Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Niemiecki model gospodarki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule zostało postawione pytanie, czy niemiecka gospodarka zdoła przezwyciężyć osłabienie oraz czy ponownie może stać się jednym z najsilniejszych gospodarczo państw świata.
Niemcy nie mają dobrej prasy w Europie. Brytyjskie bulwarówki epatują okładkami z Angelą Merkel przerobioną na Adolfa Hitlera. Autor opisuje sytuację i postawę Niemiec w stosunku do Unii Europejskiej oraz kryzysu gospodarczego.
Przedsiębiorstwa europejskie wykazują od pewnego czasu nową dynamikę, a ich najwyższe gremia działają inaczej, niż niegdyś. Mimo to potrzebne są dalsze zmiany, wzorowane na systemach amerykańskich - podkreśla w niżej omówionej publikacji prezes zarządu Giełdy Niemieckiej we Frankfurcie nad Menem. W Niemczech, w przeciwieństwie do innych krajów duży wpływ na rady nadzorcze wywierają przedstawiciele załóg oraz banki.
(...) sposób podejścia badawczego skłania autora do sformułowania (...) zasadniczych pytań: "Czy teoria ordoliberalizmu i koncepcja Społecznej Gospodarki Rynkowej są nadal aktualne i użyteczne dla współczesnej polityki społeczno-gospodarczej? Czy w obliczu trwającego od 2008 roku światowego kryzysu finansowego i gospodarczego można mówić o >>renesansie<< koncepcji Społecznej Gospodarki Rynkowej, czy raczej o jej upadku?"
Badania porównawcze państw opiekuńczych pokazują, iż dobra publiczne wprowadzone przez dobrze zorganizowane i silne grupy interesu (pracodawcy, pracobiorcy) są lepiej chronione niż grupy niezorganizowane, nawet wówczas, gdy ilość niezorganizowanych klientów jest bardzo duża. Tam gdzie dobra finansowane są z podatków łatwiej ograniczać świadczenia, niż gdy udział w finansowaniu mają pracodawcy i pracobiorcy. Opierając się na tezie Piersona (1994) można zaobserwować, iż konstrukcja programów jest najistotniejszym czynnikiem kształtującym siłę lub słabość grup klientów określając tym samym trwałość lub podatność systemu na zmiany. W systemie, gdzie zgodnie z obowiązującym paradygmatem dostęp do dóbr publicznych kształtowany jest przez partnerów taryfowych, występuje silny opór przed ograniczaniem programów ubezpieczeniowych. (fragment tekstu)
Przystąpienie Polski do struktur Unii Europejskiej spowodowało, że codzienne kontakty z obcokrajowcami, także na obszarach wiejskich są coraz częstsze. Autorki dokonały analizy relacji pomiędzy ludnością wiejską a rolnikami niemieckimi gospodarującymi w naszym kraju. Zachowania, postawy i działania omówiły z punktu widzenia obu stron.
Ordoliberalizm ciągle pozostaje teoretyczną podbudową polityki i gospodarki Niemiec. Dotyczy to zwłaszcza zagwarantowania stabilności systemu oraz realizacji koncepcji społecznej gospodarki rynkowej. Niezależnie od tego, jaka partia polityczna ma przewagę i kto sprawuje władzę podstawy systemu pozostają bez zmian. Partie polityczne przestrzegają consensusu w zasadniczych sprawach dotyczących stabilności państwa. Ta taktyka sprawdziła się w powojennym półwieczu. (fragment tekstu)
Jeszcze przed zakończeniem II wojny światowej wyłoniła się w Niemczech koncepcja społecznej gospodarki rynkowej. Wyrosła ona na gruncie neo-liberalnych teorii ekonomii. Autorem pojęcia jest Alfred Müller-Armack, przedstawiciel tzw. szkoły fryburskiej (Freiburger Schule), która zapoczątkowała kierunek zwany ordoliberalizmem. Szkoła fryburska kładła szczególny nacisk na prowadzenie polityki gospodarczej, na znaczenie tworzenia warunków funkcjonowania konkurencji. Państwu powierzała to najważniejsze i szczególne zadanie. Według koncepcji Waltera Euckena, ojca szkoły fryburskiej, rola państw miała się sprowadzać głównie do stanowczej polityki antymonopolowej, reagowania na anormalne zachowanie podaży, dbanie o ramy prawne niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów zachodzących w gospodarce rynkowej. Natomiast doktryna społecznej gospodarki rynkowej silniej akcentowała cele społeczno-polityczne i przyjmowała bardziej pragmatyczne nastawienie wobec ingerencji państwa. Zdaniem A. Müller-Armacka społeczna gospodarka rynkowa miała unikać błędów leseferyzmu, stąd politykę podziału dochodu uważał on za integralną część polityki gospodarczej . Do wdrażania nowego porządku gospodarczego - społecznej gospodarki rynkowej - Niemcy przystąpiły po II wojnie światowej. Zadania tego podjął się Ludwig Erhard, dyrektor Rady Gospodarczej Bizonii, późniejszy minister gospodarki, a od 1963 r. kanclerz Niemiec. (fragment tekstu)
Niemiecki parlament uchwalił nowelizację w zakresie upadłości koncernu, która weszła w życie 21.04.2018 r. Nowelizacja wprowadziła szereg rozwiązań prawnych umożliwiających usprawnienie postępowań upadłościowych dotyczących podmiotów wchodzących w skład koncernu. Dotychczasowe przepisy prawa insolwencyjnego w Niemczech nie przewidywały jednego postępowania dla takiej grupy spółek tworzących koncern, co powodowało utrudnienia w koordynacji każdorazowego postępowania upadłościowego dotyczącego jednego z podmiotów. Istotnymi zmianami umożliwiającymi efektywną koordynację postępowań upadłościowych jest m.in. wprowadzenie jurysdykcji jednego sądu upadłościowego dla każdego z postępowań upadłościowych dotyczących danego podmiotu wchodzącego w skład koncernu. Dodatkowo przewidziano możliwość przekazania już wszczętego postępowania upadłościowego na rzecz sądu właściwego dla wszystkich postępowań. Wzmocniono także rozwiązania dotyczące koordynacji działań sądów upadłościowych, zarządców masy upadłości, jak również zgromadzeń wierzycieli. (abstrakt oryginalny)
W latach 2003-2005 przeprowadzona została największa w dziejach niemieckiego ustawodawstwa socjalnego reforma polityki rynku pracy. W ramach pakietu "Czterech ustaw o nowoczesnych usługach na rynku pracy", opracowanych przez tzw. komisję Hartza pod hasłem "wspierać, ale żądać w zamian"), dokonano poważnych zmian w sferze organizacji służb zatrudnienia oraz instrumentów polityki rynku pracy. Jednakże krótki okres od zakończenia implementacji powyższych nowych uregulowań uniemożliwia udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o efektywność przeprowadzonych reform. Poziom bezrobocia w RFN nadal bowiem waha się w granicach 4,5-5 mln osób.
Celem referatu jest prezentacja niemieckiej nauki o zarządzaniu i menedżerach. Autor omówił obserwacje Alfreda D. Chandlera, Petera F. Druckera, stosunek niemieckiej nauki do amerykańskiej nauki zarządzania, niemiecką naukę XX wieku oraz różnice między menedżeryzmem w nauce niemieckiej i w nauce amerykańskiej. Na przykładzie restrukturyzacji firmy Hoechst przedstawił kształtowanie się menedżeryzmu niemieckiego.
Poprzez rózne aspekty społeczne (świadomość społeczna, demokratyzacja życia społecznego) autor analizuje ekonomiczny wymiar gospodarki rynkowej tj.: mechanizm rynkowy, przekształcenia własnościowe, narodowe modele gospodarki rynkowej Niemiec, Japonii, Szwecji, USA. Konkludując, autor stwierdza, że wraz z ciągłą ewolucją rzeczywistości społeczno-ekonomicznej ewoluować będzie także model gospodarki rynkowej, a najlepszą metodą przezwyciężania alienacji i dezaktywacji wielkich grup społecznych jest demokracja.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.