Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nonlinear demometric models
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Na podstawie symulacji widzimy, że zaproponowana metoda może być alternatywna dla znanych metod opartych na wykorzystaniu hesjanu. Szczególnie korzystne wyniki uzyskano w przypadku funkcji wykładniczej. Prezentowana metoda częściej dochodzi do punktu optymalnego od pozostałych. Również liczba iteracji w wielu przypadkach jest mniejsza od innych metod. W drugiej symulacji dla funkcji Tornquista daje gorsze wyniki. Ma największą liczbę przypadków, w których optimum nie zostało osiągnięte. Ale patrząc na przypadki, w którym dochodzi do optimum, liczba iteracji jest mniejsza od metody ML i porównywania z GN. Otwartym zagadnieniem jest dobór kroków i kierunków.(fragment tekstu)
Należy zwrócić również uwagę na te zagadnienia, które z różnych względów nie zostały w okresie sprawozdawczym w sposób zadowalający rozwinięte. Dotyczy to przede wszystkim problematyki modelowania gospodarstwa domowego /zad. badawcze:11.5.4.01.d/ "Ekonometryczne modele analizy rodzinnego gospodarstwa domowego"/, która z uwagi na dwukrotne zmianę autora opracowania została stosunkowo najmniej zaawansowana. Czynności badawcze nie wyszły poza wstępne studia literaturowe i robocze koncepcje modelowe, których nie zdołano poddać empirycznej weryfikacji. Uwaga ta dotyczy również ważnego we współczesnej demografii rodziny zagadnienia metod rekonstrukcji rodzin na podstawie informacji uzyskanych z badań masowych statystyki państwowej. Pomyślnie rozwijające się prace w tej dziedzinie przy wykorzystaniu doświadczeń ośrodków badań demograficznych za granicę /głównie francuskich/ oraz własnych oryginalnych koncepcji zostały przerwane z powodu nagłego zgonu wykonawcy.(fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest zapoznanie polskiego czytelnika z podstawowymi problemami metodologicznymi demografii, (...) oraz podzielenie się uwagami, dotyczącymi możliwości nowego podejścia metodologicznego, szczególnie w projektowanych przyszłych badaniach demograficznych w Polsce. W pracy przytoczoną również najnowszą i najbardziej wartościową literaturę z tego zakresu. (fragment tekstu)
Celem badania była identyfikacja czynników istotnie wpływających na zróżnicowanie przestrzenne umieralności niemowląt w Polsce w latach 1997-2004. Dane statystyczne pochodziły ze zbiorów GUS-u i dotyczyły cech demograficznych i biologicznych zmarłych niemowląt, ich matek, a także sytuacji społeczno-ekonomicznej województw w analizowanym okresie. Metodami, które posłużyły do realizacji celu badania, były analiza czynnikowa oraz modele regresji wielu zmiennych. Istotnymi czynnikami zróżnicowania umieralności niemowląt okazały się przede wszystkim stan środowiska naturalnego oraz sytuacja na rynku pracy, a także czynniki zdrowotne i czynnik żywieniowy. Wśród czynników demograficznych i biologicznych zmarłych niemowląt decydujące znaczenie miał wiek w momencie zgonu oraz długość trwania ciąży. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.