w podnoszeniu jakości staje się dyskusyjna. Wraz z wprowadzaniem kolejnych regulacji zaostrzających zasady udzielania kredytów dla osób fizycznych zmniejsza się ryzyko prowadzenia działalności bankowej, a tym samym poprawia się stabilność systemu bankowego oraz jakość usług bankowych świadczonych przez legalnie działające w Polsce banki. Wiele osób prywatnych, nie spełniając nowych warunków kredytowych, nie może skorzystać z usług oferowanych przez banki, szuka dofinansowania i staje się klientami instytucji, których działalność nie jest jasno uregulowana, co przyczynia się do poszerzenia szarej strefy bankowej. (fragment tekstu)
Autorka przedstawiła strukturę i wielkość rynku funduszy venture capital działających obecnie na terenie Polski, w szczególności źródła podaży kapitału i charakterystykę inwestycji.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.