Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Non-competition clause
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule zaprezentowano pojęcie zakazu konkurencji wobec pracodawcy w prawie pracy. Przedstawiono istotę zakazu w czasie zatrudnienia oraz dla byłego pracownika. Opisano zobowiązania stron.
Przedmiotem rozważań zawartych w niniejszym artykule jest problematyka egzekwowania prawa ochrony konsumentów w interesie publicznym w Polsce. Niniejsza analiza ograniczona jest wyłącznie do fazy postępowania administracyjnego i nie obejmuje sądowej kontroli wydawanych rozstrzygnięć. Celem badań jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy zjawisko imposybilizmu prawnego można zaobserwować w obszarze postępowań administracyjnych prowadzonych przez Prezesa UOKiK w celu realizacji zadań polityki konsumenckiej. W artykule weryfikowana jest hipoteza mówiąca o tym, że (i) w prawie polskim istnieją mechanizmy proceduralne umożliwiające organowi realizację ochrony konsumentów w interesie publicznym oraz że (ii) istnieje uzasadnione przypuszczenie, iż mechanizmy te są skutecznie wykorzystywane w praktyce przez Prezesa UOKiK. W pierwszej części artykułu dokonano analizy ram prawnych stanowiących podstawę dla działalności organu właściwego w sprawach z zakresu ochrony praw konsumentów w Polsce. W drugiej - zawarto uwagi dotyczące wykorzystania konkretnych instrumentów prawnych w działalności Prezesa UOKiK. Przedstawione wnioski stanowią asumpt do podjęcia dalszych, pogłębionych badań empirycznych dotyczących działalności Prezesa UOKiK na rzecz realizacji ochrony praw konsumentów w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Mimo dość licznych publikacji na temat zakazu konkurencji, impulsem do stworzenia niniejszego opracowania stała się potrzeba usystematyzowania poglądów judykatury i doktryny prawa pracy, celem stworzenia ujednoliconego studium nad instytucją zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Głównym zadaniem tego opracowania jest przedstawienie i wyjaśnienie ustawowych wymogów klauzuli konkurencyjnej na podstawie ugruntowanej już linii orzeczniczej Sądu Najwyższego, ze szczególnym naciskiem na przypadki jej stosowania w praktyce. (abstrakt oryginalny)
Po odejściu menedżera do innej firmy, jego dotychczasowi współpracownicy zwykle pozostają na swoich stanowiskach z nadzieją na utrzymanie etatu. Niekiedy pracodawcy uważają, że te osoby stanowią potencjalne zagrożenie dla przedsiębiorstwa, gdyż znają jego tajemnice i mogą je ujawnić konkurencji. Dlatego dążą do rozwiązania umów z tymi pracownikami. Czy takie postępowanie jest uzasadnione? A może lepiej jest porozumieć się z nimi w sprawie niepodejmowania działań niezgodnych z zasadą dbałości o dobro pracodawcy? Artykuł prezentuje zasady zawierania z pracownikami umów o zakazie konkurencji - na podstawie orzecznictwa i Kodeksu pracy.
Problematyka związana z umową o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (czyli tzw. klauzula konkurencyjna) budziła i budzi nadal wiele wątpliwości. Orzecznictwo SN choć jest w tej materii bogate, to jednak nie wyczerpuje do końca zagadnienia. W artykule omówiono jeden z przypadków, w którym w uzasadnieniu stwierdzono, iż udzielenie pełnomocnictwa do nawiązania umowy o pracę nie jest tożsame z upoważnieniem do zawarcia umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.
Pozornie problematyka umów o zakazie konkurencji w prawie pracy została już wyeksploatowana i zamknięta. Tymczasem praktyka nadal stawia przed judykaturą zasadnicze pytania o cel zawierania takich umów, ich formę, moc obowiązującą, itd. Autorka, przedstawiając najnowsze orzecznictwo SN dotyczące tytułowej materii i wykorzystując motywy podjętych rozstrzygnięć, wskazuje na nowe kierunki interpretacji tych zagadnień.
Autor omawia problematykę końca obowiązywania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Szczególną uwagę poświęca trudnościom związanym z interpretacją art. 101, paragraf 2 k.p., kładąc nacisk na odmienne traktowanie przyczyn powodujących wygaśnięcie całej umowy i przyczyn powodujących jedynie ustanie zawartego w tej umowie zakazu konkurencji.
Zawieranie umów o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy stało się praktyką życia gospodarczego. Pracodawcy i pracownicy powinni w związku z tym zdawać sobie sprawę ze specyfiki klauzul konkurencyjnych i warunków prawidłowego ich funkcjonowania. Autor omawia prawne możliwości zapewnienia wykonania przez pracowników obowiązków, jakie nakłada na nich ten rodzaj umowy. Analiza obejmuje środki prewencji przed naruszaniem obowiązków umownych oraz rozwiązywania problemu już dokonanych naruszeń.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.