Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Normy ISO 14000
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Praca przedstawia zarys problemu prawidłowego zaangażowania przedsiębiorstw w etykietowanie środowiskowe. Autor dokonał przeglądu wymagań norm serii ISO 14000 dotyczących etykiet i deklaracji środowiskowych. W pracy omówiono zagadnienia związane z poprawnym znakowaniem produktów rolnictwa ekologicznego oraz opakowań odpowiedzialnych środowiskowo. Ekoznakowanie może dotyczyć bowiem wyrobów i usług, metod produkcji, sposobów dystrybucji, użytkowania wyrobu, zagospodarowania zużytego wyrobu oraz zaangażowania przedsiębiorstwa w sprawy środowiskowe. W artykule omówiono też zagadnienie greenwashingu, istotne dla marketingu ekologicznego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia normy ISO 14000 dotyczące zarządzania środowiskiem.
Regulacja problemów związanych z systemem zarządzania środowiskiem wymaga znacznych nakładów pracy, czasu oraz kosztów. Jakość wdrożonego systemu środowiskowego zależy od zastosowanych procedur, a przede wszystkim od samej organizacji. Jak wynika z przedstawionych badań, polskie przedsiębiorstwa, które już wdrożyły system zarządzania środowiskowego, miały znaczne problemy z tym związane. Znowelizowana norma ISO 14001 (według Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ma się ukazać w końcu 2004 roku) jest dlatego oczekiwana przez wiele firm, które już posiadają system ISO 9001, a chcą wdrożyć ISO 14001, ponieważ zadbano w niej o poprawę kompatybilności obu tych norm. Nowelizacja stwarza też szansę na redukcję wydatków dla tych przedsiębiorstw, które chcą wdrożyć systemy zarządzania środowiskowego w sposób zintegrowany, np. ISO 14001 wraz z ISO 9001. Taka konfiguracja pozwala zmniejszyć koszty nawet o 30% i ograniczyć ilość niezbędnych dokumentów oraz podejmowanych przez firmę działań. Innym pozytywnym aspektem nowelizowanej normy jest jej klarowność, która ułatwi polskim przedsiębiorstwom zrozumienie stawianych im wymagań, z czym miały dotychczas znaczne trudności. (fragment tekstu)
W ostatnich latach przedsiębiorstwa coraz częściej dostrzegają potrzebę wdrażania i utrzymywania wydzielonego systemu informacji środowiskowych, ponieważ jego posiadanie oraz właściwe wykorzystanie odgrywa istotną rolę za-równo w zarządzaniu firmą, jak i w kreowaniu jej ekologicznego wizerunku. In-formacje ekologiczne mogą pełnić funkcję ostrzegawczą, ponieważ pozwalają na odpowiednio wczesne rozpoznanie barier (ograniczeń) pochodzących ze środowi-ska, jak również funkcję stymulującą, pozwalającą określić strategię przyszłego rozwoju firmy zorientowaną na przykład na rozszerzanie rynków zbytu w celu zaspokojenie ekologicznych oczekiwań konsumentów. Ponadto system informacji ekologicznej w przedsiębiorstwie pozwala na integrację zarządzania środowiskowego z pozostałymi obszarami funkcjonowania firmy (na przykład z produkcją, logistyką, rachunkowością)(fragment tekstu)
Wzorce konsumpcji i produkcji wskazują nie tylko na poziom rozwoju gospodarczego poszczególnych krajów i regionów, ale również wpływają na poziom zużycia zasobów naturalnych i innych elementów środowiska oraz procesy rozwoju społecznego i kulturalnego społeczeństw. Analiza procesów konsumpcji i produkcji wskazuje na konieczność ich łącznego traktowania. Konsumpcja jest celem końcowym każdej działalności gospodarczej, ale jej podstawą jest produkcja, która dostarcza towary i usługi służące zaspokojeniu potrzeb społeczeństwa. Wzorce konsumpcji i style życia wpływają na strukturę produkcji. Z kolei struktura produkcji wpływa na kształtowanie się struktury konsumpcji. System produkcja- konsumpcja ma wymiar nie tylko ekonomiczny, ale również ekologiczny i społeczny. Zarówno procesy produkcji, jak też konsumpcji wpływają na obciążenie środowiska przyrodniczego, a konsekwencjami tego są między innymi zużycie zasobów naturalnych, emisje zanieczyszczeń i odpadów, degradacja gruntów.2 Społeczny aspekt produkcji dotyczy na przykład warunków pracy zatrudnionych czy odpowiedzialności społecznej ze strony przedsiębiorstw. Społeczne aspekty konsumpcji odnoszą się do poziomu i struktury konsumpcji różnych grup społecznych, różnic w poziomach konsumpcji między biednymi a bogatymi krajami czy regionami, jak również wiążą się z odpowiedzialnością za dzisiejszy poziom konsumpcji w stosunku do przyszłych pokoleń(fragment tekstu)
7
84%
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie zagadnienia raportowania społecznego ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień ekologicznych, a także standardów w tym zakresie. Z tego względu w artykule syntetycznie przedstawiono: - istotę społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw za środowisko, - istotę raportowania społecznego i korzyści z tym związane, - najbardziej popularne standardy raportowania, - wymagane elementy raportowania społecznego.(fragment tekstu)
Głównym celem norm środowiskowych ISO 14000 jest dostarczenie wytycznych przedsiębiorstwom w zakresie zarządzania wpływem ich produktów, procesów lub usług na środowisko. Zasadniczo standardy te mogą być podzielone na dwie kategorie, odpowiednio do nacisku, jaki kładą na poszczególne obszary przedsiębiorstwa. Pierwsza skupia się na ocenie organizacji, druga na ocenie produktu. Razem składają się na sześć elementów charakteryzujących się szeroką rangą dyscyplin środowiskowych: środowiskowy system zarządzania, audyt środowiskowy, ocena działalności środowiskowej, środowiskowe etykiety i oznakowanie, analiza cyklu życia, środowiskowe aspekty w zakresie standaryzacji produktów.
Opracowanie składa się z dwóch części. Przedmiotem pierwszej części jest rozwój systemu zarządzania środowiskowego w przedsiębiorstwach przemysłowych w krajach wysoko rozwiniętych, natomiast drugiej - określenie możliwości wdrożenia tego systemu w Polsce. (fragment z tekstu)
Jak wskazują czas i doświadczenie, kwestia środowiska naturalnego, jakkolwiek krytykowana przez przemysł, nie może być zarządzana oddzielnie, lecz w integracji z innymi elementami procesu zarządzania. Wskazuje na to wprowadzanie tej integracji przez wiele dużych przedsiębiorstw.W referacie przedstawiono założenia Karty Biznesu, dotyczące zrównoważonego rozwoju oraz proces tworzenia systemów zarządzania środowiskowego.Strategia proekologiczna przedsiębiorstw w Polsce jest bardzo istotnym aspektem integracji z Unią Europejską. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono syntetycznie zależność między społeczną odpowiedzialnością firm za środowisko naturalne a jej systemem wartości i sukcesem rynkowym oraz jeden z instrumentów - normę ISO 14000 - związanych z tą odpowiedzialnością i zarządzaniem proekologicznym. (fragment tekstu)
Przedmiotem opacowania jest model zarządzania środowiskiem według normy ISO 14001. Autorka charakteryzuje jego strukturę (planowanie, wdrażanie i działanie, kontrola i działania korygujące, audyt systemu) oraz dokumentację jako podstawowe narzędzie modelu. Zarysowuje także zagadnienie funkcjonowania europejskiego znaku ekologicznego.
Artykuł dotyczy zarządzania środowiskiem. Obejmuje ono funkcjonowanie przedsiębiorstwa w otoczeniu przyrody ożywionej, nieożywionej i człowieka. Omówiono poszczególne etapy systemu zarządzania środowiskowego. Norma ISO 14001 poleca skupienie się na tych aspektach środowiskowych, które mają znaczący wpływ na środowisko. Analiza dokonywana przez przedsiębiorstwo powinna zawierać: ustalenie zakresu analizy (ma być taki, aby dawał efektywne i porównywalne wyniki), zdefiniowanie procesu (wybór metodologii oraz narzędzi i ludzi), powołanie zespołu roboczego (przedstawiciele wszystkich działów przedsiębiorstwa oraz informatycy), identyfikowanie aspektów środowiskowych (dla każdego elementu procesu sporządza się listę aspektów wejścia-wyjścia), identyfikacja wpływów środowiskowych (sporządzenie listy wpływów pozytywnych i negatywnych), ocena wpływów i identyfikacja znaczących wpływów, aktualizacja danych.
The aim of marketing management is to satisfy the needs and desires of consumers. A lot of factors have influenced the consumers and their purchasing. Besides price and assortment factors there are requirements of consumers to the quality of a product. It means that a product should possess physical, chemical, designing, aesthetic, ecological and other desirable properties that should be expressed before the use of products. Because of this, the quality in the theory and practice of management is beginning to affirm itself. This has been particularly expressed by the introduction of ISO 9000 which makes possible the internationalization of quality system and circulation of goods and services without "physical-fiscal-technical" barriers.(original abstract)
Omówiono zagadnienie wdrażania przez przedsiębiorstwa znormalizowanych systemów zarządzania jakością opartych na normach ISO. Oprócz norm ISO serii 9000 wskazano na systemy zarządzania jakością środowiska (normy serii ISO 14000) oraz systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy (normy BS 8800). Zasygnalizowano rozpoczęcie prac nad normą serii ISO 18000. Przedstawiono zagadnienie zintegrowanych systemów zarządzania jakością. Proces wdrażania takiego systemu zaprezentowano na przykładzie Fabryki Kabli "Ożarów" SA.
Celem artykułu jest omówienie systemu zarządzania środowiskiem według normy ISO 14001. System zarządzania środowiskowego i jego struktura jest zależna od specyfiki danego przedsiębiorstwa oraz od jego wpływu na środowisko. Dla przedsiębiorstw małych, o niewielkim oddziaływaniu na środowisko naturalne, wystarczający będzie częściowy system, natomiast dla przedsiębiorstw dużych, mocno zanieczyszczających środowisko, konieczny jest pełny, zintegrowany system. Wdrażanie do przedsiębiorstw systemów zarządzania środowiskowego jest procesem ciągłym i niejednoznacznym, gdyż powinno przyczynić się do przeobrażania ludzkich postaw, sposobu myślenia i zachowania się w stosunku do środowiska naturalnego. Do osiągnięcia celów ekologicznych potrzebna jest przebudowa świadomości pracowników.
Na współczesnym rynku kapitałowym dostrzegalne jest rosnące znaczenie ochrony środowiska. Bez względu na rzeczywiste motywy podejmowanych działań w tym zakresie przez podmioty rynku kapitałowego, można fakty te oceniać pozytywnie. Nowe zachowania podmiotów gospodarczych oraz inwestorów określane jako Corporate Social Responsibility (CSR) i Socially Responsible Investment (SRI) jednoznacznie podkreślają społeczny wymiar procesów gospodarowania, w których uwzględniane są także wymogi ochrony środowiska naturalnego. Konkretnym efektem są nowe produkty i usługi na rynku kapitałowym oferowane przez fundusze inwestycyjne, instytucje asset management i banki. Nie budzi już zdziwienia zaangażowanie w ten proces wiodących instytucji finansowych, takich jak: UBS, Credit Suisse, Deutsche Bank, ING, HSBC, czy też wprowadzanie nowych specjalistycznych indeksów giełdowych: Dow Jones Sustainability Global Index, FTSE4Good, Nasdaq Clean Edge Index, czy też S&P Global Clean Energy Index bądź S&P Global Water Index.(fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono znaczenie międzynarodowej normy narzędziowej ISO 14031:1999 w odniesieniu do oceny efektów środowiskowych. Ukazano analizę procesów zachodzących w przedsiębiorstwach przemysłu energetycznego oraz wskaźniki wykorzystywane w poszczególnych elektrowniach i elektrociepłowniach, z uwzględnieniem aspektów środowiskowych. Zawarto także zestaw wskaźników oceny efektów działalności środowiskowej.
Celem artykułu jest przedstawienie istoty wymagań najczęściej wykorzystywanych standardów zarządzania jakością, środowiskiem oraz bezpieczeństwem przez operatorów logistycznych. Szczególnie skoncentrowano się na uwarunkowaniach związanych z wdrażaniem wytycznych wymaganych przez firmy będące klientami usługodawców z tego sektora, takich jak: wymagania norm ISO serii 9000, ISO serii 14000, ISO serii 28000, Wspólnotowego Kodeksu Celnego odnoszącego się do statusu Upoważnionego Przedsiębiorcy, koncepcji HACCP, a także standardów SQAS i FSR. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono tu uwagi dotyczące powiązań pomiędzy wymaganiami systemu zarządzania środowiskowego według norm ISO 14000 i ISO 9000. Nadzór nad dokumentacją w systemie zarządzania środowiskowego (SZŚ) wg ISO 14000 przebiega według takich samych zasad jak w ISO 9000. Sterowanie operacyjne jest nieco bardziej złożone. Można w istniejących już procedurach "jakościowych" zamieścić ustalenia odnoszące się do sterowania aspektami środowiskowymi. W przypadku reagowania na wypadek awarii można również zidentyfikować obszary w ramach procedur systemu zarządzania jakością (SZJ) i zaznaczyć odniesienia do planów awaryjnych. Monitorowanie to także wykorzystywanie w ramach SZJ procedury i uzupełnienie jej o elementy SZŚ. Ważne jest, iż przy wprowadzaniu normatywnych systemów jakości ujednolicono metodykę wprowadzania audytów. Służy do tego norma ISO 10011 "Wytyczne do audytu systemu jakości".
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.