Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nierównowaga płatnicza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Nadwyżka obrotów bieżących w Chinach a globalna nierównowaga płatnicza
100%
Jedną z przyczyn narastania globalnej nierównowagi płatniczej w ostatnich kilkunastu latach był szybki wzrost nadwyżki w obrotach bieżących chińskiego bilansu płatniczego. Wynikał on między innymi ze wzrostu oszczędności wszystkich trzech sektorów, to jest chińskich gospodarstw domowych, przedsiębiorstw oraz rządu. Po globalnym kryzysie finansowym z lat 2007-2009 nadwyżka w obrotach bieżących Chin znacząco się zmniejszyła. Zostało to spowodowane głównie wzrostem inwestycji, a w mniejszym stopniu spadkiem chińskich oszczędności. (abstrakt oryginalny)
2
100%
During the global banking crisis of 2007-2009 and the Eurozone sovereign debt crisis of 2010-2012 the so called 'TARGET2 imbalances' attracted considerable attention. Some economists interpreted them as a symptom of the ECB's 'stealth bailout'. The aim of the paper is to highlight that contrary to such claim, the emergence of TARGET2 imbalances reflected the benefits of having a mutual central bank within a monetary union which facilitated cross-border funding in spite of the global financial turbulence. The ECB's liquidity loans to commercial banks in the Eurozone debtor countries shielded the Eurozone from a much deeper financial crisis than it actually occurred. The emergence of the TARGET 2 imbalances was actually only an accounting phenomenon resulting from the fact that these liquidity loans were technically extended by the debtor countries' national central banks which are de facto (from the monetary policy perspective) ECB's regional branches.(original abstract)
Zarówno w Polsce, jak i w całej Grupie Wyszehradzkiej zarejestrowano relatywnie wysokie deficyty na rachunku obrotów bieżących przed wejściem do linii Europejskiej. Utrzymujące się niemal od początku lat 90. deficyty płatnicze były początkowo rezultatem spadku produkcji i dochodu narodowego trakcie głębokiej transformacji i restrukturyzacji gospodarki, zatem nie budziły wątpliwości oraz negatywnych ocen. Jednakże w ostatniej latach poprzedzających akcesję oraz w związku z powrotem do szybkiego rozwoju gospodarczego nie obserwuje się tendencji do wyraźnego zahamowania wysokiego deficytu obrotów bieżących. Trwale utrzymująca się nierównowaga płatnicza w całej Grupie Wyszehradzkiej, chociaż nie musi w bliskiej perspektywie oznaczać podważania stabilności makroekonomicznej tych krajów, może jednak wywoływać pewien niepokój i dyskusje w kręgu instytucji finansowych i na rynkach międzynarodowych w kwestii dopuszczalnych granic deficytu bilansów obrotów bieżących. W prezentowanym opracowaniu dokonano krótkiego przeglądu i oceny tendencji strukturalnych występujących w bilansie obrotów bieżących krajów Grupy Wyszehradzkiej w ostatnich 5 latach przed przystąpieniem do Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest ukazanie wpływu kryzysu finansowego na równowagę zewnętrzną krajów, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku i później. Badanie przeprowadzono dla lat 2008-2016. Pracę podzielono na trzy części. W pierwszej części przedstawiono kształtowanie się salda na rachunku bieżącym bilansu płatniczego tych krajów w relacji do PKB, w drugiej zaś międzynarodowej pozycji inwestycyjnej netto (MPI netto). Część trzecia przedstawia zadłużenie zagraniczne badanych krajów. Z przeprowadzonych badań wynika, że po kryzysie nastąpiło obniżenie wartości ujemnych sald rachunków bieżących w relacji do PKB we wszystkich badanych krajach. W większości badanych krajów poprawiła się również międzynarodowa pozycja inwestycyjna netto. W efekcie zmniejszyła się nierównowaga zewnętrzna oceniona przez pryzmat powyższych miar. Jednak wskaźniki związane z zadłużeniem zagranicznym w wielu spośród badanych państw nadal utrzymują się na wysokim poziomie, co jest dla nich źródłem ryzyka. (abstrakt oryginalny)
W rozdziale przedstawiono analizę występującej obecnie globalnej nierównowagi płatniczej z perspektywy nadwyżki w obrotach bieżących krajów azjatyckich. Scharakteryzowano skalę i proces narastania globalnej nierównowagi płatniczej, opisano przyczyny nadwyżki w obrotach bieżących krajów azjatyckich z punktu widzenia bilansu inwestycji i oszczędności tych gospodarek oraz przedstawiono konsekwencje istniejącej nierównowagi dla tej grupy krajów.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Globalny kryzys finansowy i globalna nierównowaga płatnicza
100%
Celem artykułu jest przedstawienie związku między globalną nierównowagą płatniczą i obecnym kryzysem na międzynarodowych rynkach finansowych. W pierwszym punkcie przedstawiono pojęcie globalnej nierównowagi oraz przyczyny jej powstania. W drugim punkcie opisano przyczyny obecnego kryzysu finansowego i rolę, jaką w jego wybuchu odegrała nierównowaga płatnicza. W punkcie trzecim omówiono zmiany, jakie w procesie narastania globalnej nierównowagi wywołał obecny kryzys. (fragment tekstu)
Od wielu już lat, zwłaszcza od połowy minionej dekady 2001-2010, wielkim problemem międzynarodowych stosunków finansowych i ogólnoekonomicznych stała się głęboka, długotrwała nierównowaga płatnicza na głównych kierunkach przepływów gospodarczych. Jej wyrazem są permanentne nadwyżki w bilansach obrotów bieżących jednej grupy krajów i odpowiadające im, równie chroniczne, deficyty obrotów bieżących innej grupy krajów. Sprawą zagadkową jest przy tym zwłaszcza rola, skala i kierunek strumieni kapitałowych, jakie towarzyszą tej nierównowadze. Potoki kapitałów (w ujęciu netto) płyną mianowicie od krajów słabiej rozwiniętych, a więc uboższych i potrzebujących doinwestowania, do wyżej rozwiniętych i bogatszych, czyli zasobniejszych także w zainwestowany już kapitał. W tym opracowaniu uwaga autora koncentruje się tylko na nierównowadze globalnej, a zwłaszcza na jej centralnym i szczególnie reprezentatywnym fragmencie, jakim niewątpliwie jest wielki brak równowagi obrotów na linii Chiny i Stany Zjednoczone.
8
Content available remote Strefa euro wobec kryzysu finansowego
100%
Celem tekstu jest wskazanie, że strefa euro - mimo oczywistych pozytywów - jest obarczona problemami strukturalnymi, jakimi jest wewnętrzna nierównowaga płatnicza czy trudność w prowadzeniu polityki pieniężnej przez EBC. Kryzys finansowy obnażył te słabości i jednocześnie wykazał brak odpowiedniego instrumentarium z zakresu polityki gospodarczej w wymiarze wspólnotowym. Mimo tych słabości, argumenty na rzecz wejścia Polski do strefy euro pozostają w mocy, ale wyraźnie widać, że polityka makroekonomiczna musi uwzględniać specyficzne wyzwania wynikające z funkcjonowania w obszarze wspólnej waluty. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Internacjonalizacja renminbi (RMB) a międzynarodowa nierównowaga płatnicza
100%
Procesy internacjonalizacji walut jako alternatywy dla USD zyskują coraz większą uwagę i stają się przedmiotem coraz częstszych analiz, zarówno w dyskusjach akademickich, jak i oficjalnych forach współpracy międzynarodowej (G20, MFW, BIS). Utworzenie prawdziwego wielodewizo- wego systemu, opartego na kilku walutach międzynarodowych stanowi jeden z alternatywnych scenariuszy reformowania międzynarodowego systemu walutowego. Czynnikiem stymulującym proces reformowania jest wadliwość systemu opartego na jednej walucie, co destabilizuje międzynarodowe środowisko finansowe i podtrzymuje międzynarodową nierównowagę płatniczą. Wśród walut mogących odegrać istotną rolę międzynarodową coraz większe znaczenie zyskuje renminbi (RMB). Szczególnego znaczenia nabiera fakt, że władze chińskie są aktywne w internacjonalizowaniu własnej waluty i konsekwentnie podejmują działania w tym kierunku. Motorem tych działań są korzyści, jakie kraj może odnieść w wyniku międzynarodowego zastosowania własnej waluty. Celem artykułu jest analiza procesu internacjonalizacji RMB i próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób proces ten wpływa i wpłynie w perspektywie długookresowej na gospodarkę chińską i globalną, w tym na międzynarodową nierównowagę płatniczą.(abstrakt oryginalny)
W dotychczasowej strategii rozwoju krajów azjatyckich w trzecim rozdziale przedstawiono dotychczasową strategię rozwoju krajów azjatyckich oraz konieczność jej zmiany, tak by w przyszłości sprzyjała utrzymaniu stabilnego wzrostu gospodarczego w tych krajach i ograniczeniu nierównowagi zewnętrznej w gospodarce światowej. W pierwszej części przedstawiono dotychczasową, proeksportową strategię wzrostu gospodarczego krajów azjatyckich, w drugiej - skutki globalnego kryzysu finansowego dla krajów azjatyckich, a w trzeciej - ryzyko, jakie wiąże się z dalszą realizacją proeksportowej strategii rozwoju, oraz konieczność przejścia tej grupy krajów do nowego modelu rozwoju, w którym większą rolę odgrywałby popyt wewnętrzny. W ostatniej części rozdziału przedstawiono znaczenie azjatyckich rynków finansowych w modyfikacji dotychczasowego modelu rozwoju.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Próba oceny polskiej polityki gospodarczej w drugiej dekadzie XXI wieku
100%
Polska polityka gospodarcza drugiej dekady XXI wieku w małym stopniu dostosowywała się do zachodzących w świecie zmian, koncentrując się na kwestiach wewnętrznych. Dzięki dużej redukcji deficytu sektora finansów publicznych, głównie za sprawą ograniczenia wzrostu wydatków budżetowych, w połowie 2015 roku udało się zakończyć procedurę nadmiernego deficytu po sześciu latach jej obowiązywania. Wciąż niezałatwiona pozostaje kwestia reformy systemu podatkowego, który jest mocno przestarzały, pełen niespójności i luk. W ostatnich latach rysuje się tendencja do wzrostu znaczenia polityki fiskalnej, mimo kłopotów rządu z utrzymaniem dyscypliny budżetowej kraju. Dla realizacji ambitnych obietnic wyborczych roku 2015, oznaczających de facto odejście od praktyki zaciskania pasa i rozpoczęcie polityki ekspansji bez powrotu, kwestia zasadniczej reformy i podwyższenia podatków - z wyjątkiem pośrednich - staje się coraz bardziej ewidentna. Z kolei polityka pieniężna mocno traci na efektywności, tak ze względu na ewidentne błędy jej autorów, jak i na fakt, że od lat nie potrafi sobie poradzić z sytuacją ogólnej nadpłynności systemu bankowego. Wymaga to nie tylko zmian instytucjonalnych, ale i przewartościowania samej koncepcji polityki monetarnej i jej głównego celu. W najbliższych latach przed polskimi władzami staje ważne zadanie ograniczenia skali nierównowagi tak wewnętrznej, jak zewnętrznej i tym samym zmniejszenia stopnia uzależnienia naszego kraju od napływu oszczędności zagranicznych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie elementów strategii rozwoju otwartego ze szczególnym uwzględnieniem jej wpływu na równowagę bilansu handlowego oraz efektywność gospodarowania i międzynarodową nierównowagę płatniczą. Problem ma istotne znaczenie dla określenia źródeł rosnącego znaczenia gospodarek wschodzących w gospodarce światowej i towarzyszących temu przemian jej struktury podmiotowej. Następstwem tego staje się przesuwanie biegunów rozwoju ze świata transatlantyckiego do Azji Wschodniej, a Chin w szczególności. Posłużenie się przykładem chińskim ma dwojaki aspekt, z jednej strony pozwala na właściwe przedstawienie istoty strategii rozwoju otwartego wraz z jej skutkami dla gospodarki ją realizującej, a także gospodarki światowej, a drugiej, pozwala na wskazanie tych elementów strategii, które mogą być zastosowane przez gospodarki dotychczas oporne na transformację, np. Koreę Północną. (abstrakt oryginalny)
Celem badań jest zidentyfikowanie czynników wpływających na równowagę bilansu płatniczego na Sri Lance. Badanie zostało przeprowadzone na danych wtórnych z lat 1990-2017. Przyjęta metodologia to model regresji wielokrotnej dla zmiennych takich jak dysproporcje w latach (β1BOPt-1), podaż pieniądza, wskaźniki wzrostu gospodarczego, stopa inflacji, aktywa rezerw, eksport, import oraz kursy walut. Otrzymane wyniki wykazały, że takie determinanty, jak podaż pieniądza i kursy walutowe, mają silnie negatywny wpływ na bilans płatniczy, podczas gdy aktywa rezerw oraz dochody z eksportu mają bardzo pozytywny wpływ na równowagę bilansu płatniczego. Autor badania zalecałby podniesienie dochodów z eksportu przy jednoczesnym zmniejszeniu poziomu kursu walutowego, aby zapobiec deficytowi bilansu płatniczego (BOP) na Sri Lance. Uważa również, że powinny być podjęte badania nad wpływem zmiennych jakościowych na równowagę bilansu płatniczego. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Global Imbalances: The Evolution of the Process and Policy Responses
100%
W trakcie ostatnich dziesięciu lat gospodarka światowa osiągnęła wysoką dynamikę, która uległa niewielkiemu i krótkotrwałemu obniżeniu na początku dekady lat 2000 oraz weszła w kolejną, prawdopodobnie o wiele większą, fazę spowolnienia w 2008 r. Szybki wzrost globalnej gospodarki nie był pozbawiony napięć. Jednym z nich jest narastająca międzynarodowa nierównowaga płatnicza. Na rachunku obrotów bieżących USA wystąpiły rekordowo wysokie deficyty, a w krajach Azji i Bliskiego Wschodu - nadwyżki. Przyczyny i skutki globalnej nierównowagi płatniczej są przedmiotem kontrowersji w kołach akademickich, jak i wśród polityków. Część z nich uważa, że jest ona naturalnym przejawem globalizacji rynków finansowych i mechanizm tych rynków zapewni potrzebne procesy dostosowawcze. Inna część ekonomistów, nawiązując do zawodności rynku, stoi na stanowisku, że niezbędne są korekty w polityce makroekonomicznej najważniejszych gospodarek. Przykładem takich działań jest proces wielostronnych konsultacji uruchomiony przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. W ramach wielostronnych konsultacji sformułowano właściwy program działań dostosowawczych. Obecnie kluczowe znaczenie ma wdrażanie tego programu przez najważniejsze gospodarki i dostosowanie narodowych priorytetów do priorytetów programu.(abstrakt oryginalny)
Jedną z przyczyn pogarszania się salda obrotów bieżących Stanów Zjednoczonych i narastania globalnej nierównowagi płatniczej w ostatnich kilkunastu latach był spadek oszczędności ogółem w Stanach Zjednoczonych. Wynikał on nie tylko z deficytu budżetowego, ale również z malejących oszczędności gospodarstw domowych. Po ostatnim kryzysie ujemne saldo w obrotach bieżących Stanów Zjednoczonych zmniejszyło się, jednak stopa oszczędności krajowych jest nadal niska. Aby ograniczyć ryzyko ponownego wzrostu deficytu obrotów bieżących i pogłębienia globalnej nierównowagi, konieczne jest wprowadzenie przez kraje mające największy wkład w powstanie zjawiska globalnej nierównowagi reform. W przypadku Stanów Zjednoczonych powinny to być reformy ukierunkowane na wzrost stopy oszczędności. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote The Issue of Extended Free Trade Area in Theory and Practice - the Case of TTIP
100%
Charakterystyczną cechą procesów integracyjnych zachodzących we współczesnej gospodarce światowej jest rosnąca rola rozszerzonych stref wolnego handlu (SWH+). Celem artykułu jest określenie ich istoty i specyfiki, przyjmując jako punkt wyjścia definicję strefy wolnego handlu wywodzącą się od Balassy. W tym kontekście autor rozważa różnicę między tradycyjną definicją strefy wolnego handlu a cechami SWH+. Wykorzystuje w tym celu wybrane zagadnienia TTIP, które wykraczają poza klasyczną definicję strefy wolnego handlu. Dotyczy to również przepływu kapitału oraz usług finansowych, a także potencjalnego wpływu TTIP na międzynarodową nierównowagę płatniczą.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest istniejąca i zwiększająca się nierównowaga płatnicza, objawiająca się szczególnie wyraźnie w głębokim deficycie bilansu obrotów bieżących Stanów Zjednoczonych oraz w wysokich nadwyżkach szeregu innych krajów. Problem jest skomplikowany, bo nieustannie narastający dług zagraniczny Ameryki nasuwa pytanie o granice możliwości jego narastania i ewentualne tego następstwa dla samych Stanów Zjednoczonych jak i dla reszty świata. Możliwość nagłego załamania się dolara stwarza groźbę ostrej zwyżki stóp procentowych, załamania notowań giełdowych i światowej recesji. W zakresie środków zaradczych, koniecznych dla zapobieżenia możliwemu globalnemu kryzysowi autor opowiada się za podejściem wielotorowym i międzynarodowo koordynowanym. Istotną częścią takiego podejścia byłaby nie tylko rewizja niektórych kierunków polityki gospodarczej wiodących krajów, ale także reforma zasad działania międzynarodowych instytucji finansowych, a zwłaszcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
18
Content available remote Germany, Japan and international payment imbalances
80%
International payment imbalances are usually discussed in the context of the U.S. - China relations. However, it is worth noticing that apart from China also Germany and Japan and many other countries (mainly raw-material exporters, such as Russia, Saudi Arabia, etc.) belong to surplus countries. Germany and Japan are characterized by specifi c features among which high international competitiveness in comparison to other countries prevails. It is their competitiveness that accounts for their success and their vital role in international payment imbalances both in the EU and globally.(original abstract)
Narastanie od przełomu wieków międzynarodowej nierównowagi płatniczej stanowi jedno z kluczowych wyzwań dla dalszego rozwoju handlu międzynarodowego. Jest także jedną z przyczyn światowego kryzysu finansowego 2007/2008+ oraz stanowi w konsekwencji strukturalny hamulec rozwoju gospodarki światowej. Uważa się, że istotnym źródłem tej sytuacji jest dynamiczny, ale niezrównoważony wzrost obrotów handlowych gospodarek wschodzących Azji Wschodniej, zwłaszcza Chin, w następstwie realizowanej przez nie strategii rozwoju otwartego o charakterze proeksportowym. Celem artykułu jest przedstawienie elementów proeksportowej strategii rozwoju otwartego na przykładzie Chin w kontekście związków tej strategii z narastaniem międzynarodowej nierównowagi płatniczej, ze szczególnym uwzględnieniem handlu Chiny - USA. W artykule przedstawiono: elementy chińskiej strategii rozwoju otwartego oraz jej wpływ na budowę potencjału eksportowego; istotę międzynarodowej nierównowagi płatniczej oraz jej fazy w kontekście handlu Chiny - USA; problem gospodarek nadwyżkowych i deficytowych w kontekście narastania tendencji protekcjonistycznych; nowe tendencje w międzynarodowym wewnątrzgałęziowym podziale pracy z udziałem Chin i USA w odniesieniu do narastania międzynarodowej nierównowagi płatniczej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.