Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ośrodki innowacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest próba wskazania znaczenia ośrodków innowacji i przedsiębiorczości w polityce innowacyjnej państwa. Opracowanie składa się z dwóch części. W pierwszej zaprezentowano teoretyczne aspekty polityki innowacyjnej, część druga zawiera rozważana nad pojęciem ośrodków innowacji i przedsiębiorczości oraz przedstawia znaczenie tych podmiotów w polityce innowacyjnej w Polsce.()(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Broker jako ośrodek innowacji w strategii województwa małopolskiego
100%
Rozwój naukowo-techniczny i praktyczne wykorzystanie jego wyników w coraz większym stopniu decydują o pozycji konkurencyjnej regionów. Ponadto otwartość biznesowa, skłonność do kolaboracji, wsparcie w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii, kreowanie popytu na innowacje, czy wreszcie tworzenie instytucji koncentrujących się na rozwoju innowacyjności i inteligentnej specjalizacji w długim horyzoncie czasu mogą przyczynić się do tworzenie produktów zdolnych do konkurencji nie tylko na rynku lokalnym lecz także globalnym. Celem opracowania jest omówienie zagadnień związanych z funkcjonowaniem ośrodka "Broker Innowacji‖, wskazanie dyrektyw warunkujących jego skuteczne działanie, wypełniającego założenia gospodarki modelu otwartej innowacji i organizacji wiedzy, przy założeniu wykorzystywania wewnętrznych i zewnętrznych zasobów oraz źródeł innowacji. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest przegląd badań dotyczących funkcjonowania firm w parkach technologicznych i próba odpowiedzi na pytanie, czy firmy ulokowane w tego typu instytucjach są bardziej konkurencyjne, innowacyjne niż te spoza ośrodków innowacji, jakimi są parki technologiczne. Metoda badań - W artykule wykorzystano wyniki studiów literatury przedmiotu, wyniki wcześniejszych badań autorki, jak również obserwacje praktyki gospodarczej w obszarze funkcjonowania parków technologicznych w Polsce. Jako podstawową metodę badawczą wykorzystano studia literaturowe. Wyniki - Zestawienie wyników badań nie przynosi jednoznacznych wniosków dotyczących tego, czy firmy ulokowane w parkach technologicznych są bardziej innowacyjne, konkurencyjne na rynku niż te spoza. Wskazują jednak na pewne elementy wyróżniające firmy parkowe na tle pozostałych w poszczególnych obszarach i metody użyte do ich badania. Oryginalność / wartość - Przegląd obejmuje badania ze świata i z Polski, zestawione po raz pierwszy w takim zakresie, obejmujące prace opublikowane po roku 2000, dotyczące zatem parków technologicznych czwartej generacji rozwoju tego typu instytucji. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia dane dotyczących innowacji i innowacyjności w Polsce oraz w innych krajach europejskich. Prezentuje również zakres współpracy między przedsiębiorstwami i jednostkami badawczo-rozwojowymi. Omawia ponadto systemy wsparcia działalności innowacyjnej przez fundusze UE.
Nowoczesna i konkurencyjna gospodarka wymaga współcześnie innowacji w postaci nowych produktów i usług. W wyniku tego założenia powstaje potrzeba stworzenia odpowiednich mechanizmów ułatwiających transfer wiedzy i technologii. W realizacji tego zadania włączają się aktywnie Ośrodki Innowacji i Przedsiębiorczości ułatwiając wdrożenie nowych rozwiązań do praktyki gospodarczej i pełniąc tym samym istotną rolę w budowaniu skutecznego otoczenia biznesu. Praca przedstawia wyniki badań dotyczących aktualnego stanu ośrodków innowacji i przedsiębiorczości województwa zachodniopomorskiego. Badanie polegało na ocenie oferty ośrodków, efektów działań proinnowacyjnych, a także wskazaniu ograniczeń i barier funkcjonowania tychże ośrodków. W końcowym efekcie przedstawione wyniki posłużyły do określenia roli ośrodków w rozwoju gospodarki województwa. (abstrakt oryginalny)
Ośrodki innowacji (OI) stanowią instytucjonalną formę wsparcia przedsiębiorstw w procesie wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Celem badań była identyfikacja barier napotykanych przez OI w Polsce w świadczeniu usług proinnowacyjnych na rzecz przedsiębiorstw. W artykule dokonano syntetycznego zestawienia oraz klasyfikacji ośrodków innowacji w Polsce, ich stanu i oferty, zidentyfikowano też miejsce usług proinnowacyjnych w ich ofercie. Badanie empiryczne dotyczące barier napotykanych w dostarczaniu usług wspierających innowacje na rynek przez OI przeprowadzono za pomocą kwestionariusza ankiety, metodą CAWI. Obiektem badań były OI funkcjonujące w Polsce, w tym w większości akredytowane przy Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Zidentyfikowano i pogrupowano bariery utrudniające badanym OI realizację kompleksowych usług mających na celu pomoc firmom w opracowaniu i wdrożeniu rozwiązań innowacyjnych. Ustalenia mają implikacje dla praktyki i mogą posłużyć w procesie decyzyjnym zarówno menedżerom ośrodków, jak i projektodawcom programów wsparcia, finansowanym ze środków publicznych na poziomie krajowym i regionalnym.
7
100%
Znaczna rola w charakterystyce procesów rozwojowych w regionach przypada instytucjom, których zadaniem jest wspieranie przedsiębiorczości i innowacyjności. Celem artykułu jest analiza dostępności infrastruktury instytucji otoczenia biznesu w postaci ośrodków innowacji i przedsiębiorczości w województwach w latach 2009 i 2014. Wykorzystując metodę Z. Hellwiga, określono poziom nasycenia regionów ośrodkami innowacji i przedsiębiorczości. Analiza wskazuje na ewolucję w poziomie nasycenia tymi instytucjami. Syntetyczny wskaźnik w badanych latach znacznie się wahał. W 2014 r. był on znacznie niższy w porównaniu z 2009 r., o czym zadecydowała zmniejszająca się liczba tych instytucji w kraju. Zachodzą też zmiany w strukturze ośrodków - zwiększa się liczba pozabankowych instytucji finansowych kosztem ośrodków przedsiębiorczości(abstrakt oryginalny)
W artykule skoncentroano się na zagadnieniach związanych ze smart city, czyli miastach stanowiących swoisty ekosystem innowacji. W niniejszej publikacji wskazano główne katalizatory powstawania inteligentnych miast, znaczenie klastrów, żywych laboratoriów oraz miejskich hubów w procesie kształtowania się ekosystemów smart cities. W artykule poruszono konieczność interdyscyplinarnego i holistycznego spojrzenia na kwestię związaną z zarządzaniem smart cities jako źródłami innowacji. W związku z tym, że nie istnieje jeden idealny model lub mechanizm wiodący ku smart, miasta powinny znaleźć swoją własną metodę lub wzorować się na już stosowanych rozwiązaniach, które zostały zaprezentowane w niniejszym artykule. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wspieranie innowacyjności sektora MŚP
84%
W artykule przedstawiono zagadnienie innowacyjności polskiego sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Autorka szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego w warunkach polskich wyniki innowacyjności odbiegają od wyników innych krajów rozwiniętych, jakie są główne bariery wdrażania innowacji w przedsiębiorstwach. Zaprezentowano również przegląd instytucji i programów wspierających innowacyjność.
W artykule przedstawiono istotę centrum transferu technologii. Zdiagnozowano obecny stan oraz dokonano analizy tendencji zmian centrum transferu technologii na przestrzeni kilkunastu lat w Polsce. Przedstawiono bariery rozwoju centrum transferu technologii w Polsce, a w ostatniej części - przyszłe plany i perspektywy rozwojowe centrów transferu technologii w Polsce w XXI w.(abstrakt oryginalny)
W rozwój gospodarki wiedzy silnie wpisują się ośrodki innowacji, które pełnią rolę katalizatora przepływu wiedzy. Celem artykułu jest określenie ich roli w budowie potencjału innowacyjnego województwa pomorskiego. Analizą objęto parki technologiczne, inkubatory technologiczne, centra transferu technologii i pozostałe ośrodki świadczące usługi proinnowacyjne. Opracowanie bazuje na literaturze przedmiotu, informacjach uzyskanych w wywiadach bezpośrednich, raportach PARP i Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce, danych Eurostatu i Banku Danych Lokalnych oraz stronach internetowych ośrodków. Metody badawcze wykorzystane w artykule to analiza danych statystycznych i analiza studiów przypadków. Rezultaty badania potwierdziły, że poziom innowacyjności regionu nie jest satysfakcjonujący. System ośrodków innowacji jest stosunkowo dobrze rozwinięty. Świadczą one szerokie spektrum usług proinnowacyjnych, bardzo często w oparciu o współpracę z innymi instytucjami otoczenia biznesu (IOB). Wśród barier w transferze technologii ośrodki często wymieniają brak zaufania klientów, uwidaczniający się w procesach negocjacyjnych, oraz niską skłonność do podejmowania ryzyka. Poprawa potencjału innowacyjnego regionu wymaga m.in. usieciowienia usług świadczonych przez różne instytucje i systemowego wsparcia ze strony władz regionalnych. (abstrakt oryginalny)
The majority of knowledge and technology transfer models relate to universities of technology and natural sciences whose commercialization potential allows them easily to adapt their outcomes to market demands. This, however, is not the case for universities of economics and business. Therefore, the aim of this paper relied on systematic literature studies performed with the use of a snowball sampling method. It was followed by an empirical study comprising nearly 60 in-depth interviews, 20 innovation audits and seven intellectual property valuations in Special Purpose Entity of Poznan University of Economics and Business. The study attempts to fulfil a research gap concerning the role of business schools in the commercialization of scientific research in Poland and other CEE countries.(original abstract)
Przy obecny stanie rozwoju technicznego i technologicznego, innowacja w coraz mniejszym stopniu jest udziałem genialnego pomysłu, czy wynalazcy pracującego w samotności. Dzisiaj najczęściej wymaga wsparcia w postaci odpowiedniego zaplecza badawczo-rozwojowego, wiedzy i kompetencji wielu jednostek i grup - specjalistów z różnych dziedzin nauki i praktyki gospodarczej. Jednym z elementów środowiska proinnowacyjnego są ośrodki innowacji. W artykule przedstawiono klasyfikację czynników (źródeł) innowacyjności z podziałem na wewnętrzne i zewnętrzne. Podkreślono znaczenie instytucji i organizacji wspomagających innowacyjność. Na tak zarysowanym tle przedstawione zostały ośrodki innowacji. Parki technologiczne, inkubatory technologiczne, centra transferu technologii oraz akademickie inkubatory przedsiębiorczości dysponują zasobami, których potrzebują innowacyjne przedsiębiorstwa. Szczególnie dla małych podmiotów, brak zaplecza materialnego, finansowego i wiedzy jest główną barierą innowacyjności. Przedstawione w artykule analizy badań sytuują ośrodki w układzie terytorialnym, prezentują zakres świadczonych usług oraz identyfikują grupy klientów i lokatorów. Znajomość oferty ośrodków, dostępności w terenie, doświadczeń podmiotów korzystających ze wsparcia ośrodków, mogą stać się istotnym wzrostu zainteresowania współpracą ze strony przedsiębiorców. (abstrakt oryginalny)
W artykule poddano analizie czynniki, których zbadanie powinno stanowić podstawę kształtowania polityki innowacyjnej. Za punkt wyjścia przyjęto perspektywę interakcjonistyczną. Celem artykułu jest udowodnienie, na podstawie analizy literatury, ważności budowania sieci społecznych o odpowiednich strukturach, dostosowanych do warunków otoczenia, jak również właściwych z punktów widzenia potencjału zasobowego aktorów sieci. Na zakończenie przedstawiono krótką charakterystykę wybranych aspektów działalności centrów transferu technologii (ctt) oraz sformułowano wstępne rekomendacje dla ich przyszłej działalności.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wpływu ośrodków innowacji, jakimi są parki technologiczne, inkubatory technologiczne, akademickie inkubatory przedsiębiorczości oraz centra transferu technologii na aktywność innowacyjną (także współpracę innowacyjną). Badaniem objęto 951 przedsiębiorstw przemysłowych z województwa mazowieckiego. W analizach posłużono się modelowaniem probitowym. Główne wnioski z przeprowadzonego badania sprowadzają się do twierdzeń, że (1) ośrodki innowacji, a szczególnie parki i inkubatory technologiczne, pozytywnie wpływają na innowacyjność przemysłu; (2) ośrodki także pobudzają współpracę innowacyjną, jednak nawet w podmiotach, które współpracują z ośrodkami pozostaje ona na niskim poziomie. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Przestrzenno-czasowa analiza aktywności patentowej regionów Unii Europejskiej
84%
Artykuł dotyczy badania aktywności patentowej, będącej odzwierciedleniem aktywności innowacyjnej, na poziomie regionów. W badaniu wykorzystano dane pochodzące z Eurostatu, obejmujące regiony Unii Europejskiej w latach 1999-2012. Jako główne determinanty zmian poziomu aktywności patentowej wskazano zasoby ludzkie mierzone liczbą, personelu B+R, badaczy zatrudnionych w tym sektorze i zasobów ludzkich dla nauki i techniki, oraz czynnik finansowy w postaci nakładów brutto na działalność B+R. Cele badania to identyfikacja poziomów aktywności patentowej oraz określenie potencjału innowacyjnego na poziomie regionalnym. W pracy wykorzystano model przestrzenno-czasowy z efektami stałymi i konstrukcją korekty błędem. Zastosowane podejście umożliwia z jednej strony przedstawienie prawidłowości w ujęciu zagregowanym, z drugiej zaś - różnicowanie wyników w zależności od przyporządkowania przestrzennego. Ponadto konstrukcja błędem wskazuje na krótko- i długoterminowe relacje oraz zbieżność - lub jej brak - w odniesieniu do pewnego hipotetycznego punktu równowagi. Otrzymane wyniki wskazują na podstawowe różnice oraz określają ich wielkość pomiędzy badanym zjawiskiem w regionach i ukierunkowują dalsze badania innowacyjności regionów. Wyniki te nie tylko potwierdzają założenia o silnym zróżnicowaniu aktywności patentowej jako cechy własnej regionu, ale też pokazują rozbieżności w oddziaływaniu tych samych czynników (przy różnych uwarunkowaniach) na badaną aktywność w krótkim i długim okresie.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza metod podnoszenia poziomu kwalifikacji pracowników OliP jako determinanty skuteczności ich działań w zakresie wspierania innowacyjności MSP. W opracowaniu omówiono pojęcie OIiP oraz ich cele i formy aktywności. Określono strukturę i kwalifikacje zasobów ludzkich OIiP. Dokonano również analizy metod rozwoju kwalifikacji pracowników OIiP. Ponadto, zaprezentowano ocenę poziomu kwalifikacji pracowników OIiP przez współpracujących z nimi przedstawicieli MSP. Opracowanie zostało przygotowane na podstawie wyników własnych badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problematykę udziału transportu w rozprzestrzenianiu wiedzy i innowacji. Dobrze funkcjonujący transport może wpłynąć na poprawę innowacyjności regionów przez dyfuzję wiedzy, stymulowanie transferu technologii, wprowadzanie nowoczesnych produktów i usług na nowe rynki zbytu, a także pośrednio przez przyciąganie zagranicznych inwestycji. Obszarami, na których koncentruje się potencjał innowacyjny gospodarki opartej na wiedzy, są metropolie i obszary metropolitalne. Decydujący wpływ na poziom dostępności transportowej regionów do wiedzy i innowacji ma potencjał własny regionu i czas dojazdu do pozostałych największych metropolii. Najwyższą dostępnością transportową do wiedzy i innowacji charakteryzuje się województwo mazowieckie, najniższą zaś mają województwa warmińsko-mazurskie, lubuskie i podlaskie.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Line Manager's Role in Human Resource Management at Innovation Centers in Poland
84%
Purpose: The main aim of this paper is to analyze the roles performed by line managers in human resource management at innovation centers in Poland. Design/methodology/approach: The study reviews the subject literature, as well as discusses the results of surveys carried out among line managers of innovation centers from Poland and analyses the research problem applying a descriptive method. Findings: Thanks to empirical research, the paper analyses the roles of line managers in human resource management at innovation centers in Poland and determines the level of fulfillment of individual roles. The importance of different roles for effective implementation of statutory objectives of innovation centers was also identified. The results of empirical research allowed to create certain generalizations concerning the roles performed by line managers of innovation centers in Poland. Research limitations: The limitation of the conducted research consists in, most of all, carrying out surveys only among line managers of innovation centers and, on the basis of the answers given, defining their roles in human resource management. Originality/value: The results of the study complement the gap in knowledge regarding the roles of line managers in human resource management at innovation centers in Poland. The conducted studies of the subject literature confirm the lack of research in this field.(original abstract)
20
84%
Z uwagi na budowę gospodarki opartej na wiedzy, w otoczeniu przedsiębiorstw pojawiły się nowe podmioty - instytucje wsparcia innowacyjności. Niektóre z nich prowadzą działalność tylko informacyjną czy doradczą, ale występują też jednostki, których oferta dotyczy kompleksowej obsługi związanej z komercjalizacją nowoczesnych technologii i łączy w sobie ofertę wszystkich innych instytucji wsparcia procesów innowacji. Te wyspecjalizowane podmioty wspomagające rozwój technologicznie zaawansowanych branż, komercjalizacji wyników badań naukowych nazywane są parkami technologicznymi. Stają się one ważnym uczestnikiem przestrzeni miejskiej czy regionalnej, a ich funkcjonowanie wpływa na działania prowadzone przez samorządy lokalne i regionalne, w tym na ich działania związane z marketingiem terytorialnym. Parki technologiczne są także podmiotami prowadzącymi własne działania marketingowe. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych uwarunkowań działań marketingowych parku technologicznego i samorządów we wzajemnych relacjach w świetle marketingu terytorialnego. Praca oparta jest na literaturze przedmiotu i studiach przypadku.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.