Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 173

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nowa gospodarka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
1
Content available remote Współcześni menedżerowie i przedsiębiorstwa - zarys problematyki
100%
Opracowanie obejmuje następujące sfery: zagadnień nowej gospodarki, współczesnych menedżerów oraz nowej filozofii zarządzania. Ważne jest nowe podejście do roli oraz zadań, które stoją przed menedżerami we współczesnej gospodarce. Współczesne wyzwania dla zarządzania przejawiają się w: -wyzwaniach dla przedsiębiorstw wynikających ze współczesnej tzw. nowej gospodarki, - wyzwaniach dla menedżerów w zakresie oczekiwanej od nich jakości pracy, wyników (efektów pracy) i sposobów, w jaki je uzyskują, -zarysie problematyki zmian w systemie kształcenia menedżerów. (abstrakt autora)
Artykuł zatytułowany "Quo vadis, oeconomia" podejmuje istotny dla współczesnej myśli ekonomicznej problem przyszłości ekonomii. Punktem wyjścia do podjętych rozważań jest przeświadczenie, że dotychczasowy rozwój ekonomii w jej klasycznym nurcie nie jest w stanie wyjść ze sfery idei i przejść do sfery rzeczywistości. Narastający kryzys paradygmatu racjonalności i humanizmu nie sprzyja rozwiązywaniu dylematów rozwojowych współczesnej gospodarki światowej, pozostającej pod wpływem postępujących procesów globalizacji i regionalizacji. Poszukując nowego podejścia do ekonomii, Autor skoncentrował się na refleksji dotyczącej rozwoju ekonomii, określeniu istoty "nowej gospodarki" oraz "nowej ekonomii" oraz relacji między nimi, a także na propozycji orientacji dalszego rozwoju ekonomii na ekonomię instytucjonalną. Takie podejście wynika z przekonania, iż tzw. "nowa" ekonomia instytucjonalna lepiej rozwiązywałaby problemy współczesnego świata, jak również pełniłaby rolę zaplecza intelektualnego niezbędnego dla praktycznej orientacji człowieka, w rozwiązywaniu problemów współczesnej gospodarki światowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule próbuje się odróżnić rzeczywiste nowinki, jakie wniósł rozwój technologii informatyczno-komunikacyjnych, i to głównie w "starym sektorze" gospodarek USA i paru innych państw OECD od cech przypisywanych błędnie i lekceważąc ważne prawa ekonomiczne temu, co pochopnie ochrzczono mianem "nowej gospodarki". W oparciu o analizę m.in. opracowań OECD, autor koncentruje się na wzroście wydajności w rezultacie twórczego wdrażania ICT i innych technologii w połączeniu z głębokimi przemianami w sposobie zarządzania firmami, biorąc też pod uwagę ewolucję w środowisku biznesu. Za główny wyznacznik powstania nowej gospodarki autor uważa zdolność postępu technologiczno-organizacyjnego do generowania trwałego i wyraźnego przyrostu TFP, tzn. dzięki rozlegemu wykorzystaniu wiedzy, a nie - po prostu - poprzez większe nakłady pracy czy kapitału. Główny wniosek - poza poszanowaniem zdrowych podstaw polityki gospodarczej, o co apeluje w tym kontekście OECD - autor adresuje do wszystkich podmiotów operujących w gospodarce, zwłaszcza rządów, by maksymalnie sprzyjały wdrażaniu nowych technologii poprzez tworzenie nowych instytucji i nowatorskiej kultury biznesu i nowego społeczeństwa, bez czego trudno marzyć o nowej gospodarce. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest wskazanie wyzwań, przed jakimi stoi nauka i praktyka finansów w świetle światowego kryzysu ekonomicznego. W pierwszej części analizą objęte są przyczyny kryzysu, pośród których wyróżnia się ogólne, a więc tkwiące w motywach ludzkiego działania, i nadkonsumpcję. W drugiej części rozważa się obszary wymagające nowych ujęć teoretycznych tworzących przesłanki powrotu gospodarki światowej do równowagi. Nowe podejścia badawcze potrzebne są zwłaszcza w sferze teorii przedsiębiorstwa, kosztu i struktury kapitału, wyceny aktywów, międzynarodowej cyrkulacji kapitału finansowego. Za ważną, dopiero wyłaniającą się dziedzinę eksploracji uznano problem dopuszczalnych granic zadłużania się obecnego pokolenia na koszt przyszłych, co w efekcie powinno doprowadzić do opracowania międzygeneracyjnego podziału zasobów. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 214
35-45
Rozwój nauk ekonomicznych wpłynął na powstanie ekonomii zrównoważonego i trwałego rozwoju. W artykule przedstawiono paradygmat ekonomii tradycyjnej oraz paradygmat nowej ekonomii. Ten drugi paradygmat może opierać się na: (1) opozycji w stosunku do paradygmatu ekonomii głównego nurtu, (2) nowym paradygmacie współczesnej nauki oraz (3) koncepcji rozwoju entropijnie zrównoważonego. Autorzy prezentują funkcję dydaktyczną ekonomii zrównoważonego i trwałego rozwoju. Wyraża się ona w języku dyscypliny, używanych modelach, stosowanych metodach dydaktycznych i przygotowywanych podręcznikach. Autorzy przedstawiają także propozycję koncepcji takiego podręcznika. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę nowej ekonomii oraz omówiono wartość przedsiębiorstw nowej ekonomii. Następnie opisano przyczyny różnic występujących między wartością krajowych i zagranicznych przedsiębiorstw nowej gospodarki. Zaprezentowano również składniki niematerialne, które są podstawą funkcjonowania przedsiębiorstw nowej gospodarki oraz aktywa wiedzy.
W artykule zostaną przedstawione teoretyczne argumenty za wolnym handlem, które będą stanowić punkt wyjścia rozważań na temat rynku środków protekcjonistycznych. W zakończeniu zostaną zaprezentowane niektóre zyniki badań empirycznych przeprowadzonych w celu weryfikacji teoretycznych hipotez polityczno-ekonomicznej analizy protekcjonizmu. (fragment tekstu)
W artykule zwrócono uwagę na konieczność oparcia planowania strategicznego na kluczowych kompetencjach. Do tej pory spora część przemysłu rosyjskiego w całości była związana z produkcją na potrzeby wojska. Dlatego ich kluczowe kompetencje były związane z zadaniami tego rodzaju i tylko w nieznacznym stopniu wydawała się możliwa ich transformacja w dziedziny cywilne. Zmiany, jakie nastąpiły w gospodarce i ekonomii w ostatnich latach zmuszają do weryfikacji tradycyjnie ustalonych poglądów na różne kwestie, w tym również na problemy związane z planowaniem strategicznym w przedsiębiorstwach.
Autor stosunkowo obszernie zaprezentował poglądy wielu autorów w celu potwierdzenia roli wybranych narzędzi nowej ekonomii, w tym RTE (model biznesowej realizacji strategii Real-Time Enterprise), coaching-u oraz zarządzanie kapitałem intelektualnym pracowników.
Autor, podkreślając konieczność szybkiego adaptowania się organizacji do burzliwych warunków otoczenia gospodarczego, wskazuje na możliwość wdrożenia w praktyce gospodarczej koncepcji organizacji fraktalnej i wirtualnej jako skutecznych narzędzi reakcji współczesnej firmy na nowe warunki ekonomiczne. Przytacza podstawowe definicje rozpatrywanych koncepcji, prezentuje główne cechy koncepcji organizacji fraktalnej oraz wirtualnej, a następnie wskazuje na najistotniejsze różnice pomiędzy nimi. Artykuł kończy się wskazaniem najważniejszych zaleceń dla współczesnych organizacji w związku z możliwością zastosowania opisanych tu koncepcji. (abstrakt oryginalny)
Pod wpływem nowych zjawisk w dziedzinie zarządzania (zarówno praktyka, jak i teoria) należy podjąć działania oraz badania w kierunku nowych perspektyw rozwoju, które będą współistnieć z obecnymi postawami i pojęciami. Zdaniem autora, zarządzanie w świecie dedukcji, polega na poszukiwaniu odpowiednich pytań i znalezieniu właściwych odpowiedzi wybiegających w przyszłość, określających kierunek zmian, zanim pojawią się praktyczne problemy organizacyjne i żądania ich rozwiązania. Zatem paradygmat zarządzania jest niezbędny, w obliczu czasów rosnącej konkurencji oraz wymagań wobec działań opartych na inwencji twórczej.
12
Content available remote Menedżer i kierowanie zespołem w warunkach nowej gospodarki
61%
Dynamiczne zmiany zachodzące w otoczeniu organizacji, szczególnie te zagrażające ich bytowi, wymuszają poszukiwanie (stosowanie) innych niż dotychczas sposobów zarządzania. Stanowi to szczególne wyzwanie dla głównego podmiotu zarządzania, jakim jest kadra menedżerska. Współcześnie taką determinantą zachowań menedżerskich są coraz bardziej widoczne warunki tzw. nowej gospodarki (new economy). Interesujące i ważna poznawczo są odpowiedzi na pytania jak te warunki wpływają na role i sposób działania kierowników, zwłaszcza w wymiarze bezpośrednich interakcji ze współpracownikami oraz jakie są w tym świetle pożądane kompetencje kadry menedżerskiej organizacji. Celem niniejszego artykułu jest próba odpowiedzi na te pytania. Podstawą źródłową są studia literaturowe oraz własne doświadczenia badawcze i obserwacje praktyki. (fragment tekstu)
W artykule wskazano na istotę gospodarki sieciowej, społeczeństwa sieciowego, przedstawiono twierdzenia teorii sieci, modele sieciowe, które nawiązują do paradygmatu innowacji otwartych. Wskazano na istotę, cechy i przydatność sieci w zarządzaniu organizacją w warunkach GOW. Ukazano istotę i znaczenie struktur sieciowych oraz rangę myślenia sieciowego. Przedstawiono rolę organizacji sieciowej w nowej gospodarce oraz dokonano porównania wybranych cech struktury hierarchicznej i sieci. Wskazano na różny charakter sieci, jakie mogą wystąpić między organizacjami. (abstrakt oryginalny)
|
2010
|
nr 14
146-162
Głównym celem artykułu jest przybliżenie problematyki kształcenia ustawicznego w kontekście społeczeństwa wiedzy, które warunkiem rozwoju społeczno-gospodarczego uczyniło wiedzę jako najważniejszą siłę produkcyjną w gospodarce opartej na wiedzy. Artykuł przedstawia również praktyczne zagadnienia z dziedziny polityki kształcenia ustawicznego, których szczegółową analizę starano się przeprowadzić na poziomach europejskim, ogólnopolskim oraz województwa małopolskiego. Wśród wielu dokumentów legislacyjnych i strategicznych dotyczących powyższej tematyki w artykule wyszczególniono m.in. rozwiązania takie, jak Strategia Lizbońska, Odnowiona Strategia Lizbońska, Nowelizacja ustawy o systemie oświaty z 2003 roku, Strategia rozwoju kształcenia ustawicznego do roku 2010 czy Strategia Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2007-2013. (abstrakt oryginalny)
Nasilona konkurencja, rosnące zróżnicowanie istniejących i powstawanie nowych potrzeb społecznych powodują, że organizacje działają na coraz bardziej nieprzewidywalnych i zmiennych rynkach. Dotyczy to w równym stopniu organizacji z sektorów tzw. new economy, jak i przedsiębiorstw sektorów tradycyjnych. Instrumentem pozwalającym na przezwyciężenie powstałej nierównowagi pomiędzy organizacją i otoczeniem są innowacje. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku umiejętność szybkiego i efektywnego kreowania i wdrażania nowych produktów oraz wyznaczenie właściwego rytmu zmian. Jak wykazują badania, w tych warunkach najlepiej sprawdzają się strategie narzucania rytmu zmian. Przykładem tego typu strategii jest time pacing - strategia narzucania tempa zmian poprzez tworzenie nowych wyrobów i usług, uruchamianie nowych jednostek lub wchodzenie na nowe rynki wg ustalonego z góry harmonogramu. W niniejszym artykule przedstawiono przesłanki i możliwości zastosowania strategii tempa zmian w przemyśle pokryć podłogowych PVC na przykładzie największego producenta wykładzin podłogowych w Polsce - Zakładów Lentex S./ł. Zastosowany model badawczy zakładał identyfikację determinantów funkcjonowania przedsiębiorstw na rynku pokryć podłogowych PVC w Polsce, analizę pozycji konkurencyjnej głównych oferentów, wyznaczenie czynników wpływających na aktywność innowacyjną przedsiębiorstw tej branży oraz określenie przesłanek skutecznego zarządzania zmianą. W badaniach zastosowano metody analizy strategicznej, metodę grupowej oceny ekspertów, wywiad i ankietę. Ponadto wykorzystano wyniki badań dotyczące metod organizacji procesu uruchomienia nowej produkcji w innowacyjnych przedsiębiorstwach przemysłowych (Matusek 2005) oraz dokumentację źródłową przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Odwołując się do aktualnego stanu i perspektyw rozwoju ekonomiki instytucjonalnej, autor podejmuje próbę określenia charakteru oferty, którą ona kieruje do polskiej myśli ekonomicznej, i skupia uwagę na trzech problemach, podporządkowanych ogólnie schematowi "popyt-podaż" i przechodzeniu od ogółu do szczegółu oraz od teorii do praktyki. Chodzi konkretnie o ocenę miejsca i roli ekonomiki instytucjonalnej w powszechnej myśli ekonomicznej oraz o jej start i perspektywy rozwoju w ramach naszego ustroju społeczno-gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Przyczyny wzrostu zainteresowania ekonomią instytucjonalną są natury praktycznej (np. transformacja ustrojowa), ale wynikają też ze stanu ekonomii jako nauki, a zwłaszcza z narastającej dyskusji o niedostatkach tzw. ekonomii głównego nurtu. W opracowaniu zaprezentowano historyczne korzenie ekonomii instytucjonalnej i jej dwa główne współczesne ogniwa, czyli tradycyjną oraz nową ekonomię instytucjonalną. Starano się przy tym odpowiedzieć na pytanie, czy instytucjonalizm może rzeczywiście aspirować do roli nowego centrum ekonomii oraz czy w związku z jego rosnąca popularnością zasadne jest postrzeganie wszystkich ekonomistów jako obecnych lub przyszłych zwolenników tego kierunku. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4 (69)
11-15
E-gospodarka (E-economy), nowa gospodarka (New Economy), gospodarka cyfrowa (Digital Economy) lub "cyberekonomia", to globalna arena, na której prowadzona jest działalność, prowadzone są transakcje, dochodzi do tworzenia i wymiany wartości, gdzie dojrzewają bezpośrednie kontakty pomiędzy jej uczestnikami. W literaturze przedmiotu podkreśla się, że jest to gospodarka globalna. Jej elementy składowe mają zdolności technologiczne, organizacyjne i instytucjonalne, aby działać jako system w czasie rzeczywistym. (fragment tekstu)
Przedmiotem zainteresowania autora są następujące problemy: nowa ekonomia, nowa gospodarka, gospodarka sieciowa, gospodarka oparta na wiedzy. Podsumowując swoje rozważania autor w końcowej części pisze m.in. "wnioski, jakie wynikają z powyższych rozważań skłaniają do stwierdzenia, iż podstawowym źródłem nowej gospodarki są współczesne technologie teleinformatyczne i ekonomiczne oraz konsekwencje ich stosowania w gospodarce. Sieć zrewolucjonizowała sposób projektowania innych technologii, które, aby zaistnieć na rynku muszą być kompatybilne z już istniejącymi. Tym samym gospodarka oparta na wiedzy, której podstawą są wszystkie technologie, także ma swoje źródło wynikające z funkcjonowania sieci". (fragment tekstu)
Celem opracowania jest uporządkowanie dyskusji na temat nowej gospodarki, a zwłaszcza wyjaśnienie specyfiki tego zjawiska na gruncie teorii ekonomii. Fenomen nowej gospodarki jest dla nauk ekonomicznych ciekawym wyzwaniem, co rodzi pokusę fascynacji owym zjawiskiem i sprzyja formułowaniu uproszczonych sądów.
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.