Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Non school education
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule poruszono problematykę organizowania dzieciom i młodzieży czasu wolnego od zajęć szkolnych. Kwestia ta wydaje się w obecnych czasach, kiedy rodzice większość dnia spędzają na pracy zarobkowej, szczególnie ważna i aktualna. Nie można również pominąć zagadnienia dzieci i rodzin zagrożonych wszelako pojętą patologią społeczną. Placówki wychowania pozaszkolnego odgrywają znaczącą rolę w budzeniu i rozwijaniu zainteresowań młodych ludzi w różnych dziedzinach nauki, kultury, sztuki i sportu. Młodzież uczęszczająca na zajęcia odkrywa, że czas wolny to nie tylko bezproduktywne przesiadywanie w domu przed telewizorem czy komputerem, ale również czas, w którym można w sposób ciekawy, pożyteczny i przyjemny rozwijać zainteresowania, doskonalić umiejętności w wybranej dziedzinie nauki czy sztuki, zdobywać nowe doświadczenia, spotykać wartościowych ludzi oraz realizować swoje pasje i marzenia. W opracowaniu odwołano się do bogatej historii wychowania pozaszkolnego na terenach Europy i Polski oraz do współczesnego dorobku pedagogicznego. W sposób ogólny zaprezentowano typy i rodzaje polskich placówek realizujących wiele zadań opiekuńczo - wychowawczo - dydaktycznych w zakresie wychowania pozaszkolnego. Przedstawiono ponadto formy organizowania czasu wolnego dzieciom i młodzieży na terenie miasta Tarnowa.(abstrakt oryginalny)
Dostęp do oświaty w Polsce zapewniony jest przez system różnorodnych zakładów, w których dominującą grupę stanowią szkoły, co nie oznacza, że nie możemy mówić o innych jego elementach. System oświaty jest strukturalnie o wiele bardziej rozbudowany, spełnia bowiem rozmaite cele, m.in. realizację prawa dzieci i młodzieży do wychowania i opieki oraz realizację konstytucyjnego prawa każdego obywatela do kształcenia się. Zdobywanie wykształcenia na zasadzie uczestnictwa w OHP jest jedną z dróg uzyskiwania wiedzy ogólnej i przygotowania zawodowego w ramach polskiego systemu oświaty. Realizacja wykształcenia odbywa się dwutorowo: kształcenie ogólne jest realizowane w szkołach publicznych, natomiast praktyczne przygotowanie zawodowe odbywa się u pracodawców zewnętrznych. Zakończenie kształcenia ogólnego potwierdzone zostaje świadectwem ukończenia szkoły, a zdanie egzaminu z przygotowania zawodowego uzyskaniem tytułu zawodowego lub zaświadczenia o ukończeniu przyuczenia do wykonywania określonej pracy.(abstrakt oryginalny)
The article presents the main assumptions of the project "Bytom school = assurance and guarantee of high-quality education" and attempts to assess the effectiveness of activities implemented during the school year. The presented project evaluation results were obtained from pupils and teachers of one of the primary schools. The analysis of the research material allowed to exhibit the short-term goals achieved, as well as the factors positively and negatively affecting the quality of the activities implemented. The reflections/recommendations from the explorations conducted will allow to direct further work in order to achieve the project's objectives to a greater degree. (original abstract)
Przedmiotem opracowania jest próba systematyzacji kosztów oświaty pozaszkolnej. Autor dzieli je na koszty: promocji działalności, przeprowadzenia naboru, właściwej realizacji programu, egzaminu dyplomowego, organizacyjne, imprez towarzyszących.
W artykule przeanalizowano szkolnictwo wyższe w województwie śląskim na tle kraju. Omówiono poziom wykształcenia mieszkańców województwa śląskiego oraz ośrodki edukacji pozaszkolnej. Poruszono temat edukacji w systemie wartości i strukturze wydatków gospodarstw domowych, a także potraktowano edukację jako problem jakościowy.
W artykule omówiono problemy prawne i finansowe związane z organizowaniem i funkcjonowaniem warsztatów terapii zajęciowej w Polsce dla osób niepełnosprawnych z najcięższymi dysfunkcjami psychicznymi i fizycznymi.
Wszechstronne korzyści wynikające z czynnego uprawiania muzyki przez młodzież mają wieloraki wymiar. Muzykowanie zespołowe stwarza niezwykłą możliwość rozwoju własnych zainteresowań, wyzwala postawy twórcze, uspołecznia i uwrażliwia. Pozytywnie wpływa na samoocenę, jak również jest źródłem osobistej satysfakcji. Problematyka poruszona w przedstawionym artykule dotyczy artystycznych, edukacyjnych i wychowawczych aspektów działalności muzycznej młodzieży w okresie adolescencji. Autorka podjęła próbę analizy tych zagadnień na przykładzie projektów, wspólnie realizowanych przez młodzieżową orkiestrę smyczkową "Camerata Scholarum" z Kielc i młodzieżową orkiestrę symfoniczną "il mosaico" z Wattwil (Szwajcaria) w latach 1994-2003. (abstrakt oryginalny)
Specjalny, anglojęzyczny numer Biuletynu poświęcony jest szeroko rozumianej problematyce osób niepełnosprawnych: ich sytuacji prawnej, społecznej, zawodowej w Polsce i w pracach Rady Europy i MOP.
This paper examines the phenomenon of child and youth labour in the post-Stalin era in the Soviet Union. The starting point for the consideration constitutes the analysis of the law adopted by the Supreme Soviet of the USSR in 1958 titled "On the strengthening of the link between school and life and the further development of people's education in the USSR". This law placed great emphasis on combining education with practice and involving pupils from the earliest grades in various forms of both productive and socially useful labour. Subsequently, four categories of labour to which children and young people in the USSR were systemically forced has been distinguished. These included: occasional labours, work and leisure camps, so-called subbotniki and little communal works, as well as compulsory recycling. The paper thoroughly depicts all of them in the light of memoir material.(original abstract)
Rozważania zawarte w publikacji skupiają się na zaprezentowaniu syndromu bezradności nauczycieli przedszkoli w kontekście nowego zarządzania publicznego. Celem przeprowadzenia badań było zidentyfikowanie tego stanu u nauczycieli, zbadanie, w jakich sytuacjach najczęściej się pojawia, i zaproponowanie sposobów jego wyeliminowania. Początkowe treści odnoszą się do zaprezentowania idei New Public Management w porównaniu z modelem biurokratycznym Maxa Webera. W dalszej części przedstawiono zadania oświatowe jako zadania własne jednostek samorządu terytorialnego oraz dokonano analizy syndromu bezradności nauczycieli z częstochowskich przedszkoli. W konkluzji zawartej w ostatniej części publikacji zwraca się uwagę na konieczność badania syndromu bezradności wśród nauczycieli w celu wyeliminowania sytuacji obniżających ich efektywność. Jest to bardzo ważne dla zarządzania publicznego. Koniecznie trzeba przeprowadzać ankiety w celu określenia czynników wewnętrznych i zewnętrznych wpływających na występowanie zjawiska bezradności wśród nauczycieli. Ma to bowiem ogromny wpływ na obniżenie wydajności ich pracy. Orientacja na rezultaty jest obecnie bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na zadowolenie zarówno dzieci, rodziców, jak i dyrekcji przedszkoli. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Środki publiczne dla niepublicznych przedszkoli
51%
Przedszkola w Polsce mogą być prowadzone zarówno przez gminy, jak i inne podmioty, w tym spoza sektora finansów publicznych. W związku z tym jednak, że zadania z zakresu edukacji przedszkolnej należą do obligatoryjnych zadań własnych gmin, a te nie zawsze są w stanie optymalnie wywiązać się z ich realizacji, tj. zapewnić odpowiednią liczbę miejsc dla dzieci w przedszkolach samorządowych, przekazują one środki z budżetu podmiotom prywatnym, które miejsca takie tworzą. Celem opracowania jest przedstawienie głównych problemów i kontrowersji związanych z dotowaniem przez gminy w Polsce niepublicznych przedszkoli. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest problemowi wczesnej edukacji i wychowania dzieci pochodzących z małych miast i z terenów wiejskich w świetle strategii lokalnych. I oparty jest na analizie ośmiu dokumentów wybranych w ramach prowadzonych przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych badań, obejmujących strategie integracji i rozwiązywania problemów społecznych pochodzące z czterech województw: mazowieckiego, podlaskiego, śląskiego i małopolskiego. Analizowane strategie wskazują na braki w systemowym postrzeganiu oświaty przez poszczególne szczeble samorządu terytorialnego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.